Střípky-Čriepky 2007/02 ... Článek 07 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2007 / 02

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
HTML verze pro tisk

Aktuality a Dopisy čtenářůEurope – Fifty years of Peace and Prosperity

Sunday 25 March 2007 marks the 50th anniversary of the signing of the Treaties of Rome the core foundation of the European Union we know today. The anniversary is an invitation to all Europeans and all those interested in European affairs to participate in celebrating a European milestone and to express their views on Europe’s future not only on the day itself, but throughout the year.

The anniversary represents an important opportunity to highlight the benefits of a peaceful and prosperous Europe. It is an excellent occasion to encourage debate, discussion a reflection on the EU and to put the spotlight on the benefits of European integration not only for European citizens but also to Europes partners across the globe. As a country where 90 per cent of its citizens lay claim to European ancestry, Australia is one country better placed than most to empathise with this anniversary.

Over the past fifty years, the benefits of a strong, peaceful and prosperous Europe have been plain to see and it has beckoned other European countries to join its ranks. The EU has been a lynchpin of European political stability with has greatly benefited the international relations system. Today, Australia and the EU have shared values and objectives in most international fora. In economic terms, Australia has benefited from a prosperous Europe by way of increased bilateral trade and investment, placing EU as Australia’s largest economic partner for more than twenty years. Australian business people and travelers alike have benefited from an integrated European market by way of the Euro, the relative ease of travel between European nations and from the opportunity of being able to further their education in Europe. Many Australians with dual nationality have also taken opportunity to work and live in the EU – for at least part of their lives – thus enjoying at first hand their European cultural heritage.

The European Commission and the EU Member States are planning to stage a series of events in Australia throughout the year to help celebrate this momentous event. Our planning is still in the early stages but it will include events in Canberra of a political and cultural nature, together with business, academic and cultural events not least in Sydney and Melbourne, but in other capital and provincial cities where possible.

It would be a particularly credible presentation of the new Europe if institutions with different ethnic and social background join forces in staging common activities. I am encouraging you and your community to participate actively to see how you can contribute to our events or by planning your own events. This may not necessarily be a new event but perhaps one that is part of your annual program which can be badged under the umbrella of Fifty Years of Peace and Prosperity.

The European Commission is conducting a pan–European competition for the design of a new logo which should become available end October. This logo and other materials can be made available for use when staging your events. A special website will also be created which will include a tool–box with the history of the EU, Member State information, video clips, historic photographs and more.

Karel Pažourek, velvyslanec, Czech Embassy, Canberra, Australia


 

GENERÁLNÍ KONZULÁT ČESKÉ REPUBLIKY V SYDNEY

Mimořádné konzulární hodiny pro veřejnost

Generální konzulát České republiky v Sydney si dovoluje opakovně oznámit, že z důvodu snahy pomoci těm z vás, kteří bydlí ve větší vzdálenosti od Sydney a mají problémy s návštěvou našeho úřadu během pracovního týdne, byly zavedeny úřední hodiny i v některé vybrané soboty v měsíci.

V měsíci únoru bude náš generální konzulát otevřen pro veřejnost dne 24.2.2007 od 09:00 do 11:30 hod.

Tyto soboty budou vždy s předstihem oznamovány na našich internetových stránkách.

Karel Šrol - konzul


 

Návštěva u Koppanových

Dnes 14.1.2007 jsme byli pozváni ke krajanům Koppanových, kteří bydlí ve Whitby asi 30 km od Wellingtonu. Po přátelském přivítání nás pozvali, abychom si prohlédli vkusně zařízený dům a hned nás pohostili chutným hovězím a skopovým masem, které připravili na rožni. Poté se při studeném pivečku a domácí slivovicí, rozproudila příjemná atmosféra, při které došlo k výměně spousty otázek a odpovědí z obou stran. Mně osobně překvapila knihovna, která obsahovala spoustu krásných českých knih, od dobrodružných, přes beletrií, pohádky a i dalších anglicky psaných knih. Pak nám pan Koppan ukázal svoji netradiční sbírku nabíjecích zařízení do loveckých pušek, s kterým by se mohlo pyšnit leckteré muzeum zabývající se loveckou tematikou. Potom kdo chtěl, tak se mohl “ohřát” v malém bazénku s teplou vodou, kde jsme vzpomínali na mládí a připomínali si prožité léta v Čechách a začátky života rodiny Koppanových po příjezdu na Nový Zéland. Při chutné kávě, kterou připravila paní Koppanová se vedla řeč i o vaření a pečení a spoustu jiných témat, leckdy zakončené bouřlivým smíchem. Ani jsme nevnímali, jak čas moc rychle utíká a když odzvonila hodina návratu, paní Hana Liska Enoka zavelela k odjezdu, zpět do Wellingtonu.

Byli jsme moc rádi, že jsme mohli poznat skvělé krajany, kteří, ač nás neznali, tak nás moc hezky přivítali a pohostili. Odjížděli jsme s dobrým požitkem, že v tak “daleké zemi” žijí lidé, které nebylo naškodu poznat.

Jaroslav Otradovský, Josef Šebela, Jiří Šebela, Marie Šebelová, Jaroslava Vohnoutová a Jaroslava Tůmová.

Josef Šebela a Jiří Šebela jsou bratři Hany Liskové - Enokové.