Střípky-Čriepky 2006/04 ... Článek 03 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2006 / 04

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk

Měsíc ve zpráváchPo otevření mutlikina zůstalo v Plzni jediné jednosálové kino

Po únorovém otevření osmisálového multikina CineStar zůstalo v Plzni už jen poslední jednosálové městské kino v Měšťanské besedě se 120 sedadly. Kino Elektra, které je se 750 místy po zlínském kině druhé největší v Česku, promítalo 15. března naposledy. Stejně tak Minikino se 42 sedadly, které sídlí ve stejné budově v centru města na Americké třídě. Vlastníci a nájemci budovy, kde by ale filmová představení neměla definitivně skončit, nyní hledají využití pro rozlehlý objekt. Od příštího roku by měl sloužit jako multifunkční kulturní centrum. Nedávný start multikina pro 1514 diváků už před dvěma týdny zřejmě zavinil konec plzeňského Edenu s 540 sedadly. Objekt získal nedávno nový majitel, který tam kino provozovat nechce. Jen za únor měla Elektra ztrátu 100.000 Kč.

Český rozhlas Plzeň 16.3.2006


Česko prohrálo arbitráž s Nomurou, výše platby teprve bude určena

Česká republika prohrála arbitráž s japonskou bankou Nomura. Ta požaduje po ČR za zmařenou investici do IPB 40 miliard korun. Částku, kterou bude muset ČR zaplatit, určí arbitři v druhém kole. ČTK to sdělil mluvčí Nomury Jiří Hrabovský. Tribunál dospěl k závěru, že ČR porušila dohodu o ochraně a podpoře investic.

Rádio Praha 17.3.2006


Premiér souhlasí s přísnější vízovou povinností pro USA či Kanadu

Premiér Jiří Paroubek souhlasí s případným zpřísněním vízové povinnosti pro občany USA, Kanady a Austrálie a podporuje ho. O přísnějším postupu vůči turistům z těchto států se v neděli zmínil ministr zahraničí Cyril Svoboda. Návštěvníci z USA, Kanady a Austrálie pro cestu do Česka vízum nepotřebují, tyto země pro české občany ale zatím víza zrušit odmítají. Premiér uvedl, že ke zpřísnění vízové povinnosti pro Američany, Kanaďany či Australany měl ministr zahraničí přikročit už před rokem. Přísnější postup mohl mít dopad na jednání s USA či Kanadou o zrušení víz pro české občany, míní Paroubek. Také podle Svobody by tvrdší postoj vůči trojici zemí upozornil na nerovnost ve vízových vztazích. "Tito cizinci by měli dostávat razítko do pasu, aby se vědělo, kdy přijeli a kdy odjeli. Máme vážná podezření, že se ta pravidla masově porušují," uvedl v neděli Svoboda.

Rádio Praha 20.3.2006


Brno získalo v Cannes titul Středoevropské město budoucnosti

Brno získalo ve čtvrtek na veletrhu nemovitostí v Cannes ocenění Středoevropské město budoucnosti. Po vítězství ve visegrádské kategorii soutěže Evropská města a regiony budoucnosti jde již o druhé mezinárodní ocenění pro město. Cenu na veletrhu MIPIM převzal primátorův náměstek Miroslav Hošek (ODS). "Pro Brno to znamená, že jde dobrou cestou a že své projekty nabízí renomovaným zahraničním i tuzemským firmám, které pak zaměstnávají naše lidi," řekl ČTK Hošek. Brno nechalo v poli poražených například Vídeň, Bratislavu, Varšavu a Budapešť.

ČTK 21.3.2006


Lindavská sklárna Ajeto bude vyrábět rámy pro luxusní televise

Lindavská umělecká sklárna Ajeto získala zakázku na unikátní výrobu rámů se skleněnými ornamenty pro luxusní plazmové obrazovky. Část výtěžku z jejich prodeje půjde na konto Dětského fondu OSN - UNICEF. Nerezové rámy se skleněným zdobením, ve kterých vypadá plazmová televize na zdi jako obraz, navrhla švédská výtvarnice Evou Darpö. Skláři již podle jejich skic vyrobili první vzorek. Odběratelem rámů bude švédská firma. "Podobný produkt nikdo jiný dosud nevyrábí," upozornil mluvčí společnoti David Sobotka. Sklárna se specializuje na výrobu komplikovaných a exkluzivních děl, která se vyrábějí jen v malých sériích. Uměleckým ředitelem firmy je renomovaný designér a architekt Bořek Šípek. Sklo ze sklárny zdobí královské paláce nebo luxusní zaoceánské lodi. Lustr podle návrhu Bořka Šípka vyrobený v Lindavě visí od loňského roku například v obnovené opeře v Bělehradě.

