Střípky-Čriepky 2007/01 ... Článek 03 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2007 / 01

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk

Měsíc ve zpráváchRuzyňské letiště poprvé odbavilo 11 milionů pasažérů

Ruzyňské letiště ve středu poprvé odbavilo jedenáctimiliontého cestujícího v jednom kalendářním roce. Stal se jím Petr Zikmund z Plzně. Celkem letiště letos očekává 11,5 milionu cestujících, sdělila již dříve generální ředitelka Letiště Praha Hana Černochová. Počet odbavených cestujících na pražském letišti roste každým rokem. Loni prošlo letištěm 10,8 milionu pasažérů a počet lidí tak poprvé přesáhl deset milionů. Nárůst mimo jiné souvisí se zvyšujícím se tržním podílem nízkonákladových aerolinií. Ten je letos v zimě více než 16 procent oproti asi 13 procentům loni.

Rádio Praha 13.12.2006


Pražské Hlavní nádraží projde zásadní rekonstrukcí

hlavni_nadrazi_vlcek.jpgPředseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (vpravo) a italský velvyslanec Giorgio Radicati při zahájení stavebních prací, foto: ČTK

Tento čtvrtek v 11.00 hodin začala kompletní rekonstrukce pražského Hlavního nádraží. Haly, kterými dnes lidé raději jen rychle projdou, se do pěti let změní na reprezentativní, čisté a bezpečné prostory, které budou připomínat mezinárodní letiště. Stavbu za miliardu korun provede italská společnost Grandi Stazioni.

Rádio Praha 14.12.2006


Nová kniha přibližuje Vlachův orchestr i Jana Wericha

Když se prý po válce vrátil Jan Werich z emigrace v USA domů, pozval ho dirigent Karel Vlach, aby si přišel poslechnout jeho orchestr do pražské kavárny Lloyd. Werich přišel a o spolupráci bylo rozhodnuto: už 1. ledna 1946 zpíval s jeho muzikanty. O rok později se seznámili se zpěvákem Rudolfem Cortésem a následovalo jedenáct let, které spolu prožili na zájezdech, v karlínském divadle a v Divadle ABC. Podrobnosti o tom přináší nová kniha Ondřeje Suchého. Má název Werich, Cortés a Vlachovci a nakladatelství Brána ve čtvrtek připravilo její křest na místech, kam Jan Werich často docházel, protože nedaleko žil - v restauraci Kampa. Mezi těmi, kteří ji doprovodili na knihkupecké pulty, byli například Jaroslava Adamová, Yvetta Simonová, Jiří Suchý, Josef Zíma, Miloň Čepelka a také Dáša Cortésová, s níž Ondřej Suchý knížku napsal, protože ona to tehdy všechno sledovala dětskýma očima.

Rádio Praha 14.12.2006


Škoda Roomster se stala po Švédsku i autem roku v Bulharsku

skoda-roomster.jpg

Letošní novinka Škoda Roomster vyhrála v anketě o auto roku v Bulharsku. Po nedávném ocenění Rodinný automobil roku 2006, který roomster dostal ve Švédsku, je to druhá národní cena pro nejnovější modelovou řadu společnosti Škoda Auto. ČTK o tom informoval Roman Meliška z podnikové komunikace firmy. Novinka roomster měla světovou premiéru letos v březnu na ženevském autosalonu a od poloviny roku ji automobilka uvádí postupně na evropské trhy. Automobilka počítá s tím, že letos vyrobí více než 20.000 roomsterů. V dalších letech plánuje, že prodá ročně přes 50.000 vozů tohoto modelu. Automobilka již také zveřejnila první snímky novinky Škoda Roomster Scout, která patří k vozům pro volný čas a může vyjet i mimo zpevněné silnice. Uvedení modelu na trh firma plánuje v březnu 2007.

