Střípky-Čriepky 2005/11 ... Článek 07 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2005 / 11

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk

Aktuality a Dopisy čtenářůMarie Zdráhalová se vrátila z návštěvy v Česku

Byla velice potěšena, že její syn Richard který ji doprovázel rozuměl velice dobře česky. S mluvením to bylo trochu horší.

Její spolužáci svolali třídní setkání na 9. září na lodi Arnošt z Pardubic. Všichni se při výborném obědě dobře pobavili.

Byl velký zájem o Nový Zéland a krajanský život zde.

Výsledek byl článek, který byl otištěn v Pardubických novinách 1. října, který je zde uveden.

zdrahalovasetkani.jpgDruhá sedící z leva je Marie Zdráhalová při plavbě na lodi Arnošt z Pardubic s bývalými spolužáky

Novozélandský klub provoní české buchty

V prvním podzimním měsíci se na lodi Arnošta z Pardubic setkali bývalí spolužáci pardubické VOŠ z let 1945 až 1947. Připomněli si jak svá životní jubilea, už pětasedmdesátiny, tak i šedesát let od ukončení druhé světové války, kdy začali svá středoškolská studia na obchodní škole. Dnes už téměř polovina jejich vrstevníků z původní třídy II. C nežije.

Ani letos mezi účastníky srazu nechyběla Marie Zdráhalová rozená Linhová, která v lednu 1949 odešla nejprve do Německa a za necelý půlrok emigrovala na Nový Zéland, který se jí stal novým domovem. Během plavby poznala Zdenka Zdráhala z Ostravy, s nímž prožila padesát let společného života, než před pěti lety ovdověla.

“Začátky nebyly jednoduché. Pracovala jsem jako pomocná zdravotní sestra v nemocnici a s manželem jsme vychovali tři syny,” zavzpomínala si Marie Zdráhalová, která přijela i se svým prostředním synem Richardem, jenž se jako stavební architekt zajímal hlavně o historické památky.


Při plavbě po Labi podpořili účastníci srazu rovněž návrh na udělení čestného občanství města Pardubic pro Marii Zdráhalovou, která se narodila ve Skutči a své mládí prožila v Pardubicích u tety v Jesničánkách. Ve Wellingtonu na Novém Zélandě je členkou Klubu Čechů a Slováků, kde se každý měsíc scházejí krajané v budově Polsky Dom.

Více než stočlenný klub má ve svém středu mimo jiné Gustava Knotka z Plzně a pana Babora z Rybitví, jehož tchán (Dr. Vojtek) byl lékařem v Košumberku. V průměru se klubových schůzek účastní pětadvacet členů a Marie Zdráhalová už se těší, jak se s nimi podělí o dojmy z návštěvy Česka.

“Napeču české buchty a syn připraví fotodokumentaci, kterou pořídil v Čechách. A zatímco u vás začne podzim, u nás to bude pěkná beseda k uvítání jara,” uvedla Marie při rozhovoru se svým spolužákem Jiřím Filípkem, který se zasloužil o úspěšnou organizaci srazu. Jeho součástí byla i návštěva ČEZ Arény a síně slávy, kde účastníci ocenili zasvěcený výklad propagátora pardubického hokeje Milana Černického.PÉČE O HROBY V ČR - GRAVE TENDING

Chcete, aby se místu posledního odpočinku Vašich nejbližších dostávalo náležité péče? Nemáte možnost pravidelně chodit na hřbitov? Nabízíme Vám: Odstraňování plevelů. Sekání trávy. Odstraňování spadaného listí a sněhu. Mytí kamenných hrobů. Impregnaci kamene proti mechům, lišejníkům a vodě. Úpravu a návoz zeminy, písku, drti, šotoliny na hrob či cestičku. Osev trávy a výsadbu rostlin a květin - na hrob, do košů, květináčů, truhlíků. Ošetřování rostlin a zálivka. Zachvojování rostlin na ochranu před mrazem. Výzdobu - sváteční i běžnou - věnce, větve, květiny, misky, koše, svíčky, svícny, atd.

Jednorázově (Velikonoce, Památka zesnulých, Vánoce, apod.)

Opakovaně - dle dohody (týdně, měsíčně, apod.)

Fotodokumentace stavu hrobu před zahájením prací a po jejich dokončení - doručení E-mailem, poštou, osobně - zdarma jako součást služby.

Při objednávce prosím uveďte následující údaje:

Požadované služby - Umístění hřbitova, skupina hrobů, číslo hrobu, nápis na náhrobku, zvláštní znamení.

Kontakt na objednatele.

Informace a objednávky: Mobil: +420 777 866 199

E-mail: peceohroby@seznam.cz