Střípky-Čriepky 2005/10 ... Článek 03 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2005 / 10

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk

Měsíc ve zpráváchPrinc Charles odhalil památník účastníkům bitvy o Británii

Britský korunní princ Charles a jeho žena Camilla na nábřeží Temže odhalili první londýnský památník bitvy o Británii. Zobrazuje v sérii reliéfů různé klíčové okamžiky bitvy, nejen letecké souboje a piloty, ale i prosté lidi v krytech. Na památníku jsou i jména všech 2936 pilotů z 15 zemí, kteří v létě a na podzim roku 1940 odvrátili snahu Hitlerova letectva opanovat nebe nad Británií a umožnit tak německou invazi. Bitva začala 10. července a skončila 31. října 1940. V bitvě bojovalo také 88 čs. pilotů. ČR zastupovala náměstkyně ministra obrany Jaroslava Přibylová, která stejně jako další účastníci slavnosti vyslechla dík předsedy organizačního výboru lorda Normana Tebitta za to, že ČR přispěla na památník 2,5 miliony korun.

Rádio Praha 18.9.2005


Podíl státních penzí k průměrné mzdě patří v ČR k nejnižším

Státní penze v České republice dosahují 58,2 procenta průměrné mzdy a patří tak mezi vyspělými zeměmi v tomto ohledu k nejnižším. Průměr ve státech OECD činí 70 procent. Vyplývá to z letošní statistiky OECD. Ve všech těchto zemích je pro přiznání státního důchodu potřeba splnit podmínky důchodového věku a potřebného počtu let placení sociálního pojištění. V Česku mají občané s podprůměrnou mzdou poměrně vysoký důchod, který dosahuje téměř 90 procent výdělku před odchodem do penze. Státní penze u občanů s nízkými příjmy je tak v Česku v horní polovině mezi členskými zeměmi OECD. Například na Slovensku činí 58,2 procenta, v USA 61,4 procenta, v Irsku 63 procent. Naopak státní penze u občanů s nadprůměrnými příjmy je v Česku jedna z nejnižších. U lidí s dvojnásobkem průměrného příjmu představuje 35,3 procenta platu před penzí. Průměrný důchod v Česku činí necelých 7300 Kč a průměrná čistá mzda, kterou si zaměstnanec přinese domů po zaplacení daně z příjmů, sociálního a zdravotního pojištění, je 12.500 Kč. Průměrné penze dosahuje asi jen 44 procent důchodců, kdežto průměrné mzdy ani ne 30 procent občanů.


Rádio Praha 18.9.2005


Bývalý ministr zahraničí Jan Masaryk má v Praze první pomník

V Černínském paláci v Praze, kde sídlí ministerstvo zahraničí, byla odhalena busta Jana Masaryka (1886-1948). Někdejší ministr zahraničí tak má v Praze svůj první pomník. Slavnostního aktu se zúčastnil ministr kultury Vítězslav Jandák, první náměstek ministra zahraničních věcí Jaroslav Bašta a zástupci Společnosti Jana Masaryka.ČTK 20.9.2005


SZPI zakázala prodej potravin v jindřichohradecké Hypernově

Státní zemědělská a potravinářská inspekce s okamžitou platností zakázala prodej všech potravin v jindřichohradecké Hypernově. Svůj krok zdůvodnila ohrožením zdraví spotřebitelů, protože při opakovaných kontrolách našli inspektoři z Tábora důkazy o značném zamoření prostoru myšmi. ČTK to řekla mluvčí inspekce Daniela Kolejková. "Na celé prodejní ploše, skladech i přímo v regálech bylo množství myšího trusu, rozkousané obaly potravin a dokonce živé a mrtvé myši," uvedla mluvčí. Prodejnu provozuje firma Ahold Czech Republic, s níž SZPI zahájí správní řízení a uloží jí pokutu ve výši několik set tisíc korun.

Rádio Praha 21.9.2005


Zastupitelé Šternberku zbavili Gottwalda čestného občanství

Klement Gottwald již není čestným občanem města Šternberk na Olomoucku. O titul ho po 57 letech připravili městští zastupitelé. Vyšli tak vstříc kritickým hlasům řady lidí, kteří si nepřáli mít představitele komunistického režimu za čestného spoluobčana. "Pro návrh hlasovali všichni zastupitelé s výjimkou komunistů, kteří se hlasování zdrželi. Zastupitelé tak vyšli vstříc výtkám obyvatel," řekla ČTK mluvčí radnice Irena Hamplová.

