Střípky-Čriepky 2005/11 ... Článek 03 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2005 / 11

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk

Měsíc ve zpráváchPřed 57 lety začal platit nejtvrdší zákon komunismu

Před 57 lety, 14. října 1948 vstoupil v platnost zákon na ochranu lidově demokratické republiky. Tato nejtvrdší právní norma komunistického režimu dovolila rozpoutání vykonstruovaných politických procesů, zatýkání a popravy stovek nevinných lidí. Přijatý zákon obsahoval trestné činy, jako rozvracení lidově demokratického zřízení, zneužití úřadu duchovního, ohrožování jednotného hospodářského plánu nebo neoprávněné opuštění republiky. Zákon umožnil vynést přes 230 rozsudků smrti, přes sto tisíc občanů bylo odsouzeno k doživotí či mnohaletému vězení. Další tisíce byly deportovány do táborů nucených prací.

Rádio Praha 13.10.2005


Kocáb se Šípkem chtějí, aby na Pražském hradě visela vlajka EU

boreksipekamichaelkocab.jpg

Vedle české vlajky by měla na Pražském hradě vlát i vlajka Evropské unie. V otevřeném dopise o to prezidenta Klause požádali hudebník Michael Kocáb a "hradní" architekt Bořek Šípek.

Rádio Praha 14.10.2005


Sněmovna neschválila korespondenční formu hlasování při volbách

Lidé asi nebudou moci hned tak rozhodovat o složení Poslanecké sněmovny také poštou. Návrh na zasílání hlasovacích lístků sněmovna v závěrečném hlasování neschválila, i když se na kompromisní podobě korespondenčního způsobu hlasování shodovala. Hlasování poštou by usnadnilo volbu Čechům v cizině a mohlo by možná zvýšit i volební účast. Neschválení novely způsobili poslanci ODS a KSČM, kteří se v převážné většině závěrečného hlasování zdrželi, nebo byli proti. Občanským demokratům vadilo, že sněmovna na návrh ČSSD chtěla snížit ze sedmi na pět procent množství preferenčních hlasů, které by jednotlivým kandidátům zajistily přednostní přidělení mandátu. Komunisté zase soudí, že korespondenční hlasování by zvýšilo byrokracii i náklady na volby o několik milionů korun. Případný efekt - zvýšení volební účasti o pár procent - je přitom nejistý, uvedl poslanec KSČM Ladislav Mlčák. "Bohužel, v tomto případě hrátky o umístění na kandidátce vyhrály nad zájmem o lepší dostupnost voleb pro všechny občany," komentovala neúspěch své předlohy senátorka Seitlová.

Rádio Praha 14.10.2005


Prostějovští strážníci zabezpečí seniorům dveře řetízky

Prostějovská městská policie hodlá zvýšit bezpečnost místních seniorů. V rámci projektu prevence kriminality jim budou strážníci zdarma rozdávat a montovat bezpečnostní řetízky na vchodové dveře, řekla ČTK mluvčí místí radnice Jana Gáborová. "Cílem projektu je ochránit staré lidi před zloději a podvodníky. Případy okradených důchodců se v poslední době množí. Kromě řetízkům strážníci nalepí seniorům na dveře samolepku s upozorněním, aby neotvírali každému, kdo u jejich dveří zazvoní," uvedla mluvčí. Bezpečností řetízek strážníci budou podle ní poskytovat seniorům starším 70 let, invalidním důchodcům a starým osaměle žijícím lidem, kteří patří podle strážníků k nejohroženějším skupinám.

Rádio Praha 15.10.2005


Výzkum: Cizinci představují přes tři procenta pracovní síly v ČR

Cizinci představují více než tři procenta pracovní síly v Česku. Jejich počet se v posledních deseti letech zhruba zdvojnásobil. Z členských zemí EU možnost pracovat v tuzemsku přitahuje nejvíc lidi ze Slovenska a Polska. Vyplývá to z výzkumu o cizincích na trhu práce v ČR v letech 1994 až 2004, který byl zveřejněn i na internetu a jehož autorem je Výzkumný ústav práce a sociálních věcí. Zatímco v roce 1994 pracovalo v ČR 91.000 lidí ze zahraničí, loni jich bylo 173.000. Před deseti lety představovali cizinci necelá dvě procenta pracovní síly, loni jejich podíl překročil tři procenta. Zaměstnáno bylo 108.000 lidí a 65.000 podnikalo. Polovinu zahraničních pracovníků tvoří občané EU. Největším zdrojem pracovní síly je Slovensko. Práce v ČR zajímá podle výzkumu i Poláky. Občané ekonomicky silnějších zemí unie výdělek v Česku příliš neláká, častěji v ČR působí jen Němci. Nelegálně cizinci v ČR pracují tam, kde není nutná odbornost. Vykonávají pomocné práce, myjí nádobí, uklízejí nebo působí jako dělníci. Podle odhadů vycházejících z výsledků kontrol mohlo loni v ČR načerno pracovat asi 17.000 cizinců. Skutečný počet ale může být i několikrát vyšší.

