Střípky-Čriepky 2007/02 ... Článek 03 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2007 / 02

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk

Měsíc ve zpráváchOstuda pokračuje, taximafie řádí dál

taxikar.jpgTaxikář rekordman okradl pasažéra o 988 korun (Autor: MAFA)

MF DNES zopakovala test poctivosti pražských taxikářů. Ukázalo se, že pražský primátor Pavel Bém, jeden z nejvlivnějších mužů ODS, má problém. Taximafie řádí v metropoli dál. A to navzdory Bémovu slibu, že se zlodějů za volantem i ostudy pro Česko zbaví. Redaktoři MF DNES vyrazili v přestrojení za cizince na deset jízd taxíkem. V šesti z nich byli okradeni. Nejvíce o tisíc korun. Na otázku, zda ta suma není moc velká, řidič sebevědomě odpověděl dobrou angličtinou: "Ne, to je taxa, za kterou se jezdí v centru města."

Před dvěma lety se Pavel Bém, také v roli cizince, v testu MF DNES přesvědčil, jak taxikáři kradou. Dokonce i svou kampaň v loňských komunálních volbách stavěl na hesle: "Jedna barva, jedna cena." Chtěl, aby pražské taxíky byly rozlišitelné podle jednotné žluté barvy a platily v nich stejné sazby za kilometr.

A co říká primátor na výsledky nového testu? "Deset jízd není relevantní vzorek," tvrdí s tím, že jeho lidé podnikli loni 755 kontrol a předražení odhalili "jen" u každého desátého taxikáře.

Mladá fronta Dnes 16.1.2007


Vědci dorazili do Antarktidy, stanici našli neporušenou

Ostrov Jamese Rosse (Antarktida) - Po dvou týdnech putování dorazil ve čtvrtek tým vědců na českou polární stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě. Stanice byla dostavěna loni v únoru. Celý komplex přečkal (antarktickou) zimu bez problémů a je plně funkční, informoval ČTK vedoucí skupiny Pavel Prošek z přírodovědecké fakulty brněnské Masarykovy univerzity. Zařízení budou vědci využívat vždy od prosince do března, kdy je v Antarktidě léto.

ČTK 16.1.2007


Topolánek zvládl rychleji dítě než vládu

Předseda ODS Mirek Topolánek si dokázal rychleji pořídit nemanželské dítě než funkční vládu, napsal ruský deník Kommersant. List připomíná, že tento týden podnikne Topolánkův kabinet další pokus o získání důvěry parlamentu, s nímž má premiér velmi intimní vztahy, neboť před několika dny kvůli jeho místopředsedkyni opustil vlastní ženu a tři děti. List připomněl i anekdotu, že ČR je největší nevládní organizací na světě.

ČTK 17.1.2007


Česká pošta od února zdraží posílání zásilek po Evropě

Česká pošta od února zvýší ceny posílání většiny obyčejných zásilek do evropských zemí. Například poštovné u dopisu do 20 gramů podraží o korunu na 11 Kč, odeslání balíku do dvou kilogramů vyjde na 460 Kč místo nynějších 400 korun. Vyplývá to z rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu.

ČTK 17.1.2007


Honorární konzul Sochor čelí v Česku stíhání za podvod

Český honorární konzul v Libérii Karel Sochor, kterého tamní úřady podezírají z několika zločinů, čelí trestnímu stíhání i v Česku. Podle pražských kriminalistů se dopustil podvodu, když při prodeji liberijské důlní společnosti českému podnikateli zamlčel, že má závazek vůči další firmě. Uvedla to dnes Česká televize (ČT). "V současné době lze potvrdit, že osoba pana Sochora v této věci figuruje, avšak vzhledem k tomu, že případ je na samém počátku vyšetřování, nelze blíže specifikovat postavení pana Sochora v tomto případu," řekl ČT mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. České ministerstvo zahraničí zatím informaci o stíhání Sochora oficiálně nedostalo.

