Střípky-Čriepky 2005/08 ... Článek 03 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2005 / 08

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk

Měsíc ve zpráváchStíhačky MiG-21 se naposledy prolétly nad Českou republikou

Naposledy ve své historii se po nebi nad Českou republikou symbolicky prolétly české stíhačky MiG-21. Po dosedu na zem na přerovské vrtulníkové základně se ze strojů, které více než čtyři desítky let střežily vzdušné prostory České republiky, staly rázem muzejní kousky. Roli strážce po nich převzaly nové stroje Jas-39 Gripen, které je do Přerova doprovodily z Čáslavi. Mnozí piloti své stroje symbolicky "poplácali" a připili si na jejich počest šampaňským. Podle zástupce velitele přerovské vrtulníkové základny Jiřího Sikory bylo poslední přistání těchto stíhaček určitou tečkou v letecké éře českého stíhacího letectva. "Byl to legendární stroj nejen v ČR, ale i v tehdejším socialistickém bloku," připomněl Sikora, který na těchto stíhačkách nalétal 1500 hodin.

Rádio Praha 12.7.2005


Novým majitelem Vítkovice Steel bude ruská společnost

Novým majitelem státní hutní společnosti Vítkovice Steel bude ruská skupina Evraz, která za firmu nabídla 7,05 miliardy korun. Dalších 800 milionů korun slíbila investovat do rozvoje regionu. Rozhodla o tom ve středu vláda. Paroubkův kabinet tak nepřesvědčily nabídky z posledních dnů, kdy někteří z dalších uchazečů o firmu nabízeli za státní 99procentní podíl až devět miliard korun. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban však dříve uvedl, že tyto nabídky byly mimo výběrové řízení, ve kterém nabídla nejvíce právě skupina Evraz.

Rádio Praha 13.7.2005


Pytle s penězi zabavené u Krejčíře ještě nebyly otevřeny

Policie ještě stále přesně neví, kolik peněz zabavila v pražském sídle firem stíhaného miliardáře Radovana Krejčíře. Zatavené pytle, nalezené při domovní prohlídce, dosud ještě nebyly otevřeny. "Budeme žádat Českou národní banku, aby nám poskytla velké počítací stroje," řekla ČTK státní žalobkyně.

Rádio Praha 13.7.2005Japonský Daikin investoval v Plzni dvě miliardy

Japonský koncern Daikin Industries, který ovládá třetinu světového trhu klimatizací, ve čtvrtek slavnostně otevřel svůj plzeňský závod v průmyslové zóně Borská pole. Firma už investovala v Plzni dvě miliardy korun a nyní má zastavěny dvě třetiny z 12 koupených hektarů. V současné době podnik zaměstnává 600 lidí. "Do konce roku jich budeme mít zhruba 1000, v listopadu nebo prosinci zahájíme výrobu ve druhé směně," řekl personální a správní ředitel Daikinu Bohuslav Borovanský. Firma nyní vyrábí na čtyřech linkách zhruba 2000 klimatizačních jednotek denně, všechny jdou na export po celé Evropě i do zemí severní Afriky.

Rádio Praha 15.7.2005


Rekordní pojídač knedlíků: Nedá se taktizovat, jen rychle jíst

Jak se stát rekordmanem v pojídání ovocných knedlíků? Podle vítěze letošního šestého ročníku Meruňkobraní v Miroslavi na Znojemsku Kamila Hamerského se nedá příliš taktizovat: "Prostě jen od začátku rychle jíst," konstatuje s úsměvem Hamerský. Za časový limit 20 minut třiatřicetiletý jedlík z Víru spořádal neuvěřitelných 96 meruňkových knedlíků. Nechal tak daleko za sebou ostatní soutěžící, o 22 kusů překonal i svůj loňský výkon.

Rádio Praha 16.7.2005


Titul Miss neslyšící získala Slovenka

petrovicova.jpg

Petronela Petrovičová ze Slovenska vyhrála 16. července v Praze soutež krásy neslyšících dívek Miss Deaf World 2005. Nejkrásnější neslyšící dívkou světa se v sobotu v Praze stala Slovenka Petronela Petrovičová. Porazila devět finalistek a získala titul Miss Deaf World a také Miss Sympatie. První vicemiss je Ruska Julia Agapová a třetí vicemiss Danijela Bukvičová ze Srbska a Černé Hory.