Rádio Praha 21.9.2005

Elektrovýrobky kvůli odpadům již v řadě obchodů podražily

Lidé, kteří se v těchto dnech vydají na nákup elektrovýrobků, musí počítat s tím, že v řadě obchodů již zaplatí za toto zboží až o několik stovek korun více. První obchodníci totiž k elektrospotřebičům začali účtovat takzvaný recyklační poplatek, ze kterého bude podle novely zákona o odpadech financován systém sběru a likvidace vysloužilých elektrospotřebičů. Nejvyšší je poplatek u ledniček, a to 420 Kč. Několikakorunový poplatek se naopak účtuje u mobilních telefonů. Výrobci mají podle novely odpadového zákona od 13. srpna povinnost zajistit zpětný odběr, zpracování a odstranění starých elektrospotřebičů. Náklady na tento systém má pokrýt recyklační poplatek, který je uveden odděleně od ceny zakoupeného výrobku a poslouží na likvidaci zboží vyrobeného do 13. srpna. Navíc musejí výrobci a dovozci do ceny nových spotřebičů vyrobených po tomto datu zahrnout i náklady na jejich budoucí likvidaci, což zvýší cenu výrobků až o několik procent.

Rádio Praha 22.9.2005


Propojení pražských nádraží uvítají nejen cestující expresů, ale i obyvatelé středních Čech

vlak_hlavak4.jpg

Nové spojení - tak se jmenuje jedna z největších železničních staveb v zemi. Uskutečňuje se v Praze, téměř v jejím centru. Po dokončení v roce 2010 se výrazně zvýší propustnost a rychlost v celém pražském železničním uzlu. Stavba Nové spojení propojí Hlavní nádraží, Masarykovo nádraží, nádraží Libeň, Vysočany a Holešovice. Měla by odstranit nejproblematičtější místo železniční sítě pro osobní dopravu. Ze severu a východu totiž už z dob Rakouska-Uherska směřuje dosud dráha do dvou jednokolejných tratí, kde je možné se místy pohybovat jen rychlostí 10 kilometrů za hodinu. A to samozřejmě omezuje počet spojů při dojezdu do centra města. Některé mezinárodní rychlíky, například EuroCity na trase Vídeň - Praha - Berlín, proto musí stavět v Holešovicích. Na Hlavní nádraží se nedostanou. Realizace projektu Nové spojení mimo jiné vyžaduje provrtání dvou dvoukolejných tunelů pod horou Vítkov o celkové délce téměř tři kilometry, vybudování 25 mostů, dvou estakád o délce několik stovek metrů a samozřejmě souběžně s tím bude probíhat rozsáhlá rekonstrukce silniční sítě a úprava okolního terénu. Podle Pavla Mathé, technického ředitele Správy železniční dopravní cesty nelze vyloučit, že celý projekt bude ukončen dřív, než je plánováno.

“Stavba byla zahájena v srpnu loňského roku. To znamená, že je asi v pětině rozestavěnosti. Vše běží podle plánu. Dokonce musím kvitovat s povděkem, že se podařilo určitým způsobem navýšit sumu ročních finančních prostředků. To nebude znamenat zdražení stavby, ale nabízí se možnost zkrácení stavby proti původnímu termínu, který vyšel ze soutěže, a byl stanoven na rok 2010.

Rádio Praha 22.9.2005


Měšťanská beseda v Plzni se stala Stavbou roku 2005

mestanskabesedaplzen.jpg

Opravená Měšťanská beseda v Plzni, která byla vyhlášena nejlepší stavbou roku v Plzeňském kraji, získala i celostátní ocenění Stavba roku 2005. Podle slov architekta Jana Soukupa, který rekonstrukci stavby vedl, je titul uznáním práce odborných řemeslníků, restaurátorů či pozlacovačů, kteří dokázali napodobit přirozené, dlouhodobě zažité řemeslo. Ocenění převzal v úterý (20.9.) na veletrhu For Arch v Praze. Památkově chráněná Měšťanská beseda začala po pěti letech oprav sloužit veřejnosti letos v lednu. Rekonstrukce téměř za 300 milionů korun vrátila secesní budově její původní podobu. Všechny umělecké prvky odborníci opravili podle dobových fotografií a chybějící doplnili kopiemi.

