Střípky-Čriepky 2006/08 ... Článek 04 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2006 / 08

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk

Měsíc ve zpráváchPolitici nenašli řešení, sněmovna stále bez vedení

České politické reprezentaci se ani po konzultacích s prezidentem Václavem Klausem nepodařilo nalézt východisko z povolebního patu. Sněmovna přitom ani po pátku nemá své vedení, čtvrtá volba se uskuteční za týden. Dohoda mezi parlamentními stranami ale opět není. Prezident Václav Klaus v pátek uvedl, že očekává, že mu šéf ODS Mirek Topolánek podá nejpozději v prvním srpnovém týdnu zprávu o povolebních jednáních. "Vyzývám politické strany, aby nepromarnily příležitost k dohodě, aby jednaly věcně a aby měly na paměti zájem státu a občanů," sdělil Klaus. Řešení prezident vidí v kompromisech.

ČTK 17.7.2006


Na serveru propagujícím Česko je plno chyb

Na nově spuštěném internetovém portálu www.czech.cz, který propaguje Českou republiku, je plno chyb. Jejich odstranění bude trvat nejméně půl roku, píšou sobotní Lidové noviny. Ministerstvo zahraničí přitom společnosti Advertures, jež zvítězila ve výběrovém řízení, zaplatí za prezentaci v příštích čtyřech letech minimálně 32 milionů Kč. Korektury mají navíc provádět jednotlivá ministerstva.

ČTK 17.7.2006


Armádní speciál s Čechy a Slováky z Libanonu přistál na Ruzyni

Zhruba hodinu po půlnoci dnes na staré ruzyňské letiště přistál armádní speciál s necelou stovkou českých a slovenských občanů z Libanonu. Libanon se v posledních dnech stal terčem izraelského bombardování. První Češi se do vlasti vrátili již v neděli. Situaci v Libanonu všichni popisují jako psychicky náročnou. Většina z těch, kteří tam mají příbuzenské vazby, se chce ihned po uklidnění situace vrátit. Armádní speciál TU-154 přivezl celkem 94 lidí, z toho 22 Slováků.

ČTK 18.7.2006


Celníci na Břeclavsku zadrželi čínské běžence

Celníci objevili v noci na pondělí nedaleko hraničního přechodu na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku skupinku čínských běženců ukrytou v kamionovém přívěsu. Slovenský řidič podle předložených dokladů vezl dřevěné hranoly z Ruska do ČR. Rentgen ale odhalil, že kromě nich veze i 21 čínských uprchlíků, uvedly zpravodajský server Novinky.cz a televize Prima a ČT.

ČTK 18.7.2006


Horké počasí zlomilo první rekordy

Tropická vedra, která zasáhla Česko, překonala první teplotní rekordy. Jeden z nich padl v Plzeňském kraji. V pražském Klementinu pozdě odpoledne naměřili 34,3 stupně Celsia. To je o šest desetin stupně více než v roce 1865. Vysoké teploty mají na svědomí četné požáry a dokonce i nehodu tramvaje.

V Plzni na Mikulce naměřili 34,8 stupně Celsia. Dosavadní rekord v kraji byl z roku 1964, kdy meteorologové naměřili ve Staňkově na Domažlicku 34,5 stupně, řekl Ivo Bohmann z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Další rekord padl na jižní Moravě - 33,4 stupně Celsia. V brněnských Žabovřeskách ho zaznamenala nejmladší jihomoravská meteorologická stanice, kde se měří teprve necelých dvacet let. Šance na překonání historických hodnot je tu proto velká. Rekord by mohl padnout i na nejstarší české stanici v pražském Klementinu. Podle údajů, které se tu zaznamenávají od roku 1775, byl nejteplejší 19. červenec v roce 1865, kdy tu naměřili 33,7 stupňů. Naopak pouhých 9,5 stupňů bylo v roce 1786.

Mladá fronta Dnes 19.7.2006


Jak jezdí policejní šéf do práce?

190 km/h

husak.jpg

Je těsně po půl sedmé ráno. Po rychlostní silnici Karlovy Vary – Praha si to bezmála dvoustovkou uhání modrá Škoda Superb. Za volantem sedí policejní prezident Vladislav Husák. Nekompromisně předjíždí auta a po celou dobu jízdy jede nad limitem, který určuje nejvyšší povolenou rychlost. To vše necelé tři týdny po přijetí nového silničního zákona, který měl podobné piráty silnic zkrotit.