Mladá fronta Dnes 17.7.2005


Princ Edward navštívil golfové hřiště, které otvíral jeho předek

Britský princ Edward, hrabě z Wessexu, navštívil v pondělí golfové hřiště v Mariánských Lázních, aby předal dvě nejvyšší ceny v turnaji o Cenu vévody z Edinburghu. Těmi jsou výlet pro dvě osoby do Anglie na finále turnaje Ceny vévody z Edinburgu, včetně setkání s královskou rodinou. Člen britské panovnické rodiny se na hřišti v Mariánských Lázních objevil už podruhé; před sto lety golfové hřiště otevíral Edwardův prapradědeček, anglický král Edward VII.

Rádio Praha 18.7.2005


Tatrovky pro armádu bez konkurzu

Česká armáda se definitivně rozhodla pro nákup terénních nákladních automobilů. Necelou tisícovku automobilů za pět miliard korun nakoupí od kopřivnické Tatry. Protože se jedná o strategický vojenský materiál rozhodlo se ministerstvo obrany pro konkrétní firmu bez výběrového řízení.

Rádio Praha 19.7.2005


Čtvrt miliardy pro oběti okupace v roce 1968

Vláda schválila 259 milionů korun na odškodnění obětí okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy. S jejich rozdělením se počítá v příštích dvou letech. Odškodnění se týká lidí, kteří byli od srpna 1968 do června 1991 zabiti, zraněni nebo znásilněni v souvislosti s pobytem okupačních vojsk Sovětského svazu, Německa, Polska, Maďarska a Bulharska v Československu. Zákon o odškodnění obětí okupace byl schválen již v květnu, o penězích se rozhodlo nyní. Zákon dává dětem, manželům nebo manželkám či rodičům lidí, které okupační vojáci usmrtili, nárok na odškodnění ve výši 150.000 korun. Částku 70.000 korun mohou požadovat lidé, které okupační vojáci zranili a znásilnili a toto zranění či znásilnění zanechalo trvalé následky. Kdyby oběti zemřely, dostaly by odškodnění jejich děti, manželé a manželky, případně rodiče. V ostatních případech by oběti okupace měly nárok na 30.000 korun. O odškodnění musejí lidé požádat nejpozději do konce příštího roku. Nárok mohou prokázat lékařskou zprávou, úmrtním listem, svědeckou výpovědí nejméně dvou svědků nebo jiným způsobem, který ale zákon neupřesňuje. Podle Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu zemřelo od 21. srpna do 3. září 1968 při demonstracích proti obsazení Československa 72 lidí. Těžké zranění utrpělo 267 lidí.

Rádio Praha 20.7.2005


Stavba luxusního hotelu v Plzni startuje

Společnost ECM zahájí v příštích dnech stavbu druhého čtyřhvězdičkového hotelu v Plzni. Investor už má zajištěné bankovní financování, smlouvu s hotelovým operátorem předloží v září. Právě tyto dvě podmínky si dalo město jako vlastník pozemku s betonovými základy stavby do smlouvy, podepsané loni v prosinci. Nový investor oživí plochu v centru, kterou už osm let hyzdí železobetonové torzo. Stavební povolení, vydané před osmi lety, stále platí, stavba je pouze pozastavena. Společnost ECM sice o povolení obnovy stavebních prací zatím nepožádala, přesto předpokládá, že sanační práce na základech a čištění pozemku by měli začít v nejbližších dnech. Betonové základy stavby by neměly projít zásadními sanacemi, pouze některé zdi a část vrchních betonů. ECM zachová původní projekt, na nějž bylo vydáno stavební povolení. Exteriér hotelu nezmění, interiéry si určí hotelový operátor. Hotel Diplomat se 186 pokoji, konferenčním centrem, kancelářemi a obchody se má otevřít na podzim 2007.

Český rozhlas Plzeň 21.7.2005


Pražské Žluté lázně vyhověly zájemcům a otevřely nudistickou pláž

Žluté lázně v Praze-Podolí otevřely na břehu Vltavy nudistickou pláž o rozloze přibližně 500 metrů čtverečních. Plochu ohraničenou paravány navštěvuje poměrně dost lidí. Provozovatele k tomuto kroku vedly výsledky průzkumu mezi hosty areálu všech věkových skupin, v němž požadavek na zřízení takové pláže patřil k nejčetnějším. Průzkum inspiroval lázně i k zavedení dalších služeb. Od uplynulého víkendu hosté využívají rozlehlou písečnou pláž. V areálu vznikla půjčovna motorových člunů. Zatím jsou k dispozici dva, jeden pro čtyřčlennou a druhý pro šestičlennou posádku. Od srpna se budou moci návštěvníci nejen rekreovat, ale také vzdělávat. Čekají je kurzy angličtiny, němčiny a španělštiny. Podle sexuologa Radima Uzla tabuizace nahoty většinou neprospívá sexuálnímu rozvoji. Nudistické pláže podle Uzla působí příznivě na psychosociální vývoj dětí. Nejvíce exhibicionistů a lidí, kteří navrtávají dírky do převlékacích kabin, naopak prošlo puritánskou výchovou, dodal.