Rádio Praha 19.12.2006


Bezdomovci budou moci v Praze přespávat na lodi

Bezdomovci budou moci v Praze přespávat na lodi. Upravené nákladní plavidlo pro lidi bez domova kupuje zhruba za 23 milionů korun magistrát. Rozhodla o tom městská rada, která uzavřela výběrové řízení na pořízení lodi. Loď, v níž bude 250 lůžek, by měla být připravena ve druhé polovině ledna. Kromě lůžek v dřevěných kajutách bude na lodi jídelna, čajová kuchyně a veškeré sociální vybavení. Provoz lodi by měli zajišťovat pracovníci některé z humanitárních organizací. Magistrát by na to měl vyhlásit další soutěž. Roční provozní náklady se odhadují zhruba na 8,5 milionu korun. Zatím nebylo jasné, kde bude loď kotvit. Možná jsou údajně čtyři místa: u Císařské louky, u přístavu při Podolském nábřeží, u holešovického přístavu, nebo u Štefánikova mostu při nábřeží Edvarda Beneše. Podle některých odhadů v Praze žije 5000 až 6000 lidí bez přístřeší. V azylových domech je asi 600 lůžek. V zimě zpřístupňují charitativní organizace i svá denní centra. O denní centrum v Bolzanově ulici nedávno přišlo kvůli restituci domu sdružení Naděje. Měly by jej nahradit buňky blízko pod severojižní magistrálou. Má v nich být kolem 160 míst, čeká se jen na stavební povolení.

Rádio Praha 19.12.2006


Celníci obdrží 25 vozidel pro kontrolu mýtného

Ve čtvrtek ráno obdrží generální ředitelství cel 25 vozidel, která budou od 1. ledna kontrolovat řádné placení mýtného na českých dálnicích a rychlostních silnicích. Vozidla celníkům dodá společnost Kapsch, která mýtný systém v České republice buduje. ČTK to sdělil mediální zástupce Kapsche David Šimoník. Vybavení a dodání kontrolních automobilů ukládá Kapschi smlouva se státem. Podle původních plánů měli celníci dostat vozidla již minulý týden. Předání pozdržely formality spojené s dokumenty k vozidlům a jejich přihlašováním, sdělil Šimoník. Na každé vozidlo připadá pět celníků, kteří se již nyní seznamují s technikou a programovým vybavením aut. Tato technologie bude komunikovat s palubní jednotkou OBU uvnitř kamionu a umožní celníkům odhalit neplatiče přímo za jízdy. Pokuty za nezaplacení mýtného se mohou podle zákona o pozemních komunikacích vyšplhat ve správním řízení až na 500.000 korun.

Rádio Praha 20.12.2006


Krajané předali zpět do Prahy vzácnou gotickou sošku

Gotická soška madony, kterou těsně před komunistickým pučem předal do opatrování Čechům v zahraničí kardinál Josef Beran, se po šedesáti letech vrátila do Prahy. Kardinálu Miloslavu Vlkovi ji ve čtvrtek od krajanů z USA během vánoční návštěvy vlasti odevzdala Ája Vrzáňová, někdejší legendární krasobruslařka. Panna Maria s děťátkem zůstane přes Vánoce v kapli Arcibiskupského paláce. Původ nevelké dřevořezby z doby Karla IV. není zatím znám. Vzácnou památku čeká expertíza, restaurování a později vystavení. "Pokud by v té době ještě na Pražském hradě nebylo otevřeno Arcidiecézní muzeum, zvážili bychom možnost zápůjčky do Národní galerie," řekl ve čtvrtek novinářům arcidiecézní konzervátor Vladimír Kelnar. Muzeum nebude podle něj otevřeno dříve než za tři roky. Kardinál Vlk nazval předání sošky událostí mající zejména v době adventu velkou symboliku. "Jako matka doprovázející své děti šla Panna Maria s mnoha Čechy, kteří odcházeli do exilu. Odešla do svobodného světa, nyní se vrací domů, do svobodného Česka," uvedl a připomněl biblický příběh o Marii a Josefovi, o narození Ježíše v Betlémě a o jejich egyptském exilu.

Rádio Praha 21.12.2006


V Senátu USA zazněla obava o vývoj ve východní Evropě, i v ČR

Nedávné rozhodnutí Evropské unie pozdržet přijímání nových členů vyslalo nebezpečný vzkaz zájemcům o členství ve východní Evropě a může zpomalit tamní demokratické reformy. Uvádí se to ve zprávě zahraničního výboru amerického Senátu. Její autoři také vyjádřili obavu z budoucího možného negativního vývoje v Česku, Slovensku, Polsku a Maďarsku.

