Střípky-Čriepky 2006/11 ... Článek 03 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2006 / 11

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk

Měsíc ve zpráváchPlzeňský Prazdroj od listopadu zdražuje

prazdroj_pivovar.jpgBrána pivovaru Prazdroj v Plzni

Milovníci plzeňského piva si od listopadu připlatí. Plzeňský Prazdroj totiž oznámil zvýšení cen sudového piva od 1. listopadu. Například půllitr ležáku Pilsner Urquell tak zdraží o 1,40 koruny.

Půllitr točených ležáků Gambrinus a Radegast zdraží o korunu, výčepní Gambrinus a Radegast budou dražší o 60 haléřů. U Velkopopovického kozla, který patří také do skupiny Prazdroje, by se ceny měnit neměly.

Mladá fronta Dnes 16.10.2006


Ministr vnitra představil vládě strategii pro tvrdší boj s korupcí

Tresty pro veřejné činitele, kteří se dopustí korupce, se možná v budoucnu zpřísní. V boji proti korupci by měly pomoci také speciální soudy a protikorupční agenti. Počítá s tím vládní strategie boje proti korupci, kterou kabinetu představil ministr vnitra Ivan Langer. Odstupující vláda Mirka Topolánka podpořila hlavní zásady dokumentu, definitivně ho schválí zřejmě příští týden. Langer to řekl novinářům po jednání kabinetu.

Rádio Praha 18.10.2006


Vnitro rozpustilo Komunistický svaz mládeže

Ministerstvo vnitra rozpustilo občanské sdružení Komunistický svaz mládeže (KSM). Důvodem je program, v němž mladí komunisté uvádějí, že se budou snažit o odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským. ČTK to řekla mluvčí ministerstva vnitra Marie Masaříková. KSM se chce obrátit na soud. Sporným výrokem se stala věta: "KSM stojí na straně úsilí o revoluční překonání kapitalismu a o nastolení ekonomických - odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským - a společenských - zavedení socialistické demokracie - podmínek pro budování socialismu jako prvního stupně k vytvoření společnosti komunistické, jejíž vybudování je konečným cílem." "Tento výrok je podle ministerstva v rozporu s ústavou a Listinou základních práv a svobod. Je neslučitelný se základními demokratickými principy," řekla Masaříková. Občanské sdružení obdrželo oznámení 16. října a nyní má 30 dnů na podání žaloby k městskému soudu.

Rádio Praha 18.10.2006


Ruzyně zavede od listopadu nová bezpečnostní pravidla EU

Pro cestující na Letišti Praha budou od pondělí 6. listopadu platit nová pravidla pro provádění bezpečnostních kontrol, která vyplývají z nařízení Evropské komise. Nové bezpečnostní nařízení upravuje zejména přepravu tekutin a gelů. Nově také zavádí maximální limit rozměru příručních zavazadel. Omezení velikosti kabinových zavazadel začne platit od konce března příštího roku. Cílem zpřísněných kontrol je zvýšení ochrany pasažérů před hrozbou terorismu. Na nová bezpečnostní pravidla upozornila generální ředitelka Letiště Praha Hana Černochová.

Cestující si na palubu letadla budou moci vzít podle nového nařízení EU jen takové tekutiny a gely, které koupili v letištních obchodech až za stanovišti bezpečnostní kontroly. Pokud si tekutiny nebo gely koupí v letištních obchodech v prostoru mezi pasovou a bezpečnostní kontrolou, pak je musí mít zabalené v řádně označeném sáčku. Uvnitř sáčku musí být doklad o zaplacení zboží s informací, že ho cestující zakoupil v den letu. Zboží budou do speciálních sáčků s logem letiště balit přímo jeho prodejci. Omezení se týká také množství tekutin a gelů pro osobní potřebu, které si s sebou mohou cestující na palubu brát. Maximální velikost jednoho balení bude 100 mililitrů a pasažéři je musí mít zabalené v průhledném uzavíratelném sáčku o objemu maximálně jeden litr. Sáčky budou k dispozici na ruzyňském letišti před odbavovacími přepážkami. Cestující si tak do nich ještě před odbavením budou moci přemístit veškeré tekutiny a gely pro osobní potřebu, například léky, masti nebo kapky.

