Střípky-Čriepky 2006/05 ... Článek 04 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2006 / 05

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk

Správy zo Slovenska a o SlovenskuLekári sú po štrajku v šoku: Potičný chce prepúšťať

valerian-poticny-fnsp-ba-riaditel.jpg

Riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Ružinove Valerián Potičný chce radikálne znížiť počet lekárov. Pre znižovanie počtu lôžok v nemocnici by mohlo prísť o prácu 700 až 800 lekárov. Vedenie nemocnice zároveň nevylučuje, že bude chcieť, aby škody spôsobené štrajkom nahradili samotní štrajkujúci lekári. Dôvodom prepúšťania má byť aj zvyšovanie platov lekárov. Podľa Potičného by mali o tom, ktorí lekári zostanú na svojich mestach, a ktorí si, naopak, zbalia kufre, rozhodnúť primári a šéfovia oddelení. Obávať sa nemusia ani lekári z nemocníc mimo Bratislavy. Tam riaditelia o podobných krokoch neuvažujú. Lekárov čaká aj ďalší šok. Škody, ktoré ružinovskej nemocnici počas štrajku vzikli, možno zacvakajú práve tí, ktorí štrajkovali. „Na konci mesiaca si urobíme štatistiku a dohodneme sa, do akej miery si uplatníme náhradu škody. V prvom rade si ju budeme uplatňovať voči štrajkovému výboru,“ povedala riaditeľka pre zdravotnú starostlivosť v ružinovskej nemocnici Katarína Sedláková. Počas štrajku totiž klesol vo fakultnej nemocnici počet operácií a hospitalizácií o tretinu. Asociácia súkromných lekárov SR so mzdovými požiadavkami zdravotníkov súhlasí, súčasné štrajkové aktivity však považuje za zle načasované a zle organizované. Uviedol to na tlačovej besede jej prezident Ladislav Pásztor. „Jediným prínosom štrajku je upozornenie na zlú situáciu v odmeňovaní zdravotníkov,“ dodal.

Nový Čas 24.4.2006


Pacienti počkajú na operácie dlhšie

Na plánované zákroky a operácie v niektorých fakultných nemocniciach si pacienti počkajú ešte dlhšie ako doteraz. Súvisí to so sľubovaným zvyšovaním platov zdravotníkov o desať percent. Keďže na to riaditelia nemocníc nenašli dostatok zdrojov, šetriť musia inde.

Pravda 26.4.2006

 

Polícia našla pri tankoch aj guľomety

 Po tankoch, ktoré namiesto zošrotovania neoprávnene skončili v bývalom poľnohospodárskom družstve, musí ministerstvo obrany polícii vysvetľovať aj podozrivý predaj ďalších zbraní. Ide o dvesto protilietadlových tankových guľometov, ktoré policajti objavili na rovnakom mieste ako spomínané tanky. "Vyšetrovateľ z Úradu boja proti organizovanej kriminalite už začal stíhanie pre podozrenie z nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami," uviedla hovorkyňa ministerstva vnútra Silvia Miháliková. Polícia koncom februára tohto roku najskôr objavila v družstve v Blatnici 16 tankov T-72, ktoré rezort obrany predal firme Robus. Tie tam podľa pôvodnej zmluvy o odpredaji a medzinárodných predpisov nemali čo hľadať. Pri následných prehliadkach tam však policajti našli aj ďalší vojenský materiál - guľomety. Viaceré zo zbraní boli pritom zachované a dá sa z nich strieľať. "Tanky a guľomety polícia zaistila, aby zabránila ďalšej manipulácii s nimi," vysvetlila Miháliková.

Pravda 2.5.2006


Splnili sme veľkú časť Štefánikových predstáv

Splnili sme veľkú časť Štefánikových predstáv a v niečom sme ich určite aj prevýšili, myslí si prezident SR Ivan Gašparovič. Povedal to dnes na pietnej spomienke pri príležitosti 87. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika, ktorá sa dnes konala pri Mohyle na Bradle. Otázka diela a života Štefánika je podľa prezidenta najmä v jeho predstave vytvoriť pre Slovákov podmienky, aby sa stali sebavedomým národom, ktorý dokáže prevziať zodpovednosť za svoj rozvoj a bude rovnocenným partnerom ostatným európskym národom. Gašparovič povedal, že tento odkaz sme naplnili emancipačným úsilím o samostatný zvrchovaný štát, vyzdvihol, že Slovensko je členom Európskej únie a významných nadnárodných inštitúcií. Štefánik bol podľa Gašparoviča človek, ktorý mal v Európe veľký politický vplyv, "vôľu a silu presadiť svoje smelé štátotvorné koncepcie a mal aj vzácny dar diplomacie, ktorý vedel vždy vynikajúco využiť".

Štefánik sa narodil v Košariskách 21. júla 1880 v početnej rodine evanjelického farára. Generálom francúzskej armády sa stal v roku 1918. Bol ministrom národnej obrany československej exilovej vlády a po vzniku Československej republiky sa stal prvým ministrom vojny. Zahynul pri leteckej havárii 4. mája 1919.

SME 7.5.2006


Po prechodnom období otvorili dvere svojich pracovných trhov ďalšie európske štáty

Chcete pracovať v zahraničí? Bez pracovného povolenia sa môžete zamestnať už v siedmich krajinách Európskej únie. Popri Veľkej Británii, Írsku a Švédsku otvorili od 1. mája pre Slovákov svoj pracovný trh aj Španielsko, Portugalsko, Fínsko a Grécko.

Nový čas 10.5.2006


Dzurinda prijal hladujúcu primátorku

dzurinda.jpg

Primátorku Zlatých Moraviec Serafínu Ostrihoňovú, ktorá od soboty hladuje pred Úradom vlády SR s požiadavkou čo najskôr vybudovať rýchlostnú komunikáciu z Nitry okolo Zlatých Moraviec, prijal premiér Mikuláš Dzurinda. Predseda vlády ju informoval, že má eminentný záujem na začatí výstavby úseku rýchlostnej komunikácie R1 Selenec-Beladice a Beladice-Tekovské Nemce v najskoršom možnom termíne, ak sa dodrží zákonom stanovený postup. Zároveň uviedol, že príslušný rezort dopravy podniká všetky potrebné kroky, ktoré sú v jeho kompetencii, na urýchlené začatie výstavby uvedeného úseku. Informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Pravda 16.5.2006