Střípky-Čriepky 2006/10 ... Článek 03 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2006 / 10

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk

Měsíc ve zpráváchStáty V4 chtějí zrušit hraniční kontroly v EU i víza do USA

Prezidenti zemí takzvané visegrádské čtyřky (V4) jsou přesvědčeni o tom, že společné prosazování jejich zájmů je účinnější než individuální postup každého státu. Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko chtějí zrušit hraniční kontroly se starými členskými státy už v příštím roce, trvají na rovnoprávných podmínkách pro přijetí eura a hodlají naléhat na zrušení víz do USA.

ČTK 18.9.2006


Čeští váleční veteráni převzali v Praze britský armádní odznak

Čeští váleční veteráni v pátek převzali v Praze britský armádní odznak. Ocenění předala 26 lidem v budově velvyslanectví při příležitostí 66. výročí bitvy o Británii velvyslankyně Linda Duffieldová.

ČTK 18.9.2006


Macek dostal za pohlavek Rathovi pokutu 3000 Kč, neodvolá se

Někdejší místopředseda ODS Miroslav Macek dostal od Úřadu městské části Praha 2 pokutu 3000 korun za pohlavek, který uštědřil na květnovém stomatologickém sněmu tehdejšímu ministru zdravotnictví Davidu Rathovi (ČSSD). "Dostal jsem vyrozumění, podle něhož jsem spáchal přestupek proti občanskému soužití. Odvolávat se proti tomu rozhodně nebudu, s rozhodnutím úřadu souhlasím a pokutu zaplatím," řekl ČTK Macek. Nechce podle svých slov mít další komplikace s úřady.

ČTK 19.9.2006


Česko-rakouská Škola Komenského ve Vídni se rozrůstá

Vídeň - Český živel z Vídně ještě zdaleka nevymizel. Vídeňská Škola Komenského, na níž se vyučuje v češtině, musela dokonce řešit problémy s kapacitou. V úterý byla slavnostně otevřena nově zrekonstruovaná budova, do níž se přestěhovala gymnaziální část instituce. Český velvyslanec v Rakousku Rudolf Jindrák při této příležitosti škole předal knihy věnované českým ministerstvem kultury. Školní knihovna díky daru získala 150 přírůstků, hlavně od Bohumila Hrabala, Arnošta Lustiga, Vladislava Fukse, Václava Havla nebo Květy Legátové. Soukromou školu, kterou vlastní vídeňský Český spolek Komenský a na níž působí i čeští a slovenští učitelé, navštěvuje v současnosti na 400 žáků a studentů, řekla ČTK její ředitelka Helena Huberová. Mateřská školka Komenského čítá kolem 80 dětí, na obecnou školu chodí 130 žáků a druhý stupeň navštěvují téměř dvě stovky studentů.

ČTK 20.9.2006


Pospíšil chystá více práce pro vězně i zdražení pobytu za mřížemi

Odsouzení by měli v budoucnu ve věznicích více pracovat, dráž by je měl vyjít i samotný pobyt za mřížemi. Změny představili na tiskové konferenci ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a šéf vězeňské služby Luděk Kula. Lidé kteří se vyhýbají nástupu do vězení, by se také v budoucnu tímto jednáním mohli připravit o možné podmíněné propuštění na svobodu. České věznice nyní čekají na nástup téměř 5600 odsouzených, kteří si měli už dávno odpykávat trest. Je to nejvyšší počet lidí vyhýbajících se trestu od roku 2002. Podle vězeňské služby stojí pobyt jednoho vězně stát každý den 800 až 1000 korun. Částka ale zahrnuje všechen provoz resortu, tedy i případné eskorty nebo práci úředníků. Reálné náklady na potřeby vězně se pohybují kolem 50 korun. Tyto peníze musí odsouzení věznici po propuštění zaplatit.

Rádio Praha 21.9.2006


Falešní policisté na D1 přepadli řidiče, uloupili mu kamion

policieznak.jpg

Řidiče kamionu, který vezl plazmové televize, přepadli na dálnici D1 lupiči převlečení za policisty. Zastavili ho dva muži v uniformě dopravních policistů, zbili ho, naložili do automobilu a vysadili na neznámém místě. Muž pak stopem dojel na nejbližší policejní služebnu v Boršově nad Vltavou na Českobudějovicku. Po lupičích i kamionu, který vezl 174 televizí, policisté pátrají, informovala ČTK českobudějovická policejní mluvčí.