Rádio Praha 22.12.2006


Štědrý den je letos bez sněhu

Nastal Štědrý den, na který současně připadla i čtvrtá adventní neděle. Většina obyvatel Evropy však může letos jen snít o bílých Vánocích. Sníh, který patří k těmto svátkům stejně neodmyslitelně jako krásně nazdobený stromeček či štědrovečerní kapr či, však nenapadl. Letošní prosinec teplotně připomíná předjaří. Krotká zima dělá vrásky na čelech provozovatelům evropských lyžařských středisek, protože řada tradičních návštěvníků zvažovala, zda má cenu letos trávit vánoční svátky na horách.

Rádio Praha 24.12.2006


První stálou českou polární stanici v Antarktidě čeká slavnostní otevření

Do Antarktidy odjela v úterý výprava českých vědců. V lednu tam slavnostně otevřou první českou polární stanici, jejíž vybudování trvalo šest let. Během dvouměsíčního antarktického léta chtějí vědci mimo jiné zkoumat důsledky globálního oteplování.

jir_komarek.jpgJiří Komárek

Vybudováním stanice Johanna Gregora Mendla na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě se Česko zařadilo mezi vyspělé státy světa podílející se na výzkumu ledového kontinentu. Nad celým projektem antarktické stanice má patronát Masarykova univerzita v Brně. Z moravské metropole je také polovina účastníků výpravy. Někteří z geologů, biologů, geografů a dalších expertů nebudou v Antarktidě nováčky, třeba profesor Pavel Prošek míří na ledový kontinent už podeváté. Jedním z hlavních úkolů českých vědců bude studovat, jak příroda reaguje na oteplování, jak se mění podmínky na území, z něhož ustoupil tající ledovec. To už zkoumali čeští vědci během výstavby stanice. Začátkem letošního roku byl jedním z jejích prvních obyvatel profesor Jiří Komárek z Botanického ústavu Akademie věd České republiky v Třeboni. Ani on není v Antarktidě nováčkem. Ještě před výstavbou české stanice na ostrově Jamese Rosse působil na polské polární stanici. Jak řekl Jiří Komárek Radiu Praha, globální oteplování je v Antarktidě zcela zřetelné.

Rádio Praha 27.12.2006


Zelení trvají na nominaci Schwarzenberga

karel-schwarzenberg.jpg

Prezident se včera uchýlil ke krajně neobvyklému kroku: nepřímo vetoval jméno nového ministra zahraničí. Zelení ho chtějí do vlády prosadit. Jméno Karel Schwarzenberg na Topolánkově seznamu nových ministrů je pro Václava Klause jedním z důvodů, proč nemůže jmenovat nově sestavený kabinet. Vyplynulo to z jeho slov na Pražském hradě, kam mu ve čtvrtek Mirek Topolánek přinesl už oficiální představu o tom, koho by chtěl mít ve svém druhém vládním týmu.

"Myslím si, že i z důvodu velmi křehkých vztahů s Rakouskem nemohu považovat za vhodné, aby šéfa diplomacie dělal jím (Mirkem Topolánkem, pozn. red.) navržený Karel Schwarzenberg," poznamenal Klaus.

Aktuálně.čz 28.12.2006


Senioři a postižení si zvolí péči, stát jim dá příspěvek

Senioři a postižení si od ledna začnou sami rozhodovat o tom, kdo se o ně postará. Budou si moci vybrat péči v ústavu, od pečovatelky, asistenta či v rodině. Dostanou na ni příspěvky od státu. Zajistí to nový zákon o sociálních službách, který začne platit na Nový rok. Sociální služby v Česku se dosud řídí předlistopadovými zákony, které rozlišují jen ústavní péči a pečovatelskou službu. Nová norma zavede 14 druhů služeb sociální péče, mezi nimi stacionáře či chráněné bydlení. Upravuje i 17 druhů služeb preventivních. K nim patří například azylové domy, terénní programy či noclehárny. Sociální služby v ČR využívá 500.000 lidí, pětina z nich by bez nich byla ohrožena na zdraví či na životě. Potřební dostávají od státu podle své závislosti na pomoci 480, 960 či 1800 korun. Od ledna by měli mít 2000, 4000 a 8000 korun, děti pak 3000, 5000 či 9000 korun. Úplně bezmocní lidé mohou na péči získat 11.000 korun. O tuto podporu ale musí buď oni nebo jejich zástupci požádat. Do příspěvků poplyne ze státního rozpočtu asi devět miliard korun. Dalších sedm miliard připadne na dotace, které jednotlivým poskytovatelům péče vyplatí kraje.