ČTK 18.1.2007


Armáda se loni zbavila přebytečné munice

Armáda se loni zbavila přebytečné munice. Na konci listopadu vojenské kamiony odvezly z muniční základny Květná na Svitavsku poslední zbytek přebytečné munice, kterou se armáda podle plánů z roku 2004 rozhodla zničit. Na svých webových stránkách o tom informovalo ministerstvo obrany. Na odvozu nepotřebné munice se podílelo 4872 kamionů, které odvezly přibližně 47.750 tun munice určené k likvidaci. "Byla to poslední munice, která byla v roce 2004 určená jako nepotřebná," řekl ČTK Jan Pejšek z ministerstva obrany. Podle Pejška likvidace nepotřebné munice začala v předchozích letech. Vojáci však zároveň vybírali munici, kterou bude třeba zlikvidovat v letech 2008 až 2010. Podle údajů z poloviny roku 2005 měla armáda ve svých skladech na 100.000 tun munice, většině z ní však již tehdy prošla záruka. Její průměrný věk se pohyboval kolem 23 let, některé typy však byly až 40 let staré.

ČTK 18.1.2007


V Česku si vichřice vyžádala první oběti

Vichřice v Česku si ve čtvrtek vyžádala první oběti. Padající strom usmrtil hasiče, který zasahoval ve Slunečné na Českolipsku. Dva mladíci zahynuli ve Vestci nedaleko Prahy v autě, na které se v silném větru zřítil strom. Padající stromy způsobily řadu zranění v celé zemi, mají s nimi problém i sanitky, které na mnoha místech nemohou projet. Spadlé kmeny blokují také železniční spoje, včetně mezinárodních. Tisíce domácností se ocitly bez proudu.

V Krušných horách vítr navečer dosáhl rychlosti až 182 kilometrů v hodině.

Rádio Praha 18.1.2007


Druhá Topolánkova vláda získala důvěru Poslanecké sněmovny

Trojkoaliční vláda Mirka Topolánka (ODS) dnes podle očekávání získala důvěru sněmovny. Kabinetu k ní pomohli dva bývalí členové klubu ČSSD Michal Pohanka a Miloš Melčák. Hlasování se nezúčastnili, takže k získání důvěry stačilo 100 hlasů ODS, lidovců a zelených. Sociální demokraté a komunisté vládu nepodpořili.

Rádio Praha 19.1.2007


Armáda nakoupí asi 330 satelitních navigačních přístrojů GPS

Armáda připravuje nákup přibližně 330 satelitních navigačních přístrojů GPS. Nakoupí je za 26,5 milionu korun od americké vlády, která je nabízí v rámci programu Foreign Military Sales. Podle Moniky Machtové z ministerstva obrany obdrží americká vláda českou objednávku v prvním čtvrtletí letošního roku. Vlastní dodávka přístrojů do ČR bude ukončena v roce 2009.

ČTK 22.1.2007


Klaus jako prezident obstál, míní přes 80 procent lidí

Václav Klaus podle 82 procent lidí zatím obstál v roli prezidenta republiky. Aktuální průzkum společnosti STEM ukázal, že Klause kladně hodnotí nejen drtivá většina stoupenců ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, ale také skoro tři čtvrtiny přívrženců ČSSD, a dokonce 60 procent lidí, kteří by volili komunisty. Ve společnosti převládá podle STEM názor, že prezident by měl hrát v domácí politice aktivní roli jakéhosi "kritického komentátora". Skoro 40 procent respondentů si ale myslí, že Klaus se v domácí politice angažuje příliš, zatímco na sklonku roku 2003 považovalo jeho postup za nepřiměřený necelých 30 procent občanů. Vzrostl i podíl lidí, kteří si myslí, že hlava státu ve svém rozhodování zvýhodňuje některou ze stran - konkrétně ODS, které je Klaus čestným předsedou. Václav Klaus letos v únoru završí čtyři roky v čele státu, funkční období mu vyprší příští rok a zřejmě se bude ucházet o znovuzvolení.

ČTK 23.1.2007


Premiéra česko-slovenského skladatele Filase v New Yorku

Ve světové premiéře uvedl v neděli v New Yorku (v noci na pondělí SEČ) jeden z nejlepších současných trombonistů Joseph Alessi Sonátu pro trombon a varhany českého skladatele původem ze Slovenska Juraje Filase. Za varhany usedl Kent Tritle, hlavní organista newyorského chrámu sv. Ignáce z Loyoly, kde se koncert s velmi příznivým ohlasem publika konal.