Rádio Praha 22.3.2006


Zima byla nejdelší za 30 let; sníh bořil střechy, mráz bral život

Letošní dlouhá zima, která alespoň podle pocitů lidí přetrvává i po prvních jarních dnech, přinesla kromě tradičních i jednu neobvyklou komplikaci. Pod tíhou sněhu se bortily střechy domků i velkých průmyslových staveb, několik lidí na to doplatilo zdravím i životem. Zabíjel i mráz, zejména mezi bezdomovci. Když se už ti nejzoufalejší milovníci jiných ročních období nemohli vůbec dočkat jara, přišel hit písničkáře Jarka Nohavici, který bude na letošní zimu, nejdelší za 30 let, také upomínat. Provozovatelé zimních sportovišť si mnou ruce, protože tak skvělou sezonu už dlouho nezažili. S dlouhou sezonou zimních sportů souvisí i větší množství úrazů a zásahů horské služby. Na délku zimy si stěžují silničáři, protože komunikace jsou po zimě ve špatném stavu. Jednotlivé kraje vyčíslují výdaje za údržbu silnic o desítky milionů korun navíc oproti jiným letům. V Praze silné mrazy magistrát přiměly postavit na Letné několik stanů pro bezdomovce. Zima v celé zemi připravila o život přibližně dvě desítky lidí. Podle meteorologů ale zima nebyla výrazně extrémní z hlediska nízkých teplot či množství napadaného sněhu. Neobvyklá je jen délka zimy. Sníh napadl v polovině listopadu a drží se dodnes.

Rádio Praha 22.3.2006


České firmy dodají zařízení ruskému výrobci tanků

České firmy mají dodávat zařízení ruskému výrobci tanků, firmě Uralvagonzavod. Půjde o součást širšího kontraktu, který ruská firma uzavřela loni s brněnskou společnosti Alta jako generálním dodavatelem. Uvedl to server Euro OnLine. Podle ředitele Uralvagonzavodu Nikolaje Malycha hodlá jeho firma nakoupit v ČR zařízení za 50 milionů eur, tedy asi 1,4 miliardy korun. O konkrétních dodávkách se podle Eura bude ještě jednat.

ČTK 22.3.2006

Zemřela politička a lékařka Jaroslava Moserová

moserovajaroslava.jpg

Bývalá senátorka a jediná kandidátka ženského pohlaví na post prezidenta v roce 2003 Jaroslava Moserová zemřela. Politička a lékařka skonala ve věku 76 let po dlouhé těžké nemoci. Informaci podle serveru novinky.cz potvrdila Marcela Horáková, tisková mluvčí ombudsmana a dlouholetého přítele Moserových Otakara Motejla. "Mým krédem vždy bylo dělat to, co člověk dělat musí co nejlíp, a nelhat, hlavně ne sobě," napsala o sobě přednedávnem na svých internetových stránkách. Dodala, že kdyby se pro ni čas zastavil zítra, nemohla by si na život a na osud stěžovat. "Bůh se ke mně zachoval štědře, dal mi řadu dovedností, jaké jsou člověku vskutku dány shůry a které nelze získat pílí. Dal mi mnoho životních zkušeností, v radostech i starostech, ve všednosti i výjimečnosti, a dopřál mi v pozdním věku činorodá léta," dodala.