Český rozhlas Plzeň 21.9.2005


Julius Meinl v Českých Budějovicích prodával zkažené potraviny


Plesnivé či prošlé potraviny, především uzeniny a sýry, prodával obchod Julius Meinl na Lannově třídě v Českých Budějovicích. Zjistila to Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Kontroloři přišli na to, že prodavačky v lahůdkách musely na pokyn vedoucího vracet do prodeje potraviny, určené k likvidaci. SZPI na řetězec podala oznámení o podezření z trestného činu prodeje potravin, které ohrožují zdraví a z vydírání, řekla ČTK mluvčí inspekce Daniela Kolejková. Řetězec čekají statisícové pokuty. Kontrola podle mluvčí objevila, že vedoucí provozu nutil prodavačky v lahůdkách například omývat ve slané či octové vodě plesnivé uzeniny a sýry. Poté je ženy musely potírat olejem, aby vypadaly čerstvě. Zaplísněné potraviny dokonce personál vykrajoval a poté znovu prodával. Do provozu se k těmto úpravám sváželo prošlé zboží i z jiných obchodů řetězce Julius Meinl. "Pracovně se chladírně, kde se omyté uzeniny a sýry ukládaly, říkalo 'kafilérka'," upozornila mluvčí. O praktikách firmy bude SZPI informovat kontrolní úřady ostatních zemích EU.

Rádio Praha 23.9.2005


Spolutvůrce atomové bomby Placzek má v Brně pamětní desku

Významného fyzika a brněnského rodáka Georga Placzeka, jenž se za druhé světové války podílel na vývoji první atomové bomby, připomíná od pátku v Brně na náměstí Svobody pamětní deska. Placzek se vedle vývoje jaderné zbraně výrazně zasloužil o výzkum štěpení jádra pro mírové využití v elektrárnách, řekl Petr Dub z Vysokého učení technického, které o významu vědce pořádalo v Brně sympozium.

Rádio Praha 23.9.2005


nejsilnejsi_pivo.jpg

Nejmenší pivovar uvařil nejsilnější české pivo

Praha má další kuriozitu - v minipivovaru U Medvídků vzniklo nejsilnější české pivo, které zraje víc než půl roku. Nese název X-Beer 30. Má totiž 30 sacharizačních stupňů a 12 procent alkoholu. Nejmenší český pivovar se rozhodl uvařit nejsilnější pivo. Třetinková láhev nejsilnějšího piva stojí 111 korun. Silnému pivaři, který je zvyklý na svých deset, by to asi udělalo pořádnou díru do rozpočtu. Ale toto je pivo především pro ty, kteří si ho umějí vychutnat i pro sběratele.

Rádio Praha 24.9.2005


Gross v politice skončil, bude z něj právník

stanislav_gross.jpg

Předseda ČSSD Stanislav Gross skončil s vrcholnou politikou. Členům Ústředního výkonného výboru ČSSD oznámil, že příští týden rezignuje na funkci předsedy strany a že nebude ani kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny. Od října bude pracovat jako právník. Jméno firmy, kde bude působit, ale Gross odmítl před novináři upřesnit.

Mladá fronta Dnes 25.9.2005


B ývalý policista Luděk Pešek, který u policie skončil loni v listopadu poté, co našel v bance peněženku, ve které bylo 23.000 korun a neodevzdal ji, pracuje na radnici ve Vrchlabí na Trutnovsku. Muž nyní na městském úřadě řeší dopravní přestupky a vybírání pokut, informují ve svých východočeských vydáních Deníky Bohemia. Pešek u policie skončil, protože podle trutnovského policejního ředitele Ivana Bílka závažným způsobem porušil přísahu příslušníka Policie České republiky. V rejstříku trestů o svém prohřešku nemá záznam, s majitelem peněženky se dohodl na mimosoudním vyrovnání. Tajemník městského úřadu Jiří Žďárský připustil, že o přečinu nového zaměstnance věděl. "Pro mě je důležité, že nebyl stíhán a má čistý trestní rejstřík," řekl Žďárský.

