Střípky-Čriepky 2006/02 ... Článek 03 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2006 / 02

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk

Měsíc ve zpráváchPomoc krajanům loni v porovnání s rokem 2005 stoupla o million

Česká republika dala loni krajanům v zahraničí o jeden milion korun víc než v roce 2004, vyplývá z informací ministerstva zahraničí pro vládu. V roce 2005 vyčlenila Česká republika v peněžních darech krajanským spolkům a společnostem přátel ČR v zahraničí 21,8 milionu korun. Nejpočetnější jsou české krajanské komunity v USA, na Slovensku, v Kanadě, Chorvatsku a Austrálii. Ve světě působí kolem 400 krajanských spolků, například jen v USA je 35 poboček Sokola. Spolky vydávají na 130 krajanských tiskovin, velká část z nich vychází v USA. Informace o činnosti krajanů je možné nalézt na internetových stránkách www.krajane.net. Příspěvky byly loni rozděleny na dvě části. První z nich je podpora projektů krajanských spolků a společností přátel ČR, na což dala ČR 11,8 milionu korun. Jsou zaměřeny na uchování české kulturní svébytnosti v zahraničí na podporu krajanského tisku a na propagaci Česka v celkem 46 zemích. Zbylých deset milionů korun šlo na podporu konkrétních projektů spolků zaměřených na opravy a údržbu krajanských škol a kulturních zařízení ve vlastnictví nebo dlouhodobém pronájmu spolků. Peníze směřovaly hlavně příjemcům v Argentině, Bulharsku, Chorvatsku, Polsku, Rumunsku, Rusku a na Ukrajině. Ministerstvo zahraničí též pomáhá krajanům s tím, že jim dává stipendia ke studijním pobytům v délce jednoho až dvou semestrů v Česku. U krajanů působí rovněž několik učitelů češtiny, které platí Česko.

Rádio Praha 18.1.2006


Vláda schválila mladým lidem levné půjčky na modernizaci bydlení

Mladí lidé do 36 let si budou moci od státu výhodněji půjčit až 150.000 korun na modernizaci bydlení. Rozhodla o tom vláda. Úvěr bude úročen roční dvouprocentní sazbou s desetiletou splatností, zatímco ve stavebních spořitelnách a hypotečních bankách lze obdobnou půjčku získat nejméně až od tří procent. Půjčka je určena lidem, kteří žijí v manželství či pečují o nezletilé dítě. Žadatelům, v případě manželů alespoň jednomu z nich, nesmí být v roce podání žádosti 36 let. Úvěr lze získat jen jednou. Primárním cílem půjček není podle ministra pro místní rozvoj Radko Martínka modernizace bytového fondu, ale povzbuzení mladých lidí k vylepšování jejich obydlí. "Půjčku by měli doplnit komerčními půjčkami, například stavebním spořením," uvedl po jednání vlády. Nový program by podle něj mohli využít zvlášť lidé na venkově.

Rádio Praha 18.1.2006


Studenti si připomněli Jana Palacha

Zhruba tři desítky studentů a zástupců akademické obce si ve čtvrtek v podvečer před Filozofickou fakultou v Praze připomněly smrt Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na protest proti pokračující okupaci Československa a pomalé rezignaci české společnosti. "Jeho čin byl činem naděje," řekl farář Českobratrské církve evangelické Jakub Trojan. Jan Palach, student Filozofické fakulty Karlovy univerzity, se upálil 16. ledna 1969 na pražském Václavském náměstí u sochy svatého Václava. O tři dny později zemřel. Jeho pohřeb 25. ledna na Olšanských hřbitovech v Praze se stal velkou manifestací za svobodu a demokracii. Palachovu oběť později zopakoval například i Jan Zajíc.

Rádio Praha 19.1.2006


ČT: Nové pasy má vyrábět firma, kterou řídí bývalý agent StB

Na výrobě nových cestovních pasů s biometrickými údaji se má podílet i firma, v jejímž čele stojí bývalý agent Státní bezpečnosti (StB) Pavel Kalášek. Informovala o tom Česká televize. Někteří odborníci a politici to považují vzhledem k velmi citlivým údajům, které budou pasy obsahovat, za bezpečnostní riziko. Ministr vnitra František Bublan slíbil, že věc prověří.

