Střípky-Čriepky 2006/02 ... Článek 04 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2006 / 02

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk

Správy zo Slovenska a o SlovenskuBezdomovci majú stany, ale osemnásť ich umrelo

Na ulici zomrel ďalší človek, zrejme na podchladenie. Počet zamrznutých bezdomovcov v meste sa zvýšil na 18. Minister vnútra Vladimír Palko v stredu rozhodol, že rezort prepožičia bezdomovcom vojenské stany. Vo štvrtok ráno začalo približne 15 hasičov a desať pracovníkov civilnej ochrany v objekte útulku Mea Culpa v mestskej časti Vrakuňa stavať provizórne ubytovanie pre bezdomovcov. Vyhrievané stany majú kapacitu pre 50 ľudí. V prípade potreby sa postavia ďalšie. Stany zastúpia nízkoprahovú nocľaháreň. Budú vybavené poľnými lôžkami s úložným priestorom, spacími vakmi, dekami, tepelnými vložkami a osvetlením. Ich súčasťou sú aj poľné umyvárky, sprchy a sociálne a suché hygienické zariadenia. K dispozícii záujemcom budú fungovať od 18.00 do 8.00 ráno, pravdepodobne len počas obdobia mrazov. Oddnes by ubytovaným nocľažníkom mali v spolupráci s mestskou časťou Vrakuňa podávať aj jedno teplé jedlo denne. Na bezpečnosť v objekte a jeho okolí budú dohliadať policajti, príslušníci úradu civilnej ochrany a hasiči.

SME 20.1.2006


V čakárni na Hlavnej stanici boli vši, musia ju vydezinfikovať

hlavna-bratislavska-zeleznicna-.jpg

Čakáreň v priestoroch bratislavskej Hlavnej stanice uzavreli. Vyskytli sa v nej totiž vši a musia ju dezinfikovať. Miestnosť na poschodí, v ktorej cestujúci trávia čas pred odchodom vlaku, bola plná špiny a vyskytli sa v nej aj vši. "Ľudia sa sťažovali na podmienky v čakárni, preto je od piatku 20. januára uzavretá," uviedla dnes pre TASR hovorkyňa ŽSR Nela Blašková. Čakáreň by mali opäť otvoriť na budúci týždeň, po dôkladnej dezinfekcii.

TASR 24.1.2006


SR úspešne zvládla svoj začiatok

eduardkukan.jpg

Slovenská diplomacia sa podľa ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana sa aktívne a úspešne zhostila úloh, ktoré má od 1. januára ako nestály člen Bezpečnostnej rady OSN. "Slovensko je rešpektovaným členom Bezpečnostnej rady, členom, ktorého nielen zdvorilo počúvajú, keď vystupuje, ale zohľadňujú aj jeho príspevky pri prijímaní - či už vyhlásení predsedu Bezpečnostnej rady alebo príslušných rezolúcií." Minister Kukan to dnes povedal pri hodnotení prvého mesiaca pôsobenia krajiny v tomto najdôležitejšom orgáne svetovej diplomacie. Slovenská republika je súčasťou 15-člennej Bezpečnostnej rady OSN na obdobie dvoch rokov. V Bezpečnostnej rade sa počas prvého mesiaca roka hovorilo najmä o situácii v Afrike a Východnom Timore, a otázkach Blízkeho a Stredného východu. Napriek tomu, že ide o témy, ktoré nepatria k bezprostredným prioritám slovenskej zahraničnej politiky, slovenský veľvyslanec pri OSN Peter Burian vystupoval v diskusiách aktívne, čo podľa Kukana ocenili aj zahraniční partneri. Minister sa zmienil aj o faux pas stáleho predstaviteľa Tanzánie, ktorý si v Bezpečnostnej rade OSN pomýlil Slovensko so Slovinskom. "Môžem povedať, že odvtedy si naozaj dáva veľký pozor a meno Slovenska vyslovuje vždy veľmi dôkladne, takže to berieme ako takú úsmevnú historku," poznamenal Kukan.

Pravda 31.1.2006

Štát bude stavať rodinné domy - pre šéfov Kia

Vedenie žilinskej továrne automobilky Kia bude bývať pri Bratislave v luxusnom areáli so 75 rodinnými domami, tenisovými kurtmi, klubom, ktorý postaví štát za 1,166 miliardy korún. Dohoda o výstavbe "kórejskej dedinky" je podľa dnešného vedenia ministerstva hospodárstva súčasťou zmluvy s automobilkou Kia a podpísal ju s vedením firmy exminister hospodárstva Pavol Rusko. Investičnú zmluvu s automobilkou definitívne schválila vláda. Po odvolaní Ruska sa vláda snažila záväzok zmeniť, ale nepochodila. Podľa vládneho materiálu Kórejčania sú ochotní akceptovať jedine pôvodne dohodnutú výstavbu. Vláda zmenila iba termíny. Kórejčania by totiž mali podľa dohody domy v roku 2011 odkúpiť, ale za menej peňazí, ako štát investuje. Ministerstvo hospodárstva dostalo od vlády úlohu zabezpečiť do konca marca písomný záväzok predstaviteľov Kia, že o päť rokov domy odkúpia.

SME 3.2.2006


Za predčasné voľby môže odchod KDH do opozície

Za nutnosť vypísať predčasné parlamentné voľby môže podľa premiéra Mikuláša Dzurindu odchod KDH do opozície. Dzurinda to zopakoval dnes po schválení ústavného zákona o skrátení volebného obdobia Národnou radou. "Príčinou predčasných volieb, nespochybniteľnou, je odchod KDH z vládnej koalície do opozície," povedal novinárom. Počas procesu schvaľovania zákona sa nebál toho, že by ústavný zákon v pléne neprešiel. "Tá politická podpora bola jednoznačná," dodal. Národná rada SR dnes schválila ústavný zákon o skrátení III. volebného obdobia parlamentu. Predčasné parlamentné voľby sa budú konať 17. júna 2006.

TASR 9.2.2006

 

Volebným lídrom SDKÚ-DS je Dzurinda, prezídium prerokuje prípravu na voľby

Príprave na júnové parlamentné voľby sa bude v stredu venovať Prezídium SDKÚ-DS. Stranu do volieb povedie jej predseda Mikuláš Dzurinda. Volebným lídrom sa stal automaticky po tom, čo sa okrem neho neprihlásil nikto do straníckych volieb na tento post.

TASR 14.2.2006

⌚ ⌚ ⌚