Střípky-Čriepky 2007/03 ... Článek 03 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2007 / 03

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
PDF verze ke stažení (3.7MB) | HTML verze pro tisk

Měsíc ve zpráváchPřed sídlem vlády se sešly stovky odpůrců americké základny

Stovky odpůrců radarové základny, kterou chtějí Spojené státy vybudovat nedaleko Prahy, se v úterý sešly před sídlem české vlády. Účastníci demonstrace si přinesli makety radarů a raket, transparenty a postavili několik stanů. Organizátoři tvrdili, že odpůrců základny přišlo určitě přes tisíc. Policisté ale odhadovali účast na něco přes dvě stovky. Mezi řečníky vystoupil i místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Řekl, že přišel hlavně poslouchat. Oznámil odmítavý postoj sociální demokracie k základně a požadavek, aby o ní občané rozhodovali v referendu.

ČTK 14.2.2007


Klaus se Schwarzenbergem zahájili návštěvu Japonska

Tokio - Prezident Václav Klaus a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v úterý zahájili návštěvu Japonska. Symbolicky ji začali u příležitosti 50. výročí obnovení diplomatických vztahů mezi Japonskem a bývalým Československem, jehož nástupnickým státem je od svého vzniku v roce 1993 Česká republika. Oba politiky doprovází prezidentova manželka Livie Klausová a zástupci 14 českých firem. Prezident a ministr se sešli s představiteli japonské podnikatelské federace Nippon Keidanren. Klaus jednal se zástupci velkých japonských firem jako Toyota, NEC, Mitsubishi nebo Toshiba, které operují i v České republice. Představitelé těchto podniků vyjadřovali obavy z růstu ceny koruny, které zdražují vývoz, a z nedostatku kvalifikovaných českých odborníků v průmyslu.

ČTK 14.2.2007


Projekt "Otevřená minulost" má zveřejnit další dokumenty StB

Ministerstvo vnitra chce v rámci projektu Otevřená minulost zjednodušit přístup k materiálům bývalé komunistické Státní bezpečnosti (StB). Hlavním cílem projektu je umožnit lidem nahlédnout do materiálů, které popisují praxi totalitního režimu, ale až dosud se nedostaly na veřejnost. Novinářům to ve středu řekl ministr vnitra Ivan Langer. Všechny písemnosti týkající se projektu StB by podle něj měly být shromážděny na jednom pracovišti ministerstva, odtajněny a v digitální podobě přístupné na internetu. Langer chce proto některé dokumenty získat od Bezpečnostní informační služby, civilní rozvědky a Vojenského zpravodajství.

ČTK 15.2.2007


Výstava fotografií cestovateli Zikmundovi k narozeninám

miroslavzikmund.jpgMiroslav Zikmund

Hanzelka a Zikmund - jména, která se stala značkou. Českého cestovatelství, parťáctví dvou odvážných přátel, i českých automobilů, které dokázaly s úspěchem objet svět. Miroslav Zikmund oslavil ve středu 88 let. K této příležitosti otevřela Východočeská galerie v Pardubicích výstavu s jednoduchým názvem: "Hanzelka a Zikmund. Fotografie."

Rádio Praha 15.2.2007


Nejvyšší soud zrušil rozsudky, které chrám sv. Víta přiřkly církvi

Nejvyšší soud zrušil rozsudky Obvodního soudu pro Prahu 1 i Městského soudu v Praze, které rozhodly, že katedrála svatého Víta patří církvi. Případem se nyní bude opět zabývat obvodní soud. ČTK to řekla mluvčí Nejvyššího soudu Marika Komoňová. O to, zda památka patří církvi nebo státu, se vedl spor více než 13 let. První rozhodnutí, že katedrála patří církvi padlo v říjnu 2005 u Obvodního soudu. Proti rozsudku se Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových odvolal k městskému soudu. Ten ale v srpnu 2006 rozhodnutí potvrdil. Soudci při rozhodování sporu dospěli k závěru, že církev nikdy vlastníkem být nepřestala a že vlastnictví žádným právním aktem z doby totality na stát nepřešlo. Poté podal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových dovolání k Nejvyššího soudu, který podle Komoňové rozhodl 31. ledna. Dovolání ale nemělo odkladný účinek a loni v září předala Správa Pražského hradu katedrálu svatého Víta katolické církvi.