Rádio Praha 26.9.2005


Grebeníček potvrdil rozhodnutí rezignovat na post šéfa KSČM

Dosavadní šéf KSČM Miroslav Grebeníček v pátek na zasedání výkonného výboru strany zopakoval své rozhodnutí rezignovat na svoji funkci. Výbor se v této souvislosti rozhodl doporučit ústřednímu výboru, který se sejde 1. října, aby byl ustaven "institut čestného předsedy ÚV KSČM". Řekl to místopředseda strany Karel Klimša. Grebeníček stál v čele strany 12 let. Pro rezignaci se rozhodl kvůli programovým a osobním neshodám.

ČTK 26.9.2005


Pojišťovny s Paroubkem: je nutné šetřit na lécích

Zdravotní pojišťovny se dohodly s premiérem Jiřím Paroubkem, že úspor v systému zdravotního pojištění lze dosáhnout tím, že se nebudou zvyšovat ceny léků a domluvený objem jejich spotřeby nebude překročen. Je to jeden z deseti bodů návrhu pojišťoven, jak stabilizovat zdravotnické finance. Návrh předaly premiérovi. Spor ministryně zdravotnictví Milady Emmerové s pojišťovnami o jejich hospodaření však schůzka nevyřešila.

ČTK 27.9.2005


Ve Vyškově vznikne multinárodní strategické centrum NATO

Vyškov by se měl do dvou až tří let zařadit mezi nejvýznamnější vojenská střediska Severoatlantické aliance. Vznikne tam totiž multinárodní strategické centrum NATO, které bude rozhodovat o koncepci a zásadách boje proti zbraním hromadného ničení. ČTK to potvrdil náměstek ministra obrany Martin Bělčík.

ČTK 27.9.2005

 

Plzeňský kraj získá od EU na čtyři projekty 98 milionů korun

Plzeňský kraj získá téměř 98 milionů korun na projekty ze strukturálních fondů Evropské unie. Peníze půjdou na zlepšení dopravy a na rozvoj informačních technologií.

ČTK 27.9.2005


Studium ve věznici

Novou šanci mají vězni v Brně. Od loňského roku totiž mohou v tamní věznici studovat vysokou školu. Podle ředitelství věznice je studium pro odsouzené silným motivem a může jim pomoci při návratu do společnosti.

Rádio Praha 27.9.2005


Důchody se zvýší o pět procent

Starobní, pozůstalostní a invalidní důchody se v lednu zvýší o 4,9 procenta. Senioři tak mají v průměru dostávat 8128 korun. Rozhodla o tom ve čtvrtek vláda. O 4,9 procenta se podle nařízení vlády zvednou i příplatky k důchodu válečným odbojářům a lidem, které komunistický režim za jejich názory věznil. Podle údajů ministerstva práce dosáhla letos v červenci průměrná starobní penze 7735 korun. ODS označuje rozhodnutí vlády za předvolební a populistický krok. "ČSSD zvyšovala důchody pouze podle růstu cen, zatímco v minulosti zvyšovala i podle růstu průměrných platů. Vládní politici odmítli výhrady ODS, že vláda přidala důchodcům s ohledem na blížící se volby. "My na důchodcích šetřit nebudeme," řekl novinářům ministr financí a úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD) uvedl, že cílem valorizace je udržet poměr mezi průměrným důchodem a průměrným výdělkem, pomoci lidem s nejnižšími penzemi a také vyrovnávat rozdíly mezi takzvanými staro a novodůchodci. Důchodci tvoří v České republice přibližně 23 procent všech voličů. Podle Statistické ročenky žije v zemi 1,97 milionu lidí ve věku nad 60 let, zhruba stejně lidí pobírá starobní důchod.

Rádio Praha 29.9.2005


Uplynulo 30 let od unikátního přesunu kostela v Mostě

kostelvmostepresunutvroce1975.jpg

Uplynulo rovných 30 let od zahájení unikátního přesunu mosteckého kostela. Povrchové těžbě uhlí na severu Čech musela totiž ustoupit řada staveb a stejný osud hrozil i kostelu Nanebevzetí Panny Marie. Díky vynalézavosti a úsilí inženýrů byla architektonicky cenná stavba zachráněna.