ČTK 19.1.2006


Pivovary v Česku loni vyrobily více piva, rekordní byl vývoz

Výstav piva tuzemských pivovarů loni podle prvních odhadů opět vzrostl, a to zhruba o 1,5 procenta na 19 milionů hektolitrů. Na nárůstu se podílel zejména export, který překročil tři miliony hektolitrů a dosáhl rekordu. Řekl to předseda Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. "Tuzemská výroba či spotřeba se držela zhruba na 16 milionech hektolitrů, to je kolem 160 litrů na hlavu," řekl Veselý s tím, že podle něj trend spotřeby piva v ČR bude nadále stagnovat či "velmi pomalu klesat". Naopak je výrazný trend růstu vývozu piva, který podle něj dva až tři roky po sobě roste tempem zhruba 20 procent z roku na rok.

ČTK 20.1.2006


Austrálie varuje své občany před českými taxikáři a kapsáři

Australané cestující do České republiky si musejí dát pozor na zdejší taxikáře, kapsáře a nepravé policisty. Vyplývá to z prohlášení australského ministerstva zahraničí a obchodu, které své občany varuje před zločinem v turisticky atraktivních místech ČR a v místních nočních klubech. Ministerstvo na svých webových stránkách napsalo, že pouliční kriminalita, například krádeže provázené i násilnými hrozbami, jsou v české metropoli běžné. Cizinci jsou podle nich někdy také okrádáni poté, co požijí "upravené" nápoje či jídlo, které jim nabízí neznámí lidé. Australské úřady se konkrétně zmiňují o pražském vlakovém hlavním nádraží, kde prý jsou cizinci okrádáni, když je jim nabízena pomoc, například se zavazadly. Ministerstvo rovněž napsalo, že existují případy, kdy si taxikáři u hlavního nádraží odmítali zapnout taxametry. V České republice se také často kradou auta, varuje Austrálie své občany mířící do Evropy.

Rádio Praha 21.1.2006


V péči o životní prostředí patří Česko mezi nejlépe hodnocené země světa

Česká republika je na čtvrtém místě na světě v globálním indexu péče o životní prostředí, který byl připraven pro letošní Světové ekonomické fórum v Davosu. Tabulku, která hodnotí 133 zemí, připravil mezinárodní vědecký tým. Výzkum byl řízen experty Yaleovy univerzity ve Spojených státech. Na prvním místě indexu je Nový Zéland, následuje Švédsko, Finsko, Česká republika a Velká Británie. Slovensko je na 25. místě. Česko dosáhlo nejlepších výsledků pokud jde o péči a využití vodních zdrojů a produktivitu využití přírodních zdrojů. Nejslabšími místy českého životní prostředí jsou pak udržitelnost energetiky, kvalita ovzduší a biodiverzita. Vědci srovnávali řadu parametrů od emisí škodlivých plynů, přes ochranu přírodních parků, kvalitu vzduchu po kvalitu vody. Vzhledem k tomu, že zjistili značné rozdíly u zemí s podobným "ekologickým dědictvím", vyvozují, že v tomto oboru má kritický význam dobrá správa věcí veřejných. Autoři přehledu se opírají o velké množství dat, ale uznávají také, že při sestavování narazili na vážné vědecké pochyby a díry v údajích. Tabulka podle nich však dává jasný přehled toho, kam jednotlivé země směřují a ukazují, jak si jednotlivé vlády poradily s přírodním prostředím, nad kterým panují.

Rádio Praha 24.1.2006


Senát podpořil odsouzení komunismu, jak o něm jedná Rada Evropy

Senát podpořil návrh evropské rezoluce o odsouzení komunistických zločinů. O přijetí dokumentu v těchto dnech rozhoduje Parlamentní shromáždění Rady Evropy (RE). Česká horní komora vyjádření k rezoluci zařadila na začátek středeční schůze, aby se k věci stihla vyslovit aktuálně. Schválit rezoluci, která poukazuje na masivní porušování lidských práv v zemích s komunistickým režimem, senátorům doporučil výbor pro lidská práva. Ani jeden ze senátorů se nepostavil proti přijetí. Hlasování se zdrželi oba senátoři za KSČM - Vlastimil Balín a Eduard Matykiewicz. Nepřidali se ještě místopředseda Senátu Petr Smutný ze sociální demokracie a předseda lidoveckých senátorů Adolf Jílek. "Jsem velmi rád, že návrh rezoluce byl přijat v tak výrazném počtu. Senát považuje tuto rezoluci za významnou a elektronickou poštou bude výsledek našeho hlasování ihned oznámen do Štrasburku," prohlásil po hlasování předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