Rádio Praha 16.2.2007


Zloději v Přerově ukradli další bankomat

Čtyři maskovaní zloději v kuklách odcizili včera ráno v přerovském nákupním centru celý bankomat se statisíci korun. Uvolnili jej pomocí auta. Akce trvala asi dvě minuty. Stejným způsobem zmizel bankomat již desátého ledna v Olomouci.

Lidové noviny 19.2.2007


Politologové: Klaus má šance být znovu zvolen prezidentem

Nynější prezident Václav Klaus, který na konci měsíce oslaví čtvrté výročí svého zvolení, má podle politologů značné šance stát v čele země i ve druhém funkčním období. Klaus již několikrát avizoval, že v příštím roce hodlá znovu kandidovat na prezidentský úřad. Kdo by mohl být jeho vhodným soupeřem v klání o Hrad, to si experti netroufají odhadovat. Pro současného prezidenta hraje fakt, že je ve veřejnosti oblíbený a stranám se bude těžko vysvětlovat, proč podporují jiného kandidáta.

ČTK 19.2.2007


Česko chce darovat Kábulu vrtulníky a tisíce zbraní

Ministerstvo obrany chce věnovat afghánské vládě 20.000 samopalů a 650 kulometů z výzbroje české armády v celkové hodnotě přes 30 milionů korun. Následovat by je v budoucnu měla ještě dodávka dvanácti transportních a bitevních vrtulníků. Napsalo to páteční Právo. Podle ministerstva jde o nepotřebný materiál, jehož darováním se Česko připojí k mezinárodnímu úsilí o zajištění bezpečnosti a posílení demokracie v regionu. O návrhu bude jednat na nejbližším zasedání vláda.

ČTK 19.2.2007


Australská firma Uran má zájem o podíl v dole Rožná

Australská společnost Uran Ltd. podala nabídku na koupi podílu v českém dole na uran v Rožné na Žďársku. Uvedla to v rozhovoru pro agenturu Reuters výkonná ředitelka společnosti Kate Hobbsová. O jak velký podíl má Uran zájem, však neuvedla. Společnost Uran dodala, že byla požádaná státní společností Diamo, aby zaslala návrh na koupi do 20. února. Ministerstvo průmyslu a obchodu nabídku společnosti Uran Ltd. nechtělo komentovat.

ČTK 20.2.2007


Rusko pohrozilo, že by na ČR mohlo kvůli americké základně namířit rakety

solovcov_nikolaj.jpgNikolaj Solocov

Rusko v pondělí pohrozilo, že pokud budou v České republice a v Polsku umístěny objekty amerického protiraketového systému, může na ně ruská armáda zaměřit své rakety. Ruské varování přišlo ve chvíli, kdy premiéři Česka a Polska řekli, že jejich země kývnou na žádost USA zahájit jednání o možném umístění základny. S varováním vystoupil velitel ruských raketových vojsk Nikolaj Solovcov. Premiéři Mirek Topolánek a Jaroslaw Kaczyński ruské námitky vůči americké základně odmítli. Její umístění v Polsku a České republice je v zájmu obou zemí, uvedl český premiér: "Velmi detailně jsme diskutovali případný postup při vyjednávání o této základně, postoj Ruské federace, postoj NATO. Myslíme si, že je ve společném zájmu vyjednat co nejlepší podmínky a postavit protiraketovou základnu na našich územích."

České ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že systém není namířen proti Rusku. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg České televizi v pondělí řekl: "Když někdo z přespolní zahrádky na mě huláká, tak to není navázání dialogu. Asi si přivoláme pana velvyslance Ruské federace, aby nám vysvětlil postoj Ruska. Ale já se nebudu vyjadřovat k výrokům generálů."


