Střípky-Čriepky 2005/08 ... Článek 04 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2005 / 08

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk

Správy zo Slovenska a o SlovenskuNa slovensko-českej hranici, vrchu Lopeník, sprístupnili 22-metrovú rozhľadňu

Na vyše 900 metrov vysokom vrchu Lopeník v Bielych Karpatoch, ktorým prechádza slovensko-česká hranica, dnes slávnostne sprístupnili verejnosti turistickú rozhľadňu. Je 22 metrov vysoká a stojí približne meter od hraničnej čiary, v katastri moravskej obce Lopeník. Je to vraj symbolické, pretože stavbu financovalo zo svojich rozpočtov 12 obcí moravského mikroregiónu Bojkovsko a štyri obce združené v slovenskom mikroregióne Bošáčka. Na postavenie rozhľadne využili aj peniaze z fondu Európskej únie Leader a prispeli aj mnohí sponzori. Náklady predstavovali približne 1,6 milióna českých korún.

TASR 16.7.2005


juraj_liska.jpgJuraj Liška

Od 1. augusta už armáda nebude povolávať na povinnú vojenskú službu

Od 1. augusta tohto roku už armáda nebude povolávať mladých mužov na povinnú vojenskú službu. Zároveň sa pozastaví vykonávanie pravidelného odvodu brancov. Vydaním rozkazu o tom včera rozhodol minister obrany Juraj Liška. Liška svoje rozhodnutie oznámil počas hudobného festivalu Bažant Pohoda v Trenčíne. "Dnešným dňom mladí ľudia nebudú musieť chodiť na základnú vojenskú službu a naša armáda sa stáva plne profesionalizovaná," vyhlásil minister a zožal súhlasný rev stoviek mladých ľudí pod hlavným pódiom festivalu.

Bleskovky 18.7.2005


Rómov bude vraj odchádzať zo Slovenska viac

Predseda parlamentu Rómov a poradca ministra vnútra pre menšinovú problematiku Ladislav Fízik úplne súhlasí s tvrdením českého ministra vnútra Františka Bublana, že za zvýšeným prílivom Rómov zo Slovenska do ČR je sociálna reforma súčasnej vlády. Prudké zvýšenie žiadateľov o azyl od začiatku tohto roka ho neprekvapuje, očakáva, že ich bude ešte viac cez zimu. "Stredná vrstva sa prepadáva do chudoby a to sa netýka len Rómov. Na Slovensku je hlad, chudobní ľudia sú podvyživení. Náprava tohto stavu bude stáť milióny," povedal Fízik pre agentúru SITA po tom, ako o zlej situácii Rómov na Slovensku a prudkom náraste ich žiadostí o azyl informovali dnes české Hospodárske noviny (HN).

SME 20.7.2005


 Teplárne vrátia ľuďom milióny

Niektorí výrobcovia tepla musia vrátiť odberateľom neoprávnene zinkasované platby za roky 2003 a 2004. Týka sa to 13 teplární, ktoré si podľa zistení regulačného úradu od januára tohto roka zahrnuli do ceny tepla ekonomicky neoprávnené náklady. Výrobcovia majú vrátiť takmer 25 miliónov korún. Za celý minulý rok pritom úrad odhalil 11 podobných prípadov. Previnilci museli poškodených odberateľov spätne odškodniť sumou 5,5 milióna korún. "Zvýšený počet výrobcov tepla, ktorí porušili zákon, a vyššia suma neoprávnených nákladov v cenách, je aj vecou náhody. Jednoducho sme natrafili na takéto subjekty. Vplyv na to však má aj zvýšená aktivita v oblasti kontroly zo strany našich regionálnych pracovísk," vraví hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták.

Pravda 23.7.2005


Telefonovanie by malo zlacnieť

Pri telefonovaní z pevnej linky už volajúci nebude musieť využívať služby Slovak Telecomu. Telekomunikačný trh sa včera úplne otvoril. Doterajšiemu monopolu začali konkurovať štyri spoločnosti - Amtel, Dial Telecom, eTel a Slovanet. Odvčera ponúkajú domácnostiam volania do rôznych sietí na Slovensku aj v zahraničí. Volajúci s nimi môže podpísať zmluvu a potom pred každým volaním vytočiť predvoľbu svojho operátora, ktorý ho spojí a zaúčtuje si len svoje poplatky. Volajúci však musí mať naďalej uzatvorenú aj zmluvu so Slovak Telecomom.

SME 2.8.2005


Najnavštevovanejšie múzeum je na Hrade!

bratislavskyhrad.jpg

Najnavštevovanejším múzeom Bratislavy bolo v minulom roku Historické múzeum na Bratislavskom hrade s viac ako 120-tisíc návštevníkmi. Druhá priečka v rebríčku návštevnosti patrila múzeu na hrade Devín, tretia Prírodovednému múzeu na Vajanského nábreží. Na dosiahnutí rekordného počtu návštevníkov mali v prípade Historického múzea podiel - okrem stálych expozícií - aj krátkodobé výstavy. K tým najatraktívnejším patrili výstava historických zbraní či výstava fotografií amerických astronautov. K ďalším zaujímavým výstavám, ktoré pritiahli v minulom roku značný počet návštevníkov, patrila výstava o úsporách energie, Hodiny a zbrane z druhej polovice 20. storočia. Mimoriadny záujem verejnosti vzbudila aj atraktívna výstava cestovateľov Hanzelku a Zikmunda.

Nový čas 4.8.2005


Slovenskí skauti na celosvetovom podujatí EuroJam

Slovenskí skauti sú súčasťou najväčšieho celosvetového skautského podujatia v Európe za posledných desať rokov. Na akcii EuroJam 2005 vo Veľkej Británii sa zúčastňuje vyše 10 000 mladých ľudí od 10 do 18 rokov z 57 krajín sveta. Slovenský skauting a Slovensko zastupuje na tejto 12-dňovej akcii 25-členná výprava - 13 skautov zo 113. zboru Modré hory z Bratislavy s dvomi dospelými vedúcimi a 10 členov pracujúcich v medzinárodnom organizačnom tíme podujatia. Slovenská výprava žije v spoločnom subcampe s americkými skautmi z Michiganu, s ktorými dlhé roky spolupracujú. „Je tu pohromade toľko rôznych kultúr a aktivít, že ich v tak krátkom čase ani nie je možné všetky navštíviť. Bude možné z nich čerpať inšpiráciu a energiu ešte mnoho dní po našom návrate,“ vyhlásil vedúci slovenskej výpravy Martin Benko.

SITA 9.8.2005