Střípky-Čriepky 2006/08 ... Článek 02 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2006 / 08

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk

Zajímavosti v Plzni a Plzeňském krajiPlzeň - město na soutoku čtyř řek bylo založeno na příkaz českého krále Václava druhého na konci 13. století. Když se dnes řekne Plzeň každému se vybaví pivo.

mesto.jpg

Plzeň má též nejvyšší kostelní věž, skleněný oltář i šikmou věž najdou turisté v Plzeňském kraji.

chram.jpg

Nejvyšší kostelní věž, největší jezero i nejstarší letiště v Česku mohou turisté najít v Plzeňském kraji. Region se chlubí i dalšími desítkami kuriozit, zvláštností a prvenství v rámci republiky, Evropy i světa. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Práci s vyhledáváním zajímavostí ve svém kraji si dali pracovníci odboru cestovního ruchu krajského úřadu. Kuriozity jsou totiž jedním z největších lákadel pro turisty a kraj na ně upozornil už při svém vzniku v roce 2000. Ví náměstkyně hejtmana Olga Kalčíková, kolik je v Plzni nej...?

hrad.jpg

"Můžu říct, že to nevím a jsem ráda, že to nevím, protože pokud budeme říkat, že jich je daleko více než těch, které jsou uvedeny na portále Plzeňského kraje, tak je pořád co objevovat a máme za čím jezdit. Zajímavá nej... jsou v Plzni. Když vyjdu od centra, tak samozřejmě nesmím zapomenout na samotné Náměstí republiky, které je jedno z největších středověkých náměstí v českých zemích. Na náměstí najdeme katedrálu sv. Bartoloměje, která má nejvyšší kostelní věž v Čechách a nedaleko náměstí sídlí Pivovarské muzeum a to je jediné muzeum na světě dochované v původním středověkém právovárečném domě."

plzen_synagoga.jpg

Unikátní je i plzeňská synagoga. Ta je druhá největší v Evropě a třetí největší na světě. Ale pojďme vyjít z města a rozhlédnout se po zajímavostech v dalších místech. Na severu Plzeňského kraje leží například nejmenší středoevropské město. Jmenuje se Rabštejn nad Střelou a žijí tu necelé tři desítky obyvatel. Klášter Plasy je prý zase v Evropě největší konventní budova založená na 5100 dubových pilotách. Jak dodala Olga Kalčíková, v kraji jsou i dva skleněné unikáty.

"Tři tuny vážící skleněný oltář v Dobré Vodě a kdybychom to vzali ještě víc na západ, tak zase unikát - velký skleněný betlém v Bezdružicích na zámku. To sklo do našeho kraje patří a máme tyto dva unikáty velké umělecké ceny. Když bychom jeli na jih na Domažlicko, najdeme tam šikmou věž. Je to jediná šikmá kostelní věž u nás. Turisté si na ni mohou vylézt a těch 60 centimetrů odklonu vychutnat z výšky."

V Plzeňském kraji je díky Chodsku nejzachovalejší národopisná oblast v Čechách, v Sušici je nejstarší výroba zápalek a hrad Rabí je nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách. Z přírodních zajímavostí se kraj pyšní například pramenem v Konstantinových Lázních, kde má minerální uhličitá voda nejvyšší obsah volného kysličníku uhličitého v celé zemi. A tak bychom mohli pokračovat, protože zajímavostí je v Plzeňském kraji neskutečné množství. Najde se určitě řada turistů, které zajímavosti či některé zvláštnosti velmi přitahují.

"Určitě se takoví najdou. Máme tady třeba v Plzni velice fundovaného člověka, který systematicky objevuje místa, která jsou ohrožena a o těch píše krásné fejetony. Takže to je takový turista po našich ohrožených památkách. Určitě se takoví najdou, kteří si vybírají jenom s ohledem na své zájmy."

Zdeňka Kuchyňová, Rádio Praha 22.7.2006