Evropská komise zavádí nově také povinnost vyjímání elektronických zařízení, například notebooků, ze zavazadel a jejich samostatnou detekční kontrolu. Ta se týká také svrchního oblečení cestujících. Tato opatření jsou však už v Ruzyni zavedena, takže nebudou mít žádný vliv na nový systém kontrol.

Příruční zavazadla, která si s sebou mohou brát pasažéři na palubu, budou od konce března příštího roku limitována rozměry 56 x 45 x 25 cm. Výjimku z velikosti kabinových zavazadel budou mít jen křehké předměty, nebo takové, u nichž hrozí jejich poničení, například hudební nástroje. Ty budou procházet samostatnou kontrolou.

Rádio Praha 18.10.2006


ÚBS: Česko nebude poprvé v historii soběstačné v produkci brambor

Česká republika nebude podle Ústředního bramborářského svazu letos poprvé v historii soběstačná ve výrobě brambor. Kvůli nízkým farmářským cenám v minulých letech pěstitelé výrazně omezili rozlohu bramborových polí, nižší byly i hektarové výnosy. Menší nabídka se již projevila zdražením brambor v obchodech. Podle odborníků se ceny ještě zvýší, protože menší zásoby brambor jsou i v okolních zemích. Předseda svazu František Novák míní, že stát pěstitele brambor nedostatečně podporuje. V Česku je také málo zpracovatelských podniků, které by garantovaly stálý odbyt. Investice pěstitelů brambor zatím nedotovala ani EU. Ministryně zemědělství Milena Vicenová řekla, že se bramboráři k podpoře dostanou v letech 2007 až 2013.

Rádio Praha 20.10.2006


Poražení: Topolánková a další známí

Ostrava - Pokus premiérovy ženy prosadit se do velké politiky nevyšel. Politika 21 ani žádná jiná "malá" strana neuspěly. Jana Bobošíková, europoslankyně a šéfka nově zrozeného uskupení Politika 21 se snažila marně. V televizi přesvědčovala diváky, že volby pro ni i její kandidáty posílené o zpěváka či populární televizní moderátorku dopadly dobře, ale při pohledu na výsledky jí upřímnost věří málokdo. Podobně ale dopadly i jiné malé strany, jejichž údělem je už poněkolikáté jen role statistů vedle stále sílících ODS či sociální demokracie.

Aktuálně.čz 21.10.2006


Nejprestižnějším povoláním je v Česku lékař, zjistil IVVM

Povolání lékaře má v Česku výsadní postavení. Lidé si této profese velmi váží, navíc sympatie k tomuto povolání rostou. Ukázal to letošní zářijový průzkum Institutu pro výzkum veřejného mínění (IVVM). Lidé v něm lékařskou profesi umístili na vrchol pomyslného žebříčku sestaveného z šestadvaceti vybraných profesí. Na druhém a třetím místě skončily v nevelkém vzájemném odstupu profese vědce a vysokoškolského učitele. Na opačném konci žebříčku figurují uklízeči a poslanci.

Rádio Praha 22.10.2006


BIS: Organizovaný zločin se snaží proniknout do justice

Předmětem zájmu organizovaného zločinu je stále častěji justice. Uvádí to ve své výroční zprávě za loňský rok Bezpečnostní informační služba (BIS) s tím, že má informace o korupci na různých úrovních soudů. Dalším nebezpečím jsou podle BIS skupiny navzájem propojených osob ze samosprávy, advokacie nebo školství, které mají právní vzdělání a zároveň vliv na proces tvorby nových zákonů. "Zejména u okresních soudů dochází prostřednictvím finančních úplat soudcům k udělování neoprávněných výhod vězňům, popřípadě dalším klientům", uvádí se dále v materiálu. Do korupčního jednání jsou zapojeni i někteří advokáti a státní zástupci. Podle zpravodajské služby také existuje několik modelů, jak v průběhu trestního řízení diskreditovat, kompromitovat nebo zastrašovat státní zástupce.