Rádio Praha 21.9.2006

České dráhy se zapojí do evropské sítě nočních spojů

České dráhy se od 9. prosince, kdy začne platit nový jízdní řád, připojí k evropské síti nočních spojů EuroNight. Dráhy zavedou přímé noční spojení z Prahy do německého Wiesbadenu se zastavením na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem a přímou přestupní vazbou na francouzský rychlovlak TGV do Paříže. Na nočních spojích kategorie EuroNight jezdí vlaky, které spojují největší města a hospodářská centra.

ČTK 21.9.2006


U španělské Ibizy zadržen Čech kvůli pašování kokainu

Španělská policie zadržela u ostrova Ibiza loď, na jejíž palubě nalezla 2,4 tuny kokainu. S odvoláním na místní média o tom informovala agentura DPA, podle které je mezi třemi zadrženými i Čech. Vyšetřovatelé se domnívají, že zadržená trojice - vedle Čecha jeden Bulhar a Chorvat - patří k mezinárodní drogové mafii. Cena pašovaného kokainu by na černém trhu mohla dosáhnout více než 200 milionů eur, což je v přepočtu přes 5,6 miliardy korun. Jedná se údajně o největší zásilku drogy, která byla v této oblasti zadržena.

Rádio Praha 24.9.2006


Laureátem festivalu Vejvodova Zbraslav je orchestr z Karviné

Vítězem 11. mezinárodního festivalu malých dechových orchestrů Vejvodova Zbraslav se stala Malá černá hudba z Karviné. Soutěže se od pátku podle organizátorů účastnilo 12 souborů z Německa, Nizozemska, Norska, Řecka a z České republiky. Programy uzavřel nedělní dopolední koncert na Zbraslavském náměstí. Posledním účinkujícím byl dechový orchestr z řeckého ostrova Kos. Čeští účastníci byli z Karviné, z Prahy, Chocně a Přeštic, zastoupeny byly i mládežnické orchestry. Festival připomíná zbraslavského rodáka Jaromíra Vejvodu (1902 až 1988), autora polky Škoda lásky a dalších populárních skladeb. Na organizaci se podílejí i jeho synové. V programu tak zahrála rovněž kapela Josefa Vejvody řízená jeho dcerou Monikou. Hostem festivalu byla letos Křídlovanka ze Základní umělecké školy v Čáslavi, která v minulých letech třikrát vyhrála jeho soutěž.

Rádio Praha 24.9.2006


Průzkum: Většina lidí chce předčasné volby, nejlépe co nejdřív

Tři pětiny lidí si přejí předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Aktuální průzkum agentury STEM ukázal, že nejčastěji se dotázaní přiklánějí k tomu, aby se nové hlasování uskutečnilo ještě letos spolu s komunálními volbami. Pro předčasné volby se v průzkumu vyslovilo 62 procent respondentů, zbylých 38 procent občanů si takové řešení povolební situace nepřeje. Lidé o složení sněmovny rozhodli letos v červnu.

ČTK 25.9.2006


Česká žena roku 2006 Trumpová chce v Česku stavět hotely

Americká podnikatelka českého původu Ivana Trumpová se v Česku dívala na pozemky a jak v pátek řekla ČTK, má v plánu zde i na Slovensku stavět hotely. Trumpová rozená Zelníčková je jednou ze sedmi příslušnic něžného pohlaví, které v Praze dostaly ocenění Významná česká žena ve světě 2006. Další oceněnou ženou je dirigentka Olga Machoňová Pavlů, která od roku 1991 žije ve Švýcarsku, bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, vnučka Jana Antonína Bati Dolores, která zachovává rodinnou tradici v Brazílii, Stephany Griffithová Jonesová, příbuzná Franze Kafky a světově uznávaná britská odbornice na finančnictví a bankovnictví, zakladatelka Ligy proti rakovině Eva Siracká žijící na Slovensku a malířka z Německa Rut Kohnová.

ČTK 25.9.2006


Exner: Počet členů KSČM klesá, pořád jich ale je 88.000

Počet členů komunistické strany stále klesá, pořád jich ale ještě je podle místopředsedy Václava Exnera 88.000. Polovina členů je starších sedmdesáti let a jen dvěma procentům je méně než 40. Členů ve věku do 30 let je pouze 0,6 procenta. Největší úbytek zaznamenala komunistická strana v roce 1990, kdy počet komunistů klesl z 1,7 milionu na 500.000. Za dalších pět let jí ubylo dalších 280.000 členů. V roce 2000 měla ještě více než 120.000 členů.


