Střípky-Čriepky 2005/01 ... Článek 04 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2005 / 01

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk

Měsíc ve zpráváchMinimální mzda vzroste od ledna z 6700 na 7185 korun

Minimální mzda vzroste od ledna z nynějších 6700 na 7185 korun, řekl ČTK během zasedání kabinetu vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD). "Shodli jsme se na tom, že při takovém zvýšení zůstane na stejné procentní úrovni k průměrnému výdělku jako loni," dodal. Škromach původně navrhoval zvýšení na 7352 korun, to znamená o 652 Kč. Odbory požadovaly růst o 800 korun, zaměstnavatelé by naopak přidali maximálně 300 korun.

Rádio Praha 8.12.2004

 

Kvůli vadné součástce musí v ČR do autoservisů přes šest tisíc škodovek

Největší evropská automobilka Volkswagen svolává do servisů 290.000 dieselových vozů kvůli problémům s motorem, které by mohly vést k úniku pohonných hmot. V Česku zamíří do opraven 6190 vozů Fabia, Octavia a Superb s tříválcovými i čtyřválcovými turbodieselovými motory. Výměna vadných šroubů palivového čerpadla se celosvětově týká 36.487 vozů Škoda. Vadnou součástku má namontováno zhruba 50 procent vozů s turbodieselovými motory, vyrobenými od března do srpna 2004. Problém se týká všech značek koncernu Volkswagen, tedy VW, Audi, Seat a Škoda.

Rádio Praha 10.12.2004

 

Pěstitelé sklidili 6310 tun chmele

Pěstitelé sklidili v letošním roce 6310 tun chmele, což je čtrnáctiprocentní nárůst z 5527 tun loni. Výnos dosáhl 1,08 tuny z hektaru, zatímco v roce 2003 to bylo o 0,15 tuny z hektaru méně. "Velmi dobrá je letos i kvalita chmele, výrazné zlepšení zaznamenal také obsah hořkých látek. Pěstitelé tak bez problémů celou úrodu prodali," řekl tajemník Svazu pěstitelů chmele ČR Zdeněk Rosa. Chmelaři se podle něj nyní potýkají se stoupajícími cenami drátku na vedení rostlin, energií a mezd. "Trápí je však zejména ukončení podpůrného titulu na obnovu chmelnic v návaznosti na vstup do EU, a tedy ztráta systémové podpory řešení největšího problému českého chmelařství, kterým je stáří chmelnic," uvedl. Výměrou chmelnic je Česká republika na třetím místě za Německem a Spojenými státy. V letošním roce se celosvětově snížily plochy osázené chmelem o 2,5 procenta na 53.653 hektarů. Z celkové produkce je 80 až 85 procent českého chmele určeno na vývoz. Největším odběratelem je Japonsko, kam jde 45 procent vyvezeného chmele.

Rádio Praha 13.12.2004

 

Prezident Klaus podepsal novelu zákona o daních z příjmů

Prezident republiky Václav Klaus v úterý podepsal novelu zákona o dani z příjmů. ČTK to sdělil jeho mluvčí Petr Hájek. Novela zavádí mimo jiné daňové úlevy pro rodiny s dětmi a firmám umožní rychlejší odpisy některého majetku. Zákon umožní také takzvané společné zdanění manželů. Soubor těchto opatření by měl podle představ vlády ušetřit rodinám a firmám v nadcházejících letech desítky miliard korun. Ministerstvo financí předpokládá, že v příštím roce zákon ušetří daňovým poplatníkům 3,6 miliardy korun. O rok později ušetří podle MF daňoví poplatníci včetně podnikatelů 21 miliard korun a další rok 17 miliard korun. Novela by měla podle vlády ulevit většině z 1,5 milionu rodin s dětmi.

Rádio Praha 14.12.2004

 

Policie viní muže z Lounska, že připravil stát o 12 milionů korun

Finanční policie obvinila padesátiletého muže z Lounska za daňový únik přes 12 milionů korun. Podnikatel, který obchoduje na území Ústeckého, Královéhradeckého a Olomouckého kraje, podle komisaře v letech 1999 až 2001 vědomě neúčtoval prodané zboží. Ve svém účetnictví evidoval jen část dokladů s minimálním dopadem na daňovou povinnost, informovala ČTK mluvčí policejního prezidia. Obviněný je vyšetřován na svobodě, v případě prokázání viny mu hrozí až dvanáctiletý trest. Na odhalení případu spolupracoval s policií Finanční úřad v Žatci na Lounsku.