Od popálenin do politiky

Jaroslava Moserová se narodila 17. ledna 1930 v Praze. Po maturitě na střední škole Warren Wilson College v USA a roce stráveném na Art Students League v New Yorku studovala na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kterou absolvovala v roce 1955. Po pětileté praxi na chirurgii v Duchcově strávila plných třicet let na oddělení popálenin Kliniky plastické chirurgie UK, nejprve jako sekundární lékař a poté jako věděcká pracovnice. Jako odborník na popáleniny tady ošetřovala v roce 1969 až do jeho posledních chvil Jana Palacha. Po sametové revoluci se stala místopředsedkyní České národní rady, od roku 1991 působila dva roky jako velvyslankyně ČR v Austrálii a na Novém Zélandu. "Poznala jsem práci v diplomacii, poznala jsem Austrálii a naučila jsem se znát a ctít ty, kdo z naší země do té dálky odešli za svobodou," uvedla k tomuto období všestranná politička, která pak byla v roce 1999 zvolena prezidentkou Generální konference UNESCO. Mezitím v letech 1996 až 98 pracovala jako místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR a do roku 2004 byla senátorkou za Pardubice, Chlumecko a Přeloučsko. Během tohoto období fungovala také jako předsedkyně senátorského klubu US-ODA. Před třemi lety kandidovala Moserová jako jediná žena na post prezidenta republiky. Zároveň působila jako překladatelka z angličtiny - českým čtenářům zprostředkovala například detektivky Dicka Francise - a autorka povídek, filmových scénářů a divadelních her. V roce 2004 jí udělil prezident Francouzské republiky Jacques Chirac řád Důstojníka za zásluhy.

Volný 24.3.2006


V Chodové Plané se koupe v pivu

koupelvpivu.jpg

Pivní lázně vznikly v Chodové Plané na Tachovsku. Zařízení, které spojuje léčebné účinky místní minerální vody, piva, chmele a pivních kvasinek, je jediné v Evropě. Základ procedury tvoří pětadvacetiminutová koupel, kdy každá ze šesti rekondičních van obsahuje zhruba 80 litrů minerální vody, stejné množství běžné teplé vody a osm až deset litrů nepasterizovaného černého piva. Podle ředitele pivovaru - Jiřího Plevky - má tato procedura spojená se zábalem a následnou relaxací dobré léčebné účinky zejména na kožní, cévní a ischemické choroby. Jedna přísadová koupel přijde na 550 korun a jak uvedl uznávaný balneolog mariánskolázeňské oblasti Roman Vokatý, který je garantem celých lázní, je to srovnatelné s cenou procedur v nestátních lázeňských domech západočeské oblasti. Zařízení, koupele i přísady prošly složitým schvalováním a získaly povolení Českého inspektorátu lázní i hygieniků.

Český rozhlas Plzeň 24.3.2006


Blatnička - jediné místo v ČR, kde se vyrábějí kroje

Česká republika má řadu krásných krojů. Ale je pouze jedno místo, kde se vyrábí a tím je jihomoravská obec Blatnička. Dílna v Blatničce je patrně

kroj_blatnicka.jpgKroj Blatnicka

jediná také v celé střední Evropě a zájemci si tu mohou nechat udělat lidové kroje přesně podle tradic nejrůznějších regionů. I když dílna v Blatničce zahájila výrobu krojů teprve nedávno, na nezájem si rozhodně stěžovat nemůže. S prací tu začali v lednu a jen pár dnů poté získalo středisko zakázku na výrobu 114 krojů pro mikroregion Hornolidecko. Vypomůže i s výrobou součástí krojů pro tradiční Jízdu králů ve Vlčnově a k jeho zákazníkům patří i známé folklórní soubory. Jak uvedla vedoucí Jana Smutná, zájem o kroje očekávali. Lidé totiž poněkud vyrostli a proto kroje, které nosili naše babičky a dědečkové, jsou jejich potomkům malé. Dožívají i kroje různých folklórních souborů.

Rádio Praha 25.3.2006


Hyundai investuje v Česku až miliardu eur do nové automobilky

Společnost Hyundai Motor investuje v Nošovicích v Moravskoslezském kraji 800 milionů až miliardu eur (29 miliard korun) do stavby nové automobilky. Novinářům to v pondělí řekl viceprezident Hyundai Motor Company Kim In-so. Továrna by měla zahájit provoz v roce 2008 a přímo zaměstná zhruba tři tisíce lidí, dalších až 13.000 lidí najde práci u dodavatelských firem a ve službách. Stát již podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana podepsal se společností Hyundai memorandum o této investici. "Je to největší investice v novodobých dějinách ČR v objemu 28 až 30 miliard korun," uvedl Urban, podle kterého by po zahájení plného provozu měla nová továrna zvýšit český hrubý domácí produkt až o dvě a půl procenta a v Moravskoslezském kraji by měla snížit nezaměstnanost o dvě procenta. Smlouva by měla být parafována v polovině května poté, co ji schválí vláda, moravskoslezské zastupitelstvo a společnost Hyundai. "Česká republika je tím správným místem pro náš projekt. Hodláme zde investovat 800 milionů až miliardu eur a po zahájení výroby produkovat 300.000 vozů ročně," uvedl Kim In-so, podle kterého by přípravné práce na stavbě továrny měly začít v polovině letošního roku.