Rádio Praha 21.7.2005


Oprava znojemského kostela sv. Mikuláše odkryla cennou malbu

Unikátní nástěnné malby zachycující postavu svatého Václava našli restaurátoři při opravě interiérů kostela svatého Mikuláše ve Znojmě. Sondy do omítky při obnově interiéru kostela objevily malbu ve velké elipse nad bočním oltářem, zhruba ve výšce 12 metrů, řekl v pátek ČTK děkan kostela Jindřich Bartoš. Podle něj nejde o fresku, ale malbu na sucho. Je podobná malbám v klášteře v Louce, řekl Bartoš. To, že se jedná o svatého Václava, historici usoudili podle "typické postavy s čepcem, korouhví a štítem s erbem s českým lvem a orlicí". Malba na stěně severní lodi kostela podle Bartoše zřejmě pochází ze 16. století. "Možná jsou obdobné malby i na jiných místech kostela. To ukáží další sondy," řekl. Malba zůstane i nadále odkryta. "Je sice za oltářem. Část bude vidět zřejmě z kůru," řekl Bartoš.

Rádio Praha 22.7.2005


halouzkadokoncujesochu.jpg

Jiří Halouzka vytvořil největší českou sochu - vládce hor Praděd měří 10 metrů

Čtyři roky tvořil Jiří Halouzka sochu vládce jesenických hor Praděda. Obr z topolového dřeva, kterého nyní sochař dokončil, se dočkal zápisu do Guinnessovy knihy rekordů. Je totiž největší českou sochou. Při ztvárnění Praděda se řezbář inspiroval sto let starou předlohou. Místo od nejvyšší stejnojmenné hory Jeseníků se však obrovský dřevěný vládce hor a patron havířů dívá na své poddané od úpatí jiříkovské stodoly. Podle svého tvůrce má však i odtud dostatečný rozhled.

Rádio Praha 23.7.2005Hrad Buchlov ovládli milovníci zbraní a vojenské techniky

Milovníkům vojenské historie patří o tomto víkendu hrad Buchlov na Uherskohradišťsku. Návštěvníci si mohou prohlédnout několik desítek zbraní, militárie a vojenskou techniku z druhé světové války. Na hradním nádvoří vznikl také dobový tábor Rudé armády a menší tábor německých vojáků. Do dobových uniforem se převlékli členové Klubu vojenské historie. "Žádné cvičení neplánujeme, jen jsme chtěli lidem ukázat, jak takový tábor vypadal. Jsme vlastně taková živá expozice," řekl ČTK organizátor akce Filip Hrnčiřík. Vojáci mohli lidem ukázat různé zbraně, od samopalů až po kulomety a protitankové dělo. Lidí zabývajících se vojenskou historií a konkrétně druhou světovou válkou podle Hrnčiříka stále přibývá, v reakci na to také roste cena zbraní a militárií. "Některé věci se dají ještě různě sehnat v rodinách, něco se kupuje například v bazarech. Věcí je dost, ale jsou čím dál dražší," poznamenal.

Rádio Praha 23.7.2005


Zemřel ministr kultury Pavel Dostál

Ve věku 62 let v neděli zemřel ministr kultury Pavel Dostál. Zůstane v paměti jako nejdéle sloužící český polistopadový ministr, před příchodem do vlády se ale prosadil i jako divadelník či novinář. Do vlády přišel se svým přítelem Milošem Zemanem v létě 1998 a do čela ministerstva kultury si jej vybrali i všichni tři Zemanovi nástupci. Dostál bojoval od loňského září s rakovinou, v úřadě ale zůstával s tím, že mu práce pomáhá.