ČTK 23.1.2007


Ministr odvolal honorárního konzula v Libérii Karla Sochora

Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg odvolal honorárního konzula v Libérii Karla Sochora. Podle mluvčí ministra Zuzany Opletalové jsou důvodem odvolání mediální spekulace kolem jeho osoby, které v konečném důsledku poškozují jméno České republiky. Česká televize minulý týden uvedla, že liberijské úřady Sochora podezřívají z několika zločinů a že navíc čelí trestnímu stíhání i v ČR. Sochor se ale všem nařčením brání. Tvrdí, že někteří lidé se snaží pošpinit na veřejnosti jeho jméno. Zvažuje proto právní kroky, které by jeho osobu očistily.

Opletalová ČTK řekla, že odvolání podepsal ministr již minulý týden. Oficiálně bylo Sochorovi sděleno v úterý. "Funkce honorárního konzula je čestná a reprezentativní a co se děje v tomto případě, rozhodně neprospívá dobrému jménu České republiky," řekla ČTK mluvčí.

Rádio Praha 23.1.2007


Exministr Mlynář dostal za Testcom servis na 5,5 roku vězení

Někdejší ministr informatiky a bývalý člen US-DEU Vladimír Mlynář má strávit v souvislosti se založením společnosti Testcom servis 5,5 roku ve vězení. Rozhodl o tom pražský městský soud. Bývalému šéfovi Testcomu a exřediteli České televize Dušanu Chmelíčkovi a náměstkovi společnosti Vítu Novotnému uložil po šesti letech. Všichni mají jít do vězení s dozorem, proti rozsudku se ale odvolali, a tak případ ještě projedná Vrchní soud. Podle rozsudku také všichni tři nesmějí po dobu pěti let působit ve funkcích, v nichž se rozhoduje o státních penězích.

ČTK 25.1.2007


Americký radar má být blízko Rokycan

Radarová část americké protiraketové základny má vyrůst v západní části vojenského prostoru Brdy. To je na druhém konci vojenského prostoru, než leží obec Jince. Nejbližším větším městem jsou Rokycany. Jineckým se radar nezamlouvá.

Lidové Noviny 26.1.2007

bdrtc043.gif

Sněžku bičoval orkán o rychlosti

173 km/h

snezka.jpg

Přestože síla větru, který v pondělí ráno foukal na hřebenech Krkonoš nedosáhla hodnot orkánu Kyrill z předminulého týdne, zaznamenali meteorologové na Sněžce kolem sedmé ráno rychlost 173 km/h, což je stále úctyhodné číslo. Kyrill se 19. ledna přes nejvyšší českou horu přehnal nárazovou rychlostí až 216 km/h.

Na Labské boudě na hřebenech foukal ráno vichr rychlostí 126 km/h, v nížinách hradeckého kraje měl v nárazech sílu až 90 km/h. Během dopoledne pak intenzita větru výrazně zeslábla. Vichřice omezila provoz v lyžařských areálech. Například ve Špindlerově Mlýně byly dopoledne mimo provoz čtyřsedačkové lanovky na Medvědín a Pláně a dvousedačková lanovka ve Svatém Petru. Mimo provoz byla i sedačková lanovka na Sněžku.

Právo 29.1.2007


Policie kvůli drogám zatýkala vojáky

K zásahu na čáslavské základně se prý schylovalo už dlouho. Armáda má nečekaný problém. MF DNES zjistila, že domovské letiště nejmodernějších stíhaček Jas-39 Gripen v Čáslavi před několika dny neprodyšně obklíčila vojenská policie. Na prestižní letecké základně zatkla policie při zátahu proti síti pašeráků drog čtyři profesionální vojáky. "Jen k hlavní bráně najelo několik dodávek s policisty v černých kombinézách. Vůbec jsme netušili, co se děje," řekl MF DNES přímý svědek akce.

Výsledkem zátahu byli čtyři zadržení, u nichž policisté provedli i domovní prohlídky. Dva z vojáků byli vzápětí obviněni z nedovolené výroby a držení psychotropních látek a jedů. Z informací MF DNES vyplývá, že čtveřice přechovávala a zřejmě i distribuovala heroin.