Rádio Praha 17.10.2005


ČT: Orlov, podezřelý z pašování zbraní, požádal v ČR o azyl

Ruský podnikatel Oleg Orlov, který je na Ukrajině podezřelý z nelegálního obchodování s vojenskou technikou, požádal v České republice o azyl. Informovala o tom Česká televize. Orlov bydlel v posledních letech v Karlových Varech. Česká policie ho zatkla loni v srpnu na základě mezinárodního zatykače na pražském ruzyňském letišti.

Rádio Praha 17.10.2005


Čínští poslanci v ČR mimo jiné o autorských právech

Problematika autorských práv či zřízení přímé letecké linky z Prahy do Pekingu patřila mezi témata jednání více než desítky čínských poslanců v Praze. Českou republiku navštívili v rámci zasedání meziparlamentní delegace Evropského parlamentu (EP). Již v první polovině týdne jednali v Bruselu.

ČTK 17.10.2005


BMW bude skládat motorky z českých dílů

Na severu Čech vyrůstá několik závodů, které budou vyrábět podstatnou část dílů pro motorky BMW. Německý dodavatel BMW, firma Benteler, se chystá otevřít hned několik závodů. Například v lednu otevře závod v Jablonci nad Nisou, kde bude vyrábět rámy motocyklů. Již příští týden spustí výrobu v továrně v Rumburku.

ČTK 17.10.2005


Česko je jednou z nejzkorumpovanějších zemí Evropy

Česko stále patří k nejzkorumpovanějším zemím Evropy. Tvrdí to letošní výroční zpráva nevládní organizace Transparency International, která sleduje téměř 160 zemí světa a Českou republiku zařadila spolu s Řeckem, Namibií a Slovenskem. na 47. až 50. příčku. Ze zemí evropské pětadvacítky jsou na tom hůře už jen Lotyšsko a Polsko. Podle zprávy se ale zastavil propad z minulých let.

Na jedné straně pomyslného žebříčku stojí země jako Island, Finsko nebo Nový Zéland, kde korupce prakticky neexistuje, a na druhém konci jsou Čad, Bangladéš nebo Turkmenistán, kde se naopak úplatkářství daří velmi dobře. Česká republika na stupnici od nejhorší nuly po nejlepší desítku získala známku 4,3. Korupční prostředí v Česku se navíc podle této zprávy nijak nelepší.

Rádio Praha 20.10.2005


Muž se nechal střelit do zad a nyní bojuje v nemocnici o život

03.gif

Čtyřicetiletý muž z Rovné na Sokolovsku se nechal dobrovolně střelit do zad, aby dokázal, že použitý obranný náboj člověka nezraní. Střela ale pronikla do orgánů a vážně ho zranila. Ve fakultní nemocnici v Plzni nyní bojuje po operaci o život a jeho stav je vážný, uvedl mluvčí západočeské policie. Před neobvyklým pokusem, který se udál v pátek v rovenské restauraci, si majitel pistole ráže 7,65 milimetru nejdříve oblékl vatovaný kabát. Obranný náboj s broky měl ztlumit. Pak předal pistoli kamarádovi a řekl mu, že může klidně střílet. Broky z náboje však prošly kabátem a pronikly do mužových plic, žaludku a sleziny. Střelce policisté obvinili z ublížení na zdraví, vyšetřování ještě pokračuje, dodal mluvčí.

Rádio Praha 22.10.2005

Paroubek chce spolupracovat s TI na změně zákonů proti korupci

Premiér Jiří Paroubek chce spolupracovat s organizací Transparency International na změně zákonů, které by v České republice pomohly omezit korupci. Podněty nevládní organizace nechá zapracovat do zákonů o střetu zájmů, o veřejných zakázkách a insolvenčního zákona, který by měl změnit pravidla konkurzů. Paroubek to uvedl v nedělním pořadu Sedmička televize Nova. Šéf opoziční ODS Mirek Topolánek v tomtéž pořadu podotkl, že s TI spolupracují i občanští demokraté a že už společně napsali nový zákon o veřejných zakázkách.