Rádio Praha 24.7.2005


Průzkum: Polovina českých zaměstnanců si po práci přivydělává

Téměř polovina českých zaměstnanců si po práci ještě přivydělává, vyplývá z průzkumu internetového serveru Job3000.cz. Zhruba 12 procent respondentů uvedlo, že k řádnému zaměstnání má ještě brigádu, sedm procent má dvě zaměstnání a osm procent zaměstnanců po práci podniká. Průzkum navíc ukázal, že se osm procent zaměstnaných věnuje takzvanému multi-level marketingu, tedy podomnímu prodeji nejrůznějšího zboží. Podle majitele serveru Job3000.cz Josefa Nechvátala může takový trend naznačovat, že když už lidé nemají podnikání jako hlavní a jediný zdroj výdělku, tak je alespoň provozují mimo svůj pracovní poměr. Počet lidí bez práce se v poslední době snižuje. V červnu nezaměstnanost klesla o 4832 osob, přesto zůstala na květnových 8,6 procenta. Úřady práce registrovaly 489.744 nezaměstnaných, což je nejméně za poslední tři roky.

Rádio Praha 24.7.2005


Filmová škola v Hradišti uvedla záznam procesu s Horákovou

Zaplněný sál Slováckého divadla v Uherském Hradišti v neděli zhlédl první ze tří částí unikátního šestihodinového dokumentu z procesu s Miladou Horákovou. Kompletní záznam se promítal ve světové premiéře v rámci Letní filmové školy. Byl také doplněn komentářem odborníků. Horáková byla poslankyní za národní socialisty. Po komunistickém puči v únoru 1948 se na protest vzdala mandátu. Posléze neúspěšně iniciovala společný postup nekomunistických stran. Ve vykonstruovaném procesu byli spolu s ní k smrti odsouzeni také Jan Buchal, Oldřich Pecl a Záviš Kalandra.

Rádio Praha 24.7.2005


Nový internetový portál pro cestovní ruch

plzenportal.jpg

Plzeňský kraj uvedl oficiálně do provozu nový internetový portál, který si klade za cíl poskytnout, domácím i zahraničním turistům co nejvíce informací o kraji. Na internetové adrese www.turisturaj.cz najdou zájemci o návštěvu kraje informace o ubytování, informačních centrech, přírodě, památkách a sportovních příležitostech na území regionu. Portál je doplněn i o množství aktuálních informací o konaných kulturních a společenských akcích. Turisté na stránkách najdou seznamy všech kempů, muzeí, tipy na výlet, které zpracovávají jednotlivá infocentra, seznam a informace o hradech, zámcích, církevních a technických památkách, lidové architektuře i dalších památkách v kraji.

Nový internetový portál nabízí i anglickou a německou jazykovou verzi.

Český rozhlas Plzeň 26.7.2005


Zákony jsou k dispozici na internetu

Ministerstvo vnitra na svých internetových stránkách zpřístupnilo všechny zákony vydané od května 1945. Zájemci mohou nyní na internetové adrese:

www.mvcr.cz/2003/rady/sbirka_rady.html najít nejen stejnopisy Sbírky zákonů, ale i všech vydaných mezinárodních smluv. Podle mluvčí ministerstva Radky Kovářové trvala práce na projektu tři roky. Povinnost umožnit dálkový přístup jak ke sbírce zákonů, tak k mezinárodním smlouvám nařizoval vnitru zákon z roku 1999. Ministerstvo vnitra používá pro zobrazování textu formát PDF (Portable Document Format), takže dokumenty lze tisknout v originální podobě.

Rádio Praha 27.7.2005


Česká nádraží získají novou tvář

Železniční nádraží v Česku ožijí. České dráhy v uplynulých dnech představily svůj grandiózní projekt na modernizaci desítek budov ve významných českých a moravských městech. Projekt se jmenuje Živá nádraží. Určitě nejsledovanějším objektem je Hlavní nádraží v Praze. Odtud si také tisíce cizinců odnášejí své první dojmy z České republiky. A tato vizitka není dnes příliš vábná. Už relativně brzy, do čtyř let, by ale mělo dojít k zásadní změně.

Rádio Praha 28.7.2005


paroubekjiri.jpg

Jiří Paroubek je nejpopulárnějším politikem

Premiér Jiří Paroubek je po zesnulém Pavlu Dostálovi nejpopulárnějším českým politikem. Kladně jej hodnotí 63% občanů, zatímco šéfa opoziční ODS Mirka Topolánka pouhých 41%. Sociálním demokratům také pomalu stoupají předvolební preference z 16% na 18%, zatímco ODS zaznamenala pokles pod třicetiprocentní hranici na 27,5%.

