Střípky-Čriepky 2007/02 ... Článek 04 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2007 / 02

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk

Správy zo Slovenska a o SlovenskuMala by sa predĺžiť platnosť preukazov zahraničného Slováka

Svetové združenie Slovákov v zahraničí (SZSZ) a Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) sa dohodli, že by sa mal novelizovať zákon o preukazoch zahraničného Slováka. Tým sa končí platnosť 1. augusta tohto roku, čo by chceli zo zákona vypustiť. Držitelia preukazov by si inak museli vybavovať osvedčenie. Ďalšími z projektov, na ktorých sa spoločne podieľajú, sú aj spustenie internetového portálu a konferencia o školstve. Ako na brífingu po rokovaní informoval predseda SZSZ Vladimír Skalský, plánujú tiež vydať antológie diel slovenských umelcov žijúcich v zahraničí. Prvá by mala vyjsť slovenská poézia. Ďalej zriadili Čestné grémium Svetového združenia Slovákov v zahraničí, do ktorého budú nominovať významných Slovákov zo zahraničia. Jeho predsedom sa stal čestný predseda Slovenskej ligy v Amerike Ján Holý. Pripravujú tiež pamätník slovenského vysťahovalectva, ktorý by mal vyrásť už budúci rok v Bratislave a zriaďujú stály sekretariát Svetového združenia Slovákov v zahraničí. Tento rok Slovenská liga v Amerike oslavuje 100. výročie. Ciele nemožno zrealizovať bez finančných prostriedkov, ktorými pokrývajú len najdôležitejšie oblasti. Každoročne majú problémy s grantovým systémom, konštatoval Skalský. Ako uviedol, tento rok v ňom malo byť 40 miliónov korún. No vďaka "administratívnej chybe pri rozpočte" sa znížil len na 8,7 milióna, kým minulý rok to bolo 18 miliónov. Ako ďalej informoval Skalský, podpredseda vlády Dušan Čaplovič prisľúbil, že ho zvýšia na 20 miliónov a vláda sľúbila postupne granty zvýšiť až na pôvodných 40 miliónov. Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí nemá napríklad financie ani na zriadenie funkcie svojho podpredsedu, dodal.

Vo svete žijú dva milióny Slovákov. Svetové združenie Slovákov v zahraničí združuje viac ako 70 organizácií z 20 krajín sveta a mnoho individualistov.

SITA 19.1.2007


Radarový systém nás ochráni

Rozhodnutie americkej vlády umiestniť protiraketové radarové zariadenia v Českej republike a v Poľsku v konečnom dôsledku zvýšia úroveň bezpečnosti Slovenskej republiky, uviedol prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov.

Pravda 21.1.2007


O svojej histórii vieme málo, tvrdí Fico

robertfico.jpg

Vedomosti Slovákov o dôležitých udalostiach v krajine z obdobia druhej svetovej vojny a po nej sa postupne vytrácajú. Vláda preto bude presadzovať zmeny v školstve a vzdelávaní, aby sa o veciach, ktoré ovplyvnili vývoj Slovenska deti dozvedeli viac, povedal premiér Robert Fico na spomienkovej slávnosti na obete fašistami vypálených obcí Ostrý Grúň a Kľak.

Pravda 21.1.2007Opozícia: Vláda si popularitu kúpila

Lídri opozície kritizujú štýl politiky vládnej koalície. Premiérovi Robertovi Ficovi dokonca adresovali otvorený list, v ktorom napadli zahraničnú politiku jeho vlády. Tvrdia, že je hrozbou pre Slovensko a poškodzuje reputáciu krajiny. Občanom preto ponúkajú alternatívu. Opozícia sa tvári, že zabudla na spory z minulosti. Podľa šéfa kresťanských demokratov Pavla Hrušovského majú spoločné ciele. „Zamýšľame sa nad tým, ako robiť opozičnú politiku tak, aby sme presvedčili občanov, že sme lepší politici.“ Pravica avizuje spoluprácu aj v parlamente. O svojich iniciatívach chce informovať dopredu, aby nezostali zaskočení. Podľa podpredsedu Strany maďarskej koalície Pála Csákyho dochádza v spoločnosti k tichej normalizácii. „Koalícia nevládne. Kúpila si lacnými krokmi popularitu, ale nič závažné nevyriešila. Opozícia musí ponúknuť alternatívu,“ vyhlásil Csáky. Opoziční lídri sa opäť vrátili aj ku kritike premiéra za návštevu na recepcii kubánskej ambasády. Prekáža im jeho účasť na oslave výročia kubánskej komunistickej revolúcie či pripravovaná návšteva Líbye. Ficovi preto poslali otvorený list.

Nový Čas 23.1.2007


Štát platí milióny za neexistujúcich úradníkov

Štát minie každý rok zhruba pol miliardy korún na mzdy neexistujúcich zamestnancov. Zo štátneho rozpočtu totiž čerpajú ministerstvá peniaze aj na tabuľkové miesta, ktoré nechávajú celé roky neobsadené. Peniaze, ktoré dostanú na takýchto "úradníkov", potom rozdelia ako odmeny.

Pravda 24.1.2007


Slovensko mešká s prípravou na euro

Slovensko mešká v príprave na zavedie eura. V druhej polovici vlaňajška splnilo v termíne zhruba tri štvrtiny z 34 plánovaných úloh. Vyplýva to materiálu, ktorý vypracovalo ministerstvo financií. Aj napriek meškaniu plánované prijatie eura v roku 2009 ohrozené nie je, povedal hovorca úradu Miroslav Šmál.

Pravda 2.2.2007


Česi nám pošlú časť archívu vojenskej kontrarozviedky

Česko presunie na Slovensko archívy tretej správy komunistickej Štátnej bezpečnosti, týkajúce sa občanov alebo územia Slovenska. Dohodu o odovzdaní materiálov bývalej vojenskej kontrarozviedky a spravodajskej správy generálneho štábu podpísali dnes v Bratislave minister obrany SR František Kašický a jeho česká rezortná partnerka Vlasta Parkanová. Do pol roka by sa mohlo dostať na Slovensko približne 60-tisíc dokumentov, spravovať ich bude Ústav pamäti národa. Spisy bude treba ešte spracovať, nové databázy by mohli byť zverejnené v lete. Kašický na tlačovej besede po podpísaní dohody uviedol, že Slovensko využíva archívy na previerky od roku 2002. Na ich základe viacerí nedostali bezpečnostnú previerku, alebo o ňu prišli.

SME 6.2.2007

bdrtn063.gif