Rádio Praha 24.10.2006


Polská prokuratura vyšetřuje, zda Poláci jsou v Česku otroky

Polská prokuratura se začala zabývat případem Poláků, kteří pracují v Česku ve výrobě automobilů. Oblastní státní zastupitelství v Rzeszowě prověřuje, zda byli polští dělníci v mladoslavské Škodě Auto zastrašováni, nuceni pracovat na dvě směny za sebou a špatně placeni. Informovala o tom agentura PAP. Polský deník Gazeta Wyborcza minulý týden napsal, že Poláci zaměstnaní v Česku ve výrobě aut žijí jako otroci. Škoda Auto však nařčení odmítla. Žalobu podalo šest bývalých pracovníků továrny v Čechách, které zaměstnávala ostravská personální agentura Zetka Auto, subdodavatel mladoboleslavské Škody.

Rádio Praha 24.10.2006


Topolánek je krok od úplného triumfu

Praha - Ve volbách do Senátu a na radnicích jednoznačně uspěla ODS.

"Topolánek ale ještě nevyhrál na celé čáře," říká šéf Factum Invenio Jan Herzmann. ODS získala ve víkendových komunálních volbách o deset procent více hlasů než v roce 2002 a v senátních volbách zopakovala předloňský úspěch, kdy do druhého kola nepostoupila jen v jediném obvodě. "Veřejnost se po červnových volbách posunula trochu doprava," míní volební expert Jan Herzmann. Jak výrazně však ODS porazí sociální demokraty, svého největšího rivala, se uvidí až po druhém kole senátních voleb za týden, upozorňuje Herzmann. V roce 2004 nakonec získala 18 senátních křesel a úspěch může zopakovat, pokud se jí i tentokrát podaří zabránit vzniku koalice "všichni proti ODS", k níž vyzval šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek. V takovém případě může podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky vyhrát ve 12 až 15 obvodech. Tento výsledek vychází i z prognózy Aktuálně.cz.

Aktuálně.čz 26.10.2006


Češi znovu pálí alkohol ve velkém

Brno - Pálenice jedou naplno, rekordní úroda švestek po hubených letech povzbudila Čechy a Moravany k výrobě alkoholu. A to přesto, že ceny v pálenicích znovu mírně vzrostly. Palírny nyní fungují naplno, v části z nich se pracuje nepřetržitě a objednávky mají až do jara. "Sezóna je velmi bohatá hlavně na švestky, počítám, že budeme mít do takového března co dělat," uvedla provozovatelka pálenice v Březnici u Zlína Stanislava Chalupová.

Padne rekord?

Provozovatelé pálenic na jihu Moravy považují letošní úrodu ovoce za srovnatelnou s úrodou před pěti roky. A alkoholu by tak mělo být stejně jako před zvýšením spotřební daně v roce 2004, které pálení vlastních lihovin zdražilo.

TOP 10 V ČESKÝCH RESTAURACÍCH

1. Božkov Tuzemský

2. Fernet Stock

3. Fernet Stock Citrus

4. Karlovarská Becherovka

5. Božkov Vodka

6. Vodka Finlandia (první z dovážených)

7. Božkov Peprmint

8. Slivovice Rudolf Jelínek

9. Stará myslivecká

10. Berentzen Saurer Apfel

V českých hospodách, restauracích a barech se pijí hlavně domácí lihoviny. Podle průzkumu agentury Data Servis se tuzemské značky podílejí na spotřebě tvrdého alkoholu téměř 60 procenty.