Rádio Praha 15.12.2004


V pražské ZOO se narodilo první gorilí mládě

gorila.jpg

V pražské ZOO se radují. Kijivu, dvanáctileté samici gorily nížinné, se narodilo mládě, které v ZOO toužebně očekávali. Radost je o to větší, že gorilí mládě spatřilo světlo světa mnohem dříve, než chovatelé původně čekali. Úspěch pražské ZOO je obrovský, protože je to vůbec poprvé, co se u nás narodilo gorilí mládě.

Rádio Praha 15.12.2004

 

V plzeňské ZOO mají nový domov sněžní levharti

levhart.jpg

Plzeňská zoologická zahrada získala další vzácná zvířata. Z berlínského Tier parku přicestovali do Plzně dva irbisi horští, neboli sněžní levharti. Jsou to vůbec první sněžní levharti, kteří najdou v plzeňské ZOO domov, a proto se jedná o velkou událost. Sněžní levharti jsou totiž velmi ohrožená zvířata a pracovníci zoologické zahrady jsou šťastní, že je získali. Pro kočkovité šelmy vybudovali nové krásné bydlení.

Český rozhlas Plzeň 17.12.2004

 

Z druhého bloku Temelína unikla radioaktivní voda; prý nic nehrozí

temelin.jpg

Z primárního okruhu druhého bloku jaderné elektrárny Temelín uniklo v pondělí 20.000 litrů radioaktivní vody. Příčinou byla závada na měření výšky hladiny vody v nádrži. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Druhý blok přitom ráno po plánované čtyřdenní odstávce, při níž technici provedli úpravy systému chlazení generátoru v nejaderné části bloku, začal znovu dodávat proud do rozvodné sítě. Mluvčí uvedl, že se událost stala v kontrolovaném pásmu. Nebyli podle něj ohroženi lidé a radioaktivní voda neunikla mimo hermeticky uzavřenou místnost, a tedy ani do životního prostředí. Místnost bude podle Nebesáře opláchnuta čistou vodou. Událost podle něj neměla vliv na provoz bloků elektrárny.

Rádio Praha 20.12.2004

 

Karel May bude mít desku na své oblíbené hospůdce v Sokolově

Německý spisovatel Karel May bude mít v Sokolově příští rok pamětní desku. Viset by měla na domě na Starém náměstí, kam slavný autor Vinnetoua při častých návštěvách města chodil na pivo do hostince u Steinigerů, uvádí regionální vydání Mladé fronty Dnes. V Sokolově se Karel May zastavil už jako gymnaziální student. "Se svým přítelem se ubytoval v zájezdním hostinci, který se později jmenoval Kremlink. Strávili tam vánoční večer a k večeři si dali podmáslí, fazole a uzené. Pohostinnost hostinského Franzla Scholze zapůsobila na Maye natolik, že o něm píše i v románu Vánoce, který vyšel v roce 1897," řekl listu sokolovský kronikář Vladimír Prokop.

Rádio Praha 20.12.2004

 

Nafta začíná být dražší než benzin

benzinka.jpg

Stará motoristická pravda, že auto na naftu je dražší, ale ušetří se na levnějším palivu, přestává v Česku platit. Jak zaznamenala Mladá fronta Dnes, motorová nafta začíná být poprvé dražší než benzin. Majitelům aut s dieselovými motory zbývá poslední útěcha - proti benzinovým motorům mají menší spotřebu. V Praze jsou podle listu nyní už jen poslední dvě čerpací stanice, kde je nafta levnější než benzin a i v dalších regionech se ceny v posledních dnech začínají otáčet. Důvod je podle Mladé fronty Dnes jednoduchý. Ve velkých městech konkurují zavedeným sítím provozovny u hypermarketů, které se orientují hlavně na prodej benzinu a naftu mají jako doplněk. Kamiony a nákladní auta s dieselovými motory k nim nejezdí a konkurenční boj je v případě naturalu větší a ceny nízké.

Mladá fronta Dnes 21.12.2004

 

Uplynulo 170 let od uvedení budoucí české hymny Kde domov můj

josefkajetantyl.jpgJosef Kajetán Tyl
frantisekskroup.jpgFrantišek Škroup

Přesně 21. prosince roku 1834 zazněla na jevišti poprvé budoucí česká hymna - píseň Kde domov můj. Stalo se tak před 170 lety ve hře se zpěvy Fidlovačka a píseň se stala symbolem českého národního života. Text Josefa Kajetána Tyla tu utvořil s melodií Františka Škroupa harmonický celek a píseň začala žít vlastním životem.