Rádio Praha 27.3.2006


Soud potrestal cizince za padělání a prodej falešných eur

Trojice cizinců má jít do vězení za padělání a prodej falešných bankovek eura, čtvrtý za padělání zahraničních cestovních pasů a řidičských průkazů. Pražský městský soud jim uložil tresty od tří do 13 let vězení. Tři z nich vyhostil z Česka na neurčito. "Zneužili pohostinnosti České republiky a páchali zde trestnou činnost. Není na místě, aby se v ČR zdržovali, a to ani v budoucnu," zdůvodnila soudkyně Jaroslava Lišková tresty vyhoštění. Ten neudělila jen jednomu z obžalovaných, protože mu jeho česká družka porodila dítě. Skupina je podle policie součástí rozsáhlého mezinárodního gangu, jehož další členy soudí soudy v Bulharsku, kde byly falešné bankovky údajně vyrobeny. Srb Enver Musahi, Albánec Fabjan Maluka a Bulhaři Cvetan Nenčev a Georgij Georgiev byli zatčeni předloni v červnu v Praze, jsou proto souzeni českou justicí.

Rádio Praha 28.3.2006


EU se dohodla na evropském řidičském průkazu

Brusel - Evropský řidičský průkaz, stejný všude v Evropské unii, se stane realitou. Ministři dopravy "pětadvacítky" se v pondělí dohodli na směrnici, která počítá s nahrazením desítek odlišných národních průkazů jednotným vzorem. Nová oprávnění podle schváleného evropského vzoru Česko i Slovensko již vydávají.

ČTK 28.3.2006


V ČR je druhý případ ptačí chřipky, v prvém potvrzen virus H5N1

Labuť nalezenou minulé pondělí nedaleko Hluboké nad Vltavou usmrtil vysoce nakažlivý virus ptačí chřipky H5N1, nebezpečný i člověku. Ve středu odpoledne to potvrdila referenční laboratoř EU v britském Weybridge. Zhruba tři až čtyři kilometry od místa prvního případu nákazy v Česku se objevil druhý nakažený pták. Jde rovněž o uhynulou labuť, která byla nalezena v sobotu na břehu Vltavy v Českých Budějovicích. Testy u ní prokázaly virus H5. Výsledky testů určujících míru nakažlivosti viru v druhém případě by měla mít Národní referenční laboratoř ve Státním veterinárním ústavu Praha do konce týdne. Definitivní verdikt o typu viru opět vynese Weybridge, zřejmě příští týden. I v tomto případě však jde podle Státní veterinární správy pravděpodobně o H5N1, který ve světě zabil více než sto lidí.

Rádio Praha 29.3.2006


V Praze začalo jednání o propojení rejstříků trestů

V Praze v úterý začali jednat zástupci ministerstev spravedlnosti Francie, Německa, Španělska, Belgie a České republiky o možném propojení národních trestních rejstříků. Systém elektronické výměny dat by měl trestním orgánům v jedné zemi umožnit snadno a rychle zjistit, zda osoba z jiného státu EU má doma záznam o minulém potrestání a co v něm je. Jednání skončí ve středu

ČTK 29.3.2006


Uprchlíci mají ve Stráži nové vzdělávací a kulturní centrum

Vzdělávací kurzy a poradenství bude nabízet žadatelům o azyl Multikulturní centrum ve Stráži pod Ralskem, které tam otevřelo Konsorcium nevládních organizací pracujících s uprchlíky. Nové zařízení je naučí orientovat se na trhu práce a zvýší jejich možnost ucházet se o legální zaměstnání. ČTK to řekla koordinátorka projektu Lucie Medková.

