Střípky-Čriepky 2007/01 ... Článek 07 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2007 / 01

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk

Aktuality a Dopisy čtenářůV lietadle pobehovalo 80 potkanov

potkan.jpg

Pasažierov lietadla saudskoarabskej leteckej spoločnosti nemilo prekvapilo 80 voľne pobehujúcich potkanov na palube. Informovali o tom saudskoarabské tlačové médiá. Celý incident sa odohral vo výške 25 000 stôp počas letu 1563km. do mesta Tabuk, keď si hlodavce prehrýzli cestu von z koženej tašky. Kapitán o zamorení informoval pozemnú kontrolu letiska v Tabu. Vyšetrovacie zložky letiska zistili, že potkany patrili pasažierovi, ktorý ich prevážal v koženej taške. Cestujúceho predviedli na výsluch.

Pravda 15.12.2006


Na vánočním stole psi, krysy i netopýři

SINGAPUR - Psi, krysy, netopýři i rychlé občerstvení z americké restaurace KFC se objevilo v zemích východoasijského regionu na slavnostních tabulích o vánočních svátcích, které jsou zde stále honosněji oslavovány, navzdory převaze jiných vyznání, než je křesťanské.

Vánoce jsou sice v Asii považovány za cizí, západní tradici, to však nebrání milionům lidí strojit slavnostní hostiny překypující místními pokrmy, jež jsou na Západě neslýchané, píše AP.

V nejlidnatější muslimské zemi světa Indonésii, kde žije také početná křesťanská komunita, zahrnují vánoční hody takové laskominy jako vepřové vařené v krvi či psí maso.

"Zpravidla se po mši scházíme s příbuznými v domě mých rodičů," vysvětlila průběh oslav indonéská křesťanka Ermida Simanjuntaková. "Nedáváme si dárky, jen si povídáme," dodala.

Na filipínském ostrově Mindanao zase někteří křesťané hodují na krysách vařených s chilli a česnekem či na netopýrech v kokosovém mléce. "Netopýr chutná skoro jako krysa, ale je svalnatější," popsal pochoutky místní obyvatel Stephen Lapian. "Ale když se špatně nařízne v podpaží, může notně páchnout," varoval.

V Japonsku na Štědrý den spousta lidí zamířila do KFC. Tato americká restaurace rychlého občerstvení zaznamenává ve vánočním období obrovské tržby a 24 prosince musí odmítat zákazníky, kteří si včas nepodali objednávku.

"V období od 23. do 25. prosince mohou být tržby až desetinásobné oproti normálu," upozornil manažer řetězce pro Japonsko Sumeo Jokokawa, podle něhož tento trend začal již v 70. letech, kdy byla móda slavit Vánoce v americkém stylu.

V oficiálně ateistické Číně jsou vánoční svátky běžnými pracovními dny, velké pekingské a šanghajské hotely však nabízejí opulentní vánoční obědy a večeře. I malé restaurace stále více na Vánoce zdobí okna řetězy a někde si obsluha nasadí i červené čepičky Santa Clause, což by bylo za časů komunistického vůdce Mao Ce-tunga zcela nemyslitelné.

V Austrálii, která rovněž spadá do pacifického regionu, Vánoce připadají na letní období, a tak k slavnostní tabuli patří spíš lehčí pokrmy jako mořské produkty a salát než krocan typický pro jiné anglofonní země. Populární vánoční menu zahrnuje především garnáty a humry.

Neméně pestrá je v jihovýchodní Asii paleta vánočních sladkostí, které sahají od filipínského z rýžovo-vaječného dortu se strouhaným sýrem a kokosem s názvem bibingka až po rýžovo-ovocný dort v portugalském stylu, který se jí v Bangladéši.

Japonci si zase o Vánocích oblíbili piškotový dort se šlehačkou a s jahodami. K němu se ostatně váže i ustálené rčení "vánoční dortík", kterým byly ještě donedávna označovány neprovdané ženy nad 25 let, které už měly údajně to nejlepší za sebou, podobně jako tyto dortíky 25. prosince.

ČTK 25.12.2006Pozdrav našim – (Vlasta Sirová - Tesaříková, ČR)

Zdravím všechny krajany

z jejich dálné vlasti

Čechy ba i Slováky

ti k nám přece patří.

Zdravím je tam v Zélandu

a též v Austrálii

přes moře leť pozdrav ten

tam kde nyní žijí

kde našli svůj domov krásný

po odchodu ze své vlasti

kde se spolu rádi mají

kde na svou vlast vzpomínají.

Těžkou pouť jste prodělali

není to tak snadné

opustiti rodnou zemi

jen odvaha zvládne

odvaha i smutek

spolu v jedné ruce

se slzami na tvářích

a s bolestí srdce.

Proto drazí krajané

dobře se tam mějte

a na svou vlast za mořem

NEZAPOMÍNEJTE.

Kavárnička v Bunnings velkoobchodu

s35003.jpgJirka Karagiannis při servírování kávy ve stánku v Bunnings velkoobchodě v Porirua který vlastní s manželkou Michaelou.

Při návštěvě obchodu si můžete dát kávu, čaj či horkou čokoládu a pobavit se s nimi. Jirka je původem Řek, ale žil od mládí v Československu a tak mluví perfektně česky. Michaela je dcera paní Miluše Reichelové která žije na Novém Zélandu od padesátých let.