Aktuálně.čz 27.10.2006


Závěrečné kolo obměny třetiny senátorů začalo

Na třetině území republiky se po týdnu znovu otevřely volební místnosti - začalo druhé, tedy závěrečné kolo voleb do třetiny Senátu. Voliči v něm vyberou 27 senátorů z 54 finalistů. Svými hlasy rozhodnou nejen o složení Senátu na příští dva roky, ale zřejmě tím také ovlivní další jednání o budoucí vládě. Lidé mohou v každém obvodu vybírat ze dvou kandidátů, kteří před týdnem získali v prvním kole nejvíce hlasů. Hlasovací lístky na voliče čekají ve volebních místnostech.

První kolo senátních voleb, které se konalo minulý pátek a sobotu společně s komunálními volbami, vyhrála ODS. Má své finalisty ve 26 obvodech, ve 20 z nich první kolo vyhrála. ČSSD má své finalisty v 11 obvodech, ale jen ve třech vyhrála první kolo. Vítězi startovního kola byli tři ze šesti finalistů KDU-ČSL. KSČM má ve finále tři zástupce, kteří postoupili z druhého místa. Stejnou pozici má i šest kandidátů menších stran a hnutí. Ze dvou nezávislých kandidátů jeden dokázal vyhrát už první kolo.

Rádio Praha 27.10.2006


V Česku je velká svoboda tisku, tvrdí Reportéři bez hranic

Svoboda tisku je v České republice vysoká. Vyplývá to ze světového žebříčku stavu svobody tisku, který tento týden vydala v Paříži organizace Reportéři bez hranic. V tuzemsku ale toto hodnocení vyvolává i kritické hlasy.

 Ze 168 zemí světa se Česká republika umístila na pátém místě. Před ni se dostaly Finsko, Irsko, Island a Nizozemsko. Dobře je na tom také Slovensko, které se spolu se Švýcarskem umístilo na osmém místě. Ze zemí Evropské unie je podle organizace Reportéři bez hranic nejhorší situace v Polsku, které skončilo na 58. místě. Pohoršily si i Spojené státy na 53. místě. Poslední tři místa žebříčku zaujímá tzv. pekelné trio Eritrea, Turkmenistán a Severní Korea. Žebříček sestavuje organizace na základě průzkumu vlastních reportérů, pozorovatelů lidských práv a právních expertů. Hodnotí se přitom různé formy agrese vůči novinářům, cenzura, a samozřejmě také nezávislost novinářů, vliv politiků na média.

Rádio Praha 27.10.2006


Zlín si v neděli připomněl svátek patronů ševců a koželuhů

Návštěvníci zlínského obuvnického muzea si v neděli mohli zavzpomínat na řemesla, která v minulém století proslavila Zlín. Uskutečnil se zde již desátý ročník Ševcovské pouti. Na návštěvníky čekaly ukázky dovednosti obuvníků, kteří dodnes používají tradiční výrobní postupy, či výstava dámské módy a doplňků z 60. let minulého století. Letos se pouť ve Zlínském muzeu konala již podesáté. "Projekt vznikl na základě středověké tradice, kdy v době gotiky začali lidé oslavovat patrony řemesel. Patrony ševců, koželuhů a rukavičkářů se stali bratři Kryšpín a Kryšpinián, jejichž svátek připadá na 25. října," řekla v neděli ČTK vedoucí obuvnického muzea Miroslava Štýbrová.

Rádio Praha 29.10.2006


Také po senátních volbách zůstávají rozhodujícími hráči ODS a ČSSD

topolanek-se-raduje-pri-vyhlaovani-vysledku-voleb.jpgTopolánek se raduje

Volby do Senátu vyhrála přesvědčivě ODS. Posílila ale i sociální demokracie. Výsledky voleb přinesly zároveň některé významné změny v celkovém rozložení politických sil.

volby_senat_slozeni.jpg

Otázkou zůstává, nakolik ovlivní dosud neúspěšné vyjednávání o nové vládě.

