Střípky-Čriepky 2005/08 ... Článek 08 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2005 / 08

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk

Klubovní zprávy

Klub Čechů a Slováků ve Wellingtonu - PO. Box 27 332, WellingtonNávštěva pana doktora Broučka

V červnovém čísle Střípků - Čriepků byl na klubovní stránce uveřejněn dopis pana Stanislava Broučka, který přijede na Nový Zéland začátkem září.

Pan doktor Brouček pracuje v Etnologickém ústavu Akademie věd České republiky a zabývá se Čechy v zahraničí. Účelem cesty na Nový Zéland je setkat se se zdejšími Čechy, vyslechnout a sepsat jejich osudy.

Nabídli jsme panu doktorovi, aby si naplánoval příjezd do Wellingtonu tak, aby se mohl zúčastnit některé naší středeční schůzky a sám si domluvil, s kým se sejde.

Bohužel nedávno nám dal vědět, že ve Wellingtonu bude pravděpodobně od 20. do 30. září. Proto bych chtěla vyzvat ty, co mají o setkání s panem doktorem zájem, aby mě co nejdříve dali vědět.

Volejte předsedkyni Janu Baborovou k večeru po páté hodině. Telefon: 567 0510Členské příspěvky klubu

Výbor klubu Vám chce připomenout, že většině členům vypršelo předplatné na Střípky - Čriepky a též na členství klubu v červnu.

Doposud pouze polovina členů má zaplaceno!

Prosím zaplaťte nebo dejte vědět nemáte-li zájem o Střípky - Čriepky či členství.Členské klubovní příspěvky:

Členství pro rodinu s příjmem                 $30.00

Členství pro rodinu bez příjmu               $10.00

Členství pro jednotlivce s příjmem         $20.00

Členství pro jednotlivce bez příjmu        $10.00

Předplatné na Střípky - Čriepky:

Pro členy klubu                                       $15.00

Pro nečleny klubu                                   $30.00

Pro čtenáře mimo Nový Zéland               $30.00

                                                   Plus poštovné

Pro čtenáře ve finanční tísni na požádání zdarma.

Příspěvky posílejte na adresu:

Czech and Slovak Club

P.O. Box 27 332, Wellington, New Zealand

Pro více informací volejte pokladníka klubu tel: 04-478 5977Říjnový oběd

Ještě není na 100% rozhodnuto, ale rádi bychom tentokrát vyzkoušeli novou restauraci a zašli do

“Old Flames Restaurant” na Jackson Street v Petone.

Cena za oběd v neděli je $19.50 a datum 30. října.

Pokud souhlasíte a máte zájem nebo nějaké připomínky či návrhy, dejte vědět.

Volejte předsedkyni Janu Baborovou po páté hodině odpoledne.

Telefon: 567 0510


Historici našli původní hrobku Karla IV.

Císařovy ostatky spočívaly pod oltářem katedrály svatého Víta přes dvě stě let. Přemístil je Rudolf II.

Archeologové to považují za největší objev posledních let. Na Pražském hradě po pěti letech pátrání odhalili původní hrobku Karla IV. a jeho manželek. Nejde o žádnou náhodu. Historici na svém nejnovějším objevu pracují už pět let. Zmínky o hrobce skryté v kněžišti katedrály svatého Víta na Pražském hradě se objevují ve starých písemnostech. Když na ně archeologové narazili, začali pátrat. A hrobku skutečně nalezli. “Ceníme si toho objevu mimořádně vysoko. Tělo Karla IV. spočívalo v této královské hrobce zhruba dvě stě let,” říká archeolog Jan Frolík z Akademie věd.

Ostatky krále se přesouvaly

Teď už je ovšem hrobka prázdná. Ostatky Karla IV. i jeho manželek z hrobky nechal vyjmout a přemístit císař Rudolf II. Těla od té doby spočívají v kryptě katedrály, která je veřejnosti běžně přístupná. “Proč to Rudolf II. udělal, zatím nevíme. Doufám, že právě na tuto otázku nalezneme při dalším bádání odpověď.” podotýká Frolík.

Historik František Kadlec ze Správy Pražského hradu se přiklání k názoru, že přesun ostatků souvisel se stavebními úpravami původní královské hrobky. “Tehdy bylo přeneseno i tělo Karla IV.,” míní Kadlec. Proč však Rudolf II. Nenechal těla přenést zpět do původní hrobky, historici zatím netuší.

Archeologové hrobku zkoumají pomocí speciální sondy navrtaným otvorem tak, aby ji pokud možno nepoškodili. Posledním, kdo do hrobky sestoupil, byl v roce 1872 historik Josef Mocker. Právě pomocí jeho nákresů nyní odborníci hrobku objevili.

Bádání, o jehož výsledcích včera jako první informoval deník Právo, potrvá ještě zhruba měsíc. “Teprve pak všechny informace o nálezu zveřejníme, včetně velmi zajímavých filmových záběrů a fotografií,” slibuje tajemník prezidenta Ladislav Jakl.

Otázkou je, zda bude nově objevená královská hrobka zpřístupněná veřejnosti. V úvahu připadá například možnost, že by návštěvníci mohli do hrobky jen nahlížet pomocí speciálního okna, aby byl zachován charakter Chrámu svatého Víta. “Je to obtížné rozhodování. Určitě by to bylo velmi drahé a ty peníze by mohly být, alespoň podle mého názoru, využity účelněji. Rozhodující verdikt ovšem vynesou hradní památkáři,” upřesnil Frolík.

Pohřeb trval několik dní

Císař Karel IV. zemřel 29. listopadu 1378 ve večerních hodinách. Bylo mu necelých 62 let. Trápilo ho několik chorob, nejvíce dna. Císařovo náhlé upoutání na lůžko však způsobila zlomenina krčku levé stehenní kosti. Když se přidala horečka provázející prudký zánět plic, nastal konec.

Lidé dostali šanci se s oblíbeným panovníkem rozloučit. Pohřební průvod s katafalkem, na němž leželo vystavené Karlovo tělo, procházel několik dní Prahou. “Cesta do jisté míry kopírovala slavnostní korunovační jízdu. Zatímco noví čeští králové po korunovaci mířili z Vyšehradu na Pražský hrad, pohřební průvod se ubíral opačným směrem,” vysvětluje historik František Šmahel, který o smutečním obřadu sepsal celou publikaci.

Průvod s rakví se cestou zastavoval v jednotlivých kostelech, kde se věřící za zesnulého panovníka modlili. Zastávky byly například v Emauzích či klášteře svatého Jiljí.

“Čestný doprovod Karlova těla byl pečlivě vybírán z předních českých šlechticů. Samotné máry s rakví neslo služebnictvo,” přiblížil Šmahel. Sloužícím byly vidět jen nohy, protože máry byly pokryté drahými látkami, které splývaly až na zem. “Je to pěkně vidět na soudobých ilustracích, které pořídili francouzští malíři,” dodal Šmahel.

MF Dnes 9.6.2005 Jan Gazdík a Jana Blažková