Mladá fronta Dnes 30.1.2007

Zbrojovka Brno definitivně skončila areál byl vydražen za 707 miliónů korun

Jeden z největších světových výrobců pušek, Zbrojovka Brno, definitivně skončila. Firma se v nejlepších časech pyšnila sedmdesáti továrnami. Teď je to jenom poloprázdný dvacetihektarový areál v Brně. I tak byl v dražbě prodán za rekordních 707 miliónů korun.

Rádio Praha 1.2.2007


Kanada v dubnu přezkoumá vízovou povinnost pro Čechy

Kanada v dubnu znovu přezkoumá vízovou povinnost pro české občany, aby zjistila, zda a kdy by bylo možné víza zrušit. Na dotaz ČTK to sdělilo kanadské velvyslanectví v Praze. Zastupitelský úřad Kanady uvedl, že 91 procent českých žádostí o vízum vyřídí ještě v den jejich podání. Velvyslanectví podotklo, že Ottawa bude při posuzování otázky víz brát v potaz i postoj sousedních Spojených států.

Česká republika dlouhodobě usiluje o zrušení amerických i kanadských víz. Spojené státy se nyní k této věci začaly stavět vstřícněji a není vyloučeno, že americký Kongres by mohl víza pro Čechy zrušit do dvou let. Bude záležet také na tom, zda Praha splní bezpečnostní podmínky. Američané a Kanaďané pro návštěvu Česka vízum nepotřebují.

Rádio Praha 1.2.2007


ČSSD řekne výstavbě amerického radaru 'Ne'

Sociální demokracie se zřejmě postaví proti umístění radarové základny USA v Česku. Proti se postavilo grémium, tedy vedení strany. Stanovisko ČSSD projednají i další orgány včetně ústředního výboru. Předseda Jiří Paroubek ale nepředpokládá, že by se na něm ještě něco významně měnilo. Potvrdil také, že socialisté budou žádat, aby o základně rozhodlo v referendu.

Většina sociálních demokratů již několik týdnů dávala najevo, že základnu nechce, postoj grémia je ale dosud nejjednoznačnější odmítnutí. Socialisté míní, že umístění základny by bylo dvoustranným aktem USA a Česka, mimo rámec principů kolektivní obrany. "Nechce se mi věřit, že by to stanovisko bylo až tak jednoznačné, až tak razantní," uvedla ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL). Zdůraznila, že jednání se Spojenými státy zahájily a v letech 2004 až 2006 právě vlády s převahou sociálních demokratů.

Lidové Noviny 2.2.2007


V Polsku stojí Windows Vista 300 korun – pirátská

vindowsvista.jpg

Ještě dříve, než se nový operační systém Windows Vista začal prodávat, tak jej začali pokoutně nabízet prodejci na tržištích za zlomek oficiální ceny. Vista se tak stala dalším produktem, který piráti ukořistili a začali nabízet dříve, než byla jeho oficiální premiéra. Stihl jej tak osud Harryho Pottera nebo zfilmovaného Pána prstenů. Je již tradicí, že jsou takové upirátěné produkty prodávány za zlomek ceny originálu a také to, že jsou omezeny v kvalitě nebo jsou nebezpečné. "Vistu nabízíme od minulého týdne. Je to opravdový hit, prodal jsem desítky kousků. Ani filmy se tak dobře neprodávají," pochlubil se podle ČTK varšavskému listu Metro trhovec ze stadionu Desetiletí v Polsku, přeměněném z místa komunistických oslav v jednu největších tržnic ve střední Evropě. Kompletní verze programu je u takových prodejců k mání za 40 zlotých (necelé tři stovky korun). To je asi desetina ceny nejlevnější edice Windows Vista. A to je to ještě poměrně drahé. Pokud bude pirátskou kopii Windows Vista chtít koupit uživatel v Číně, zaplatí za ni v přepočtu 30 korun. O podobných praktikách v souvislosti s Windows Vista v Česku zatím nejsou žádné zprávy, uvádí tiskové oddělení Microsoftu v ČR. Není však jisté, zda jsou takto získaná Windows plně funkční a jak obcházejí aktivační proces. Navíc takoví uživatelé riskují, že si s novým programem přinesou domů i vir či jiný škodlivý kus software.

"Nedávno takový vir vybílil jedné uživatelce bankovní účet se 60.000 zlotými (cca 430.000 Kč)," dodal Barlomiej Wituski z organizace BSA, která potírá používání nelegálních počítačových programů.