Dvacetiminutovou divokou jízdu do práce by nový sazebník ocenil třinácti trestnými body, pokutou 22 500 korun a zabavením řidičského průkazu. Za co konkrétně? Za rychlost nad 180 kilometrů v hodině, nesprávné předjíždění, při kterém ohrozil účastníky silničního provozu, i za nebezpečnou rychlost v obci. Když Vladislav Husák zjistil, že ho při jízdě sledovala MF DNES, k překročení rychlosti se přiznal. Napřed říkal, že snad mohl jet kolem sto padesáti. "Ale sto devadesát? To se mi nezdá," pochyboval. Nakonec však připustil, že mohl jet i rychleji. "Sto sedmdesát to je snad limit," tvrdil. Dodal, že ho porušení předpisů mrzí: "Štve mě, že se to stalo. Zapomněl jsem se a je to pro mne velké ponaučení." Husákův přímý nadřízený, ministr vnitra František Bublan, jízdu policejního šéfa komentoval slovy: "Prezident Husák se k rychlé jízdě přiznal s tím, že ho to velmi mrzí. Jeho jednání jsem mu vytkl."

Mladá fronta Dnes 20.7.2006


Češi a Slováci začali připravovat společnou jednotku

Česká a slovenská armáda začaly připravovat společnou vojenskou jednotku v rámci sil EU. Od roku 2009 by měla být takzvaná battlegroup s 1500 vojáky schopna působit kdekoliv ve světě. Slovensko dodá 300 mužů, zbytek zajistí české vojsko, řekl v Praze po schůzce se svým slovenským protějškem Františkem Kašickým český ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU). "Jednotka bude mít mírový charakter," upřesnil. S jejím vysláním se počítá do oblastí, kde je nutné se postarat o dodržování míru nebo jeho prosazení, dodal.

ČTK 21.7.2006


Škoda auto zvýšila v pololetí prodej o 12,4 procenta

Automobilka Škoda Auto letos v prvním pololetí meziročně zvýšila prodej o 12,4 procenta na 274.904 automobilů. Nejprodávanější modelovou řadou byla Octavia a Octavia Tour, za ní následovala Fabia a Škoda Superb, informovala společnost. Na domácím trhu automobilka prodala 31.954 vozů, což představovalo snížení prodeje o 1,6 procenta.

ČTK 21.7.2006


Titul mistra světa v kuličkách zůstal v České republice

Titul mistra světa v kuličkách zůstal v České republice. V neděli se jím na Střeleckém ostrově v Praze stal Karel Tesař z Plzně. Také ceněné druhé a třetí místo vybojovali čeští reprezentanti. Druhý skončil Petr Šejba a třetí Tomáš Kněnický. Mistrovství světa v kuličkách se na Střeleckém ostrově konalo od soboty, kdy hráli mezi sebou účastníci nejprve ve skupinách. V neděli se nejlepší ze skupin utkali s nejslabšími. Vítězové si odnesli poháry. Průběh turnaje byl podle jednoho z vítězů a pořadatele z Českého kuličkového svazu Petra Šejby hodně vyrovnaný. "Mezi 23 soutěžícími, kteří se mistrovství zúčastnili, byla velká konkurence," uvedl. Na turnaji se mezi sebou utkali pouze reprezentanti Česka a Německa. Podle Šejby jsou to zatím jediné země, kde se kuličky hrají na odpovídající výkonnostní úrovni. Mezi další země patří Anglie, USA a poslední dobou se tento sport začíná rozvíjet také na Slovensku.