ČTK 25.9.2006

Telefónica neuspěla s žalobou proti ÚOHS, pokuta platí

Společnost Telefónica O2 Czech Republic nedostane zpět 205 milionů korun, které její předchůdce Český Telecom zaplatil za zneužití dominantního postavení. Krajský soud v Brně zamítl žalobu firmy proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, jenž pokutu udělil. Žádná ze 102 námitek firmy nebyla důvodná, řekl na jednání soudce David Raus. Telefónica se teď může obrátit k Nejvyššímu správnímu soudu. Se zamítnutím žaloby nesouhlasí.

ČTK 27.9.2006


Na Václavském náměstí v Praze připomněly svátek projevy i lidová zábava

Oslavy Dne české státnosti a svátku svatého Václava ve čtvrtek ovládly pražské Václavské náměstí. Zatímco v jeho horní části politici a kardinál Miloslav Vlk pokládali květiny k památníku světce, na druhém konci pokračovaly Svatováclavské slavnosti. Vyrostly tam pouťové stánky s koláči, perníky, keramikou, výrobky ze dřeva, své umění předváděl kovář, k poslechu hrála živá hudba a vystoupili i šermíři. U sochy svatého Václava o několik set metrů dál promluvili k přihlížejícím premiér Mirek Topolánek, pražský primátor Pavel Bém, místopředseda Senátu Jiří Liška a také kardinál Vlk. Svátek by měl být podle něj nejen připomínkou slavné minulosti, ale i pobídkou k rozvíjení dědictví svatého Václava. Premiér Topolánek zahájil svůj projev řečnickou otázkou, v níž se tázal "kdo to vlastně byl svatý Václav". Míní, že v něm lze spatřovat symbol českého vlastenectví a zároveň evropanství. Považuje ho rovněž za symbol míru a naděje, který lidem pomáhal hlavně v dobách nejtěžších. "Jako Češi budeme žít tak dlouho, dokud budeme ctít své symboly a dokud budou tyto symboly žít," prohlásil a řeč zakončil slovy "zažeň vše zlé, svatý Václave". Svatý Václav je považován za duchovního otce české státnosti. Několik tisíc lidí se ve čtvrtek kvůli oslavám sjelo do Staré Boleslavi na národní svatováclavskou pouť. Bohoslužby k poctě světce a národního patrona se tam zúčastnil i předseda vlády.

Rádio Praha 28.9.2006Setkání ministra Vondry s krajany provázelo menší nedorozumění

Úterní setkání ministra zahraničí Alexandra Vondry s krajany v České národní budově v New Yorku provázelo drobné nedorozumění. Český exulant Josef Schrabal si v krajanských Newyorských listech stěžuje, že mu byl odmítnut vstup na setkání, na které mířil jako novinář. Generální konzulka Halka Kaiserová ale ČTK řekla, že v rámci recepce nebylo v plánu žádné setkání s tiskem. Schrabal (84), který emigroval v roce 1948 a léta v USA vydává krajanské noviny, z toho ve svém středečním článku vyvozuje, že proti původním slibům je celá Česká národní budova v moci konzulátu, ačkoli jedno patro mají mít podle smlouvy k dispozici krajané.

Rádio Praha 29.9.2006


V Ruzyni přistál Antonov An-225, největší letadlo světa

Na ruzyňském letišti v Praze přistál v pátek ráno obří letoun Antonov An-225, největší letadlo na světě. Během pátečního dopoledne se opět vznesl k nebi a opustil území České republiky. ČTK to potvrdila mluvčí Letiště Praha Veronika Sedláčková. Podle informací ČTK jde již o třetí návštěvu tohoto létajícího gigantu v Praze. Účel návštěvy ani druh nákladu se nepodařilo zjistit.