Rádio Praha 29.12.2006


Nejhorší Silvestr za posledních pět let

Pražští záchranáři zažili nejhorší silvestrovskou noc za posledních pět let, řekl ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz. Vyjeli k 273 případům, a zatížení záchranné služby tak odpovídalo čtyřnásobku až pětinásobku provozu v běžný všední den. Většina případů byla spojena s následky požívání alkoholu. Přestože byl počet výjezdů nadprůměrně vysoký, vesměs šlo o lehčí případy. Za celou noc záchranáři zaznamenali o 73 výjezdů více než loni ve stejnou dobu.

ČTK 1.1.2007


Padl teplotní rekord, meteorologové naměřili 12,5 stupně

Meteorologové v pražské stanici v Klementinu naměřili 1. ledna v pondělí odpoledne teplotu 12,5 stupně. Je to nejvíce v historii měření. Dosavadní rekord byl z roku 1921, byl o desetinu stupně nižší. I tehdy to bylo jen vyrovnání rekordu z roku 1860, kdy byla podle pracovníka Českého hydrometeorologického ustavu (ČHMÚ) teplota 12,4 stupně poprvé naměřena. Nynější teplé počasí vydrží podle meteorologů celý týden. Sníh, který v minulých dnech napadl, postupně roztál. Oteplení doprovázel silný vítr, který o silvestrovském prodlouženém víkendu zasáhl většinu našeho území. Velké intenzity dosahoval na horách, patrný byl však i ve větších městech. Současně s vichrem a vysokými teplotami zasáhly Česko i silné dešťové přeháňky.

ČTK 1.1.2007


Letos uplyne 650 let od položení základního kamene Karlova mostu

karluv_most_lod.jpg

Od položení základního kamene Karlova mostu letos uplyne 650 let. Dnes je vyhledávanou památkou a málokdo při návštěvě Prahy procházku po mostě vynechá.

Rádio Praha 1.1.2007


Loni zemřelo na silnicích méně než 1000 lidí

Podle předběžných údajů zemřelo v loňském roce na českých silnicích 951 lidí. Počet mrtvých se tak zřejmě poprvé za 17 let dostane pod 1000. Dopravní policisté ale zdůrazňují, že čísla nejsou definitivní a v příštích dnech se ještě změní. Odhadují, že spíše stoupnou. Podle internetového serveru iDnes vyjížděli za rok 2006 policisté ke 187.408 nehodám. Zraněno bylo 27.935 lidí. Podle odborníků má na současnou situaci na silnicích zásadní vliv nový zákon o provozu na pozemních komunikacích, který kromě přísnějších trestů pro neukázněné řidiče zavedl také bodový systém, celoroční svícení nebo používání dětských autosedaček na všech typech silnic. Od zavedení zákona 1. července loňského roku vykazovaly statistiky téměř každý měsíc nižší počet nehod i tragických následků.

Rádio Praha 2.1.2007


V restauracích se kouří. Zákon nepomohl

kurak.jpg

Protikuřácký zákon, který platí přesně rok, se ukázal jako bezzubý. ODS, lidovci a zelení plánují, že ochranu nekuřáků zvýší. Pokud si chce host v restauraci v Irsku, Itálii či ve Švédsku zakouřit, vyjde na ulici. V české restauraci si každý zapálí, aniž by se zvedl od stolu. A to přesto, že v Česku platí podobný protikuřácký zákon jako ve zmiňovaných státech.

Aktuálně.čz 2.1.2007


Mění se ceny elektřiny, plynu, tepla a vody

Od 1. ledna se v Česku zvyšují mimo jiné ceny elektřiny, tepla, vody a regulovaného nájemného, naopak zlevňuje plyn.