Rádio Praha 23.7.2006


Polsko zveřejní seznamy agentů komunistické policie

Varšava - Polsko zveřejní seznamy agentů a spolupracovníků někdejší komunistické Státní bezpečnosti. Poslanci přijali zákon, který zároveň rozšiřuje lustrace a umožňuje bývalé komunistické agenty propouštět z práce nebo odvolávat z funkcí. Zákon musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

ČTK 24.7.2006


Hasiči mají požár v Českém Švýcarsku pod kontrolou

Hasičům se v pondělí ráno podařilo dostat pod kontrolu požár, který o víkendu zachvátil Národní park České Švýcarsko. Oheň zničil okolo 25 hektarů lesa u Jetřichovic na Děčínsku. Škody odhadují lesníci na miliony korun. Jde o největší požár v parku za posledních 30 let. Jeho dohašování bude trvat nejméně tři dny, řekl ČTK operační důstojník děčínských hasičů. Správa parku vyhlásila zákaz pohybu v Českém Švýcarsku mimo vyznačené trasy. Poslední velký zásah měli hasiči v Českém Švýcarsku loni na podzim. Požár, který zničil chatu na Mariině skále a část lesa, způsobili dva mladíci ve věku 17 a 18 let.

Rádio Praha 24.7.2006


Airbus pro českou armádu se představil v národních barvách

Hamburk - Nový letoun Airbus A-319 CJ, který letos v prosinci nahradí v českém vojenském letectvu zastaralý Tu-154, se v Hamburku poprvé představil v českých barvách. Letadlo je již z velké části hotové a nedávno absolvovalo svůj první let. Nyní je čeká pouze vybavení interiéru. Druhý stroj česká armáda dostane příští rok v září. Za oba letouny zaplatí zhruba tři miliardy korun. Éra "túček" tak v Česku definitivně skončí.

ČTK 24.7.2006


USA údajně dodají Izraeli stovku bomb k ničení bunkrů

Dauhá - USA brzy dodají Izraeli zhruba stovku speciálních mimořádně průrazných bomb, aby židovský stát mohl s jejich pomocí zabít vůdce libanonského šíitského hnutí Hizballáh a zničit jeho úkryty. Informoval o tom panarabský list Aš-Šark Al-Avsat, z něhož citovala agentura Reuters. S odvoláním na nejmenované zdroje ve Washingtonu a v Tel Avivu list upřesnil, že bomby schopné proniknout až do hloubky 40 metrů pod zemí, mají být do Izraele přepraveny po moři z americké vojenské základny v Kataru.

ČTK 25.7.2006


Svitavská soudkyně dostala za podvodné půjčky šest let

sefrnova.jpg

Vrchní soud v Praze poslal ve středu soudkyni svitavského okresního soudu Janu Šefrnovou na šest let do věznice s dozorem. V plném rozsahu tak zrušil výrok středočeského soudu, který Šefrnové loni v prosinci vyměřil podmíněný tříletý trest s pětiletou zkušební dobou. Verdikt vrchního soudu také znamená to, že kariéra Jany Šefrnové coby soudkyně je definitivně u konce, s pravomocným rozsudkem totiž automaticky přichází o talár. Soudkyně byla uznána vinnou, že pod nejrůznějšími záminkami vylákala od nejrůznějších lidí a institucí lidí téměř 14 miliónů.

Šefrnová se hájila tím, že peníze nebyly k jejímu osobnímu obohacení, ale posloužily k rekonstrukci nemovitosti ve Chmelíku, kterou zakoupila k pořádání akcí pro děti ze sociálně slabých rodin. Právnička pro děti pořádala tábory, starala se o ně, často je nechávala i u sebe doma. "Takový entuziasmus, ten by měl být spíše oceněn a nikoliv trestán," pronesla její obhájkyně. Státní zástupce a posléze i soud však takovou obhajobu odmítl uznat s tím, že obžalovaná znala velmi dobře svou špatnou finanční situaci, přesto si vypůjčovala statisícové částky s odůvodněním, že je potřebuje na nákup nemovitostí či pozemků. Vypůjčené peníze však používala na splácení hypoték a předešlých půjček.

Právo 26.7.2006


Vysokou úřednici ČKA po zatčení obvinili z korupce

Policie ve středu obvinila z přijímání úplatků a úplatkářství členku představenstva České konsolidační agentury (ČKA) Radku Kafkovou. Stejnému obvinění čelí také další dva podezřelí, kteří nejsou pracovníci ČKA. Podle mluvčí vrchního státního zastupitelství Ireny Válové skupina údajně za úplatky prodávala pod cenou pohledávky ČKA dalším subjektům. "Úplatné jednání lze charakterizovat částkou minimálně statisíců korun," řekla Válová. Všichni obvinění jsou u výslechů, které budou trvat do pozdních večerních hodin. V tu dobu se také zřejmě rozhodne o jejich případném vzetí do vazby. Policie také u obviněných provádí domovní prohlídky.