Mladá fronta Dnes 2.2.2007


Středočeská ČSSD podpořila znovuzvolení Paroubka do čela strany

Předseda ČSSD Jiří Paroubek zřejmě zůstane v čele nejsilnější opoziční strany i po jejím březnovém sjezdu. Jeho znovuzvolení v sobotu podpořili delegáti středočeské konference ČSSD. Připojili se tak k účastníkům ostatních 12 krajských konferencí strany, kteří už Paroubka na předsedu nominovali. Paroubek dostal od středočeských socialistů 86 hlasů z 94, oznámil předseda volební komise. Na místopředsedy strany nominovali exministry Bohuslava Sobotku a Milana Urbana, kteří obdrželi o něco méně hlasů než Paroubek. Paroubek navíc nemá žádné protikandidáty. Někdejší předseda strany Miloš Zeman by sice byl rád, kdyby Paroubka vystřídal Zdeněk Škromach. Tento místopředseda ČSSD o to prý ale nestojí a říká, že také podpoří nynějšího předsedu strany.

Rádio Praha 3.2.2007


Miss Moravy se v Brně stala studentka Veronika Pompeová

Titulem Miss Moravia se pyšní jedenadvacetiletá brunetka Veronika Pompeová. Studentka z Jeseníku zaujala porotu mimo jiné kabaretním tanečním číslem ve volné disciplíně. První vicemiss se stala stejně stará Gabriela Kořínková z Přerova, druhou dvacetiletá Karolína Havránková z Brna, která předvedla virtuózní hru na flétnu. Brněnské klání o nejkrásnější dívku Moravy představovalo zároveň semifinále soutěže Miss České republiky.

Rádio Praha 3.2.2007


V Praze na jeden vůz připadá 1,94 obyvatele, na severu Moravy tři

Nejméně obyvatel se o jeden automobil dělí v Praze, naopak nejvíce v Moravskoslezském kraji. Vyplývá to ze statistiky Sdružení automobilového průmyslu. Zatímco v Praze na konci minulého roku připadalo na jeden osobní vůz 1,94 obyvatele, na severu Moravy jsou to více než tři lidé. Vedle Prahy jsou osobními vozy nejlépe vybaveni lidé z Plzeňského kraje, kde na jeden vůz připadá 2,24 obyvatele, a ze středních Čech s 2,28 obyvatele na vůz. Naopak v Olomouckém kraji se o jedno auto dělí přesně tři lidé a ve Zlínském 2,93 obyvatele. Celorepublikový průměr je 2,5 obyvatele na automobil, což je o 3,5 procenta méně než před rokem.

Rádio Praha 4.2.2007


Nové lustrace čekají až tisíc lidí z vedení Policie ČR

Až tisíc lidí ve vedení Policie ČR bude muset znovu projít lustracemi. Prověrku jejich lustračních osvědčení nařídil ministr vnitra Ivan Langer kvůli kauze šéfa české pobočky Interpolu Pavola Mihála. Česká televize minulý týden upozornila na to, že Pavol Mihál byl před rokem 1989 evidován jako spolupracovník komunistické StB.

Rádio Praha 6.2.2007


Národní technické muzeum získalo automobil prezidenta Klause

Národní technické muzeum získalo v úterý do své sbírky automobil Škoda Superb, kterým v letech 2004 až 2006 jezdil prezident Václav Klaus. "Model Škoda Superb je prvním vozem automobilky Škoda, který sloužil prezidentu České republiky," řekl při této příležitosti člen představenstva Škody Auto Martin Jahn. Vozidlo je podle něj speciálně upraveno pro hlavu státu. Nadstandardní vybavení měl prý už prezident Masaryk ve své Škodě Hispano Suiza.

Rádio Praha 6.2.2007


Hradecký Kaufland prodával červivou paštiku

hypermarket_kaufland.jpg

Obchodní dům Kaufland v Hradci Králové prodával červivou drůbeží paštiku. Zatím není známo, kolik zákazníků si zkažený výrobek koupilo, uvedla televize Nova. Kaufland může nekvalitních služeb litovat. Hrozí mu až třímilionová pokuta.