ČTK 2.1.2007


Armáda má 181 tanků, 580 obrněnců a 38 bojových letounů

Česká armáda má nyní 181 tanků, 580 obrněných vozidel, 38 bojových letounů a stejný počet bojových vrtulníků. Vyplývá to z každoroční zprávy, kterou země předkládá na základě smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě a kterou ČTK poskytlo ministerstvo obrany.

ČTK 4.1.2007Premiér oznámil, že nežije s manželkou, bydlí s Talmanovou

Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek v pátek oznámil, že nežije se svou manželkou Pavlou a přechodně bydlí se svou partnerkou Lucií Talmanovou. K údajnému těhotenství Talmanové se nebude vyjadřovat s tím, že "jde výlučně o její záležitost a téma, které je ve slušné společnosti neveřejné". "V současné době nebydlím se svojí manželkou, a došlo tedy k odluce. V současné době přechodně bydlím se svojí partnerkou Lucií Talmanovou," uvedl Topolánek v prohlášení, které poskytl médiím. "Mé soukromé záležitosti nijak nenarušují můj pracovní výkon, a to jak ve funkci premiéra, tak vyjednavače o nové vládě, tak předsedy ODS," zdůraznil.

Rádio Praha 5.1.2007


Anheuser-Busch bude do USA dovážet pivo Budějovického Budvaru

New York/České Budějovice - Americký pivovar Anheuser-Busch bude do USA dovážet ležák Czechvar Premium Czech Lager, který vyrábí Budějovický Budvar. Oznámily to firmy ve společném prohlášení. Dohoda ale nebude mít vliv na jejich vzájemné právní spory ohledně značky Budweiser a dalších ochranných známek v jiných zemích. Podmínky dohody, jež vstoupila v platnost 5. ledna, nebyly zveřejněny.

ČTK 9.1.2007


Druhá Topolánkova vláda je na světě

prezidentvklause-schwarzenberg.jpgPrezident Václav Klaus (vpravo) jmenuje Karla Schwarzenberga ministrem zahraničních věcí

Prezident Václav Klaus jmenoval novou koaliční vládu Mirka Topolánka. Stále ale má výhrady k jejímu složení i k tomu, že nemá ve sněmovně zajištěnou většinovou podporu. Ministři nové vlády přebrali od prezidenta jmenovací dekrety a vyslechli jeho krátký projev. "Naše země si po téměř roce nevládnutí vládu s plnohodnotným mandátem jistě zaslouží," uvedl ve své řeči k ministrům prezident Klaus. Prezident během slavnostního ceremoniálu také připomněl, že je to poprvé v historii České republiky, kdy je vláda jmenována nedlouho poté, co předchozí kabinet nezískal důvěru sněmovny.

Složení nové vlády

premiér

Mirek Topolánek (ODS)

vicepremiéři

Petr Nečas (ODS)

Jiří Čunek (KDU-ČSL)

Martin Bursík (SZ)

pro Evropu

Alexandr Vondra (ODS)

ministři

práce a sociální věci

Petr Nečas (ODS)

místní rozvoj

Jiří Čunek (KDU-ČSL)

doprava

Aleš Řebíček (ODS)

zdravotnictví

Tomáš Julínek (ODS)

vnitro a informatika

Ivan Langer (ODS)

finance

Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) spravedlnost

Jiří Pospíšil (ODS)

zemědělství

Petr Gandalovič (ODS)

obrana

Vlasta Parkanová (KDU-ČSL)

školství

Dana Kuchtová (SZ)

životní prostředí

Martin Bursík (SZ)

kultura

Helena Třeštíková (bezpartijní; nominovaná KDU-ČSL)

zahraničí

Karel Schwarzenberg (ODA; nominovaný Stranou zelených) průmysl a obchod

Martin Říman (ODS)

bez portfeje

Džamila Stehlíková (Strana zelených)

ČTK 9.1.2007


ČSSD v přímém přenosu potvrdila, že Topolánkovu vládu nepodpoří

Sociální demokraté definitivně potvrdili, že druhou vládu Mirka Topolánka (ODS) nepodpoří, ani ji nebudou tolerovat. Předseda druhé nejsilnější strany Jiří Paroubek to zástupcům trojkoalice oznámil na závěr hodinové schůzky, kterou přímým přenosem vysílala Česká televize a natáčely i další televizní štáby. V českých podmínkách i v zahraničí bylo živé vysílání z politického jednání naprosto ojedinělou událostí.