Rádio Praha 21.12.2004

 

Prezident Václav Klaus podepsal nové zákony

Prezident Václav Klaus podepsal zákon o státním rozpočtu na rok 2005. Stát bude v příštím roce hospodařit se schodkem 83,6 miliardy korun. Příjmy státu mají činit 824,8 miliardy a výdaje 908,4 miliardy Kč. Vláda rozpočet označuje za reformní, opozice i ekonomové jej ale kritizují. Připomínají, že v rozpočtu není započtena úhrada ztráty České konsolidační agentury. Po jejím započtení by deficit stejně jako letos překročil 100 miliard korun.

Rádio Praha 22.12.2004

Třicet Číňanů Vánoce v Česku nestihlo

Slovenská policie zadržela skupinu třiceti uprchlíků z Číny, kteří se chtěli dostat do Česka. Běžence odhalila den před Štědrým dnem přímo na státní hranici. Celkem letos slovenské úřady zadržely v blízkosti hranic už skoro sedm a půl tisíce běženců.

Mladá fronta Dnes 24.12.2004

bdrtn066.gif

Vánoční koledy z plzeňské věže

plzen2.gif

Stovky lidí si na Štědrý den přišly před štědrovečerní večeří na náměstí Republiky v Plzni poslechnout koledy, které zazněly z ochozu věže kostela svatého Bartoloměje. Koledy již tradičně zahrál dechový orchestr Oty Hellera. Lidé si zazpívali písně společně s hudebníky a vystáli si frontu na betlémské světlo, které se rozdávalo v kostele.

Rádio Praha 25.12.2004

 

Klaus a Gross v Krkonoších společně podepsali tři zákony

Prezident Václav Klaus a premiér Stanislav Gross se setkali na neformální schůzce ve Špindlerově Mlýně. Oba ústavní činitelé společně podepsali tři zákony, což se podle Hradu stalo poprvé v historii. Ve známém krkonošském středisku prezident i ministerský předseda shodou okolností tráví několik dnů volna mezi vánočními a novoročními svátky. Prezident podepsal zákon o rozpočtovém určení daní, které významně ovlivní hospodaření krajů. Klausův podpis je také na novelách měnících zákon o odpadech a zákon o právu na informace o životním prostředí. Mluvčí Hradu Petr Hájek ČTK informoval, že Klaus pozval premiéra k historicky prvnímu společnému podpisu zákonů, aby mohly normy bez zbytečného odkladu nabýt účinnosti. Nyní už tedy nic nebrání tomu, aby zákony vstoupily v platnost otištěním ve Sbírce zákonů.

Rádio Praha 28.12.2005

 

Britové bojují za české pivo

pivo_pullitr1x.jpg

České pivovarnictví je prý nemocné. Kvalita piva známých značek padá za oběť honbě za okamžitým ziskem nadnárodních společností, které vstoupily do českých pivovarů. S tímto poselstvím přijeli nedávno do Prahy představitelé známého britského sdružení na ochranu spotřebitelů piva CAMRA. Mají Britové pravdu? Kvalita českého piva se podle Jana Veselého za uplynulých patnáct let všeobecně naopak zvýšila. Dříve pivo vydrželo v lahvi sedm - deset týdnů, pak se kalilo. Dnes už na domácím trhu nenajdeme žádné špatné pivo. S názorem, že by se měla zhoršovat kvalita českého piva, nesouhlasí ani Karel Witz, šéf představenstva Měšťanského pivovaru v Poličce. Faktem na druhé straně je, že chutě jsou různé. Někdo nedá dopustit na Budvar, jiný si nedokáže představit život bez Prazdroje, další opěvuje Velkopopovického kozla, Krušovice či Radegast. Nedávno jsem třeba v Liberci ochutnal příjemný mok Konrad z tamního malého pivovaru a věřím, že řada místních obyvatel mu velice ráda dá přednost před jinými pivy. Pak je tu ale také unifikovaná "eurochuť" podezřele laciných piv v hypermarketech. Má tedy britské sdružení CAMRA pravdu nebo ne? Odpovědět si musí každý spotřebitel sám. Měl by ale vědět, že CAMRA chrání jeho zájmy, hájí spotřebitele, možnost jejich volby. Ve Velké Británii sdružuje 75 tisíc členů a svým vlivem už zachránilo sdružení stovky rodinných pivovarů i hospod. Je to i zásluha CAMRRy, že dnes v Británii existuje na 500 pivovarů nabízejících dva a půl tisíce různých piv. Může nás jen těšit, že se členové sdružení tak vehementně bijí i za české pivo.