Rádio Praha 20.2.2007

Cizinci získají možnost kupovat pozemky

Už od května by měli cizinci získat možnost nakupovat českou zemědělskou půdu. A to legálně, a ne prostřednictvím "bílých koní" jako dosud. Vyplývá to z novel devizového zákona a zákona o podmínkách převodu pozemků na jiné osoby, kterými se bude ve středu podle programu zabývat kabinet Mirka Topolánka. Uvedl to internetový server Aktuálně.cz. Novela "má umožnit nakupovat státní privatizovanou půdu všem cizincům, kteří se v České republice zaevidují do evidence zemědělských podnikatelů podle zákona o zemědělství". Důvodem je přitom povinnost Česka sladit podmínky nabývání pozemků s legislativou Evropské unie. Tedy umožnit prodej státní půdy lidem, kteří nežijí v tuzemsku. Brusel přitom na splnění této podmínky tlačil již před vstupem Česka do Unie. Nakonec se ale součástí přístupové dohody stala klauzule o přechodném období, po které nemohli cizinci zemědělskou a lesnickou půdu kupovat. Toto období ale končí v dubnu letošního roku.

Rádio Praha 20.2.2007


USA odsoudily ruské hrozby kvůli raketovému systému v ČR a Polsku

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová ve středu kritizovala pohrůžku velitele ruských raketových vojsk Nikolaje Solovcova, že ruská armáda může zaměřit své vlastní rakety na Česko a Polsko, pokud v těchto zemích vznikne protiraketový systém USA. "Myslím, že to byly mimořádně nešťastné poznámky," řekla šéfka americké diplomacie. Podle ní Spojené státy Rusko o chystaném systému informují a jednoznačně zdůrazňují, že není namířen proti Rusku, ale proti případným raketám z Íránu. Deset plánovaných zachycovacích střel podle ní nemůže Rusko ohrozit. Riceová uvedla, že USA poskytují Moskvě informace o své strategii už od jara 2006. Podle ní se o tom mluvilo při deseti formálních kontaktech až po ministerskou úroveň.

Rádio Praha 21.2.2007


Lidé pokládají za největší problém v Česku korupci

Největším problémem v Česku je podle lidí korupce. Za vážný problém ji považuje 94 procent veřejnosti, velmi vážným problémem je podle sedmi lidí z deseti. Vyplývá to z průzkumu, který v pátek zveřejnila společnost STEM. Analytici připomínají, že před deseti lety označovala korupci za velmi závažný problém jen polovina veřejnosti. Druhou příčku na žebříčku nejzávažnějších problémů zaujímá dodržování zákonnosti - za vážný označilo tento problém devět lidí z deseti, za velmi vážný téměř dvě třetiny dotázaných. Mezi závažné problémy lidé řadí i situaci ve zdravotnictví, ochranu občanů před zločinností nebo zadlužení státu. K relativně méně důležitým problémům patří stav životního prostředí, situace ve školství, kontrola svobody trhu a podnikání. Postavení Česka v Evropské unii je Čechy vnímáno jako relativně nejméně vážný problém.

Rádio Praha 23.2.2007


Po pádu hraničních kontrol chce Bavorsko víc střežit vnitrozemí

Plánované zrušení hraničních kontrol osob a aut na německých hranicích do Česka a Polska od roku 2008 je pro bavorskou policii důvodem, aby více kontrolovala osoby v pohraničním vnitrozemí, a to i bez konkrétního podezření. Informují o tom bavorská média.

ČTK 23.2.2007


Ženy čelí diskriminaci, senioři týrání

Diskriminaci žen na trhu práce se stále nedaří odstranit, upozorňuje na to Český helsinský výbor ve své zprávě o stavu lidských práv v ČR za loňský rok. Mezi další problémy Česka patří velká část dětí vyrůstajících v ústavech či nedostatečné hájení práv seniorů.

ČTK 26.2.2007


ČNB: Zadlužení domácností v ČR roste o 30 procent ročně

Dluhy českých domácností rostou o 30 procent ročně. Jde ale o přirozený proces, kterým se zadlužení českých domácností přibližuje úrovni ve vyspělých evropských zemích. Na pátečním semináři sdružení SPES to v Poslanecké sněmovně řekl vedoucí oddělení finanční stability České národní banky Jan Frait.