Rádio Praha 25.1.2006


Někteří sousedé si pletou Česko s popelnicí

skladkaodpadu.jpg

Až pět tisíc tun komunálního odpadu převezla ilegálně do Česka německá firma koncem minulého a začátkem letošního roku. Případem se zabývají české i německé úřady. Padly už také první pokuty. V nepoužívaných zemědělských objektech na severu Čech se skladuje komunální odpad ze sousedního Německa. Odklidit ho do Česka je pro německou firmu ekonomicky výhodnější, než ho nechat zlikvidovat v tamních spalovnách. Přeprava odpadů určených k likvidaci je přitom u nás zákonem zakázána. Podle mluvčí Cizinecké policie v Ústí nad Labem Evy Haukové jsou možnosti policie v tomto ohledu omezené.

"Zabránit nelegálnímu dovozu odpadků cizinecká policie v podstatě nemůže. Ty nelegální odpady, které se k nám dovážejí, jsou totiž na hranicích deklarovány jako jiné zboží."

To sedí. Německá firma k nám podle průvodních dokladů vozila údajně čisté plasty pro další zpracování. Policisté přesto pro jistotu kontaktovali celníky. Ti už nejsou po vstupu země do Evropské unie na hranicích, ale působí ve vnitrozemí, kde mají možnost provádět kontroly. A celníci podezření policistů potvrdili, když přistihli několik německých kamiónů s odpadem takříkajíc při činu, tedy těsně po vyložení nákladu. Za dovoz odpadu už udělila Česká inspekce životního prostředí dvěma podnikatelkám pokuty ve výši 300 a 250 tisíc korun. Danuše Hráská z liberecké inspekce připomíná, že podnikatelky ponesou i náklady spojené s odstraněním odpadu.

"Odpad bude samozřejmě likvidovat český příjemce, to znamená fyzická osoba, oprávněná k podnikání."

Sankcím se ale zřejmě nevyhne ani německá firma. Ta totiž porušila nařízení Evropské unie o přeshraniční přepravě odpadů. Danuše Hráská říká, že německým vývozcům by mohla hrozit pokuta až deset miliónů korun. Zatím se čeká na znalecké posudky.

Rádio Praha 26.1.2006


Lékárníci uspořádali v Praze demonstraci

Lékárníci tento čtvrtek uspořádali v Praze svou vůbec první demonstraci. Před ministerstvem zdravotnictví vlály černé prapory s lékárnickým zeleným křížem a zhruba 1500 lékárníků skandovalo Derathizace či Nedáme se zmrazit. Chtěli tak dát najevo nesouhlas s kroky ministra zdravotnictví Davida Ratha. Podle nich snížení obchodní přirážky z 32 na 29 procent, jež Rath od ledna prosadil, povede ke krachu čtvrtiny lékáren. Komora lékárníků spočítala, že hrubý výnos lékáren klesne po snížení marže průměrně o 11 procent. Provozovna s milionovým obratem tak měsíčně přijde o 22.700 korun.

Rádio Praha 26.1.2006


Krajané pravděpodobně budou moci nadále žádat o obnovu občanství

Krajané pravděpodobně budou moci nadále žádat o obnovu občanství, které ztratili kvůli emigraci před komunistickým režimem. Počítá s tím novela zákona o občanství bývalých československých občanů, jejíž přijetí opětovně umožnil Senát. O novele rozhodoval už podruhé, neboť vznikla na jeho půdě. Nyní normu posoudí prezident. Senát navrhl v zákoně, který jednoznačně přijala i sněmovna, zrušit pětiletou lhůtu pro podání žádosti o obnovu občanství, která uplynula počátkem září. Důvodem bylo mimo jiné přesvědčení, že informace o možnosti požádat o obnovu českého občanství se ke krajanům ne vždy dostala - zejména krajané žijící v odlehlých oblastech se o ní možná nedověděli. Návrh má umožnit obnovu občanství zejména krajanům, kteří o ně nemohli požádat kvůli československo-americké úmluvě o naturalizaci. Úmluva, která znemožňovala vznik dvojího občanství, přestala platit až v srpnu 1997. Novela vychází vstříc hlavně lidem, kteří odešli z Československa v posledních letech totalitního režimu a podmínky současného zákona nemohli splnit. Zákon z roku 1999 umožňoval požádat o obnovení občanství jen emigrantům, kteří o české občanství přišli od 25. února 1948 do 28. března 1990, a to "propuštěním ze státního svazku" nebo v souvislosti s nabytím občanství země, s níž Česko mělo uzavřenu úmluvu o zamezení vzniku dvojího občanství.

