Střípky-Čriepky 2007/03 ... Článek 09 (z 10)
Cesky ZnakSlovensky Znak ČS klub
Wellington
Střípky-Čriepky
internetová verze časopisu vydávaného
ČS klubem ve Wellingtonu
Číslo: 2007 / 03

Články: Volary
15 let od pádu železné opony
Dějiny zemí koruny české
Měsíc ve zprávách
Správy zo Slovenska a o Slovensku
Sportovní události
Trochu humoru
Aktuality a dopisy čtenářů
Klubovní zprávy
Závěrečná stránka
PDF verze ke stažení (3.7MB) | HTML verze pro tisk

My Češi umíme i na moři

img_4968.jpgMichal Šolc uprostřed na pravé straně
medal.jpg

Mluvíme-li o vodních sportech v Čechách, většinou se nám vybaví sjezd Vltavy či Sázavy na laminátových lodích a poklidná plavba malebnou krajinou. Oproti tomu jsou na Novém Zélandu možnosti vodních sportů nepřeberné: od plavání, potápění, surfování, jachtění až po týmové jízdy na Dragon Boats. Určitě jste už slyšeli o dlouhých lodích s 22-ti člennou posádkou, která se usilovně snaží překonat vzdálenost 300 metrů a porazit všechny soupěře.

Podle legendy vznikla tradice asi 400 let před n.l. kdy se na protest proti zkorumpovanému režimu Dynastie Chu dobrovolně utopil čínský státník. Přestože mu místní rybáři ihned vyrazili na pomoc, bylo už pozdě. Aby ale zachránili jeho tělo před dravými rybami, zuřivě pádlovali a házeli rýži, aby zachránili jeho duši. Dragon boats jsou každoroční připomínkou jeho smrti a konají se po celém světě.

Letošního festivalu ve Wellingtonu se zúčastnilo 5 Čechů, kteří závodili ve dvou týmech v různých kategoriích. Oba týmy předvedly úctyhodné výkony - jeden z nich si vybojoval stříbrnou medaili ve velkém finále firemních týmů a druhý tým se dostal do finále v kategorii Open Heart Social.

Tři Jany a dva Michalové reprezentovali vzorně své týmy.

Pokud se chcete dozvědět více o Dragon Boat festivale ve Wellingtonu, podívejte se na webové stránky www.dragonboat.org.nz

Jana Hrtánková a Michal ŠolcKnihovna české a slovenské komunity

Přemístili jsme většinu knih a postupně pracujeme na zavedení jejich seznamu do počítače. Právě děláme nebo se chystáme dělat následující:

1.           zveřejnění seznamu na webových stránkách (již tam je přes 500 knih)

2.           možnost výběru knih podle kriterií (ve vývoji)

3.           rezervace přes Internet (ve vývoji)

knihy.jpg

Knihovna vychází z knih vlastněných ČS klubem ve Wellingtonu. Jelikož nevládneme dostatečnými financemi na pronájem adekvátních veřejných prostor, knihy jsou umístěny v domácnostech u několika českých rodin. Na internetu je v současné době možnost prohlédnout si seznam knih, které jsou k dispozici a v budoucnu bude možno si objednat ty, o které máte zájem. Současně je možnost zahrnout i vaše soukromé knihy, které jste ochotni půjčit ostatním.

Provizorní seznam knih je k dispozici na klubovních webových stránkách www.csclubnz.org (prosíme omluvte chybějící funkce, naší snahou je dát knihy k dispozici co nejdříve).

Knihovna by nikdy nemohla být oživována bez pomoci dobrovolníků, kteří ve volném čase pomáhají se stěhováním a evidencí knih a proto děkujeme: Janě Baborové, Gustavu Knotkovi, Terezce Kejdanové, Ritě Barton, Lukášovi Reichelovi, Michalovi Holubovi, Janě Šolcové, Janě Hrtánkové a Michalu Šolcovi.

Pokud máte zájem o uskladnění některých knih u vás nebo nabídnutí vašich českých nebo slovenských knih k půjčení, kontaktujte nás prosím pomocí formuláře na webu.

Jana Hrtánková a Michal Šolcvitkolar.jpg

Návštěva Generálního konzula ČR ve Wellingtonu

V pondělí 12. února přiletěl do Wellingtonu na velmi krátkou návštěvu Generální konzul Mgr. Vít Kolář. Hlavním účelem návštěvy bylo předání pověřovacích listin na patřičném novozélandském ministerstvu a pokročit v ustanovení Honorárního konzula ve Wellingtonu. Návštěva měla být původně dvoudenní a pokoušeli jsme se zorganizovat setkání krajanů s panem Generálním konzulem na úterý 13.2. Bohužel, poměrně pozdě jsme se dozvěděli, že zde bude jen v pondělí, a tak se s panem Generálním konzulem během dne setkal Jan Koppan a později odpoledne a k večeru Jana Baborová a Michal Šolc.

Jana Baborová