ČTK 30.3.2006


Karel Gott bude mít vlastní museum

gottland.jpg

Ať už se vám líbí nebo ne, je Karel Gott pozoruhodný fenomén nejenom české populární hudby. Přes osmdesát desek za čtyřicet let na pódiu, třicet zlatých slavíků na domácí scéně a spousta zahraničních ocenění včetně doživotní smlouvy s německou gramofonovou firmou. To je něco, co nelze odbýt mávnutím ruky. Nemělo by překvapit, že jednou někdy někde vznikne Gottovo muzeum. Překvapením je, že vznikne už brzy. A muzeum si Karel Gott sám vybaví exponáty, mezi které se občas zařadí i mistr osobně. Muzeum ponese název Gottland. Mělo by být otevřeno poslední den školního roku, tedy 30. června, a má mít tři základní části: v té první uvnitř vily bude bývalé Gottovo obydlí. Ve druhé části budou právě ony exponáty, zachycující umělcovu dráhu a nakonec samozřejmě nesmí chybět kavárnička s prodejnou upomínkových předmětů.

Rádio Praha 30.3.2006


Řeky se po už víkendu nezvedají, strach je z Labe a hrází

Na mnoha místech České republiky i o víkendu pokračoval boj s velkou vodou. K postiženým oblastem se přidaly některé další, tisíce lidí zůstávají mimo domov. Zdramatizovala se situace zejména na Moravě, kde se u Olomouce protrhla hráz a zatopila část města. Zvedala se a ještě poroste hladina Labe, na Litoměřicku se obávají vzniku rozsáhlého jezera upomínajícího na povodně z roku 2002. Voda zcela zatopila Hřensko na Děčínsku. O víkendu přišli o život dva lidé, jejichž smrt se dává do souvislosti se záplavami. Velká voda tak už pravděpodobně má na svědomí sedm životů. Stav nebezpečí platí v postižených místech Jihomoravského, Olomouckého, Jihočeského, Zlínského, Středočeského, Ústeckého a Pardubického kraje. Hladiny většiny rozvodněných řek již nerostou, jsou na svých maximech z minulých dní či mírně klesají. I tam, kde již voda nestoupá, ale bude klesat velmi dlouho. Tento stav vytváří podle odborníků vysoké riziko nestability ochranných hrází, což potvrzují současné případy jejich narušení.

Rádio Praha 2.4.2006


Stát nesplnil své sliby po povodních 2002

Hejtmani krajů, které sužují rozsáhlé záplavy, kritizovali přístup státu při budování protipovodňových zábran. Vláda podle nich nesplnila své sliby po povodních v roce 2002 a poskytla jen zlomek peněz, které byly potřeba pro účinnější ochranu před nynější přírodní pohromou. Už teď hejtmani odhadují škody způsobené letošní povodní v řádech desítek až stovek milionů korun. Ústecký hejtman Jiří Šulc v diskusním pořadu České televize řekl, že na Labi se od posledních záplav nepostavil ani metr protipovodňových zábran či staveb. Povodí Labe podle něj nedostalo na tyto projekty od státu ani korunu, zatímco třeba město Ústí nad Labem investovalo 30 milionů korun. "Jestli někdo zaspal, tak to byl stát, který nesplnil popovodňové sliby," reagoval Šulc na nedávnou kritiku premiéra Jiřího Paroubka, že Ústí se mělo na záplavy vody připravit lépe.

Rádio Praha 2.4.2006


Kanadská firma přes víkend zmizela z ČR

Manažeři kanadské společnosti O'hsin Technology, která v České republice podnikala v reklamní branži, o uplynulém víkendu opustili své pražské kanceláře. Zaměstnance firmy o tom ale neinformovali. Ti tak v pondělí přišli do práce a zjistili, že není kde pracovat. Společnost jim dluží statisíce na mzdách. V pondělí to uvedla TV Prima. Centrála firmy v Torontu tvrdí, že pobočka v Praze je normálně v provozu. "To, co říkáte, je pro mě novinka, pokud vím kancelář není zavřená a funguje," řekl manažer společnosti O'Hsin Technology John Smith. Manažeři skartovali veškeré dokumenty, které svědčily o tom, že firma kdy v ČR existovala, odnesli hard disky s daty, počítače nechali na místě. Zaměstnanci firmy se domnívají, že vedení odešlo kvůli finančním problémům.

ČTK 3.4.2006


Sokolové chystají na červenec slet, počítají s 30.000 účastníky

Česká obec sokolská chystá na začátek července 14. všesokolský slet. Hlavní program se uskuteční v Praze, sokolové se ale představí i na dalších místech. Celkem by se sletu mělo po celé zemi zúčastnit kolem 30.000 lidí, v Praze jich vystoupí téměř 20.000, informovali zástupci Sokola. Slet se uskuteční od 1. do 6. července, hlavní program se uskuteční na Rošického stadionu na Strahově.