Rádio Praha 26.1.2006


Obrněné Pandury se mají vyrábět i v Česku

transportery-pandora.jpg

Česká armáda dostane dvě stovky nových obrněných transportérů Pandur od rakouské firmy Steyer, která patří americkému koncernu General Dynamics. Rozhodla o tom vláda na základě doporučení výběrové komise. Jde zatím o historicky druhou největší armádní zakázku. Nové obrněné transportéry mají nahradit zastaralé typy československo-sovětské provenience OT-64, které slouží už od druhé poloviny 60. let. V sedmdesátých letech jich armáda měla několik tisíc. Dnešnímu transformovanému profesionálnímu vojsku by zatím měly stačit dvě stovky nových strojů. Dalších 35 kusů by rakouská firma dodala na přání armády. Celkově by se tak cena kontraktu vyšplhala na více než 23 miliard korun. Jak vysvětlil ministr obrany Karel Kühnl, dnes není úplně jisté, zda více transportérů bude zapotřebí.

Rádio Praha 27.1.2006


Prazdroj zdraží točená piva Gambrinus a černý Kozel

Plzeňský Prazdroj zdraží od 1. února dva druhy točených piv. O šedesát haléřů se má zvýšit cena půllitru desetistupňového piva Gambrinus a o stejnou částku se zvýší cena za půllitr černého Velkopopovického kozla. Reálně lze proto počítat s tím, že v řadě restaurací a hospod může "desítka" z Plzně podražit až o korunu za půllitr. V restaurační síti je dnes Gambrinus běžně k mání zhruba od 16 Kč až po 21 Kč za půllitr. "Zvýšení cen se týká pouze těchto dvou druhů točených piv. U žádných jiných produktů se ceny nyní nemění," řekl Právu mluvčí Prazdroje Alexej Bechtin.

Právo 28.1.2006

Košt v Bukovanech nabídl vedle slivovice i pálenku z kiwi

Košt slovácké slivovice v Bukovanech na Hodonínsku nabídl letos i pálenku z tropického ovoce. Kvůli loňským silným jarním mrazům byla totiž malá úroda švestek. Možná právě proto se na letošním koštu sešla doslova záplava jiných pálenek. K raritám patřily například pálenky z mandarinek nebo z kiwi, řekl ČTK jeden z organizátorů Radomír Bystřický.

Rádio Praha 28.1.2006


Olomoucká policie odložila kauzu sběru orchidejí na Novém Zélandu

Olomoučtí vyšetřovatelé odložili případ bývalého děkana Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Čestmíra Číhalíka a jeho kolegy Jindřicha Šmitáka, které v roce 2004 novozélandský soud potrestal statisícovými pokutami za nedovolený sběr orchidejí. Podle české legislativy nespáchali trestný čin, řekla ČTK mluvčí olomoucké policie Jitka Dolejšová. Policie vyšetřovala Číhalíka a Šmitáka pro podezření z neoprávněného nakládání s chráněnými a volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. "Vyšetřovatelé případ odložili, protože žádná z inkriminovaných rostlin není na seznamu zvláště chráněných rostlin, které určuje vyhláška ministerstva životního prostředí. Prokázaly to znalecké posudky," uvedla mluvčí.

Číhalík se nechtěl k rozhodnutí policie vyjadřovat. "Už se mi k tomu nechce nic říkat. Od začátku to byla velmi falešná hra," řekl v neděli ČTK. Proti rozhodnutí novozélandského soudu se chtěl bránit odvoláním. "Určitě bych odvolání podal, pokud bych dostal nějaký rozsudek. Na žádost české strany přišla z Nového Zélandu odpověď, že se celý spis ztratil. V mezidobí jsem získal další dokumenty potvrzující, že jsme nic nepoškodili. Jsou mi ale na nic. Jsem z toho znechucený," uvedl Číhalík.