O trvalosti nové české vlády pochybuje i zahraniční tisk. Skepse zaznívá především z německých médií. Podle polských komentátorů hraje Topolánek vabank, jen francouzský politolog Ilios Yannakakis spatřuje v hluboké krizi české politické scény pro vládu jistou naději.

ČTK 11.1.2007


Turistům v ČR nejvíce vadí špína a nepořádek

Domácím i zahraničním turistům v České republice nejvíce vadí nízká úroveň péče o veřejnou čistotu a pořádek. Spokojeno bylo pouhých 20 procent z nich. Vyplývá to z průzkumu státní agentury CzechTourism, kterého se v Praze a jednotlivých regionech zúčastnilo téměř 27.000 turistů.

Rádio Praha 11.1.2007


ČR otevřela honorární konzulát v Belfastu

Londýn - Česká republika otevřela honorární konzulát v severoirském Belfastu. Honorárním konzulem se stal tamní podnikatel Milan Mládek, jehož rodiče se v Severním Irsku usadili v 50. letech. Jediný plnohodnotný konzulát v Británii, který poskytuje veškeré konzulární služby, má ČR v Londýně v budově velvyslanectví.

ČTK 12.1.2007


Vítr lámal stromy, trhal vedení, na horách měl sílu orkánu

Silný vítr zasáhl v noci na pátek celou Českou republiku a přetrvával i během víkendu. Lámal stromy, shazoval dráty elektrického vedení a na řadě míst poškodil střechy budov. V Krkonoších a Jeseníkách dosahoval síly orkánu.

ČTK 15.1.2007


Schwarzenberg neohlášeně navštívil Slovensko, sešel se s Kubišem

karel-schwarzenberg1.jpg

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se v sobotu bez předchozího oznámení sešel v Bratislavě se svým slovenským protějškem Janem Kubišem. Jde o první Schwarzenbergovu zahraniční cestu ve funkci šéfa diplomacie. Neohlášená návštěva má potvrdit nadstandardní vztahy mezi oběma státy, řekl ČTK mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Ján Škoda. "Určitě se neřešil žádný problém. Šlo o zdvořilostní návštěvu," upřesnil Škoda. Ministři, kteří se prý již dlouho osobně znají, jednali o česko-slovenských vztazích i o mezinárodněpolitických otázkách.

ČTK 15.1.2007

Kurzy devizového trhu

Austrálie

1 AUD

16.82Kč.

Británie

1 GBP

42.17Kč.

Kanada

1 CAD

18.37Kč.

EMU

1 EUR

27.76Kč.

N. Zéland

1 NZD

14.90Kč.

Slovensko

100 SKK

79.71Kč.

USA

1 USD

21.45Kč.

Č.N.B. Platné od 15.1.2007


Sportovcem roku Neumannová

cech_neumannova.jpgPetr Čech - Kateřina Neumannová

Olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová se v poslední sezoně své kariéry stala poprvé nejlepší tuzemskou sportovkyní roku. V anketě Klubu sportovních novinářů porazila se ziskem 1807 bodů svého loňského přemožitele hokejistu Jaromíra Jágra (1351).

Deník.cz 15.1.2007


Na kolejích jezdí špinavý šrot

Kvůli zastaralým a špinavým vagónům se řada cestujících železnici vyhýbá. Stát léta dotoval pouze nákup autobusů, na vlaky zapomínal. Letitý dluh se dráhy nyní snaží dohnat a nakupují příměstské vlaky i rychlíkové vagony.

Všechna nádraží ve větších městech mají být zmodernizována do deseti let. Dráhy loni přepravili na sto osmdesát milionů cestujících. Letos mají být poprvé ziskové, plánují výdělek padesát milionů.

Deník.cz 15.1.2007