Rádio Praha 30.10.2006


Vyšla známka s Tomášem Baťou

Zlín - Tomáš Baťa se dočkal vlastní známky. Aršík včera vydala ke 130. výročí narození zakladatele obuvnického impéria německá poštovní společnost ASD. Ojedinělá filatelistická rarita vyšla v limitovaném nákladu šest tisíc kusů. V poštovním provozu se bude používat jen v zemích, kde se platí eurem. České ministerstvo informatiky totiž před časem vydat Baťovu známku odmítlo.

Mladá fronta Dnes 1.11.2006


Populární lidovec Čunek vystěhoval další Romy

Město vedené populárním a kontroverzním starostou Jiřím Čunkem přešlo opět do akce. K téměř stovce Romů, které už město Vsetín odstěhovalo do Jeseníků, přibyli v pátek další. O den později získal lidovec Čunek další funkci; obrovskou většinou byl zvolen senátorem.

Mladá fronta Dnes 2.11.2006


Dušičky neboli Památka zesnulých

Památka zesnulých neboli lidově Dušičky patří k nejstarší křesťanské tradici. Slavíme ji každého 2. listopadu v roce. Je vzpomínkou na zemřelé, kteří podle křesťanské víry ještě nejsou dokonale připraveni ke vstupu do nebe a jsou ve fázi "očišťování". Předchází jim Slavnost Všech Svatých, 1.listopadu, což je den, ve kterém si katolická církev připomíná všechny svaté, a to dokonce i ty, kteří nebyli oficiálně kanonizováni.

Rádio Praha 2.11.2006


Paroubek chce ve vládě i KSČM

Největší překážkou pro dohodu o předčasných volbách je jejich termín. To je asi hlavní výsledek schůzky předsedů politických stran s prezidentem Václavem Klausem. Pravice prosazuje podzim 2007, ČSSD chce nové volby až v roce 2008.

Lidové Noviny 3.11.2006


Domácnosti dluží bankám 500 miliard korun

Banky půjčují lidem stále více peněz a to nejen na bydlení, ale i na běžné nákupy. Zároveň se začínají ozývat varovné hlasy, že lidé neodhadnou své možnosti a nebudou schopni půjčky splácet. 500 miliard korun - tolik dluží české domácnosti bankám. Hypoteční úvěry se na této částce podílejí více než polovinou. Problémem však mohou být spotřebitelské úvěry, které stouply v meziročním srovnání téměř o třetinu. A dá se očekávat, že jejich výše ještě poroste, zvláště teď v předvánočním období. Jen málokdo si však umí přestavit skutečnost, že se může dostat do situace, kdy nebude moci splácet. Nejsou vzácné případy, kdy si lidé půjčí peníze na ledničku, televizi, nábytek, vyberou kreditní karty a pak zjistí, že celková částka na jednotlivé úvěry je větší, než jejich možnost splácet. Začínají se dostávat do dluhové spirály, kdy se vytlouká klín klínem a půjčují si stále dál.

Rádio Praha 6.11.2006


Elektrárna Temelín byla zkolaudována

temelin.jpg

Jaderná elektrárna Temelín byla zkolaudována, tím získala po šesti letech provozu oficiální povolení. O kolaudaci rozhodl Krajský úřad Jihočeského kraje v pátek. Rozhodnutí nabylo v pondělí právní moci.

Lidové Noviny 7.11.2006


Letos přijede do ČR rekordní počet ruských turistů

Letos navštíví Českou republiku asi 230.000 ruských turistů, což je o 24 procent více než loni. To je největší nárůst ze všech zahraničních návštěvníků, a Rusové se tak dostanou na sedmé místo. Vyplývá to z analýzy Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Jen za první polovinu roku navštívilo ČR 110.000 ruských turistů, přičemž za celý loňský rok jich přijelo z Ruska přes 180.000. Z hlediska Rusů je ČR na 11. místě, co se oblíbenosti týká. Nejvíce ruských turistů vyjelo v roce 2005 do Turecka, pak následují Čína a Egypt. Se 4000 korunami denně se Rusové také řadí na druhé místo v utrácení. Před nimi jsou pouze Japonci, kteří denně utratí 4200 korun. Průměrný turista v ČR utratí 2800 korun.