Právo 26.7.2006


Korupce v bývalém východním bloku dále klesá, v ČR problémy

Řada bývalých komunistických zemí východní Evropy a střední Asie za poslední tři roky zaznamenala další pokles korupce, její úroveň však zůstává zřetelně vyšší než v západní Evropě. Nejvíce se podařilo korupční jednání omezit na Slovensku a v Gruzii. Naopak největší nárůst problémů působených korupcí podnikatelé pociťovali v České republice. Vyplývá to ze středeční zprávy Světové banky o korupci v zemích transformujících se na tržní ekonomiku. "Od roku 2002 firmy ve většině zemí platí úplatky méně často a v relativně menších objemech. Také uvádějí, že korupce je pro ně menší problém než v minulosti," uvedl spoluautor zprávy a ekonom Světové banky James Anderson. "Běžný názor, podle něhož se korupce neustále zhoršuje, tak neplatí," dodal.

Rádio Praha 26.7.2006


Červnové volby do sněmovny stály přes 993,5 milionu korun

Červnové volby do Poslanecké sněmovny si vyžádaly ze státní pokladny přes 993,5 milionu korun, více než polovinu této částky tvoří výdaje nejúspěšnějším stranám za voličské hlasy. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytla mluvčí ministerstva financí Petra Krainová. Podle jejího dřívějšího vyjádření by zhruba stejně stály i případné předčasné volby, o nichž se uvažuje kvůli patovému rozložení sil ve sněmovně.

ČTK 28.7.2006


Na budovaném koridoru Plzeň-Stříbro objevili archeologové cenné nálezy

Archeologové objevili poblíž Vochova na Plzeňsku téměř 7000 let starý neolitický sídlištní objekt. Při stavbě železničního koridoru Plzeň - Stříbro dále odkryli u nedaleké Bděněvsi sídlištní vrstvy z dob až 550 let před naším letopočtem. Směrem k obci Plešnice zachytili další výraznou koncentraci keramických fragmentů, které ukazují na existenci pravěkého sídliště. Výzkum bude pokračovat do letošního podzimu, řekla Kateřina Mašatová ze Západočeského institutu pro ochranu a dokumentaci památek z Plzně (ZIP).

Rádio Praha 29.7.2006


Projekt trojkoalice je mrtvý, ČSSD ho nepodpoří

Sociální demokraté nepodpoří trojkoaliční vládu při případném hlasování o důvěře. Předseda ČSSD Jiří Paroubek před páteční - již pátou - volbou předsedy sněmovny prohlásil, že svazek občanských demokratů, lidovců a zelených je mrtvým projektem. Koaliční lídry vyzval k novým jednáním o povolebním uspořádání. "Dva měsíce jste, pánové z trojkoalice, ztratili tím, že jste šli cestou slepé uličky. Narazili jste na zeď," řekl ve sněmovně Paroubek.

ČTK 31.7.2006


Pacienti budou muset s operací či vyšetřením souhlasit

Pacienti by měli od listopadu s každým zásadnějším zákrokem, který mají podstoupit, nejprve souhlasit. Začnou totiž podepisovat takzvaný informovaný souhlas s náročnějším vyšetřením či operací, které jim musí doktoři předem objasnit. Budou rovněž moci odmítnout zdravotní péči nebo konkrétní zákrok. Stanoví to vyhláška o zdravotnické dokumentaci, která v úterý vyšla ve sbírce zákonů a začne platit 1. listopadu. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). Od předpisu si slibuje výrazné zkvalitnění péče. "Zavádíme do českého právního řádu věc, která je běžná v řadě zemí EU a zcela samozřejmá ve Spojených státech amerických, kde před každým takovýmto výkonem s ním musí lékař pacienta seznámit," uvedl Rath. Dodal, že v některých nemocnicích již pacienti informovaný souhlas podepisují, zásady však nejsou jednotné, což vyhláška umožní.

ČTK 2.8.2006


ČR má nejvyšší ceny automobilů bez započtení daní v EU

Brusel - ČR má v rámci EU nejvyšší ceny automobilů bez započítání daní. Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnila Evropská komise. Hrubé ceny aut v ČR jsou o 7,3 procenta nad průměrem v celé EU. Nejlevnější automobily jsou v EU bez započítání daní v Dánsku a Finsku.