Rádio Praha 29.7.2005


Škoda vydělala za půl roku 4 miliardy

skodaoktavia.gif

Čistý zisk automobilky Škoda Auto se v pololetí zvýšil o 1,4 miliardy korun na 3,95 miliardy korun. Tržby se zvýšily ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 16,8 procenta na 97,32 miliardy korun. S odvoláním na agenturu Reuters to dnes uvedl internetový server Patria.cz. Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto prodala podle tiskové zprávy, zveřejněné před týdnem, za šest měsíců letošního roku na celém světě 244.569 vozů, meziročně o 7,3 procenta více. V Česku firmě klesl prodej o procento na 32.475 vozů. Nejvýznamnějším regionem zůstává pro automobilku západní Evropa, kde firma zvýšila prodej o 17 procent na 140 tisíc vozů. Největším trhem je Německo se zhruba 42 tisíci prodanými auty a 15procentním růstem. Dalším významným trhem v regionu jsou Velká Británie a Španělsko, kde meziročně stoupl prodej o polovinu. Méně vozů firma prodala v zemích střední a východní Evropy. Celkové trhy střední a východní Evropy se od roku 2004 vyvíjejí negativně, zejména v Polsku, uvedla firma. Důvodem má být dovoz ojetých automobilů, který v souvislosti s rozšířením EU a s tím spojeným zjednodušením administrativy v těchto zemích podstatně vzrostl. V tomto regionu Škodě klesl prodej o sedm procent na 57.460 vozů. Vyšší prodeje Škoda vykázala v Rumunsku, Bulharsku a pobaltských zemích. Nejprodávanější modelovou řadou Škody zůstává Fabia s 121.315 prodanými kusy. Dvojkou je Octavia s 112.812 prodanými vozy. "V samotném červnu však prodej modelové řady Octavia modelovou řadu Fabia překonal," uvedla před týdnem firma.

Lidovky 1.8.2005


Prazdroj obnovil výrobu dřevěných ležáckých sudů

vyrobadrevenychsudu.gif

Plzeňský Prazdroj dnes po 48 letech obnovil výrobu dřevěných ležáckých sudů. Ještě v 80. letech používal 5500 těchto nádob na zrání piva, dnes jich má pouze 50, z nichž čepuje pivo už jen v turistickém skanzenu. Používané sudy jsou sto let staré, proto se objevila potřeba nových sudů. Sud s objemem 38 hektolitrů je vyráběn pěti bednáři dva až tři týdny. Na každý rok se plánuje výroba tří sudů. Cenu jednoho sudu se odhaduje na nejméně 200.000 korun. Na výrobu jednoho kusu se použije dva krychlové metry dřeva. Dva metry vysoký sud je vyráběn z českého dubu. Je složen ze 70 obvodových prken - dužin, o tloušťce devět centimetrů, uprostřed kolem pěti centimetrů. Posledních 50 sudů společnost dvakrát ročně smolí - na Velikonoce a na Václava. Smolu, jejíž složení je tajemstvím, vyrábí z čínské a americké pryskyřice, parafínu a medicinálního oleje. Nedělá se to kvůli těsnosti, ale pivo si ze smoly bere živiny. Bednárna Prazdroje má tradici od založení pivovaru v roce 1842. Začátkem 20. století bylo v pivovarských sklepích v Plzni 9000 dřevěných sudů a kádí. Od roku 1931, kdy se začaly používat ocelové nádoby, zaznamenává podnik úbytek dřevěných nádob.

Český rozhlas Plzeň 2.8.2005


Ministerstvo zahraničí si nárokuje téměř 22 milionů pro krajanské spolky

Téměř 22 milionů korun v peněžních darech krajanským spolkům a společnostem přátel Česka v zahraničí. Vyplývá to z plánu ministerstva zahraničí a usnesení vlády z konce července. Ministerstvo zahraničí si nárokuje ze státního rozpočtu na tento typ pomoci v letošním roce. Finanční pomoc je rozdělena na dvě části. První z nich je podpora konkrétních projektů krajanských spolků a společností přátel ČR zaměřených na uchování české kulturní svébytnosti v zahraničí na podporu krajanského tisku a na propagaci Česka v celkem 46 zemích, jako jsou přednášky, výstavy a koncerty. Na tyto aktivity byla vyčleněna částka 11,795.000 korun. Zbylých deset milionů korun připadne na podporu konkrétních projektů spolků zaměřených na opravy a údržbu krajanských škol a kulturních zařízení ve vlastnictví nebo dlouhodobém pronájmu spolků. Tato pomoc je určena příjemcům v Argentině, Bulharsku, Chorvatsku, Polsku, Rumunsku, Rusku a na Ukrajině.