ČTK 8.11.2006


STEM: Podle Čechů měli největší přínos Havel, Klaus a Dostál

Za posledních 16 let měli podle Čechů z politiků pro zemi největší přínos prezidenti Václav Havel a Václav Klaus a bývalý ministr kultury Pavel Dostál, který loni zemřel. Na opačném konci žebříčku se ocitli politici z 90. let a bývalí sociálnědemokratičtí premiéři Vladimír Špidla a Stanislav Gross. Vyplývá to z říjnového výzkumu agentury STEM.

Rádio Praha 10.11.2006


Policie zatkla podnikatele Starku

Policejní tým zadržel majitele příbramského fotbalového klubu Jaroslava Starku a dalších šest osob. Podezřívá je ze zmizení otce uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře.

Lidové noviny 15.11.2006


17. listopad

vaclavaklistopad1989.jpgVáclavák 1989

Letos si již pošesté Česká republika 17. listopad připomíná státním svátkem jako "Den boje studentů za svobodu a demokracii". Tento den se do českých dějin zapsal hned dvakrát, a to perzekucí českých vysokoškoláků německými okupanty v roce 1939 a o padesát let později zásahem bezpečnostních složek proti studentské demonstraci, která zahájila proces demokratizačních změn v tehdejším Československu. Období, které následovalo, bývá označováno jako Sametová revoluce.

Rádio Praha 15.11.2006


Štědrý šibal

davidrath.jpg

David Rath coby ministr zdravotnictví rozhazoval plnými hrstmi. Na odměnách svým podřízeným rozdal jedenáct milionů a zcela zruinoval mzdové fondy ministerstva. Podobně se choval ve vztahu k inzerci. Za devět měsíců ve funkci proinzeroval přes deset a půl milionu korun.

Lidové Noviny 15.11.2006


Japonci chtějí z Žatce zaplavit evropský trh s televizory

Žatec se zřejmě stane největším českým centrem elektrotechnického průmyslu. Do zdejší průmyslové zóny vstoupily japonské firmy Hitachi, Panasonic a Toshiba. Vyrábět se zde mají televizory s LCD a plasmovou obrazovkou pro celou Evropu. Japonci chtějí zaplavit těmito výrobky trh už před příštími Vánocemi.

A na čem staví Japonci svou optimistickou vizi, že novými televizory z Žatce zaplaví Evropu? Předpokládají, že v souvislosti s rozšiřováním digitálního vysílání vzroste v Evropě poptávka po televizorech s plochou obrazovkou na 20 milionů kusů ročně.

Rádio Praha 16.11.2006

Kurzy devizového trhu

Austrálie

1 AUD

16.82Kč.

Británie

1 GBP

41.39Kč.

Japonsko

1 JPY

18.56Kč.

Kanada

1 CAD

19.25Kč.

EMU

1 EUR

28.06Kč.

N. Zéland

1 NZD

14.55Kč.

Slovensko

100 SKK

78.46Kč.

Švýcarsko

1 CHF

17.56Kč.

USA

1 USD

21.92Kč.

Č.N.B. Platné od 16.11.2006


Klaus: stát stále a příliš zasahuje lidem do života

Stát lidem stále přesmíru zasahuje do života, přitom v listopadu 1989 lidé bojovali o to, aby tomu tak nebylo, aby měli co největší svobodu, řekl v pátek prezident Václav Klaus. Odpoledne položil květiny na pamětní místo na pražské Národní třídě.

ČTK 17.11. 2006


Při školení zemřel policista, zřejmě příliš pil

Během školení policistů ve středisku ministerstva vnitra v Solenicích u vltavské přehrady Orlík zemřel na počátku listopadu čtyřiapadesátiletý policista. Podle policejního prezidia zemřel zřejmě na následky velkého množství vypitého alkoholu. V sobotu o tom informovala Česká televize.

ČTK 18.11.2006