Antonov 225 Mrija (ukrajinsky sen) je jediný exemplář svého druhu, jiné letadlo tohoto typu neexistuje. Všude, kde se objeví, budí zaslouženou pozornost svými parametry. Jeho délka je 84 metrů, rozpětí křídel 88,4 metrů a výška 18,2 metrů. Mrija váží 250 tun, stejnou váhu nákladu je také schopen pojmout. Maximální vzletová hmotnost činí 600 tun. Letadlo pohání šest motorů Progress, s nimiž dosahuje rychlosti až 850 kilometrů za hodinu. Dolet plně naloženého letadla je 4500 kilometrů, prázdné je schopno uletět přes 15.000 kilometrů.

Rádio Praha 29.9.2006


České oběti nacismu dostaly 6,5 miliardy

Praha - V sobotu končí vyplácení odškodného lidem, kteří byli oběťmi nacistů za druhé světové války. V Česku bylo odškodněno na 76 tisíc obyvatel. Peníze byly vyplaceny z programu německé nadace Připomínka, odpovědnost a budoucnost. O odškodné mohli požádat lidé z celého světa. V České republice se přihlásilo přes 107 tisíc osob, ne všichni však peníze dostali. Podmínky pro odškodné naplnilo zhruba 76 tisíc případů.

Stovky lidí či jejich příbuzných si peníze nevyzvedly. "Jde o lidi, které se nám nepodařilo najít," říká Eva Kinštová z Česko-německého fondu budoucnosti (ČNFB), který české žádosti o odškodné sbíral. "Jde například o lidi, kteří se přestěhovali nebo zemřeli. V tom případě jsme se snažili zkontaktovat dědice," upřesňuje.

Posledním termínem podání žádosti byl 31. prosinec 2001. Od té doby se vyplácely peníze.

V sobotu mají poslední šanci na získání peněz oběti, kterým bylo odškodnění přiznáno, ale peníze si dosud nevyzvedly. Tito lidé nebo jejich dědici se musí do soboty ozvat ČNFB (internetové stránky ZDE) a poslat fondu potřebné doklady. Pak jim budou vyplaceny peníze. Pokud tak neučiní, nárok na odškodnění jim zanikne a částka propadne.

Pro "Třetí říši" muselo za druhé světové války nuceně pracovat asi 640 000 Čechů. Tomu, kdo odmítl pracovat, hrozila pokuta, vězení nebo odsun do koncentračního tábora. 6 000 Čechů se z nucených prací nevrátilo. 60 000 lidí zemřelo do dvou let po návratu domů na následky vyčerpání či infekčních chorob.

Aktuálně.čz 30.9.2006


Titul Miss World 2006 získala Češka Taťána Kuchařová

missworld2006tatanakucharova.jpg

První Češkou v historii, která si nasadila korunku světové královny krásy, se v sobotu stala osmnáctiletá Taťána Kuchařová. Blondýnka z Opočna na Rychnovsku zaujala porotu na ceremoniálu, který se letos konal v polské Varšavě.

Půvabná světlovlasá studentka z České republiky sklízela v Polsku podporu fanoušků od chvíle, kdy do země přijela. Oblíbili si ji polští novináři, podpisy si žádali lidé na ulicích i v obchodech. Slovy jako "sexy žena" a "sympatická dívka" pak komentovali vystoupení české krásky diváci v průběhu finále. Druhé místo v klání o nejkrásnější dívku světa obsadila Miss Rumunska Ioana Valentina Boitorová a třetí skončila Australanka Sabrina Houssamiová. Česká kráska dokázala uspět mezi 104 soutěžícími a stala se tak v pořadí šestapadesátou Miss World v historii. Trůn nejkrásnější ženy světa předala Češce Islanďanka Unnur Birnaová, která loni zvítězila v Číně. Při přebírání korunky zvládla Kuchařová přes dojetí vyslovit všem slova díků. "Nikomu v minulosti jsem tolik nevěřil jako Taťáně. Za každých okolností se chová noblesně, tím zřejmě porotu, která dívky sledovala celý měsíc, zaujala," řekl po slavnostním finále prezident soutěže Miss ČR Miloš Zapletal.