ČTK 26.2.2007


Dálnice D47 nabírá zpoždění

simonovsky_milan.jpg

Exministr dopravy Milan Šimonovský si může jít kupovat kvalitní boty: Čeká ho osmdesátikilometrová túra z Hranic do Ostravy. Důvod? Zpoždění při výstavbě dálnice D47. A sázka, že bude celá do konce roku 2008. Jinak půjde pěšky. „Do konce příštího roku se vše postavit stoprocentně nestihne,“ potvrzuje nyní mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Hoření.

Deník.čz 27.2.2007


Privatizace Budvaru by byla citlivým problémem

budvar1.jpg

Vláda je připravena prolomit jedno velké tabu, totiž privatizovat Budvar, poslední pivovar ve státních rukou, který ovšem v očích moha Čechů není jen tak obyčejným pivovarem. Proto se také z případné privatizace může stát citlivý problém.

Rádio Praha 27.2.2007


Češi pomáhají s domácími pracemi skoro nejméně v EU

Čeští muži se na chodu domácnosti podílejí méně než většina jejich sousedů v Evropské unii. Ačkoli náklonnost k domácím pracím je u evropských mužů obecně velmi vzácná - na vaření, úklidu nebo žehlení se jich podílí jen kolem deseti procent, Češi svým partnerkám pomáhají ještě výjimečněji. Zodpovědnost za přípravu jídla a úklid má jen šest procent Čechů, u žehlicího prkna pravidelně stojí dokonce jen dvě procenta českých mužů. Vyplývá to z výsledků průzkumu Eurobarometr, který byl zveřejněn v pondělí.

Rádio Praha 27.2.2007


Klaus opět kandiduje na prezidentský post

klaus_prezident_pravoveta.jpg

Prezident republiky Václav Klaus dnes 28. února, v den čtvrtého výročí svého zvolení do funkce, učinil na zámku v Lánech pro elektronická média toto prohlášení: "Dnes uplynuly čtyři roky od mého zvolení prezidentem České republiky. Zvolení, kterého si hluboce vážím. Chtěl bych i dnes poděkovat všem zákonodárcům, kteří mě do této funkce zvolili, za jejich důvěru. V okamžiku 4. výročí svého zvolení jsem se po zralé úvaze rozhodl právě teď veřejně sdělit, že jsem připraven i pro druhé funkční období usilovat o funkci prezidenta republiky. V pátém roce svého mandátu budu i nadále prosazovat ty hodnoty, kterým věřím a o jejichž správnosti jsem přesvědčen. Hodnoty lidské svobody, principy demokracie a zájmy naší země a jejích občanů. Budu i nadále dbát o to, abych byl prezidentem všech občanů bez ohledu na jejich politické přesvědčení, prezidentem nadstranickým a respektujícím vůli voličů."

ČTK 28.2.2007


Kuřáky čeká další zdražování cigaret
Kuřáky čeká druhé zdražování cigaret v rozmezí zhruba půl roku. Od čtvrtka totiž opět stoupne spotřební daň a cigarety by při jejím plném promítnutí měly podražit o sedm až devět korun na krabičku.

Rádio Praha 28.2.2007


Letošní zima je nejteplejší za 85 let!

Všechny tři zimní měsíce, tedy prosinec, leden a únor, byly teplotně nadprůměrné, uvedl Český hydrometeorologický ústav s tím, že definitivně průměrnou teplotu zimních měsíců vyčíslí v polovině března. Meteorologové připomínají, že nadprůměrně teplé byly všechny podzimní měsíce i začátek nového roku, a tudíž bude nad průměrem i půlrok zahrnující období od loňského října do letošního března. Zatím ale nechtějí odhadovat, zda právě končící zima bude nejteplejší v historii měření na území České republiky.

ČTK 1.3.2007


Před 80 lety zemřel první český pilot Jan Kašpar.

jankaspar.jpg

Inženýr Jan Kašpar, rodák z Pardubic, byl prvním českým letcem. Byl vlastně prvním Čechem, kterému se nad českou půdou podařilo létat na letadle těžším než vzduch v době, kdy létání těžší než vzduch v celé Evropě získávalo veliké sympatie, ale zpočátku se v Čechách nedařilo ani cizincům, kteří sem přicházeli předvádět letadla. Až 16. dubna 1910 přišla z Pardubic zpráva, že jakýsi tehdy v podstatě neznámý inženýr Jan Kašpar provedl let dlouhý dva kilometry na pardubickém vojenském cvičišti. V následujících měsících potom provedl řadu veřejných předvádění letadla v Čechách a na Moravě a získal velikou popularitu. A získal velikou popularitu i vznikajícímu českému letectví.