Rádio Praha 30.12.2004

 

Policie dopadla gang, který kradl u Klause, Gotta a Součkové

Gang zlodějů, který se zaměřoval na byty a domy známých osobností, má na svědomí také krádeže ve vilách prezidenta Václava Klause, zpěváka Karla Gotta či v bytě bývalé ministryně zdravotnictví Marie Součkové. Údaje ČTK poskytl dobře informovaný zdroj. Již dříve policie obvinila čtyři muže, kteří podle ní kradli u otce zpěvačky Moniky Absolonové či u moderátora Petra Novotného. Počet obviněných se nyní rozrostl na 19, z toho devět cizinců, potvrdila mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Kriminalisté je stíhají za 190 vloupání se škodou 46 milionů korun.

Rádio Praha 30.12.2004

 

Průzkum: Lidé se smířili s rozpadem federace

Většina Čechů i Slováků je ráda, že se v lednu 1993 rozdělila federace. Odpůrců osamostatnění republik během dvanácti let výrazně ubylo, zjistil průzkum společnosti STEM a Inštitútu pre verejné otázky v Bratislavě. V Česku jich zůstává 28 procent, na Slovensku 39 procent. Výzkumníci se koncem roku ptali bezmála tří tisíc lidí v Česku a na Slovensku na jejich postoj k rozdělení ČSFR před dvanácti lety a dnes. Zjistili, že se názory na "sametový rozvod" výrazně změnily. "Zatímco v době štěpení federace většina obyvatel České i Slovenské republiky rozdělení odmítala, v současné době je tomu zcela naopak," uvádějí autoři průzkumu.

Mladá fronta Dnes 31.12.2004

 

Plzeň dostala od EU 1,3 miliardy korun na ekologické stavby

Jednu z největších evropských dotací, přes 39 milionů eur (1,3 miliardy korun), získalo po dvou letech jednání město Plzeň. Evropská komise radnici schválila 75 procent nákladů na sedm ekologických staveb, které město přijdou na 1,7 miliardy korun. "Akce jsme připravovali čtyři roky," řekl ČTK náměstek primátora Miroslav Kalous. Na financování staveb, které začnou v závěru roku a ukončeny budou v roce 2006, by mělo ještě město získat 100 milionů korun od ministerstva životního prostředí a zbylých 300 milionů uhradí půjčka od Evropské investiční banky. S ní může radnice po nedávné dohodě okamžitě podepsat smlouvu až na 30 milionů eur (950 milionů Kč). "Čekali jsme jen na to, jaký podíl peněz nám komise přidělí," uvedl Kalous. EIB podle něj nabízí nejlevnější peníze na trhu.

Rádio Praha 2.1.2005

 

Nový rok na Řípu

Tisíce Čechů i turistů v ulicích oslavovali Nový rok silvestrovskými rachejtlemi, ohňostroji a hektolitry alkoholu. Ačkoli celkově byly oslavy z pohledu policie, hasičů i záchranné služby poměrně klidné, provázely je taky rvačky opilců, pokusy o sebevraždu, úrazy způsobené pyrotechnikou i požáry. K bilanci patří i čtyři mrtví a několik těžce zraněných lidí. Neobvyklým a relativně bezpečným způsobem jak přivítat Nový rok, je výstup na horu Říp, horu symbolizující českou státnost. Podle pověstí se zde zastavil praotec Čech, když přicházel do vlasti. Davy výletníků sem směřují v různých významných dnech, patří mezi ně i Nový rok.

Rádio Praha 3.1.2005

V Česku se letos začne stavět 160 kilometrů dálnic

V nadcházejících měsících se začne stavět 160 kilometrů nových dálnic. Některé úseky budou otevřeny už letos, další v příštím roce. Jde o nejrozsáhlejší výstavbu za poslední léta. Celkem je nyní v České republice v provozu necelých 600 kilometrů dálnic.