Rádio Praha 5.4.2006


Tenistku Böhmovou v USA zadrželi kvůli údajné krádeži v obchodě

Česká tenistka Kateřina Böhmová byla ve Spojených státech zadržena kvůli údajné krádeži v obchodě. Informovala o tom agentura AP. Podle policie devatenáctiletá hráčka společně se svou matkou odcizily oblečení a šperky v hodnotě 450 dolarů. Obě už jsou na svobodě, ale byly obviněny z krádeže.

Rádio Praha 7.4.2006


"Generál nebe" slaví 95. narozeniny

perina_frantisek.jpg

Generál František Peřina slaví 95. narozeniny. Od prezidenta republiky obdržel zlatou prezidentskou plaketu, ministr obrany mu věnoval čestný kord a náčelník generálního štábu model stíhačky Spitfire, s níž Peřina bojoval za druhé světové války.

Rádio Praha 7.4.2006


Na Šumavě za den napadlo 30 centimetrů sněhu

Až 30 centimetrů sněhu napadlo v pondělí a v noci na úterý na některých místech Plzeňského kraje. Sněžilo zejména na Šumavě. Nejvíc sněhu, 30 centimetrů, měla Hojsova Stráž, 28 centimetrů napadlo na Čachrově a 16 v Železné Rudě. Zřejmě to bylo nejvíc z celé republiky, řekl ČTK Josef Cink z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Rádio Praha 11.4.2006


Vláda schválila smlouvu s Kanadou usnadňující práci mladým

Vláda schválila česko-kanadskou smlouvu, která usnadní pracovní pobyty mladých lidí v obou zemích. Pokud dohodu odsouhlasí také parlament a podepíše prezident, budou moci Češi v Kanadě a Kanaďané v Česku od příštího roku získávat pracovní víza a povolení. Obdobné ujednání má Česko již s Novým Zélandem a nyní probíhá ratifikace dohody s Austrálií.

Rádio Praha 12.4.2006


Plzeňský pivovar zahájil stavbu nové stáčírny

branaplzenskehopivovaru.jpg

Miliardovou stavbu nové stáčírny piva, kterou zprovozní letos v říjnu, zahájil Plzeňský Prazdroj. Jde o historicky největší investici v plzeňském pivovaru po roce 1989. Investice je součástí přestavby hlavního závodu zaměřené na rozšíření výroby piva Pilsner Urquell. Podnik bude letos v Plzni investovat celkem 1,2 miliardy korun z vlastních zdrojů. Kapacita výroby prémiového ležáku tak koncem roku vzroste z 1,5 na dva miliony hektolitrů.

Český rozhlas Plzeň 13.4.2006


Počet labutí, které uhynuly na ptačí chřipku, dosáhl dvanácti

Počet ptáků, které v Česku uhynuly na ptačí chřipku, se zvýšil na 12. Testy prokázaly virus H5 u mrtvé labutě, která byla nalezena v Českých Budějovicích. ČTK to sdělil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Rádio Praha 14.4.2006

Kurzy devizového trhu

Austrálie

1 AUD

17.22Kč.

Británie

1 GBP

41.44Kč.

EMU

1 EUR

28.64Kč.

N. Zéland

1 NZD

14.62Kč.

Slovensko

100 SKK

76.44Kč.

USA

1 USD

23.66Kč.

Č.N.B. Platné od 14.04.2006

Porsche už jezdí v běžném provozu

Nová tramvaj z plzeňské Škody, na které spolupracovala firma Porsche Design, už vozí cestující v Praze v běžném provozu. Dopravní podnik má nyní dvě tyto tramvaje. Jedna jezdí na lince číslo 3 mezi Modřany a Lehovcem. Druhá slouží ke školení řidičů.

Právo 15.4.2006


Povodně v České republice 2006

Koncem března postihly Českou republiku rozsáhlé záplavy. V posledních letech je to už podruhé. V živé paměti jsou katastrofální povodně v létě 2002. Tehdy vodní živel zasáhl i Prahu a jeho následky jsou stále ještě patrné. Letošní povodně tak ničivý účinek zatím nemají.

Chcete-li se zapojit do pomoci oblastem, postiženým povodněmi, můžete přispět na konto české charitativní organizace Adra: IBAN: CZ04 0300 0000 0002 1121 1211
SWIFT/BIC: CEKOCZPP.

Rádio Praha 5.4.2006