Rádio Praha 1.10.2005


Schröder pomůže Paroubkovi s volbami

Německý kancléř Gerhard Schröder pomůže premiérovi Jiřímu Paroubkovi a jeho ČSSD s předvolební kampaní. Ještě před Vánocemi dorazí z Německa do Prahy dva nebo tři lidé ze Schröderova volebního týmu, kteří české sociální demokracii pomohou se stranickou taktikou před volbami v příštím roce. Paroubek to řekl novinářům po páteční neoficiální večeři s kancléřem v pražském Obecním domě.

Rádio Praha 1.10.2005Za televizi a rozhlas se platí více

Sledování televize a poslouchání rádia je od soboty dražší. Právě od 1. října totiž začala platit novela zákona, která zvedla koncesionářský poplatek za televizi na 100 korun za měsíc. Rádio bude stát domácnost 45 korun. Už za říjen tedy diváci a posluchači zaplatí více.

Mladá fronta Dnes 3.10.2005


Semafor otevřel novou etapu v divadle Globus

slitr_suchysemafor.jpg

Legendární divadlo Semafor, které před 46 lety zakládal Jiří Suchý, Jiří Šlitr a Ferdinand Havlík dodnes hraje, a to navzdory nepřízni tu politických poměrů, tu přírodních živlů. Od povodně v roce 2002 putovalo po mnoha pražských sálech, až nakonec zakotvilo v Praze - Dejvicích. Městská část Praha 6 za 55 milionů korun vybudovala pro Semafor novou scénu.

Rádio Praha 3.10.2005


Policisté z Evropy a FBI se v Praze radí o východních mafiích

Také o loňském granátovém útoku na majitele kasina v centru Prahy jednají od úterý v Praze zástupci FBI a policií 16 středoevropských států. Kriminalisté si na dvoudenní konferenci takzvané středoevropské pracovní skupiny navzájem sdělují nejlepší způsoby vyšetřování zločinů východních mafií, zejména organizovaných gangů z bývalého Sovětského svazu.

Rádio Praha 4.10.2005


armindelong.jpg

Nejlepším českým vědcem je Armin Delong

Nejlepším českým vědcem roku je podle vlády zakladatel elektronové mikroskopie a iniciátor výroby světově konkurenceschopných elektronových mikroskopů Armin Delong. Kabinet dnes rozhodl, že mu za rok 2005 udělí Národní cenu vlády České republiky Česká hlava. Laureát získá milion korun. Cenu vláda uděluje letos poprvé.

Český a slovenský svět 6.10.2005


Lékaři obléhali ministerstvo

Praktici dnes zavřeli ordinace a stávkují

Zhruba patnáct set lidí převážně soukromých lékařů se kolem poledne sjelo před pražské sídlo ministerstva zdravotnictví. Požadovali odchod šéfky rezortu Milady Emmerové (ČSSD), kterou viní především z toho, že nedostávají pravidelné platby od zdravotních pojišťoven. Po hodině se organizátoři protestu vydali jednat na ministerstvo. Ostatní se rozjeli domů.

Lidovky 7.10.2005


Klaus, vláda i parlament ztrácejí popularitu

Spokojenost lidí s prací prezidenta, vlády i parlamentu v září klesla. Zatímco prezidenta kladně ohodnotily dvě třetiny občanů, práci kabinetu zhruba jen třetina a činnost parlamentu čtvrtina obyvatel. Z aktuálního průzkumu agentury STEM rovněž vyplývá, že růst spokojenosti s politickou situací, který trval od letošního dubna, se minulý měsíc zastavil. Oproti poslednímu šetření z července si nejvíce pohoršil v očích veřejnosti prezident Klaus, jehož práci hodnotilo v září dobře 67 procent lidí, tedy o pět procentních bodů méně než před dvěma měsíci. Činnost vlády hodnotí pozitivně 34 procent respondentů, což je o čtyři procentní body méně než v minulém průzkumu. Podíl lidí, kteří příznivě hodnotí práci parlamentu, se propadl z 29 na 26 procent. S politickou situací je spokojeno 18 procent obyvatel České republiky, drtivá většina dotázaných vyjadřuje nespokojenost.

