Střípky-Čriepky 2006/10 ... Článek 04 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2006 / 10

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk

Správy zo Slovenska a o SlovenskuMinisterstvá nakupujú, hoci mali šetriť

Aj keď mali úrady po nástupe Ficovej vlády šetriť, časť z nich už má nové autá a zlepšuje si vybavenie kancelárií. Viaceré ministerstvá tvrdia, že stále nevedia, na čom usporiť, a tak nakupujú podľa plánov bývalého vedenia, ktoré predtým označili za predražené. V novom aute značky BMW za 3,5 milióna korún by sa malo voziť vedenie ministerstva dopravy. Pre rezort ho zabezpečuje Úrad na ochranu ústavných činiteľov, ktorý patrí pod ministerstvo vnútra. "Bola to značná zľava, keďže reálna cena tohto auta je asi päť miliónov korún," zdôvodnila Andrea Polačiková z ministerstva. V rezorte vnútra čakajú na podpis ešte ďalšie zmluvy na nákup áut. Napríklad pre Krajské riaditeľstvá Policajného zboru pôjde 29 nových Volkswagenov Passat, jedno za 680-tisíc korún.

Pravda 19.9.2006


70% Slovákov považuje členstvo v EU za výhodné

Slovensko má prospech a výhody z členstva v Európskej únii (EÚ). Myslí si to až 70 percent obyvateľov SR, čo je až o sedem percentuálnych bodov viac ako na jar minulého roka a vysoko nad priemerom EÚ. V únii ako celku je totiž o výhodách členstva presvedčených len 54 percent opýtaných. Podľa poslednej vlny prieskumu Eurobarometer uskutočnenej na jar 2006 vnímajú občania Slovenska EÚ pozitívne. Členstvo v EÚ považuje za "dobrú vec" až 55 percent opýtaných, čo je hodnota na úrovni európskeho priemeru a na národnej úrovni predstavuje medziročný nárast o jeden percentuálny bod.

Európskej únii podľa výsledkov prieskumu dôveruje 60 percent opýtaných Slovákov, kým v európskom priemere len 48 opýtaných. "Hovoriť o euroskepticizme Slovákov vôbec nie je namieste,“ uviedla v reakcii na nedávno medializované závery prieskumu nemeckej Nadácie Bertelsmann vedúca Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrea Elscheková – Matisová. Záujem Slovákov o EÚ sa sústreďuje na pragmatické aspekty, predovšetkým na vplyv členstva na sociálnu a ekonomickú situáciu respondentov. Až 45 percent opýtaných si myslí, že členstvo v EÚ má pozitívny vplyv na vývoj zamestnanosti na Slovensku. Hlavnými prioritami EÚ by podľa Slovákov mal byť boj proti chudobe, nezamestnanosti a na treťom mieste udržiavanie mieru a bezpečnosti v Európe.

SITA 25.9.2006


Srba museli operovať po sexe s ježkom

BELEHRAD - Na pohotovosti a pod skalpelom skončil 35-ročný Srb po sexe s ježkom. Zoran Nikolovič z Belehradu mal problémy s predčasnou ejakuláciou. Zašiel teda za pokútnou ľudovou liečiteľkou, ktorá mu odporučila pohlavný styk s ježkom, to vraj určite odstráni jeho ťažkosti. Muž nelenil a vykonal, čo žena povedala. Ježkove ostne ho však pri styku vážne poranili a natoľko mu rozodrali penis, že s ním musela uháňať sanitka na pohotovosť a odtiaľ rovno na operačnú sálu. Ako uviedol po zákroku hovorca nemocnice: "Ježko bol zjavne bez zranení, no pacient vyšiel zo stretnutia omnoho horšie." Lekárom sa podarilo napraviť ježkom škody napáchané a zranený muž by mal byť v poriadku.

SME 29.9.2006


Od 1. októbra po novom

Od 1.októbra sa zvýšila minimálna mzda na 7600 korún. Po zrušení 20 a 50-korunových poplatkov ďalšiu zmenu pocítia občania v zdravotníctve. Za recept v lekárni zaplatíte už len 5 Sk, nie 20 Sk ako doteraz. Minister zdravotníctva Ivan Valentovič: „Sľubujeme si nižšiu zaťaženosť obyvateľstva poplatkami.“ Poplatok za recept považovalo súčasné vedenie rezortu za nesystémový. „Pretože 20 Sk sa delilo tak, že 5 Sk zostávalo v lekárni, 15 Sk sa posielalo do zdravotnej poisťovne. Z môjho pohľadu do ZP majú ísť poistné odvody, nie poplatok za výber receptu.“ Pacient zaplatí len 5 Sk a celá suma zostáva lekárni.

Rádiožurnál 2.10.2006


Harabin odvolal ďalších sudcov

stefan-harabin.jpg

Minister spravodlivosti Štefan Harabin na základe výsledkov kontrol odvolal siedmich predsedov okresných a krajských súdov. Okrem doteraz známych piatich sudcov - Ľudovíta Bradáča, Roberta Urbana, Petra Hrnčiara, Petra Bebeja, Milana Růžičku - k nim pribudli dve sudkyne - Darina Kuchtová a Gabriela Sobolovská. Agentúru SITA informoval hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči.

SITA 5.10.2006


Milionárska daň sa nafúkla

 Takzvanú milionársku daň, ktorú minulý týždeň schválila vláda, bude platiť približne 90-tisíc ľudí. Sú to zhruba štyri percentá z tých, čo pracujú. Majú ju platiť ľudia, ktorí v hrubom mesačne zarobia viac ako 47 500 korún. Od budúceho roka si budú od základu dane odpočítavať nižšiu odpočítateľnú položku ako doteraz. V súčasnosti si môžu všetci zamestnanci a živnostníci odrátať od zárobku ročne vyše 90-tisíc, čo im ušetrí na daniach takmer 18-tisíc. Ľudia s príjmom nad 47 500 korún o výsadu odrátať si ročne 90-tisíc korún z daňového základu prídu. Pri hranici hrubého príjmu 47 500 korún začne nezdaniteľné minimum postupne klesať a pri hranici 80-tisíc korún úplne zanikne. S nárastom príjmu tak bude postupne stúpať daň. Napríklad človek zarábajúci 50-tisíc v hrubom príde za rok približne o 1200 korún. Ľudia s príjmom nad 80-tisíc budú mať ročne až o 18-tisíc menej. Pôvodne mala milionárska daň zasiahnuť 60-tisíc ľudí, pretože sa mala dotknúť zárobkov nad 56-tisíc. Premiér Robert Fico však chcel, aby milionársku daň platili aj poslanci. Ich základný mesačný plat je zhruba 52-tisíc korún. Preto sa hranica milionárskej dane znížila.

SME 6.10.2006


Benzín zlacnel, nafta nie - zhruba o 30 halierov na liter

SME 10.10.2006