Rádio Praha 2.8.2005Ceny aut v ČR jsou stále nejnižší v Evropě

Koncové ceny nových osobních aut v ČR jsou stále nejnižší v Evropě a jsou o osm procent pod průměrem eurozóny. Naopak k nejdražším patří nové vozy v Dánsku, kde je jejich cena o 94 procent vyšší, než je průměr, uvedla společnost PriceWaterhouseCoopers. Ceny aut v ČR ve druhém čtvrtletí meziročně klesly o 1,2 procenta, zatímco celá Evropa zaznamenala růst o 3,9 procenta.

ČTK 4.8.2005

Prezident Klaus jmenoval Vlastu Formánkovou ústavní soudkyní

Prezident Václav Klaus jmenoval ústavní soudkyní Vlastu Formánkovou. V patnáctičlenném Ústavním soudu nyní zbude neobsazené jedno místo. Nominaci dosavadní soudkyně krajského soudu v Plzni do nejvyšší soudní instituce v České republice už ve čtvrtek těsnou většinou schválil Senát. Kritici Formánkové mimo jiné vyčítají, že před 25 lety odsoudila vedoucího jedné z plzeňských restaurací, který výkřiky narušoval ustavující schůzi občanského výboru.

Rádio Praha 5.8.2005


Koruna posílila na 29,39 Kč/EUR, je nejsilnější od března

Česká měna prudce posílila o více než 30 haléřů na 29,39 Kč/EUR. Dostala se tak na nejsilnější úroveň od první poloviny března. Důvodem posilování byly příznivé ekonomické statistiky, řekl ČTK Tomáš Vlk z Patria Online. Vůči dolaru koruna rovněž silně zpevnila až na 23,76 Kč/USD. České měně nejvíce pomohly další nad očekávání dobré výsledky zahraničního obchodu. Ten v červnu skončil s přebytkem 7,5 miliardy Kč, zatímco trh očekával přebytek přes čtyři miliardy Kč. "Statistika byla pro korunu velkou vzpruhou, protože potvrdila, že koruna může posilovat dál, aniž by tím zásadním způsobem utrpěla ekonomika," řekl ekonom Volksbank Vladimír Pikora.

Rádio Praha 8.8.2005Kytarista Rak oslavil šedesátiny na festivalu v Itálii

Mezinárodně uznávaný český kytarista Štěpán Rak měl recitál v Itálii na kytarovém festivalu, jemuž dal jméno renesanční taneční mistr Fabrizio Caroso, žijící zřejmě v letech 1526 až 1605. "Hraji na posvátném místě Lanuvio u Říma v nádvoří katedrály Madonna delle Grazie. Je to fascinující prostor plný silné tvůrčí energie," informoval z Říma ČTK v Praze Štěpán Rak. Koncert nazval dárkem festivalu ke dni svých šedesátin, které si právě připomíná.

ČTK 9.8.2005


ČR a Slovensko mají nejstabilnější růst ze všech zemí OECD

Česká republika a Slovensko mají v posledních letech nejstabilnější vysoký ekonomický růst ze všech zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V každém z posledních sedmi čtvrtletí rostlo hospodářství těchto zemí nejméně o procento, což se žádnému dalšímu státu nepodařilo. Společně s Irskem dosahují navíc ČR a Slovensko nejvyššího růstu, vyplývá ze statistik, které ČTK zjistila na internetových stránkách OECD.

ČTK 10.8.2005

Kurzy devizového trhu

Austrálie

1 AUD

18.23Kč.

Británie

1 GBP

42.65Kč.

EMU

1 EUR

29.36Kč.

N. Zéland

1 NZD

16.59Kč.

Slovensko

100 SKK

76.35Kč.

USA

1 USD

23.66Kč.

Č.N.B. Platné od 11.8.2005


Kandidát na ministra se soudí se státem

Vladimír Darjanin, jeden ze trojice kandidátů na ministra kultury, se může dostat do velmi zvláštní situace: být členem vlády a zároveň čelit žalobě od státu. MF DNES zjistila, že Darjanin, dnes šéf české expozice na výstavě Expo 2005 v Japonsku, se soudí s Hradem.

Mladá fronta Dnes 12.8.2005