Právo 30.9.2006


Sněmovna vyzvala Topolánka, Langra a Nečase k rezignaci

Poslanecká sněmovna v pátek vyzvala premiéra Mirka Topolánka, ministra vnitra Ivana Langra a vicepremiéra Petra Nečase (všichni ODS) k rezignaci. Podle dolní komory hovořili bez důkazů o tom, že bývalá vláda Jiřího Paroubka (ČSSD) zneužila odposlechy ve vztahu k ústavním činitelům a novinářům. Sněmovna označila Topolánkův, Langrův a Nečasův postup za nekompetentní a nezodpovědný. "Všechny důkazy naopak svědčí o tom, že jde o největší polistopadový skandál ve věci odposlechů," reagoval na závěry sněmovny Topolánek. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) při schůzi sněmovny oznámil, že při vyšetřování úniku informací z tajné zprávy šéfa policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho bylo nasazeno 46 odposlechů. Týkaly se dvou politiků, dvou novinářů, tří policistů a jednoho lékaře. Langer uvedl, že odposlechy sice byly v souladu se zákonem, ale týkaly se i lidí, kteří s případem neměli nic společného.

ČTK 2.10.2006


Důvěru vláda nedostala

Menšinová vláda ODS premiéra Mirka Topolánka nezískala důvěru Poslanecké sněmovny a ministři nyní musí podat demisi. Kabinet odmítli poslanci ČSSD a KSČM, pro nehlasovali ani všichni lidovci. Je to poprvé v historii samostatného Česka, co kabinet v tomto klíčovém hlasování neuspěl. Čtyři měsíce po volbách se tak jednání o vládě vrací prakticky na začátek.

Rádio Praha 4.10.2006


Zemřel legendární pilot z druhé světové války František Fajtl

Ve věku 94 let ve středu ráno zemřel generál František Fajtl, legendární pilot z druhé světové války. Podlehl dlouhé těžké nemoci, se kterou se léčil v nemocnici v pražských Střešovicích. ČTK to sdělila mluvčí nemocnice Magda Thomesová. Rodině generála Fajtla ve středu kondoloval také prezident republiky Václav Klaus.

Rádio Praha 4.10.2006


Do Evropy konečně po dálnici

Dálniční obchvat Plzně se otevírá. Dnes pro politiky, zítra i pro obyčejné smrtelníky. Dálnice po třech desetiletích spojí Prahu s Německem.

dalnicnitunelplzen.jpg

Dnes odpoledne se na most přes Úhlavu a do tunelu Valíkem dostali jen lidé s pozvánkami. Probíhá zde totiž slavnostní střihání pásek za účasti ministrů, představitelů Plzně i okolních obcí a šéfů. V pátek ráno začnou silničáři postupně odstraňovat betonové zátarasy a na poslední tři a půl kilometru dlouhý úsek obchvatu budou moci vjet auta. Silničáři nejdřív otevřou pruhy ve směru na Rozvadov, poté i protisměrné na Prahu. Pokud nenastane nečekaný problém, před jedenáctou hodinou dopoledne by už měl být dálniční obchvat zcela průjezdný. Řidiči se to dozvědí z proměnné zelené cedule nad dálnicí před sjezdem na Litice. Zatím tam stále svítí dva zákazy vjezdu a nápis Tunel uzavřen. Otevřením obchvatu se cesta z Prahy na Rozvadov zkrátí na 151 kilometrů. V pátek po obědě navíc přestřihne na hraničním přechodu v Rozvadově prezident Václav Klaus s představiteli Spolkové republiky Německo pásku a symbolicky tím otevře napojení zcela dokončené dálnice D5 v Čechách na západoevropskou dálniční síť. Za Rozvadovem se totiž na českou D5 napojuje německá dálnice A6. V pátek Němci otevřou její zbývající úsek až ke křižovatce se severojižní německou dálnicí A93.

Mladá fronta Dnes 5.10.2006


Tesco prodávalo špatné maso

Hypermarket Tesco v Ústí nad Labem připravil zákazníkům nezvyklou nabídku. V regálech s naporcovaným chlazeným masem se se slevou prodávala i vepřová kýta bez kosti. Ale maso mělo nezvyklou šedozelenou barvu.

Mladá fronta Dnes 7.10.2006


Město Plzeň je druhým nejhezčím kvetoucím sídlem v Evropě

Město Plzeň je druhým nejhezčím kvetoucím sídlem v Evropě. Stříbro v soutěži Entente Florale Europe, které získalo dalších 11 měst, mu má pomoci přivábit zahraniční turisty. Plzeň bude plaketu prezentovat na výstavách cestovního ruchu, v informačních materiálech a centrech. ČTK to řekl náměstek primátora Stanislav Hajný. "V zahradnické a květinové výzdobě jsme byli dokonce na prvním místě, ale zkazily nám to popelnice na ulicích, cigaretové nedopalky a černé výlepy," uvedl. Podle Hajného je stříbro v této prestižní soutěži jasným dokladem, že turisté z nejvyspělejších zemí se nemusí obávat přijet do Plzně. Komise nejvíce ocenila parkové okruhy kolem náměstí - Šafaříkovy, Křižíkovy, Smetanovy a Kopeckého sady, o něž se starají zahradníci.

