Střípky-Čriepky 2005/11 ... Článek 04 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2005 / 11

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk

Správy zo Slovenska a o SlovenskuGašparovič dnes vymenoval Radičovú za ministerku práce, sociálnych vecí a rodiny

iveta_radicova.jpg

Ivetu Radičovú dnes prezident Ivan Gašparovič vymenoval za novú ministerku práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Doterajší šéf rezortu Ľudovít Kaník podal prezidentovi demisiu o pol hodinu skôr. Gašparovič bezprostredne po vymenovaní zdôraznil, že Radičová pozná a je súčasťou reforiem v rezorte. "Som presvedčený, že budete týmto reformám rozumieť a dokončovať ich," povedal prezident. Radičová po vymenovaní uviedla, že sa pokúsi o to, aby z pozitív a negatív v rezorte bolo negatív čo najmenej, respektíve žiadne. "Pokúsim sa o zodpovedné voľby determinované sociálnou spravodlivosťou a solidaritou. Pokúsim sa, aby na tvárach občanov bol úsmev. Nie ironický, ale žičlivý," povedala nová ministerka.

TASR 17.10.2005


robert_fico.jpg

Slovensko potrebuje zákon o preukazovaní pôvodu majetku

Predseda Smeru-sociálnej demokracie Robert Fico je presvedčený, že Slovensko potrebuje zákon o preukazovaní pôvodu majetku. "Zrazu po roku 1989 zisťujeme, že sú ľudia, ktorí zarábajú 16 tisíc korún a majú stámiliónové majetky. Mali by sme mať právo spýtať sa ich, odkiaľ na to vzali," skonštatoval dnes v relácii televízie JOJ Sedmička. Podľa Fica teraz vyhrali zbohatlíci. Podpredseda KDH a minister vnútra Vladimír Palko potvrdil, že polícia eviduje desiatky podaní v súvislosti so zákonom o preukazovaní pôvodu majetku. Vyskytol sa medzi nimi aj podnet na nehnuteľnosť expremiéra Vladimíra Mečiara - vilu Elektra. "V tejto chvíli však musia byť podané podnety pozastavené," podotkol Palko. Ústavný súd SR pozastavil 6. októbra účinnosť zákona, ktorý vstúpil do platnosti iba 1. septembra. Plénum ÚS o tom rozhodlo na základe návrhu dvoch skupín poslancov Národnej rady SR, ktorí spochybňovali ústavnosť zákona. Návrhy spracovali predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Ján Drgonec a poslankyňa ĽS-HZDS Katarína Tóthová.

TASR 23.10.2005


Česi spomínali aj bez Slovákov

Na Slovensku oslavy vzniku prvej samostatnej republiky Čechov a Slovákov neboli. Zopár ľudí sa ako tradične zišlo pri soche leva na nábreží Dunaja v Bratislave. Z politikov na výročie reagoval vyhlásením iba premiér Mikuláš Dzurinda. Prezident Ivan Gašparovič aj predseda parlamentu Pavol Hrušovský mlčali. Hovorca prezidenta Marek Trubač povedal, že 28. október nie je na Slovensku štátnym sviatkom, "my oslavujeme vznik Slovenskej republiky". Podľa Dzurindu vznikom ČSR vstúpili dva národy do spoločného štátu a ich vôľa k slobodnému životu bola vtedy silnejšia ako vzájomné rozdiely. Vstupom do Európskej únie napĺňajú podľa premiéra oba štáty túžby zakladateľov ČSR Tomáša Garrigua Masaryka, Edvarda Beneša a Milana Rastislava Štefánika. Na Slovensku už od roku 1999 nie je 28. október ani štátnym sviatkom. Vlani síce ministerstvo kultúry navrhlo, aby sa ním stal opäť, ale vláda to odmietla. Ministri argumentovali ekonomickými nákladmi a tým, že štátnych a cirkevných sviatkov je už dosť.

SME 29.10.2005


Počet obyvateľov Vysokých Tatier klesá, mesto začalo stavať byty

Mesto Vysoké Tatry má v súčasnosti 4860 obyvateľov, hoci ešte pred troma rokmi ich bolo 5200. Mladá a stredná generácia si sťažujú na nedostatok pracovných príležitostí, na nízke ohodnotenie práce, nedostatok bytov a zvýšené životné náklady.

SME 1.11.2005

 

Nemecko prechodné obdobia nezmení

horstkohler.jpg

Na oficiálnu návštevu Slovenska v stredu dopoludnia pricestoval nemecký prezident Horst Köhler s manželkou Evou Luise. Nemecko nebude meniť prechodné obdobia týkajúce sa voľného pohybu pracovných síl. V Bratislave po stretnutí so slovenským prezidentom Ivanom Gašparovičom to pred novinármi skonštatoval nemecký prezident Horst Köhler. Spolková republika Nemecko sa podľa neho síce neobáva odlivu pracovnej sily zo Slovenska do Nemecka, zdôraznil však, že prechodné obdobia boli súčasťou prístupových zmlúv a dohody sa majú dodržiavať. Nemecko sa podľa Köhlera nebojí prílivu slovenských pracovníkov, pretože mnoho investícií v súčasnosti prichádza na Slovensko, čo znamená, že tu vznikajú nové pracovné miesta. "Slováci teda majú možnosť ostať tu," vyhlásil nemecký prezident.

Pravda 3.11.2005


Cesta k blahobytu bolí

mikulasdzurinda.jpg

Slovensko by malo ďalej rásť k blahobytu a vyššej životnej úrovni vylepšovaním reforiem a koncentráciou na znalostnú ekonomiku, uviedol predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda na TREND konferencii TOP manažment 2005.

Pravda 8.11.2005

 

Za záchranu v horách sa bude platiť

Ľudia, po ktorých bude horská záchranná služba pátrať alebo ich zachraňovať, budú od júla 2006 platiť za túto službu. Vyplýva to z novely zákona o horskej záchrannej službe, ktorú schválil parlament.

Pravda 8.11.2005