Mladá fronta Dnes 7.2.2007


Nová léková vyhláška dle Julínka nezatíží lidi vysokými doplatky

Pacienti doplatí podle nové lékové vyhlášky ročně za léky v průměru o 150 korun více. Nyní občané dávají na léky v průměru 700 korun ročně, z toho důchodci 1200 korun. Vyhláška začne platit od 1. dubna a podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) rozšíří léčebné možnosti o drahé moderní přípravky. Doplatky se podle Julínka jako dosud nesoustředí na úzkou skupinu vážně nemocných a chroniků.

ČTK 9.2.2007


Úklid v archivu odhalil sto tajných zabijáků StB

Praha - Supertajná komanda, vycvičená k únosům, zabíjení a sabotážím v tehdejším západním Německu, připravovala od roku 1972 československá Vojenská kontrarozvědka, součást Státní bezpečnosti. Na existenci stovky těchto speciálních agentů-zabijáků se přišlo až nyní – při úklidu v archivech Vojenského zpravodajství. Tehdejší Vojenská kontrarozvědka agenty školila v tajných výcvikových centrech, o nichž nevědělo ani současné vedení Vojenského zpravodajství. „Bylo to pro mne překvapení,“ říká jeho šéf Miroslav Krejčík. Jména agentů vojenská špionáž zveřejnit nehodlá.

Mladá fronta Dnes 10.2.2007


ČSSR cvičila zabijáky pro vysazení do Německa

Komanda vycvičená k únosům, zabíjení a sabotážím v tehdejším západním Německu připravovala od roku 1972 československá Vojenská kontrarozvědka, součást StB. Těch sto agentů bylo tak tajných, že se na jejich existenci přišlo až osmnáct let po pádu totality, a to ještě náhodou. Vojenští zpravodajci při "velkém úklidu" ve svém archivu našli mezi bezvýznamnými dokumenty supertajné složky komunistické Vojenské kontrarozvědky (VKR). Jsou v nich jména agentů "skupiny zvláštního určení", kteří se připravovali k vysazení do tehdejší Spolkové republiky Německo. Tam měli zajmout či zlikvidovat klíčové osoby (politiky, ekonomy i vojáky) anebo obsadit významné objekty, jako byla americká raketová sila s jadernými hlavicemi, rozhlasové vysílače, radarové stanice, základny průzkumných letounů AWACS, ale také elektrárny.

"O zpravodajských službách leccos vím, nikdy by mne ale nenapadlo, že bývalá Vojenská kontrarozvědka, jejímž hřištěm mělo být výhradně armádní prostředí na území Československa, se připravovala i na akce v zahraničí. Tohle jsem tedy opravdu nečekal," přiznává ředitel Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík. Nově objevené dokumenty lze od pondělka najít na internetových stránkách vojenského zpravodajství.

Mladá fronta Dnes 10.2.2007


Nohavica a StB: nová fakta

Folkový zpěvák Jaromír Nohavica podepsal v lednu roku 1989 petici, která požadovala propuštění Václava Havla z vězení. A vzápětí udal policii lidi, kteří mu ji k podpisu přinesli.

Lidové noviny 10.2.2007


Policie obvinila vicepremiéra Čunka z přijetí úplatku

jiricunek.jpg

Policie obvinila v pátek vicepremiéra a předsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka z přijetí úplatku. Senátor policejní usnesení převzal odpoledne. Jde o první případ, kdy byl člen české vlády obviněn z trestného činu v době, kdy působil ve své funkci. Podobné případy nejsou obvyklé ani v Evropě.

ČTK 12.2.2007


Kurzy devizového trhu

Austrálie

1 AUD

16.89Kč.

Británie

1 GBP

42.50Kč.

Kanada

1 CAD

18.64Kč.

EMU

1 EUR

28.30Kč.

N. Zéland

1 NZD

14.94Kč.

Slovensko

100 SKK

81.55Kč.

USA

1 USD

21.83Kč.

Č.N.B. Platné od 12.2.2007


V Česku bylo loni 635.336 legálně držených zbraní

Ke konci loňského roku mělo v České republice zbrojní průkaz více než 311.000 lidí, kteří vlastnili přes 635.000 zbraní. Proti předchozímu roku přibylo držitelů zbrojních průkazů o více než 700 a zbraní asi o 13.500. Vyplývá to ze statistik, které v pátek zveřejnilo policejní prezidium.

ČTK 12.2.2007