Kvůli incidentu na Novém Zélandu loni na jaře rezignoval na funkci děkana fakulty. Za pochybení označil skutečnost, že do svého herbáře zařadil 15 rostlin, které podléhají mezinárodní ochraně. Nyní Číhalík pracuje jako přednosta jedné z klinik Fakultní nemocnice v Olomouci. Když dva Čechy zatkla předloni v lednu na letišti v Aucklandu policejní skupina specializovaná na boj proti pašování zvěře a rostlin, měl Číhalík v herbáři několik desítek rostlin, přičemž na vyvezení 15 z nich prý potřeboval povolení. U Šmitáka policisté objevili 46 rostlin osmnácti druhů orchidejí.

Rádio Praha 29.1.2006


Volby do sněmovny budou 2. a 3. června

Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční v pátek 2. a v sobotu 3. června. Termín, který v pondělí navrhl prezident Václav Klaus, v úterý definitivně svým podpisem potvrdil premiér Jiří Paroubek.

Rádio Praha 31.1.2006


Prostitutky mají v Aši prostor vymezený “dopravními značkami


zakaz_prostitucex.jpg

Česko stále nemá jasno v tom, jak řešit problém prostituce. Zákon o její regulaci odmítli poslanci loni na podzim už v prvním čtení. Některé obce se tedy snaží vypořádat se s tímto letitým problémem samy. O určitý mediální rozruch se nyní zasloužilo nejzápadnější české město Aš. Tam vymezili pro nabídku sexuálních služeb malou odlehlou uličku. A aby bylo všem jasné, že pouze tam bude prostituce tolerována, rozhodlo se zastupitelstvo umístit u vjezdu do uličky cedule, jakési dopravní značky, ve tvaru kosočtverce s ženskými rty uprostřed.

Rádio Praha 31.1.2006


Smog dusí téměř celou republiku

Inverzní počasí, které zabraňuje proudění vzduchu, působí už několik dní potíže lidem na mnoha místech republiky. Především v městských a průmyslových aglomeracích poletuje mnohem více částic prachu, než povolují limity. Lékaři varují především starší lidi, děti a astmatiky, aby omezili pobyt venku. Nejhorší situace je v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. „Komínů je prostě moc,“ vysvětlil vedoucí karvinské chemické laboratoře Zdravotního ústavu v Ostravě Jiří Bílek s tím, že v Moravskoslezském kraji je nejvíce smogu na Karvinsku a Ostravsku.

Právo 1.2.2006


Pákistánci už zkoušejí radar Věra, do Česka ho vrátí v březnu

Česká republika koncem prosince vyvezla do Pákistánu předváděcí verzi radiolokátoru Věra. Špičkové zařízení si Pákistánci pouze vyzkoušejí, radar vrátí zpátky během března, řekl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Ivo Mravinac. K případnému prodeji Věry by musely české úřady vydat nové povolení. Věra je unikátní zařízení, které dala česká armáda k dispozici i Severoatlantické alianci. Dokáže totiž objevit přítomnost cizího radaru a určit jeho typ, aniž je samo odhaleno. Česká armáda používá jeden plně funkční radar, který je umístěn nedaleko Českých Budějovic. Systém už Česko prodalo Spojeným státům a Estonsku, řada dalších zemí, mezi nimi Čína, Vietnam či Austrálie, o něj má zájem.

Rádio Praha 3.2.2006


Do provozu se vrátilo všech pět Pendolin, jezdí bez problémů


České dráhy nasadily do provozu všech pěr rychlovlaků Pendolino, které před několika týdny vyřadila z provozu výrobní závada. "Všechna Pendolina jezdí bez problémů podle jízdního řádu," řekl ČTK mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj. České dráhy nasadily do provozu Pendolina v polovině loňského prosince. V lednu letošního roku se ale vlaky začaly potýkat s poruchou, která postupně vyřadila z provozu všech pět souprav nasazených do provozu s cestujícími. Dráhy je proto v rámci reklamace vrátily výrobci k opravě. Náklady ani škody, které odstavení vlaků způsobilo, zatím ČD nevyčíslily. Pravděpodobně půjde o desítky milionů korun. Celkem České dráhy za vlaky zaplatily 4,3 miliardy korun.

