Střípky-Čriepky 2006/05 ... Článek 08 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2006 / 05

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk
krizovka104.jpgTajenka k řešení 103: Nežárlím, ale zruším zasnoubení.

Vyřešení křížovky 104 na této stránce bude uvedeno příští měsíc.

Pozor! Nezapomeňte na příští klubovní schůzi

Polský dům, středa 7. června 2006 v 19:30 hod.

Bábovka třená s oříšky nebo rozinkami

babovka.jpg

Suroviny: 1 a ½ hrnku hladké mouky, 3 vejce, 1 kelímek smetany (150 ml),1 hrnek cukru, ½ balíčku prášku do pečiva (použijeme-li samokypřicí mouku prášek do pečiva vynecháme), 50 g oříšků (lískových nebo mandlí), místo oříšků můžeme použít rozinky které můžeme namočit v rumu, tuk na vymazání a strouhanka nebo krupička na vysypání bábovkové formy.

Postup: Vejce s cukrem utřeme do pěny. Přidáme smetanu, nahrubo nasekané oříšky a mouku smíchanou s práškem do pečiva. Vše důkladně promícháme a těsto vlijeme do tukem vymazané a strouhankou vysypané bábovkové formy. Pečeme asi 50 minut při teplotě 170̊ až 180̊C.


Perník jednoduchý

Suroviny: 2 ½ hrnku mouky, ½ hrnku krupičky, 1 a ½ hrnku cukru, 1 balíček prášku do perníku, ¾ balíčku prášku do pečiva, 1 - 2 lžíce kakaa, 2 vejce, 2 hrnky mléka, ½ hrnku oleje, tuk na vymazání a hrubá mouka nebo krupička na vysypání pekáče.

Postup: Mouku a krupičku smícháme s práškem do pečiva (můžeme použít samokypřicí mouku a prášek vynecháme), potom přidáme prášek do perníku, cukr a kakao a znovu pořádně promícháme. Přilijeme vlažné mléko ve kterém jsme rozšlehali vejce a též přidáme olej. Těsto dobře promícháme a nalijeme do tukem vymazaného a krupičkou vysypaného pekáče.

Pečeme zvolna v předehřáté troubě na 170̊až 180̊C přibližně 45 až 50 minut.Střípky - Čriepky, měsíčník Českého a Slovenského klubu na Novém Zélandě (Inc.) Adresa redakce: PO. Box 27 332, Wellington, New Zealand.

Telefon: 478 5977, E-mail: Gus.Knot@xtra.co.nz Předplatné pro členy klubu $ 15.00, pro nečleny $ 30.00, plus poštovné pro čtenáře mimo N.Z.

 Šeky pište na: Czech and Slovak Club in N.Z. Pro čtenáře ve finanční tísni na požádání zdarma.

Redaktor: Gustav Knotek, zodpovědná redakční rada: Kamila Skapa a reportér: Jan Koppan.

Otištěné články označené jménem autora nemusí vyjadřovat názory klubu ani redakce, vyhrazujeme si právo články jinak upravit.