Střípky-Čriepky 2006/11 ... Článek 04 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2006 / 11

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk

Správy zo Slovenska a o Slovensku Vláda nedá rodičom rovnako

Pri vyplácaní rodičovského príspevku ľuďom, ktorí sa starajú o malé deti, chce štát opäť robiť rozdiely. Chystá sa totiž finančne viac podporovať tých, čo zostávajú s dieťaťom doma a, naopak, nepridávať tým, ktorí popri starostlivosti o dieťa aj pracujú. Takáto úprava tu platila do júla 2005 a podľa viacerých odborníkov bola nespravodlivá voči rodičom, ktorí sa z materskej skôr vrátili do zamestnania.

Pravda 17.10.2006


Kto je na tom lepšie? Slováci alebo Česi?

BRATISLAVA - Uplynulo presne 88 rokov od vzniku Československa. 28. októbra 1918 sa spojili dva národy, aby vytvorili spoločný štát. O viac ako sedem desaťročí sa cesty Slovákov a Čechov opäť rozišli a oba národy sa vybrali vlastnou cestou.

Darí sa dnes lepšie ľuďom v Bratislave alebo Prahe? Nový Čas sa snažil nájsť odpoveď spolu s českým denníkom Blesk. Ako si teda žijú Slováci a Česi štrnásť rokov od rozdelenia federácie? Zdá sa, že naši západní susedia sú na tom predsa len o niečo lepšie. Postupne sa však na nich doťahujeme.

Slovensko kontra Česko

18 324 Sk - Priemerná mzda - 20 036 Kč (24 844 Sk)

9,8 percenta - Nezamestnanosť - 7,1 percenta

74 rokov - Priemerná dĺžka života - 76 rokov

329 kilometrov - Dĺžka diaľnic - 560 kilometrov

74 - Počet nemocníc - 193

11 percent - Vysokoškolsky vzdelaní ľudia - 12 percent

19 percent - Domácnosti s internetom - 27 percent

majstri sveta - Hokejové úspechy - víťazi olympiády v r. 1998

63 m² - Priemerná plocha bytu - 65 m²

22,90 Sk - Cena piva Pilsner - 17,90 Kč (22,20 Sk)

Nový Čas 28.10.2006


Nález hrobky v Poprade-Matejovciach je európskym unikátom

Drevená hrobka veľmoža zo štvrtého storočia nášho letopočtu, ktorú našli vlani počas výstavby priemyselného parku v Poprade-Matejovciach je európskym unikátom. Zachovala sa v mimoriadne dobrom stave a hoci bola v dávnej minulosti vykradnutá, v hrobovej komore našli archeológovia viacero vzácnych predmetov. Medzi nimi napríklad zlatý závesok zhotovený z mince, bronzové vedro, strieborné šidlo, nožnice, bronzový hrot šípu či časti bohato zdobeného nábytku, ktoré si dnes prezreli členovia medzinárodnej komisie. Laikov upútala najmä minca, o ktorej Karol Pieta z Archeologického ústavu SAV v Nitre povedal: "Je to minca cisára Valensa razená v roku 375. Je cenná pre datovanie nálezu, ale je aj svedectvom toho, ako honosne žila vtedajšia spoločenská nobilita". Odborníkov potešili najmä zachované zvyšky odevu z tkanín i kože, medzi iným aj kúsky zlatom zdobenej látky, či časti nábytku, rozbitého pri vykrádaní hrobu. Samotná konštrukcia hrobky je unikátnym technickým dielom, ktoré dokumentuje vysokú úroveň staviteľstva a remesla v karpatskej oblasti v dobe sťahovania národov, na rozhraní 4. a 5. storočia po Kristovi.

SME 30.10.2006


Slovenská vodka je vraj skutočná vodka

Slovenskí výrobcovia liehovín sa tlaku tradičných vodkových krajín na sprísnenie definície vodky neobávajú. Vodka sa u nás totiž vyrába z obilia, zemiakov a melasy, teda presne z tých surovín, z ktorých sa má vyrábať "pravá" vodka. Podľa slovenských liehovarníkov ide len o "komerčnú záležitosť" a rozruch okolo vodky považujú za zbytočný. Tvrdia, že ak výrobca vyrobí kvalitný lieh, tak nie je možné rozlíšiť, z čoho bol vyrobený. Do pravej vodky sa totiž dáva neutrálny lieh, ktorý sa zriedi vodou, tak aby vznikol 40-percentný destilát. Rozdiely v chuti vodky vznikajú podľa producentov len pri procese destilácie, ktorý si chránia. Na zjemnenie liehu sa používa napríklad cukor.

SME 3.11.2006


Podľa Kukana sa mení filozofia zahraničnej politiky

Bývalý minister zahraničných vecí Eduard Kukan pociťuje zmenu filozofie zahraničnej politiky súčasnej vlády. Podľa neho o tom svedčí viacero vyhlásení predsedu vlády, súčasného ministra zahraničných vecí Jána Kubiša, ako aj vládny program.

TASR 5.11.2006


V Iraku zahynul slovenský vojak

Slovensko v noci z piatku na sobotu prišlo o ďalšieho vojaka z irackej misie. Po tom, čo ozbrojená kolóna so slovenskými vojakmi vstúpila do mesta Al Kút, vybuchla pod jedným z áut nastražená výbušnina.

SME 13.11.2006


Tretine Slovákov sa po novembri žije lepšie

Takmer tretina občanov Slovenska pociťuje 17 rokov po novembrových udalostiach 1989 zlepšenie životnej úrovne v domácnosti. Zhoršenie pociťujú dve pätiny ľudí.

Pravda 16.11.2006


Kongres SDKÚ: Šéf Dzurinda a rival Smer

dzurinda-radicova-kukan.jpgM. Dzurinda - I. Radičová - E. Kukan

Kongres SDKÚ za predsedu strany zvolil na ďalšie štyri roky opäť Mikuláša Dzurindu. Ten označil za najväčšieho rivala stranu premiéra Roberta Fica, Smer. Podpredsedami sa stali Ivan Mikloš, Eduard Kukan, Iveta Radičová, Milan Hort, Pavol Kubovič a Juraj Liška.

Z užšieho vedenia strany tak po voľbách vypadol len Pavol Prokopovič, ktorého vystriedala nová členka strany a exministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Radičová. Najviac hlasov zo 402 odovzdaných získal Kukan (373), potom Mikloš (365), Radičová (352), Hort (293), Kubovič (271) a Liška (268).

Pravda 17.11.2006