Střípky-Čriepky 2005/10 ... Článek 10 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2005 / 10

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk
kizovky97.gifTajenka k řešení 96: Ctižádost je spíše věcí žádosti než cti.

Vyřešení křížovky 97 na této stránce bude uvedeno příští měsíc.

duseneledvinky.jpg

Pozor! Nezapomeňte na příští klubovní schůzi

Polský dům, středa 2. listopad 2005 v 19:30 hod.

Dušené ledvinky (Recept od Jirky Babora)

Než začnete s vařením, nezapomeňte otevřít všechna okna a zapnout kuchyňský větrák. První čtvrthodinu ledvinky smrdí víc než špatně udržovaný pissoire.

Potřebujeme: 750 g ledvinek, 1 šálek vody nebo vývaru, 5 lžic oleje, 1 středně velká cibule jemně nasekaná, 4 stroužky česneku utřené se soli, 1 rajče hrubě posekané, 1 dcl bílého vína, 1 lžíce mouky, ½ lžičky kmínu, ½ lžičky mleté sladké papriky, ½ lžičky mletého černého pepře, 1 lžíce sójové omáčky.


Postup: Na druhu ledvinek moc nezáleží, osobně dávám přednost vepřovým, zdají se mi křehčí a mají dobrou oříškovou příchuť.

Rozřízněte vepřové ledvinky podélně na půlky, větší hovězí nebo telecí na čtvrtky, a odstraňte veškerý tuk a vazivo ze středu. Pokrájejte ledvinky na tenké plátky a smažte je nepřikryté v rozpáleném oleji nejméně 15 až 20 minut za stálého míchání. Když se vypaří většina puštěné šťávy, ledvinky prakticky přestanou smrdět, a můžete přidat cibuli, česnek, rajče, vývar a koření. Duste pod pokličkou dalších 40 až 50 minut. Měkké ledvinky zapražte moukou, přidejte víno, zamíchejte a povařte dalších 10 až 15 minut. Nakonec vmíchejte sójovou omáčku, a podávejte s dušenou rýží a velkou hromadou čerstvého salátu.

Pro změnu můžete při dušení přidat k ledvinkám 100 až 150 g šunky nakrájené na nudličky, nebo uzený párek nakrájený na tenká kolečka, nebo i hrst žampionů, nasekaných na hrubší plátky.


Střípky - Čriepky, měsíčník Českého a Slovenského klubu na Novém Zélandě (Inc.) Adresa redakce: PO. Box 27 332, Wellington, New Zealand.

Telefon: 478 5977 Předplatné pro členy klubu $ 15.00, pro nečleny $ 30.00, plus poštovné pro čtenáře mimo N.Z.

 Šeky pište na: Czech and Slovak Club in N.Z. Pro čtenáře ve finanční tísni na požádání zdarma.

Redaktor: Gustav Knotek, zodpovědná redakční rada: Kamila Skapa a reportér: Jan Koppan. Otištěné články označené jménem autora nemusí vyjadřovat názory klubu ani redakce, vyhrazujeme si právo články jinak upravit.

Fax: 477 9377, E-mail: Gus.Knot@xtra.co.nz