Střípky-Čriepky 2005/03 ... Článek 05 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2005 / 03

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk

Správy zo Slovenska a o SlovenskuDunaj je na bulharskej časti na 80 percent zamrznutý

Európsky veľtok Dunaj je od dnešného dňa v Bulharsku na 80 percent zamrznutý. Ľadová pokrývka je miestami až 10 centimetrov hrubá, informovali dnes úrady v meste Ruse. Lodná premávka sa skomplikovala - väčšina plavidiel sa márne snaží zakotviť v domovských prístavoch. Kvôli mrazivým teplotám až mínus 28 stupňov Celzia je hladina rieky nižšia o 80 centimetrov ako pred pár týždňami. Kvôli spomínanému ľadu je pozastavená lodná premávka medzi bulharským Vidinom a rumunským Calafatom. Celú krajinu už niekoľko dní sužujú mrazy a namerali tu rekordných mínus 30 stupňov Celzia. Mrazy si len tento týždeň vyžiadali niekoľko obetí na životoch.

Nový čas 11.2.2005


Lepšie sa žije len pätine, tvrdia odbory

Z pozitívneho ekonomického vývoja na Slovensku má prospech iba pätina ľudí, životná úroveň zvyšku sa nezlepšuje. Uviedol to odborársky predák Emil Machyna na základe ankety odborov, ktorej sa anonymne zúčastnilo 7113 občanov. Až 84 percent účastníkov ankety sa vyjadrilo, že žije od výplaty k výplate.

Pravda 16.2.2005


Jastrab pokutoval cyklistov aj chodcov

Počas druhého dňa celoslovenskej dopravno-bezpečnostnej akcie Jastrab zistili policajti 4 295 dopravných priestupkov a odhalili päť trestných činov. Na pokutách vybrali 2 827 700 korún. Hliadky v blokovom konaní vybavili 3525 priestupkov, 660 dohováraním, ďalších 110 ohlásili na dopravný inšpektorát. Bez predpísaného osvetlenia prichytili aj 44 cyklistov, za priestupky dostalo pokuty aj šestnásť cyklistov a až 34 chodcov. Do akcie bolo v utorok zaradených 1 212 policajtov a 81 osôb z iných bezpečnostných zložiek ako napríklad vojenská či obecná polícia.

Pravda 16.2.2005

Aerolinky za meškanie zaplatia

Za meškanie odletu lietadla v Európskej únii budú aerolinky poškodeným cestujúcim platiť. Prikazuje to nariadenie Európskej komisie, ktorá stanovila odškodné pre pasažierov na 250 až 600 eur. Európskym aerolinkám sa nariadenie nepáči a tvrdia, že oproti železničnej, cestnej a lodnej doprave sú teraz výrazne znevýhodnené. Eurokomisár Jacques Barrot protestujúcim leteckým prepravcom odkázal: "Kľúč k spokojnosti všetkých je v lepšej kvalite a dochvíľnosti." Aerolínie nebudú musieť platiť pasažierom za zmeškaný alebo zrušený let odškodné len vtedy, ak bude na vine počasie, štrajk alebo bezpečnostná kontrola.

SME 18.2.2005


Čoraz viac sa zadlžujeme

Obyvatelia Slovenska si vlani požičali rekordne veľa peňazí. Z bank si zobrali spolu pôžičky za 121 miliard korún a z lízingových spoločností za 46 miliard korún. Podľa analytikov však za západnou Európou v zadlžovaní stále zaostávame. Minulý rok klesli úroky a ľudia si začali aj viacej veriť, že v budúcnosti budú mať dobrý príjem. To ich podľa bankárov viedlo k tomu, že sa prestali báť života na dlh. Každý mesiac okrem júla si ľudia odniesli z bank viac peňazí ako rok predtým. Najviac peňazí, 14 miliard korún, požičali banky v decembri. Je to až o štyri miliardy korún viac ako v roku 2003.

SME 21.2.2005


George Bush pricestoval na návštevu Slovenska

bushagasparovic.jpgGeorge Bush s Ivanom Gašparovičom počas počúvania americkej štátnej hymny na bratislavskom letisku

Prezident Spojených štátov amerických George Bush pricestoval dnes večer na dvojdňovú oficiálnu návštevu Slovenskej republiky. Desať minút pred 20. hodinou vystúpil spolu s manželkou Laurou z lietadla Air Force One na bratislavskom Letisku Milana Rastislava Štefánika. Ide o historicky prvú návštevu najvyššieho predstaviteľa USA na Slovensku. V ústrety americkým hosťom vyšiel krojovaný pár s tradičným slovanským privítaním - chlebom a soľou. Georgea Busha s manželkou na letiskovej ploche vyzdobenej slovenskými a americkými štátnymi vlajkami privítal prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič s manželkou Silviou. Po hymnách oboch krajín vykonali prezidenti prehliadku nastúpenej čestnej jednotky. Na záver uvítacieho ceremoniálu sa Bush s manželkou pozdravil s predsedom Národnej rady SR Pavlom Hrušovským, predsedom vlády SR Mikulášom Dzurindom, ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom, ministrom obrany Jurajom Liškom, ministrom vnútra Vladimírom Palkom a ďalšími. Slovensko je po Bruseli a Nemecku treťou a poslednou Bushovou zastávkou v rámci európskeho turné, ktoré absolvuje krátko po znovuzvolení za prezidenta USA.

TASR 23.2.2005


George Bush ukončil návštevu Slovenska

Prezident Spojených štátov amerických George Bush dnes večer ukončil dvojdňovú oficiálnu návštevu Slovenskej republiky a spolu s manželkou Laurou odcestoval do Washingtonu. Lietadlo Air Force One s americkým prezidentským párom a ostatnými členmi sprievodu vzlietlo z bratislavského letiska niekoľko minút po 19. hodine. Bush zároveň ukončil aj päťdňovú cestu po Európe, ktorú odštartoval v nedeľu v Bruseli, pokračoval v stredu v Nemecku a cesta vyvrcholila v Bratislave dnešným summitom s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Na summite s ruským prezidentom Vladimirom Putinom sa Bush dohodol na podpore urýchleného vstupu Ruska do Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Obaja prezidenti sa zhodli na tom, že severná Kórea a Irán by nemali vlastniť jadrové zbrane. Dohodli sa aj na zintenzívnení vojny proti terorizmu, aby zabránili existencii improvizovaných vojenských zariadení.

TASR 24.2.2005