Rádio Praha 8.10.2006


Češi se stěhují na západ, do Chebu

V posledních pěti letech Čechů ubylo. Přesto existuje město, které roste nejrychleji v historii. V Chebu přibyla desetina obyvatelstva. Deník Aktuálně.cz tentokrát v seriálu před komunálními volbami hodnotil, do jakých měst se za posledních pět let přistěhovalo nejvíc obyvatel. Průzkum odhalil, že vedle velkoměstských periférií roste zájem o některá menší města, kde lidé hledají klidnější podmínky k životu. Proto se také stěhování obyvatel stalo jedním z pěti kritérií v žebříčku, který napovídá, kde mají nejlepší radnice.

Aktuálně.cz 8.10.2006


Hledá se premiér, který by nikomu nevadil

vladimirdlouhy.jpg

Jedním z těch, jejichž jména padají v souvislosti s hledáním "nezávadného" premiéra, je bývalý ministr průmyslu Vladimír Dlouhý

Česko hledá premiéra pro nepolitickou vládu, která by zemi dovedla k předčasným volbám. Musí se líbit všem: od pravicové ODS až po levicové komunisty. Slovy prezidentova poradce Miroslava Macka musí být "nemastný, neslaný".

Mladá fronta Dnes 10.10.2006


Prezident Klaus přijal na Hradě nového amerického velvyslance

Prezident Václav Klaus ve čtvrtek na Pražském hradě převzal pověřovací listiny od nového amerického velvyslance Richarda Grabera. Předáním listin se diplomat oficiálně ujal úřadu.

Rádio Praha 12.10.2006


Policie zadržela exnáměstkyni ministerstva pro místní rozvoj

verejourova.jpg

Policisté v pátek odpoledne zadrželi bývalou náměstkyni ministerstva pro místní rozvoj Věru Jourovou. Ihned po zatčení na ruzyňském letišti byla obviněna z trestného činu přijímání úplatku. Jourová podle policie figuruje v kauze podvodného čerpání dotací z fondů EU.

Právo 13.10.2006


Rádio Svobodná Evropa bude v "pevnosti"

Byla slavnostně zahájena výstavba nového sídla Rádia Svobodná Evropa na Hagiboru. O přesunu rádia se uvažovalo již už od teroristických útoků 11. září 2001. Nová budova bude splňovat přísná bezpečnostní kritéria. RFE bude vysílat z Hagiboru.

Lidové Noviny 13.10.2006


Kauza Doležel: Tunelem peněz EU i Třebíč

zdenekdolezal.jpgPolicie včera uvalila na Zdeňka Doležela vazbu. Reakce? Vyplazování jazyka.

Praha/Třebíč - Skupina kolem Zdeňka Doležela, bývalého šéfa dvou expremiérů z ČSSD, se pokusila zneužít peněz EU i při opravách zámku v Třebíči. Uvedla to dnes Česká televize.

Projekt opravy budišovského zámku byl nadhodnocen o 30 milionů a projekt opravy třebíčského zámku o 42 milionů korun. V obou případech měly peníze skončit v rukou Zdeňka Doležela a jeho kompliců. Za všechny tyto dotace odpovídala podle ČT na ministerstvu pro místní rozvoj bývalá tajemnice městského úřadu v Třebíči, později krajská zastupitelka Vysočiny a nakonec náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová.

ČTK 14.10.2006

Kurzy devizového trhu

Austrálie

1 AUD

17.01Kč.

Británie

1 GBP

42.06Kč.

EMU

1 EUR

28.29Kč.

N. Zéland

1 NZD

14.88Kč.

Slovensko

100 SKK

76.86Kč.

USA

1 USD

22.60Kč.

Č.N.B. Platné od 16.10.2006


Senátní a komunální volby 2006

V České republice se budou 20. a 21. října t.r. konat komunální volby a zároveň také volby do Senátu. O týden později, 27. a 28. října, proběhne ještě rozhodující druhé kolo senátních voleb.

Senát České republiky