Rádio Praha 7.10.2005


Dluh ČR ve třetím čtvrtletí stoupl o 19 miliard na 662,6 miliard korun

Státní dluh České republiky se ve třetím čtvrtletí zvýšil o 19 miliard korun. Na konci září činil 662,6 miliardy Kč, zatímco ve druhém čtvrtletí letošního roku se pohyboval na úrovni 643,6 miliardy korun. Vyplývá to z informací, které ministerstvo financí zveřejnilo na své webové stránce.

Rádio Praha 10.10.2005Panasonic v Plzni bude vychovávat odborníky ve vlastní škole

Školu pro vlastní i externí zaměstnance otevřel v Plzni Panasonic AVC Networks Czech, největší výrobce televizorů v Česku. Dnes (10.10.) nastupuje do Panasonic School 120 studentů, od příštího roku by měla mít tato ojedinělá odborná škola v regionu přes 200 lidí. Odbornou elektrotechnickou výuku garantuje Západočeská univerzita, z níž pochází většina učitelů, zbytek lektorů zajistí firma. Předměty jsou akreditované Radou Panasonic School, v níž je personální šéf, lidé z univerzity i úřadu práce.

Japonský Panasonic je s 3000 lidmi největším zaměstnavatelem v průmyslové zóně Borská pole.

Český rozhlas Plzeň 10.10.2005


budvarpivo.jpg

Evropský soud zasáhl do sporu o Budvar

Evropský soud pro lidská práva odmítl stížnost amerického pivovaru Anheuser-Busch (AB), který protestoval proti tomu, že si v Portugalsku nemůže zaregistrovat ochrannou známku Budweiser. Spor mezi českým a americkým pivovarem se táhne od roku 1981. AB se pravděpodobně proti rozsudku odvolá před tzv. Velký senát složený ze 17 soudců.

Spor se vleče už 24 let

Celý spor začal rozhodnutím portugalského Národního institutu pro průmyslové vlastnictví. Ten odmítnul uznat práva Anheuser-Busch na známku Budweiser, protože už ji měli zaregistrovanou Češi. 

Lidové noviny 12.10.2005


Libri prohibiti slaví patnácté výročí

Unikátní pražská knihovna Libri prohibiti si připomíná už patnáct let své existence. Sbírka knih, které zakazoval komunistický režim, byla pro veřejnost zpřístupněna 22. října r. 1990. Vznikala ale už od 70. let minulého století.

Zakladatel knihovny Libri prohibiti je Jiří Gruntorád který stále knihovnu rozšiřuje.

Rádio Praha 12.10.2005Krejčíře budou už jen špiclovat

krejcir.jpg

Policie ve středu přiznala, že je na uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře krátká a že už ho nedokáže dostat ze Seychel do Prahy, aby na něj uvalila vazbu za přípravu vraždy a za stamilionové celní podvody. Jakou chybu by musel Krejčíř udělat?

Kdyby vycestoval ze Seychel do jiného státu, který by ho vydal.

Mladá fronta Dnes 13.10.2005


Kurzy devizového trhu

Austrálie

1 AUD

18.56Kč.

Británie

1 GBP

43.06Kč.

Kanada

1 CAD

20.99Kč.

EMU

1 EUR

29.56Kč.

N. Zéland

1 NZD

17.09Kč.

Slovensko

100 SKK

76.12Kč.

Švýcarsko

1 CHF

19.10Kč

USA

1 USD

24.61Kč.

Č.N.B. Platné od 12.10.2005


Dva strážníci jsou podezřelí, že ubili muže k smrti

Dva zlínští strážníci jsou podezřelí z ubití dvaačtyřicetiletého muže. Policie je obvinila z ublížení na zdraví s následkem smrti, neposkytnutí pomoci a zneužití pravomoci veřejného činitele. Hrozí jim až 12 let vězení.

Lidové noviny 13.10.2005


Strážník dostal za dvě znásilnění čtyři roky

Na čtyři roky do vězení poslal dnes brněnský městský soud strážníka Radka Orala za dvojnásobné znásilnění. Čtyřicetiletý muž si podle soudu vyhlédl tři mladé ženy, po nichž žádal sexuální styk.

Lidové noviny 13.10.2005