Rádio Praha 23.10.2005


Šéf české diplomacie v Košicích otevřel nové České centrum

Položením květin u společného památníku zakladatelů československého státu Tomáše Garrigua Masaryka a Milana Rastislava Štefánika v Košicích zahájil v neděli dvoudenní návštěvu Slovenska český ministr zahraničí Cyril Svoboda. Pak se šéf české diplomacie spolu se svým slovenským hostitelem Eduardem Kukanem zúčastnil otevření nového Českého centra. V pořadí jednadvacáté České centrum v zahraničí sídlí v budově někdejšího generálního konzulátu ČR. Ten se česká vláda rozhodla zrušit po vstupu obou zemí do Evropské unie. "Po našem společném vstupu do unie již na východě Slovenska nebyla taková potřeba vybavování konzulárních záležitostí, ovšem nechtěli jsme naši přítomnost v Košicích zrušit úplně," řekl Svoboda k rozhodnutí vlády nahradit konzulát Českým centrem. Ředitel Českých center Jan Bondy v této spojitosti zdůraznil, že ode dneška má Slovensko spolu s Německem výjimečné postavení, protože jenom v těchto dvou zemích má Česká republika víc než jedno centrum. Podle Svobody si Česká republika od nově zřízeného centra slibuje, že se stane magnetem pro obyvatele Košic, ale i blízkého okolí a bude výrazně napomáhat, aby měli Slováci i nadále blízko k české kultuře a také českému jazyku. "Zatím tady ta jazyková bariéra není a my bychom chtěli, aby to tak zůstalo i nadále," poznamenal Svoboda.

Rádio Praha 23.10.2005


bdrtc068.gif

V australském Sydney proběhla dosud největší výstava o České republice

Česká republika - Malá velká země. Pod tímto názvem se minulý týden představila Česká republika v australském Sydney. Jednalo se o dosud největší výstavu českého průmyslu, obchodu a investičních příležitostí, ale i našeho umění a kultury na australském kontinentě. Výstava, která začala minulou středu v Sydney, je historicky nejvýznamnější prezentací Česka v Austrálii. Na její přípravě se podílelo hned několik českých pořadatelů: ministerstva zahraničních věcí a průmyslu a obchodu, pražský magistrát, ale i generální konzulát v Sydney. Podle konzula Jaroslava Dolečka se tu Česká republika představila jako vyspělá průmyslová země a perspektivní obchodní partner.

Do Sydney přijelo 26 vystavovatelů a návštěvníci tu mohli vidět výrobky přesného strojírenství, energetiky, textilního průmyslu, bylo tu například vystaveno i sportovní letadlo, ale i hudební nástroje, hračky nebo české sklo. Hlavní město se tu představilo nejen jako památka UNESCO, ale i jako kongresové, finanční a turistické centrum. Výstava přiblížila i české výtvarné umění a nejvýznamnější hudební skladatele Bedřicha Smetanu, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka. Nechyběla zde ani restaurace s českou kuchyní a pivem. Australští podnikatelé se tak na výstavě mohli seznámit s řadou zajímavých komodit i investičních příležitostí. Podle českého velvyslance v Canbeřře Karla Pažourka má totiž Austrálie ve vztazích k České republice stále ještě rezervy.

Rádio Praha 24.10.2004


Klaus obvinil Paroubka, že ho před jmenováním do vlády oklamal

Prezident Václav Klaus obvinil v pondělí premiéra Jiřího Paroubka, že ho vloni před jmenováním do funkce ministra pro místní rozvoj oklamal. Paroubek podle Hradu v čestném prohlášení uvedl, že nevykonává žádnou činnost, která by byla v rozporu se zákonem o střetu zájmů. Paroubek přitom opakovaně řekl, že před nástupem do vlády se nejméně třikrát dostal do konfliktu zájmů. Premiér vyjádření Hradu označil za nesmyslné.

