Střípky-Čriepky 2005/01 ... Článek 10 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2005 / 01

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk
krizovky86.gifTajenka k řešení 87: Jestli ztratím botu, kdo mi dá novou.

Vyřešení křížovky 88 na této stránce bude uvedeno příští měsíc.


Pozor! Nezapomeňte na příští klubovní schůzi

Polský dům, středa 2. února 2005 v 19:30 hod.


kolacbabor.jpg

Strouhankový koláč (Recept od Jirky Babora)

Tento recept byl mým prvním příspěvkem v pokladnici světové kuchyně (kdo se to tam v pozadí tak blbě culí?).


Potřebujeme: 5 vajec, 150 g nesoleného másla, 150 g jemného pískového cukru, 150 g suché strouhanky, 50 g kokosové moučky, 50 g mletých mandlí, 2 lžičky kypřícího prášku, 1 lžička vanilkové tresti, nastrouhaná kůra z jednoho citronu, 3 až 6 lžic vody nebo mléka, 500 g drobného ovoce.

Utřete máslo se žloutky, cukrem, vanilkou a citrónovou kůrou do pěny. Smíchejte zbývající suché přísady a lehce je zamíchejte do žloutkové pěny. Přidejte několik lžic vody, podle toho jak suchá je strouhanka. Směs nemá být příliš řídká, jen aby se snadno roztírala. Nakonec vložte ušlehané bílky, a stejnoměrně rozetřete směs ve větší (300 mm) formě, po obvodu dobře vymazané a se dnem vyloženým pergamenovým papírem. Povrch ozdobte hustě ovocem, a pečte do zlatava ve vyhřáté troubě (180 ̊C), asi 45 minut.

Jakékoliv drobné ovoce je vhodné, i mražené mimo sezónu. Také meruňky, vypeckované a rozkrájené na čtvrtky, jsou výborné, ale vyžadují dodatečnou hrst cukru na posypání. Upečený koláč nechte několik minut chladnout, pak jej obraťte na plech, sejměte papír a nakonec ho znovu obraťte, tentokrát na dostatečně velký podnos.Střípky - Čriepky, měsíčník Českého a Slovenského klubu na Novém Zélandě (Inc.) Adresa redakce: P.O. Box 27 332, Wellington, New Zealand. Telefon: 478 5977 Předplatné pro členy klubu $ 15.00, pro nečleny $ 30.00, plus poštovné pro čtenáře mimo N.Z. Šeky pište na: Czech and Slovak Club in N.Z. Pro čtenáře ve finanční tísni na požádání zdarma.

Redaktor: Gustav Knotek, zodpovědná redakční rada: Kamila Skapa a reportér: Jan Koppan. Otištěné články označené jménem autora nemusí vyjadřovat názory klubu ani redakce, vyhrazujeme si právo články jinak upravit.

Fax: 477 9377, E-mail: Gus.Knot@xtra.co.nz