ČTK 2.8.2006


Pracovních příležitostí pro Čechy je v Evropské unii stále víc

Itálie otevře svůj trh práce Čechům a dalším lidem z nových členských zemí Evropské unie. Informaci o zrušení zákazu přinesla minulý týden Evropská komise v Bruselu. Bez jakýchkoli omezení mohou Češi hledat práci už v sedmi z 15 "starých" členských států Unie. Itálie by tedy byla osmá.

Rádio Praha 3.8.2006Jídelna bude první zrestaurovanou komnatou hradu Veveří

Jídelna se do konce října stane první zrestaurovanou komnatou hradu Veveří tyčícího se nad Brněnskou přehradou. Její obnova skončí opravou dubových parketových kazet z 19. století, na nichž nyní pracují řemeslníci, řekl kastelán Petr Fedor. Zničený objekt převzali do své péče památkáři v roce 1999. Od té doby se mu snaží dát původní podobu. Nejprve odborníci v jídelně zrestaurovali fresky zachycující hrad a jeho okolí ve druhé polovině 18. století. Jde o nejstarší dochovaná vyobrazení Veveří. Veveří označují odborníci za "moravský Karlštejn". Za uplynulých pět let do něj bylo investováno 38 milionů korun. Přesto je stále ve špatném stavu. Na odstranění největších závad potřebuje historický objekt přibližně 120 milionů korun.

Rádio Praha 5.8.2006


Za exilové vydání foglarovek se za socialismu platilo až 1000 korun

rychle_sipy.jpg

V září roku 1940 vyšel v časopise Mladý hlasatel první díl Záhady hlavolamu, příběhů skupiny kluků, kteří později prosluli jako Rychlé šípy. Autor Jaroslav Foglar jejich prostřednictvím ovlivnil život několika generací mládeže. Při příležitosti 65. výročí prvního vydání připomíná výstava v pražském Muzeu dětské kresby celou historii vydávání Foglarových příběhů.

Rádio Praha 6.8.2006


Je téměř jisté, že USA budou chtít základnu v ČR

Podle ministra zahraničí Cyrila Svobody (KDU-ČSL) je téměř jisté, že USA Českou republiku požádají, aby se zapojila do programu protiraketové obrany. Svoboda to řekl v pořadu České televize. Jistý zatím není rozsah tohoto zapojení. Může jít o umístění radaru, ale i vybudování protiraketové základny se stovkami vojáků a desítkou raket. Průzkumný tým USA již zkoumal několik lokalit v ČR, které by byly pro základnu nejvhodnější. Byl také v Polsku, možnost umístit základnu v Maďarsku prý definitivně padla. Američanům údajně nejvíce vyhovoval vojenský výcvikový prostor Libavá nedaleko Olomouce.

Rádio Praha 6.8.2006


Stoletá voda odřízla spojení do Špindlerova Mlýna

spindl.jpg

Labe odřízlo dopravní spojení do Špindlerova Mlýna. Policie uzavřela silnici z Vrchlabí. V Herlíkovicích ji podemlela voda z rozvodněného Labe a kus břehu se zřítil do řeky. Špindlerův Mlýn bojuje podle hydrologů ze stoletou vodou.

Mladá fronta Dnes 8.8.2006


Koruna na historickém maximu vůči euru

Síla koruny, která ve středu dosáhla vůči euru historicky nejsilnější úrovně, pramení z růstu české ekonomiky a dobrého uplatnění tuzemských výrobků na evropských trzích, shodli se ekonomové oslovení ČTK. Kurz bude podle nich zpevňovat i v dalších měsících a letech. Zatímco analytici míní, že tento vývoj obecně podnikům příliš neškodí, někteří zástupci podnikatelů tvrdí opak.

Rádio Praha 9.8.2006


U Slavkova byla spáchána druhá největší loupež v historii ČR

Pět ozbrojených lupičů v černých policejních kombinézách přepadlo ve středu ráno u Slavkova u Brna na Vyškovsku vůz bezpečnostní služby. Uloupili z něj desítky milionů korun. ČTK to řekla mluvčí jihomoravské policie Jana Šípková. Při útoku nebyl nikdo zraněn, po pachatelích pátrají kriminalisté. Podle neoficiálních informací se skupina ozbrojenců zmocnila asi 80 milionů korun. Policie ani pracovníci bezpečnostní firmy to ale nekomentovali. Mluvčí k tomu pouze uvedla, že se výše uloupené částky teprve vyčísluje.