Rádio Praha 3.2.2006


Letošní zima mráz a spousty sněhu

Třicetistupňové mrazy, závěje sněhu, pod jehož tíhou se bortí střechy, a vážné komplikace v dopravě. Není prakticky týden, aby se kvůli sněhu a náledí nezablokovala doprava na nejdůležitější české komunikaci, dálnici D1 z Prahy do Brna. Taková je letošní tuhá zima v České republice, prý nejkrutější za uplynulých třicet let.

Rádio Praha 9.2.2006


Tuzemské pivovary loni lámaly rekordy

Export se stal tahounem růstu české ekonomiky. Země také loni poprvé v historii vyvezla více zboží, než dovezla. Bylo zaznamenáno hned několik exportních rekordů. Mezi nimi také jeden, řeklo by se, klasicky český. Poprvé v historii totiž vyvezly loni pivovary z České republiky více než tři milióny hektolitrů piva.

Rádio Praha 9.2.2006


Češi mezi nejvzdělanějšími ve střední Evropě

Češi se skvěle umístili ve srovnávací studii rakouského Institutu IBW týkající se úrovně vzdělání v zemích střední Evropy. Pražané jsou prý dokonce nejvzdělanějšími Středoevropany. Vynikající výsledky vykázaly rovněž baltské státy. Rakušané se spolu se Slováky a Slovinci umístili mezi průměrem.

Rádio Praha 9.2.2006


V Turíně začaly zimní olympijské hry

olympijskyohen.jpg

Zimní olympijské hry se vrátily do Evropy. Ve 22.35 hod se v číši na sedmapadesát metrů vysokém pylonu nad Stadio Comunale rozhořel olympijský oheň. V Turíně jej zažehla dvojnásobná olympijská vítězka Stefania Belmondová. Italský prezident Carlo Azeglio Ciampi prohlásil XX. zimní olympijské hry za zahájené.

Mladá fronta Dnes 10.2.2006

✺ ✺ ✺

V Praze stojí nejstarší dochovaný kolotoč v Evropě

K velkým raritám Prahy patří nejstarší dochovaný kolotoč v Evropě. Pochází z roku 1892 a stojí na Letné jen kousek od Národního technického muzea, kterému dnes památka patří.

Rádio Praha 11.2.2006


SkyEurope začne v dubnu létat z Prahy do sedmi evropských měst

Slovenská nízkonákladová společnost SkyEurope Airlines začne 10. dubna z Prahy létat do sedmi evropských měst. Umístěním dvou letadel do Prahy se SkyEurope stane po ČSA a Travel Service teprve třetím dopravcem, který má na pražském letišti základnu a zajišťuje tedy lety z Prahy nikoli do Prahy jako ostatní společnosti. Podle generální ředitelky Letiště Praha Hany Černochové bude SkyEurope 15. nízkonákladovým dopravcem na pražském letišti. Levní dopravci se na počtech odbavených pasažérů v Praze podílejí 18 procenty, celkem loni přivezli nebo odvezli asi dva miliony lidí.

Rádio Praha 14.2.2006


Kurzy devizového trhu

Austrálie

1 AUD

17.65Kč.

Británie

1 GBP

41.55Kč.

Kanada

1 CAD

20.67Kč.

EMU

1 EUR

28.50Kč.

N. Zéland

1 NZD

16.11Kč.

Slovensko

100 SKK

75.90Kč.

Švýcarsko

1 CHF

18.29Kč.

USA

1 USD

23.95Kč.

Č.N.B. Platné od 14.2.2006


Nejdelší solné jeskyni světa Tří naháčů asi přibudou další metry

Nejdelší solné jeskyni světa Tří naháčů přibudou pravděpodobně ještě další stovky metrů. Čeští speleologové jeskyni objevili v jižním Íránu v roce 1999 a letos se jim podařilo prokázat její propojení s jeskynním systémem Velký ponor. Na tiskové konferenci o výsledcích letošní expedice Namak (sůl) to řekl její organizátor Michal Filippi.

Rádio Praha 14.2.2006