Rádio Praha 4.3.2007


Za krach záložny ČMDS má jít šest manažerů do vězení

Na pět až osm let poslal v pondělí do vězení ostravský krajský soud šest manažerů za údajný podíl na nezákonných machinacích vedoucích ke krachu Českomoravské družstevní spořitelny (ČMDS). Nejvyšší trest dostal bývalý předseda představenstva kampeličky Petr Bezruč. Podle rozsudku společně s komplici záložnu připravil o více než 300 milionů korun. Obžalovaní i státní zástupce se proti rozsudku ihned odvolali.

ČTK 5.3.2007


Škodovka představila novou Fabii

skodafabia.jpg

Jedním z magnetů dnes zahájeného Autosalonu Ženeva 2007 bylo i představení nové Škody Fabia. Mladoboleslavská automobilka zveřejnila i ceny některých modelů - kupci zaplatí nejméně čtvrt milionu. Nová Škoda Fabia bude stát od 249.900 korun, oznámil mluvčí firmy Evžen Krauskopf po dnešní světové výstavní premiéře nové Fabie na autosalonu ve švýcarské Ženevě. Přibližně srovnatelný současný model Fabie ve verzi Easy stojí 250.900 korun, verze Classic stojí 265.900 korun. Letos automobilka očekává, že nového modelu vyrobí kolem 120.000 kusů z plánovaných asi 600.000 vozů všech modelů.

Lidové noviny 6.3.2007

Jawa chce nahradit populární třistapadesátku novým čtvrtlitrem

Týnecký výrobce motocyklů Jawa Moto chce v letošním roce zaplnit díru na trhu po klasické třistapadesátce novým čtyřtaktním dvouválcem o objemu 250 ccm. Stroj firma představila na pražské výstavě Motocykl a s jeho uvedením na český trh počítá v květnu. ČTK to řekl generální ředitel firmy Vladimír Zasadil. Nová dvěstěpadesátka podle Zasadila velkou část dílů převzala od dosluhujícího dvoutaktního stroje Jawa 350 Basic, což se příznivě projevilo na ceně. Jawa 350 se od poloviny loňského roku nesmí v Česku a dalších zemích EU prodávat, protože neplní ekologické normy. Motor nové Jawy naopak díky katalyzátoru a přídavnému spalování výfukových plynů plní normu Euro 3. Jawa Moto vznikla v roce 1997 jako nástupce tradičního výrobce motocyklů, který disponuje chráněnou značkou Jawa.

Rádio Praha 7.3.2007


Počasí v České republice

Teplé a slunečné počasí lákalo ve středu k procházkám, usednutí na lavičku i odkládání kabátů. Do České republiky proudil před studenou frontou velmi teplý vzduch od jihu. Ve 14:00 hodin se teplota pohybovala na různých místech republiky mezi 14 a 18 stupni Celsia. Na několika místech země byl ve 14:00 hodin překročen teplotní rekord.

Rádio Praha 7.3.2007


Česko zůstává popelníkem Evropy

Navzdory zvyšujícím se cenám cigaret Česká republika stále připomíná přetékající popelník. Vloni se totiž vykouřilo 23,5 miliardy cigaret, což je téměř stejné množství jako v roce 2005. "Česko je nikotinovým rájem. S roční spotřebou cigaret se řadíme mezi prvních pět států v Evropě. Hůře než my jsou na tom už jen Řecko, Polsko, Maďarsko a Rusko," uvedl Milan Kubek, prezident České lékařské komory.

Deník.cz 8.3.2007


Vláda ušetří třicet miliard

Úspory, škrty, reformy. To bylo motto včerejší vládní debaty o sociální a daňové reformě v Kolodějích. Topolánkův kabinet chce programové prohlášení v dané oblasti přetavit do zákonných předloh v průběhu jarních měsíců. Vláda hodlá v první fázi snížit sociální výdaje o 30 miliard, především cestou krácení sociálních dávek.