Rádio Praha 9.8.2006


Češi dají za drogy a prostitutky 15 miliard ročně

Za drogy a prostitutky utratí Češi ročně přes 15 miliard korun. Asi 6,5 miliardy dají za drogy, kterých spotřebují více než 15 tun. Služby lehkých žen či mužů pak přijdou na 8,7 miliardy korun. Právu to řekl expert Českého statistického úřadu Jiří Vopravil, který sleduje tyto toky peněz v ekonomice. Jde o velmi hrubé odhady na základě informací ministerstva vnitra a institucí a centrál, které se drogami a prostitucí zabývají. „V Česku lidé koupí od překupníků na černém trhu nebo si sami vyrobí na 10 tun marihuany, 1,2 miliónu tablet extáze, přes čtvrt miliónu tripů LSD, 3,5 tuny pervitinu, 2,2 tuny heroinu,“ uvedl Vopravil.

Právo 10.8.2006


Šéfem sněmovny je Vlček, demise vlády asi v úterý, či ve středu

vlcek.jpg

Předsedou sněmovny se v pondělí stal kandidát ČSSD Miloslav Vlček. Podle informací ČTK Vlček získal 174 hlasů, což znamená, že 23 poslanců ho nepodpořilo. U tajných voleb nelze zjistit, jak kdo hlasoval. Ve funkci by měl být jen dočasně, což také těsně před hlasováním poslancům slíbil. Odstoupit by měl ve chvíli, kdy by případně mohl vybírat premiéra. Slib by měl ostatním stranám zaručit, že při případném třetím pokusu o složení vlády nebudou o premiérovi rozhodovat sociální demokraté. Vlčkův mandát by měl podle slibu skončit také v případě, že by nová vláda dostala důvěru sněmovny již při prvním pokusu o její sestavení, nebo tehdy, kdy by byl premiérem jmenován sociální demokrat.

Rádio Praha 14.8.2006


Anheuser-Busch zablokoval vstup Budvaru na čínský trh

Americký pivovar Anheuser-Busch zablokoval vstup Budějovického Budvaru na čínský trh. Informoval o tom list Czech Business Weekly s tím, že Anheuser-Busch se odvolal proti rozhodnutí čínského soudu, které přiblížilo českou firmu k registraci ochranné známky Budějovický Budvar v Číně.

ČTK 14.8.2006


Šéf Semaforu Jiří Suchý se podruhé oženil

Čtyřiasedmdesátiletý herec, textař, básník, výtvarník a šéf divadla Semafor Jiří Suchý se v pátek podruhé oženil. Za manželku si vzal dlouholetou přítelkyni Markétu. Napsaly to deníky Blesk a Aha. Markétu Suchý poznal v Divadle Semafor, kde jako studentka dělala uvaděčku. Podle Blesku je novomanželce 26, podle listu Aha 29 let. Svatební obřad se za přísného utajení konal v obývacím pokoji rodinné vily Suchých v luxusní čtvrti Ořechovka v Praze 6.

Rádio Praha 15.8.2006

Kurzy devizového trhu

Austrálie

1 AUD

16.82Kč.

Británie

1 GBP

41.71Kč.

Kanada

1 CAD

19.52Kč.

EMU

1 EUR

28.10Kč.

N. Zéland

1 NZD

13.94Kč.

Slovensko

100 SKK

74.83Kč.

Švýcarsko

1 CHF

17.76Kč.

USA

1 USD

22.08Kč.

Č.N.B. Platné od 15.8.2006


Muž z doby železné zemřel za podivných okolností

Archeologové objevili v Dolních Břežanech u Prahy přes 2,5 tisíce let starou kostru člověka. Zachovala se celá lebka a končetiny, patřily zřejmě muži. Podle archeologů pravděpodobně zemřel za podivných okolností - někdo tehdy hodil tělo mrtvého člověka do země a zasypal ho.

Mladá fronta Dnes 15.8.2006