Rádio Praha 24.10.2005

Poláci zvolili prezidentem Kaczynského

lechkaczynskipol.prez.jpg

Novým polským prezidentem se stal varšavský primátor Lech Kaczynski z konzervativní strany Právo a spravedlnost. Po sečtení hlasů ve všech obvodech získal 54,04 procenta hlasů, uvedla státní volební komise. Šéf liberální Občanské platformy Donald Tusk uznal svou porážku. Pro Tuska, šéfa liberální Občanské platformy, hlasovalo 45,53 procenta voličů.

Mladá fronta Dnes 24.10.2005


Česká redakce BBC končí

Vysílání BBC v češtině skončí letos 23. prosince, do konce ledna potom budou vysílány pouze zprávy. Dnes (25. října) o tom informovalo vedení BBC zaměstnance české redakce. Zrušení českého vysílání BBC je součástí rozsáhlé restrukturalizace zahraničního vysílání britského rozhlasu, při níž bude dále uzavřeno vysílání v polštině, maďarštině, slovenštině, slovinštině, bulharštině, chorvatštině a kazaštině. Podle ředitele zahraničního vysílání BBC Nigela Chapmana jsou tyto změny reakcí na nové geopolitické podmínky po skončení studené války. Evropa se od 90. let změnila, řada zemí, do kterých vysíláme, už je členy Evropské unie, prohlásil Chapman. Ušetřené finanční prostředky budou mimo jiné použity na přípravu arabského televizního kanálu, kterým chce BBC konkurovat televizi Al Jazeera. Nový kanál by měl být spuštěn do roku 2007. V České republice působí BBC od roku 1990. V současné době vysílá 5 hodin denně česky a 19 hodin anglicky. FM signálem pokrývá všechna velká města. Navzdory tomu zůstala menšinovou stanicí. Denně si vysílání BBC naladí průměrně 17.000 posluchačů.

Rádio Praha 25.10.2005

Sněmovna schválila vyvlastnění pozemků pro novou dráhu v Ruzyni


Poslanecká sněmovna schválila zákon, který umožní vyvlastnění pozemků potřebných pro stavbu nové vzletové a přistávací dráhy v Ruzyni. Asi čtvrtinu pozemků nutných pro výstavbu nové dráhy vlastní finanční skupina Penta. Nový zákon umožňuje pozemky vyvlastnit za cenu v místě obvyklou. Projednat ho ale ještě musí pravicový Senát a podepsat prezident republiky.

Rádio Praha 26.10.2005


Česko si připomnělo 87. výročí vzniku Československa

Položením kytice k hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v Lánech zahájil v pátek ráno prezident Václav Klaus akce spojené s oslavami Dne vzniku samostatného československého státu. V samotném hlavním městě začaly oslavy 87. výročí vzniku Československé republiky položením věnců u Národního památníku na Vítkově. Při pietním aktu ústavní činitelé minutou ticha uctili památku hrdinů padlých za vlast. Prezident Václav Klaus a ministr obrany Karel Kühnl se pozdravili s nastoupenou jednotkou čestné stráže a Hradní stráže. Slavnostní nástup vojáků doplnilo přinesení historických praporů. Zazněla také státní hymna. Slavnostní ceremonii sledovalo několik desítek lidí, kteří si politiky také fotografovali. "Je to výročí založení republiky, státní svátek. Je to pro mě významný den," řekl ČTK Pražan Lukáš Bartek. Pietní akt se uskutečnil za účasti prezidenta, předsedy vlády Jiřího Paroubka, předsedy Senátu Přemysla Sobotky, šéfa sněmovny Lubomíra Zaorálka, pražského primátora Pavla Béma, ministra obrany Karla Kühnla, náčelníka generálního štábu Pavla Štefky a dalších představitelů české armády, Československé obce legionářské a Českého svazu bojovníků za svobodu. Všichni se zúčastnili položení věnců pod pomníkem Jana Žižky. Slavilo se i na dalších místech republiky.

Rádio Praha 28.10.2005


Na Hradě poprvé přísahali čeští profesionální vojáci

Pražský hrad byl v pátek svědkem vůbec první přísahy českých profesionálních vojáků. Slavnostní slib věrnosti při příležitosti oslav 87. výročí založení samostatného Československa složilo 280 studentů prvního ročníku Univerzity obrany, z toho 20 procent dívek, většinou studentek medicíny a ekonomie.


Rádio Praha 28.10.2005


rad_bileho_lva.jpg

Rudolf Pernický převzal Řád bílého lva

Prezident Václav Klaus v pátek u příležitosti státního svátku udělil nebo propůjčil vysoká státní vyznamenání více než dvacítce osobností. Mezi nimi byl i válečný hrdina generálmajor Rudolf Pernický, kterému prezident propůjčil Řád bílého lva první třídy.