Český rozhlas 1 – 6.1.2005

Telecom loni propustil 2100 lidí

Český Telecom loni snížil počet zaměstnanců o 2100 lidí na 8800 pracovníků. Letos by měla firma v propouštění pokračovat a plánuje, že bude mít koncem roku 7000 pracovníků. Propouštění je součástí transformačního programu, který firma přijala před více než rokem. Odcházející zaměstnanci dostávají od firmy nadstandardní odstupné, které se podle počtu odpracovaných let pohybuje mezi šesti a deseti měsíčními platy. Telecom se již několik let potýká s poklesem počtu provozovaných linek. V září jich měl 3,4 milionu, tedy o pět procent méně než předloni.

Rádio Praha 7.1.2005

 

Padl teplotní rekord; v Praze bylo 14 stupňů, na jihu tepleji

V Praze v sobotu padl teplotní rekord, který přiřadil letošní 8. leden k nejteplejším zimním dnům v historii měření v pražském Klementinu. Ve 14:00 tam odborníci naměřili 13,7 stupně Celsia. Dosavadní maximum platné pro tento den bylo o 2,3 stupně nižší a pocházelo z roku 1998. Teplo je i na horách, kde se, kromě Jeseníků, pohybuje teplota mezi šesti a osmi stupni Celsia. Nejtepleji v sobotu ale bylo v Českých Budějovicích, kde naměřili 16 stupňů Celsia. V neděli již pravděpodobně další rekord nepadne, i když bude na leden stále nezvykle teplo. Dlouhodobý průměr pro leden je minus 1,2 stupně Celsia.

Rádio Praha 8.1.2005

 

České centrum v Paříži připravilo poctu Pavlu Tigridovi

Večer věnovaný památce publicisty, spisovatele a jedné z nejvýznamnějších postav českého exilu Pavla Tigrida připravilo na 12. ledna České centrum v Paříži. Na programu je dokumentární film, beseda a zahájení výstavy o českém a slovenském exilu ve 20. století. Večer bude moderovat politolog Jacques Rupnik. ČTK o tom informovala Klára Notarová z Českého centra v Paříži. Tigrida si připomenou jeho dávní přátelé a spolupracovníci z časopisu Svědectví, který Tigrid založil v roce 1965 v USA a později jej vydával v Paříži. Po třicet let Svědectví oponovalo komunistické vládě v Československu a bylo velmi vyhledáváno emigranty a českými intelektuály.

Rádio Praha 10.1.2005

 

V Česku je 541 tisíc nezaměstnaných

nezamestnanost.jpg

Na konci loňského roku byla nezaměstnanost v Česku nejvyšší za posledních šest měsíců. Mnoho lidí dostalo těsně před vánoci výpověď a na sklonku roku se tak rozšířily řady lidí bez práce. Úřady práce v České republice evidovaly přes 541 tisíc nezaměstnaných, což je v porovnání s listopadem nárůst o 24 tisíc. Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí činila míra nezaměstnanosti 9,5% a ve srovnání s předchozím měsícem vzrostla o 0,6% .

Rádio Praha 11.1.2005

 

V ČR se prodávají nejlevnější auta v EU; loni zlevnila o 0,3 pct

V České republice jsou nejnižší ceny nových osobních aut v Evropské unii i celé západní Evropě. Podle statistiky eurocarprice.com byly v prosinci v tuzemsku ceny aut o osm procent nižší, než je průměr v zemích, které používají euro. Za poslední rok auta v tuzemsku zlevnila o 0,3 procenta, tedy nejčastěji o 1000 až 2000 korun. Vozy v celé Evropě naopak zdražily v průměru o 2,4 procenta. Podle ředitele Sdružení automobilového průmyslu Antonína Šípka nutí prodejce držet ceny na minimální úrovni loňský pokles prodeje o více než desetinu. Snížení odbytu bylo zase částečně zapříčiněno očekáváním zákazníků, že ceny po vstupu do EU a zavedení tzv. blokové výjimky klesnou.

Rádio Praha 11.1.2005


Přes české tenisty nepřešel Moya ani Ferrero

Českým tenistům se v turnajích na jižní polokouli daří. Jan Hernych porazil v Aucklandu Juana Carlose Ferrera, cenné vítězství si v generálce na Australian Open připsal na tenisovém turnaji v Sydney i Radek Štěpánek. Na jeho raketě skončil hrdina prosincového finále Davisova poháru a druhý nasazený Carlos Moya. Štěpánek porazil favorizovaného Španěla, který do Sydney přiletěl jako čerstvý šampion z indického Čennaí, ve třech setech 2:6, 6:4 a 6:2.