Deník.cz 8.3.2007


Udělat správnou pivní sklenici je věda

pivni_dzbanek_sahm1cr.jpg

Pivo prý celosvětově stále více prodávají sklenice. Už to dávno není jen pouhá nádoba na pití. Pivní sklo se stále více stává nástrojem značky, vizitkou piva a pivovaru. Ve světě je hodně výrobců a dodavatelů různých sklenic. Jen někteří ale dokáží pivovarům takříkajíc ušít sklenici na míru jejich značce. K nim patří i firma SAHM Č.S., která už má dnes dominantní pozici na trhu střední a východní Evropy.

Rádio Praha 8.3.2007


Novou šéfkou senátní komise pro krajany se stala Juřenčáková

Novou předsedkyní senátní komise pro krajany se dnes stala zlínská senátorka Jana Juřenčáková. Byla jedinou kandidátkou, v tajných volbách dostala 45 z 57 hlasů.

Rádio Praha 8.3.2007


Český rozhlas je znovu nejdůvěryhodnějším rádiem v ČR

Český rozhlas se již podruhé stal vítězem v soutěži důvěryhodnosti mezi českými rádii. Ocenění Dobrá značka roku získal v průzkumu důvěryhodnosti značek a povolání, které organizuje společnost Reader's Digest dotazníkovou metodou na vzorku odpovídajícím populačnímu profilu České republiky.

Rádio Praha 9.3.2007


Čeští paraglidisté vezou dva tituly z mistrovství světa

Česká reprezentace v paraglidingu vybojovala dvě zlaté medaile na mistrovství světa v australské Manille. Tituly získaly národní tým a Petra Slívová v individuálním hodnocení v konkurenci 32 žen. O nejlepší mužské výsledky se postarali pátým místem David Ohlídal a devátým Tomáš Brauner. Absolutním šampionem se stal po pěti etapách Brit Bruce Goldsmith.

Rádio Praha 11.3.2007


Do českých škol se vrací slovenština


"Dotiaľ sa chodí s džbánom po vodu, pokiaľ sa nerozbije." Je vám tato věta povědomá? Přesně tak zní ve slovenštině české přísloví: Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, než se ucho utrhne. Starším generacím není slovenština ještě úplně cizí, pro dnešní školáky jsou ale některá slova úplně nejasná. A právě proto, aby děti alespoň trochu rozuměly našim nejbližším sousedům, vznikl projekt na podporu slovenštiny ve školách.

Mladá fronta Dnes 12.3.2007


Ministerstvo chce trestat prostitutky za výtržnictví

Chytit prostitutky není pro policisty jednoduché. Dívky přichází den ode dne s novými triky, jak strážníky oklamat. Ministerstvo vnitra chce proto změnu: trestat nabízení sexuálních služeb na veřejných místech jako výtržnictví. Stačí k tomu pasáž, která doplní paragraf trestního zákona.

Mladá fronta Dnes 12.3.2007

Kurzy devizového trhu

Austrálie

1 AUD

16.79Kč.

Británie

1 GBP

41.28Kč.

EMU

1 EUR

28.20Kč.

N. Zéland

1 NZD

14.83Kč.

Slovensko

100 SKK

82.77Kč.

USA

1 USD

21.33Kč.

Č.N.B. Platné od 13.3.2007


Karlův most budou střežit kamery

Unikátní pražskou stavbu bude hlídat deset nových bezpečnostních kamer. Nyní jsou na mosteckých věžích jen dvě zastaralá zařízení, záznam z nich se nenahrává. "Pražský magistrát chce umístěním moderních kamer zabránit vandalským činům na památce," řekl náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS).

Aktuálně.čz 12.3.2007


Výměna řidičských průkazů

Do konce tohoto roku jsou držitelé řidičských průkazů vydaných v letech 1964 až 1993 povinni vyměnit si své staré řidičské průkazy za nové. Množství řidičů, kterým zbývá projít procesem výměny tohoto dokladu, však, podle statistických údajů ministerstva dopravy, ubývá pomalu.

Mladá fronta Dnes 13.3.2007