Rádio Praha 31.10.2005


Sněmovna schválila snížení daní; dotkne se čtyř milionů Čechů

Sněmovna schválila v úterý snížení daní zhruba čtyřem milionům daňových poplatníků. Zákon sníží daně lidem s příjmy do 30.000 korun hrubého měsíčně. Ti ušetří ročně téměř 3000 korun. Lidé s příjmy do 20.000 korun měsíčně ušetří za rok přes 4000 korun. U vyšších mezd roční úspora činí několik stovek korun. Ministerstvo financí odhaduje, že po přijetí zákona se sníží příjmy státního rozpočtu v roce 2006 asi o deset miliard korun. Navíc zhruba o čtyři miliardy korun budou sníženy příjmy rozpočtů krajů a obcí. Snížení inkasa daně z příjmů již vláda započetla do návrhu státního rozpočtu na rok 2006 a do projekce základních parametrů návrhu rozpočtu na rok 2007.

Rádio Praha 1.11.2005


B rno-střed se stane druhou městskou částí jihomoravské metropole, která svým obyvatelům nabídne bezplatný Internet. Ten bude k dispozici každý všední den od 9 do 17 hodin na Masarykově ulici.

Český rozhlas Brno 3.11.2005


Češi již nepotřebují při cestách do Austrálie tranzitní víza

Čeští občané již nepotřebují při cestách do Austrálie tranzitní víza. S platností od 1. listopadu byla tato povinnost zrušena, informoval ČTK tiskový referent ministerstva zahraničí. Tranzitní vízum se nevyžaduje, pokud má cestující zajištěnou letenku pro odlet z Austrálie a neopustí tranzitní prostor letiště. Musí odletět do osmi hodin po příletu a mít doklady požadované pro vstup do cílové země.

ČTK 4.11.2005


Prostitutky dostanou slovníky

Rakouská humanitární organizace Social Impact chce pomoci prostitutkám nabízejícím svá těla podél jihočeských silnic. Chystá pro ně speciální slovník, který má zlepšit komunikaci mezi prostitutkami a jejich rakouskými zákazníky. Organizace se rozhodla pomoci prostitutkám na základě výsledků rozsáhlé sociologické studie o příhraniční prostituci. Včera ji zveřejnil list Oberöstereichische Nachrichten. Vyplývá z ní, že drtivou většinu zákazníků prostitutek tvoří Rakušané. Rakouští sociologové proto chtějí vytvořit slovníček, s jehož pomocí by ženy mohly lépe vysvětlit zákazníkům, jaké si například nepřejí sexuální praktiky. "Věříme, že ubude násilí vůči prostitutkám, když si ženy a jejich zákazníci budou rozumět," řekla Paulina Wessely, jedna z autorek průzkumu. Slovníček by měl obsahovat fráze jako: "ne, tohle opravdu nedělám" nebo "jen s kondomem".

Lidové noviny 4.11.2005


Pro nacisty padělal miliony liber

adolf_burger.jpg

Osmaosmdesátiletý Adolf Burger je posledním žijícím padělatelem bankovek a úředních dokumentů, kterého k tomu přinutili nacisté v koncentračním táboře Sachsenhausen. Původem Slovák z Popradu se vyučil typografem a pracoval v bratislavské tiskárně. Tam se podílel na tisku stovek dokumentů, které zachránily mnoho Židů na Slovensku. "Jediný rozdíl mezi Norimberskými zákony a židovským kodexem, který prosadil Tiso na Slovensku, bylo, že Židé, kteří před rokem 1938 přijali křesťanství nebo si vzali křesťana, nemuseli nosit hvězdu a nepodléhali tomuto zákonu. Proto jsme tajně tiskli rodné a křestní listy, než mě v roce 1942 Němci zatkli," vzpomíná Adolf Burger. Prošel koncentráky Birkenau, Sachsenhausen, Mauthausen a Ebensee. A právě v Sachsenhausenu, kde byl od dubna 1944, byl přidělen k Himmlerově padělatelské skupině. "Vzali nové stroje a potřebovali odborníky, takže SS vydalo do všech koncentráků rozkaz, aby v nich hledali typografy. Byl jsem tam až do konce února 1945. To už Sověti stáli dvě stě kilometrů od Berlína a nás evakuovali do Rakouska, kde nás osvobodili Američané.


