Střípky-Čriepky 2007/03 ... Článek 04 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2007 / 03

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
PDF verze ke stažení (3.7MB) | HTML verze pro tisk

Správy zo Slovenska a o SlovenskuPolitici si môžu poisťovňu zvoliť

Poslanci a ministri si na rozdiel od zamestnancov štátu, dôchodcov, detí či nezamestnaných zrejme budú môcť aj naďalej slobodne vyberať zdravotnú poisťovňu. Podľa návrhu ministerstva zdravotníctva sa totiž povinnosť poistiť sa v štátnych poisťovniach na ústavných činiteľov nevzťahuje. A to aj napriek tomu, že zdravotné odvody za nich, tak ako v prípade dôchodcov či detí, tiež platí štát. Ministerstvo zdravotníctva síce uviedlo do zákona, že slobodná voľba poisťovne sa "nevzťahuje na poistencov v štátnozamestnaneckom pomere podľa osobitného zákona", poslanci, prezident či členovia vlády však pod spomínaný zákon nespadajú.

Pravda 16.2.2007


Vojaci by si mali finančne polepšiť

Vojaci by si mali od polovice tohto roka finančne polepšiť. Príspevok na bývanie, ktorý sa v súčasnosti pohybuje od zhruba 5500 do 6600 korún, by sa mal zvýšiť v priemere o takmer tisícku a mali by ho dostávať všetci vojaci bez ohľadu na hodnosť. Doteraz naň mali nárok iba vojaci od hodnosti čatár a vyššej. Vojakom by mali pribudnúť aj ďalšie príplatky.

Počíta s tým novela zákona o štátnej službe vojakov, ktorou sa bude v stredu zaoberať vláda.

Ministerstvo obrany chce týmito zmenami zatraktívniť vojenskú službu. Súčasné zárobky v armáde už totiž vraj nemotivujú mladých ľudí, aby vstúpili do armády. Ďalšie peniaze by pre vojakov mal priniesť príplatok za výcvik vo vojenskom priestore 300 korún za deň či náhrada cestových nákladov pri návšteve rodiny raz týždenne.

Pravda 19.2.2007


Palko by rakety USA na Slovensku nepodporil

palko.jpg

Ak by Spojené štáty americké predstúpili so zámerom umiestniť v Slovenskej republike protiraketový systém, člen Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Vladimír Palko (KDH) by ho nepodporil. Palko to uviedol v reakcii na pondelňajšie vyhlásenie Ruskej federácie (FR), že je pripravené obrátiť svoje rakety proti Českej republike, v ktorej chcú USA vybudovať protiraketový radarový systém. Rétorika RF je v tejto súvislosti škodlivá, povedal Palko.

Pravda 20.2.2007


Slovenskí ženisti sa vrátili z Iraku

slov.jpg

Slovenskí ženisti v nedeľu ukončili pôsobenie v misii Iracká sloboda. Z Kuvajtu, kde strávili posledné štyri týždne, sa popoludní vrátilo domov 95 vojakov, medzi nimi aj jediná žena, ktorá sa na misii zúčastnila. "Ukončili sme činnosť vojakov v Iraku, pretože to považujeme za správne," povedal premiér Robert Fico, ktorý vojakov na bratislavskom letisku privítal. Ocenil prácu, ktorú 716 vojakov počas triapolročného pôsobenia v Iraku odviedlo. Vyslovil tiež ľútosť nad stratou životov štyroch vojakov, ktorí v Iraku zahynuli. V roku 2004 to bola trojica vojakov - poručík in memoriam Vladimír Simonides, poručík in memoriam Miroslav Frkáň a poručík in memoriam Peter Dinga - zahynuli pri mínometnom útoku. Minulý rok zomrel na následky výbuchu nástražného systému rotmajster in memoriam Rastislav Neplech.

Pravda 25.2.2007


Lojkovič pôjde pre korupciu za mreže

Na Slovensku po prvý raz právoplatne odsúdili primátora za korupciu. Najvyšší súd potvrdil trest za úplatkárstvo primátorovi juhoslovenského Veľkého Medera Samuelovi Lojkovičovi, ktorý si odpyká dva roky a osem mesiacov väzenia. Súd tak odobril predchádzajúci verdikt Špeciálneho súdu. Lojkovič podľa súdov prijal v roku 2005 úplatok 300.000 korún, za ktorý mal ovplyvňovať miestnych poslancov. Primátor počas celého procesu vinu popieral.

Pravda 26.2.2007


Slota a Rafaj predložili návrh zákona o príplatku politickým väzňom

slota_rafaj.jpg

Poslanci Ján Slota a Rafael Rafaj (SNS) predložili do Národnej rady (NR SR) návrh zákona o príplatku k dôchodku politickým väzňom. Pre TASR to povedal Rafael Rafaj. Návrh predkladajú ako poslaneckú iniciatívu kvôli urýchleniu procesu prijímania zákona. Podobná norma sa podľa Rafaja začala pripravovať na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny ešte za exekutívy Ľudovíta Kaníka, nikdy sa však nedostala ani na rokovanie vlády. Bývalých politických väzňov je pritom už len okolo 2000 a ich počet stále klesá. "Chceme spravodlivé riešenie ich hendikepu. Keďže boli v minulom režime väznení a aj potom v práci diskriminovaní, majú dnes nízke dôchodky," povedal Rafaj. Ako dodal, "kápovia" z väzníc, eštébáci a ďalší ľudia, ktorí politických väzňov prenasledovali, majú dnes často dôchodky oveľa vyššie. Príplatok by mala väzňom a vdovám po nich vyplácať na základe písomnej žiadosti Sociálna poisťovňa. Každý, kto preukáže, že bol z politických dôvodov viac ako tri mesiace väznený, dostane k dôchodku príplatok vo výške 60 Sk za každý mesiac vo väzení. Teda za rok väzby 720 korún mesačne k dôchodku, atď. Vdovy po väzňoch budú mať nárok na 60 percent z tejto sumy. Ako uviedol Rafaj, podobná norma platí aj v Českej republike, kde sa za mesiac väznenia vypláca 50 českých korún. "Ak by zákon prešiel, má navrhovanú účinnosť od 1. júla, čo by predstavovalo okolo 30 miliónov," odhadol Rafaj náklady na príplatky k dôchodkom za tento rok. Ako dodal, v roku 2008 by to bol dvojnásobok a potom by suma z roka na rok už len klesala kvôli vysokému priemernému veku bývalých väzňov.

TASR 6.3.2007