Střípky-Čriepky 2007/01 ... Článek 04 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2007 / 01

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk

Správy zo Slovenska a o SlovenskuČaká nás jeden z najúspešnejších rokov

Rok 2007 môže byť jeden z najúspešnejších ekonomických rokov na Slovensku od roku 1989. Môže vytvoriť výborné predmostie na rok 2008, v ktorom chceme mimoriadne akcelerovať výstavbu diaľnic a výstavbu nájomných bytov. V diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy to povedal premiér Robert Fico. Rozpočet na rok 2007 je dôkazom toho, že môžeme budovať solidárny sociálny štát a na druhej strane neohrozovať ekonomický rast, ani ciele SR prijať euro. A už vôbec tento rozpočet neohrozuje podnikateľské a investičné prostredie v tomto štáte," uviedol na margo schválenia budúcoročného rozpočtu. Fico potvrdil, že vláda nebude získavať zdroje z predaja štátneho majetku. Získavanie zdrojov bude v úsporách na úkor štátu, v znižovaní počtu zamestnancov a administratíve, nie na úkor ľudí," pripomenul premiér. Vláda chce tiež podľa neho zrušiť krajské úrady a v prvých 3 mesiacoch 2007 by mala zvládnuť legislatívne zakotvenie prerozdelenia kompetencií. Vláda sa bude snažiť racionalizovať aj špecializované úrady a zníži počet zamestnancov ministerstiev o 20%. Vláda išla do prísnej fiškálnej disciplíny, aby sa dodržal schodok verejných financií 2,9%," dodal. Rozvoj infraštruktúry považuje Fico za prioritu na rok 2008. Pre rok 2008 je rozvoj infraštruktúry prioritou, aj keby sme si na ňu mali požičať," povedal. Rozvoj infraštruktúry má tiež prispieť k zmierneniu regionálnych rozdielov. V roku 2010 chceme po sebe zanechať významné diaľničné dielo," dodal premiér.

SME 16.12.2006


Komunisti majú po dnešku kompletné vedenie

Komunistická strana Slovenska (KSS) má po dnešku opäť kompletné vedenie. Už v novembri bol na zjazde za predsedu zvolený bývalý poslanec NR SR Jozef Hrdlička. Dnes na jeho návrh ústredný výbor strany zvolil dvoch podpredsedov. "Stali sa nimi živnostník Pavol Suško z Trenčína a finančná manažérka Jana Starostovská z Bratislavy," povedal Hrdlička pre agentúru SITA. Podľa stanov komunistov má predseda kompetenciu navrhnúť svojich podpredsedov. Jeho nomináciu schvaľuje ústredný výbor. Ten dnes zvolil aj ďalších osem členov Predsedníctva KSS. Predsedníctvo strany tvoria predseda, dvaja podpredsedovia a osem ďalších členov zvolených ústredným výborom.

SME 16.12.2006


Rok 2006 hodnotia Slováci ako dobrý

Slováci hodnotia odchádzajúci rok 2006 ako najúspešnejší v novom tisícročí. Najviac ľudí od roku 2001 ho zhodnotilo ako dobrý z hľadiska osobného života, rovnako dopadol aj z pohľadu úspechov krajiny. Slováci sú najoptimistickejší za posledných šesť rokov tiež pri očakávaniach, ktoré spájajú s novým rokom 2007. Vyplýva to z prieskumu Ústavu pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade.

Pravda 24.12.2006


Inštitút dohody o vine a treste ušetrí sudcom čas

Počet prípadov, ktoré uzavreli slovenské súdy schválením dohody o vine a treste, sa na sklonku tohto roka priblížil k 2000. Informoval o tom štátny tajomník Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Daniel Hudák. Pripomenul, že tento inštitút, ktorý na Slovensku funguje len prvý rok, bol prijímaný veľmi skepticky, napriek tomu sú výsledky dobré. "Keď si uvedomíte, že tieto prípady nemuseli sudcovia pojednávať a predpokladám, že sú aj v súlade so zákonom, teda trest je primeraný, ale zohľadňujúci ochotu obvineného priznať sa..., tak je to ohromné číslo," skonštatoval Hudák. Ak by sa za pár rokov podarilo toto číslo zvýšiť na tri- až päťtisíc, tak by to bola "ohromná časová úspora," podotkol. Tento čas by potom mohli súdy využiť na riešenie najpálčivejšieho problému slovenskej justície, a to odbúravanie tzv. reštančných vecí na súdoch.

Dohodu o vine a treste schvaľuje na verejnom zasadnutí súd bez pojednávania a dokazovania. Takto možno ukončiť ktorýkoľvek trestný prípad, ak sú na to splnené zákonné podmienky. Jednou z nich je priznanie páchateľa. Prokurátor sa s obvineným dohodne na výške trestu, pričom ide o vzájomne výhodnú dohodu. Tento inštitút má ušetriť čas sudcov a zrýchliť súdne konanie.

SITA 26.12.2006


Silvestra v Bratislave slávilo 100-tisíc ľudí

V bratislavských uliciach podľa odhadov oslavovalo Silvestra a príchod Nového roka približne stotisíc ľudí. Oslavy však poznačilo pochmúrne počasie pripomínajúce atmosféru Londýna. Svetelná šou i koncerty do centra mesta prilákali domácich i zahraničných návštevníkov, predovšetkým zo Slovinska, Česka, Británie, ale aj z Ázie.

Vyvrcholením silvestrovského programu bolo laserové odpočítavanie poslednej minúty starého roka a takmer 12-minútový ohňostroj nad Dunajom z petržalského nábrežia, informovalo o dianí v Bratislave rádio Expres. Svetelnú show sprevádzalo vystúpenie Mariána Vargu na druhej strane nábrežia, ktoré si prišlo pozrieť okolo 30-tisíc ľudí.

Pravda 1.1.2007


V Bratislave bude najlacnejšia voda

Tento rok budú obyvatelia i firmy z Bratislavy a okolia platiť menej za vodu. Štvorčlenná rodina, ktorá za mesiac spotrebuje asi 18 kubíkov vody, zaplatí za dodávku vody 442 korún a takmer rovnako za jej odvod. Vlani zaplatila priemerná rodina za rovnaký čas takmer päťsto korún. V porovnaní s vlaňajškom teda rodina ušetrí asi pätdesiat korún mesačne.

SME 9.1.2007


Slabšia úroda môže zvýšiť ceny potravín

Vďaka silnej korune by tento rok mohli Slováci lacnejšie nakupovať elektroniku, v prvom polroku však môžu zdražieť potraviny, kvôli horšej úrode, tvrdí Mária Valachyová, analytička Slovenskej sporiteľne.

Pravda 13.1.2007


Vláda chystá nový úrad za 45 miliónov korún

Napriek tomu, že Ficova vláda chce ušetriť milióny na štátnych úradníkoch, schválila vznik nového úradu.

Pravda 15.1.2007