Deník Bohemia 7.11.2005


Stojí daňového poplatníka více poslanci, nebo senátoři?

Tuto otázku si položil deník Právo. O to se také každý rok při bitvě o peníze ze státního rozpočtu přetahují členové obou parlamentních komor. Sněmovna je větší - má dvě stovky členů, zatímco Senát jen 81. Ale v nákladech na hlavu je to opačně: celkové průměrné výdaje ze státní kasy na jednoho poslance mají příští rok činit 5,14 miliónu korun, na jednoho senátora skoro o milión více. Podle návrhu státního rozpočtu na příští rok přijdou například zahraniční cesty na jednoho senátora daňové poplatníky na 235 tisíc korun, v případě poslanců je to o 22 tisíc korun méně.

Rádio Praha 7.11.2005


Z věznice na Borech utekli dva vrazi

Z věznice v Plzni na Borech utekli po desáté hodině dopoledne dva vrazi. Jedním z nich je Roman Čabrada odsouzený za vraždu bavorského starosty. Uprchlíci jsou nebezpeční. Dozorci přišli na jejich útěk z pracoviště až po několika hodinách. Tím se zpozdilo i policejní pátrání. Spolu s devětadvacetiletým Čabradou opustil předčasně vězení i osmapadesátiletý Rostislav Roztočil z Prahy.

Mladá fronta Dnes 8.11.2005


Česko zůstává nejhorším z nováčků v přebírání směrnic EU

Česko zůstává nejhorším z nováčků v Evropské unii, pokud jde o rychlost přebírání směrnic. V tabulce, kterou uveřejnil generální sekretariát Evropské komise, skončila ČR opět dvacátá v "pětadvacítce", zatímco Slovensko poskočilo z 19. na 11. příčku a dostalo se i nad unijní průměr. Česko mělo podle Evropské komise zapracovat do svého práva k 4. listopadu celkem 2631 směrnic, ale do Bruselu nahlásilo převzetí 2594 direktiv. Hůře než Češi si vedli Francouzi, Portugalci, Italové, Řekové a Lucemburčané.

Rádio Praha 9.11.2005

Míra nezaměstnanosti v říjnu klesla na 8,5 procenta

Míra nezaměstnanosti v Česku se v říjnu snížila na 8,5 procenta ze zářijových 8,8 procenta. Práci hledalo 491.878 lidí, což bylo o 11.518 méně než na konci září. Oznámilo to ministerstvo práce a sociálních věcí.

ČTK 9.11.2005Špatně uvařená káva trápí žaludek, dobré lze pít spoustu

Bez ranního kafíčka řada Čechů ani nepřekročí práh svého domu. Většina jich však připravuje kávu téměř barbarským způsobem, zkrátka kávu připravenou v hrníčku přelije vroucí vodou. Mnozí tak prý ubližují i svému žaludku, protože špatně připravená káva se hůře tráví. "I ti, co nepijí kafe, mohou bez problémů pít i deset denně. Hlavně, když je dobře uvařená," míní Roberto Trevisan, původem italský barista, tedy odborník na přípravu kávy, který v Česku organizuje také soutěž Mistr kávy.

ČTK 10.11.2005

Kurzy devizového trhu

Austrálie

1 AUD

18.19Kč.

Británie

1 GBP

43.46Kč.

EMU

1 EUR

29.24Kč.

N. Zéland

1 NZD

17.05Kč.

Slovensko

100 SKK

75.17Kč.

USA

1 USD

24.96Kč.

Č.N.B. Platné od 14.11.2005

Top Gear: Škoda poráží Porsche, nejhorší jsou Peugeoty

Nejlepší auto, které lze podle 76 tisíc hlasujících pořídit, je sportovní Honda S2000. Mít v garáži škodovku přináší radost a uspokojení, naopak auto z Francie nebo Fiat je jen pro zlost. Myslí si to alespoň čtenáři magazínu Top Gear. V nejnovějším průzkumu spokojenosti hlasovalo 76 tisíc lidí. A škodovka porazila i takové veličiny automobilového světa, jako Porsche, BMW, Mercedes, nebo Jaguar. Zprávu přinesl britský deník Mirror. Vůbec nejhorší je podle Britů Peugeot 807, spokojeni však nejsou ani s Peugeotem 307. Velkoprostorový Renault Espace se umístil na 157. pozici.

Mladá fronta Dnes 10.11.2005