Střípky-Čriepky 2006/04 ... Článek 04 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2006 / 04

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk

Správy zo Slovenska a o SlovenskuDôchodky sa od júla zvýšia takmer o šesť percent

Dôchodky a úrazové renty sa od júla zvýšia o 5,95 percenta. Vyplýva to zo zákona o sociálnom poistení, podľa ktorého sa všetky penzie zvýšia každý rok od júla o súčet polovice percenta medziročného rastu cien a polovice percenta rastu priemernej mzdy. Zvyšovať by sa mali zatiaľ všetky dôchodky, bez ohľadu na ich výšku. V roku 2006 by to znamenalo náklady 3,4 miliardy. Poslanci ešte stále zvažujú, že valorizáciu najvyšších penzií zastavia novelou zákona o sociálnom poistení. Tú má parlament schvaľovať v apríli, platiť má však od augusta. Návrh na úpravu valorizácie by teda musel mať skoršiu účinnosť ako novela.

SME 18.3.2006


Yahoo spúšťa telefonovanie cez internet

Služba je integrovaná do Yahoo Messengera a umožňuje telefonovanie na pevnú linku aj do mobilných sietí. Užívatelia okrem toho za poplatok 2,99 USD mesačne, čo je v prepočte asi 92 SKK, alebo 29,99 USD ročne dostanú vlastné americké, britské alebo francúzske telefónne číslo, pod ktorým budú zastihnuteľní. Ceny telefonátov do bežných sietí budú podľa informácií Yahoo o niečo nižšie ako u Skype. Avšak bližšie detaily zatiaľ neboli zverejnené. Spojením s ostatnými službami chce Yahoo predbehnúť konkurenčné produkty vyššou mierou user-friendly. Napríklad je možné prevziať kontakty priamo z Messengera alebo mailu. Tiež je možné spoločné využívanie telefónnych zoznamov s inými užívateľmi, čo umožňuje vznik malých komunít. Pri vývoji a ponuke spoločnosť Yahoo spolupracovala s telekomunikačnými koncernami AT&T a Verizon. V rámci kooperácie chce Yahoo neskôr ponúknuť ďalšie spoplatnené služby ako internetový telefónny záznamník. Bezplatné služby, ako rozhovory užívateľov Messengera, budú financované z reklamy. Informovala o tom internetová stránka www.de.internet.com.

TASR 22.3.2006


Zákonom sa vyhýbal každý ôsmy poslanec

Kto nič nerobí, nič nepokazí. Podľa toho sa zrejme zariadili poslanci, ktorí sa za štyri roky v parlamente nepodpísali ani pod jeden zákon. Štatistiky Národnej rady ukázali, že zo 150-člennej snemovne bolo takých 19, teda takmer každý ôsmy poslanec. Časť z nich dokonca ani raz v snemovni nevystúpila, aby ministrom Dzurindovej vlády položila nejakú otázku. Mnohí z nich sú pritom opäť na popredných miestach kandidátok. Milan Rehák z HZDS sa dokonca dostal na tretie miesto, ktoré predseda Vladimír Mečiar do poslednej chvíle držal pre prominentov. Podľa údajov parlamentu však medzi aktívnych poslancov nepatril. HZDS napriek tomu tvrdí, že pri zostavení kandidátky sa prihliadalo na to, či poslanci boli v Národnej rade aktívni. "Predseda Mečiar výber Reháka odôvodnil jeho vynikajúcimi výsledkami v minuloročných regionálnych voľbách v Trenčianskom kraji," vysvetlila hovorkyňa HZDS Magdaléna Fajtová. Podľa Reháka predkladať návrhy, keď je strana v opozícii, nemá zmysel.

Pravda 25.3.2006 Policajti v minulom roku spáchali 207 trestných činov

Policajti v minulom roku spáchali 207 trestných činov, čo je o 75 menej v porovnaní s rokom 2004. Vyšetrovatelia celkovo tak obvinili 195 príslušníkov Policajného zboru. Vyplýva to zo Správy o trestnej činnosti príslušníkov Policajného zboru za rok 2005, ktorú dnes zverejnilo ministerstvo vnútra na svojej internetovej stránke. V 77 prípadoch policajti zneužili právomoc verejného činiteľa a 27-krát sa dopustili ublíženia na zdraví. Úplatok zobrali v 16 prípadoch. V štatistikách ďalej nasledujú trestné činy výtržníctva (14), vydierania (10) a krádeže (7).

TASR 28.3.2006

 

Sochu Jána Pavla II. dnes odhalili v Bratislave-Petržalke

Pred Kostolom sv. rodiny v Bratislave-Petržalke dnes slávnostne odhalili sochu pápeža Jána Pavla II. pri príležitosti prvého výročia jeho smrti. Za účasti predstaviteľov cirkví a ďalších hostí, ako aj tisícov veriacich sochu požehnal pomocný biskup Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy Ján Orosch. Bronzová socha v životnej veľkosti, osadená na podstavci, má pripomínať veriacim i ostatným obyvateľom tohto nezabudnuteľného pápeža a tiež jeho vrelý vzťah k Slovensku. Práve na tomto mieste Ján Pavol II. 14. septembra 2003 počas svojej tretej a poslednej návštevy Slovenska celebroval Svätú omšu pred desaťtisícami veriacich. Po požehnaní sochy sa v Kostole sv. rodiny konala slávnostná omša za účasti slovenských biskupov a kňazov.

TASR 2.4.2006


Programátori z východu, vráťte sa domov, vyzýva viac softvérových firiem

Na východe Slovenska by mohlo vzniknúť centrum softvérového inžinierstva. Nadnárodný koncern Siemens sa bilbordovou kampaňou snaží prilákať programátorov a odborníkov, ktorí študovali v Košiciach a potom odišli inam, aby sa vrátili na východ. Dcérska spoločnosť Siemens PSE, produkujúca napríklad medicínsky softvér, plánuje do konca budúceho roka prijať do svojho košického strediska asi 200 programátorov. Približne 160 mladých absolventov si môže nájsť nadpriemerne platenú prácu aj v pobočkách PSE v Žiline a Piešťanoch. Na východ by desiatky rozutekaných programátorov rady prilákali aj ďalšie tamojšie IT firmy, Ness a T-Systems. Či sa absolventi nechajú presvedčiť, závisí aj od pomoci košickej samosprávy.

SME 3.4.2006


Varšavská zmluva chystala útok

Armáda komunistického Československa mala za úlohu obsadiť Bavorsko a jeho hlavné mesto Mníchov. Vyplýva to z 1445 dokumentov, ktoré v stredu odtajnili poľskí historici a Českú televíziu o tom informoval Pavel Piotrowski. Československá armáda bola súčasťou Varšavskej zmluvy, ktorá vojensky združovala komunistické štáty vo východnej Európe na čele so Sovietskym zväzom. Z dokumentov je zrejmé, že Varšavská zmluva mala útočné plány proti Západu. Vždy pritom o sebe tvrdila, že jej charakter je výlučne obranný.               SME 16.4.2006