Lidové noviny 11.1.2005

 

Na železnici hrozí válka odborů

Pracovníci Českých drah - největšího zaměstnavatele v zemi - zřejmě přijdou o všechny velké sociální výhody, které získali v průběhu uplynulých 15 let. V pondělí totiž zkrachovala jednání s vedením společnosti o kolektivní smlouvě na rok 2005. Odborové svazy na železnici z toho viní Federaci strojvůdců, která kladla vedení Českých drah přemrštěné požadavky.

Na železnici už neplatí loňská kolektivní smlouva a sociální vztahy ve společnosti. České dráhy se proto řídí jen zákoníkem práce. To znamená, že lidé budou dostávat jen základní mzdu bez všech možných příplatků, v průměru přijdou o čtyři tisíce korun měsíčně. Místo šesti týdnů dovolené budou mít jen čtyři. Ztratí nárok na ozdravné pobyty a místo 36 hodin týdně budou pracovat standardních 42,5 hodin. Jak řekl Radiu Praha šéf Odborového sdružení železničářů Jaromír Dušek, nastala situace, jaká nemá v historii obdoby. A vinu na vzniklé situaci mají strojvůdci.

Rádio Praha 12.1.2005

 

Nic se nezměnilo, taxikáři dál kradou

Marian Ledvinka se podepisuje jako Karel Malý. Je to pražský taxikář a právě vyplňuje dvojici belgických turistů stvrzenku na patnáct eur, v přepočtu 450 korun. Správně si má za pět kilometrů z náměstí Republiky na Smíchov účtovat jen 150 korun. Zjistila to MF DNES, jejíž reportéři se vydávali za Belgičany a měli skrytou kameru. Když pak Ledvinkovi odhalili svou totožnost, řidič znervózněl. Rychle vytrhl reportérům stvrzenku z ruky s roztrhal ji. "Odvezu vás zpět nebo kamkoliv si řeknete. A peníze vám vrátím," řekl. MF DNES podnikla v pondělí a úterý po Praze šest jízd taxíkem, kdy se její redaktoři vydávali za cizince. Taxikáři je okradli čtyřikrát.

Na gangsterské praktiky českých taxikářů upozornila loni v listopadu německá poslankyně Cornelie Sonntagová, již se pokusili okrást při návštěvě Prahy. Politici pak slibovali tvrdé kontroly taxikářů, ale po dvou měsících se toho příliš nezměnilo.

Mladá fronta Dnes 12.1.2005

Kurzy devizového trhu

Austrálie

1 AUD

17.29Kč.

Británie

1 GBP

43.23Kč.

EMU

1 EUR

30.39Kč.

N. Zéland

1 NZD

16.20Kč.

Slovensko

100 SKK

78.74Kč.

USA

1 USD

22.96Kč.

Č.N.B. Platné od 13.1.2005

 

Umožní Česká republika krajanům znovu žádat o občanství?

Vláda ve středu nepodpořila senátní návrh zákona, podle kterého by mohli čeští krajané znovu žádat o občanství. Negativně se k podobnému návrhu postavil již před rokem kabinet Vladimíra Špidly. O co v návrhu jde? Senátní návrh je určen Čechům, kteří žijí v zahraničí a o občanství přišli kvůli emigraci v letech 1948-1990. Zažádat o české občanství si podle platného zákona z roku 1999 mohli do loňského září, nyní už takovou možnost nemají. Senát proto navrhl lhůtu, do níž je možné si o obnovení občanství požádat, zrušit.

Podobnou novelu zamítla loni na jaře Poslanecká sněmovna i vláda. Důvodem tehdy byla snaha vyřešit tuto problematiku komplexnější vládní novelou zákona o státním občanství.

Pavel Eybert ze senátní komise pro krajany vysvětluje, proč by současná předloha měla být přijata: "Já se domnívám, že kdo měl kdysi české občanství a opustil Českou republiku, ať už ty důvody byly jakékoliv, tak by měl mít možnost získat ho zpátky pokud možno lepším způsobem, než kdokoliv jiný, kdo sem přichází z cizích zemí a nebyl nikdy českým občanem. Čili domnívám se, že by takováto praxe měla být nastolena."

Rádio Praha 13.1.2005