Střípky-Čriepky 2005/01 ... Článek 05 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2005 / 01

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk

Správy zo Slovenska a o SlovenskuNajvyšší most na svete

PARÍŽ - Francúzsko má najvyšší most sveta. Most Millau Viaduct navrhol anglický architekt Lord Norman Foster. Sedem obrovských pilierov robí z mosta, ktorý spája Paríž s pobrežím Stredozemného mora a vinie sa ponad rieku Tarn, najvyšší most sveta. Dosahuje výšku až 343 metrov a je dlhý 2,5 kilometra. Piliere sú vysoké 235 metrov, čo je viac, ako má Eiffelova veža. Most, ktorý vyrástol za dva roky, stál 310 miliónov eur, čo je v prepočte 12 miliárd korún.

Nový čas 11.12.2004


Europas z internetu

Od 1. januára 2005 budú môcť občania členských krajín EÚ používať europas, ktorý im uľahčí cestovanie za prácou či štúdiom. Legislatívu, ktorá to umožňuje, schválil Európsky parlament. Každý človek si bude môcť europas stiahnuť z internetu, vyplniť a vytlačiť.

Pravda 14.12.2004


Minister Kaník si odpustil penále

Ľudovít Kaník, ktorý ako podnikateľ neplatil za svojich ľudí odvody, si ako minister práce nechal odpustiť penále 40-tisíc korún. A to v Národnom úrade práce, kde z pozície ministra predsedal jeho predstavenstvu. Okrem toho mal dlhy aj v Sociálnej poisťovni, ktorá mu dva dni pred nástupom do vlády odpustila penále viac ako 260-tisíc korún.

Pravda 15.12.2004


Koruna bola opäť najsilnejšia v histórii

Bratislava 20. decembra (TASR) - Slovenskej korune sa v úvode nového týždňa podarilo pokoriť ďalšiu hranicu. V priebehu dňa v pozitívnom regionálnom trende kurz spadol pod 38,6 SKK/EUR a úrovňou 38,540/580 SKK/EUR si domáca mena zapísala nový rekord.

TASR 20.12.2004


Bush a Putin mieria do Bratislavy!

bush-putin.jpg

BRATISLAVA - Dvaja najsilnejší muži sveta, americký prezident George Bush a jeho ruský kolega Vladimir Putin, sa stretnú v Bratislave! Ich spoločná schôdzka sa uskutoční 24. februára a hovoriť by na nej mali najmä o Ukrajine, ktorá v súčasnosti prežíva svoju nežnú revolúciu. S miestom stretnutia už súhlasili obidve strany. Bush aj Putin pritom navštívia SR vôbec po prvýkrát.

Nový Čas 21.12.2004


Ľudia dali lekárom vyše 350 miliónov

Vyše 350 miliónov nechali tento rok pacienti u lekárov v dvadsať- a päťdesiatkorunových poplatkoch. Tie ľudia platia od júna 2002 v nemocniciach aj ambulanciách. Peňazí sa však vybralo menej ako minulý rok. Napríklad len nemocnice vlani z poplatkov získali priemerne 277 miliónov, teraz je to iba 160 miliónov korún.

Pravda 22.12.2004


Prieskum: Tento rok bol pre Slovensko úspešný


BRATISLAVA - Pre Slovenskú republiku bol končiaci sa rok úspešný, alebo viac úspešný ako neúspešný podľa 61 percent obyvateľov. Vlani mala takýto postoj len približne tretina opýtaných. Za neúspešnú v tomto roku považuje svoju krajinu 28 percent obyvateľov. Minulý rok ich bolo o 22 percent viac. Úspechy či neúspechy krajiny v tomto roku nevie zhodnotiť 11 percent opýtaných. Prieskum od 1. do 8. decembra na vzorke 1188 respondentov uskutočnil Ústav pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade.

SME 23.12.2004


Na penziu už sporí 200-tisíc ľudí

Na dôchodok si v správcovských spoločnostiach možno sporiť od 1. januára a túto možnosť už využilo vyše 200-tisíc ľudí. Včera to oznámila Sociálna poisťovňa, ktorá má prehľad o každej zmluve medzi dôchodkovou firmou a sporiteľom a časť jeho odvodov posiela na osobný dôchodkový účet vo firme, ktorú si vybral. Odhady, koľko ľudí sa do sporivého systému nakoniec zapojí, sa rôznia. Dobrovoľný prestup do druhého, kapitalizačného piliera je totiž možný až do júla budúceho roku. Povinne si na dôchodok budú sporiť iba mladí ľudia, ktorí budú na pracovný trh ešte len prichádzať, teda dnešní študenti stredných škôl. Šéf Sociálnej poisťovne František Halmeš označil doterajší záujem o sporenie si na penziu za "mierne opatrný". V rovnakom duchu sa nedávno vyjadrili aj zástupcovia Asociácie dôchodkových správcovských spoločností. "V počte klientov sú dôchodkové správcovské spoločnosti veľmi rozdielne," povedal bez spresnenia Halmeš. Podľa informácií denníka SME má takmer polovicu súčasných sporiteľov len jedna z ôsmich licencovaných firiem.

SME 6.1.2005


Životná úroveň občanov by sa mala v tomto roku zvýšiť

Vláda sa chce v tomto roku sústrediť na aplikáciu schválených reforiem. Realizácia reforiem by mala pritom podľa premiéra Mikuláša Dzurindu viesť ku zvýšeniu životnej úrovne občanov Slovenska. "Predpokladáme teda tak, ako sme si naplánovali, že rok 2005 bude rokom rastu reálnych miezd na úrovni viac ako tri percentá," vyhlásil Dzurinda.

TASR 11.1.2005


Bushovi s Putinom 205 miliónov

Bezpečnostné opatrenia počas februárovej návštevy amerického prezidenta Georgea Busha a jeho stretnutia s ruským prezidentom Vladimírom Putinom na Slovensku si vyžiadajú 205 miliónov korún. Vyčlenenie týchto prostriedkov dnes schválil vládny kabinet. Peniaze pôjdu nákup špeciálnej policajnej a ženijnej techniky, a výzbrojného materiálu. Na mimoriadne služobné príjmy policajtov je z celkovej sumy určených 49 miliónov Sk. "Počas tej návštevy bude nasadených asi 5500 policajtov a 400 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru," uviedol dnes minister vnútra Vladimír Palko. Konštatoval, že väčšina investícií je dlhodobého charakteru a nakúpená technika bude slúžiť ministerstvu vnútra.

Pravda 12.1.2005